Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Wydział: Referat Podatków i Opłat
Ogłoszono dnia: 2010-09-13 14:16:32 przez Krystyna Dzikowska
Zobowiązanie podatkowe w podatku rolnym osób prawnych
Osoba kontaktowa
Krystyna DzikowskaMiejsce załatwienia
Telefon kontaktowy
(89) 524-19-04Adres e-mail
k.dzikowska@gietrzwald.plMiejsce odbioru
Wymagane Dokumenty
Osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Nieruchomości Rolnych, a także jednostki organizacyjne Lasów Państwowych są zobowiązane:
- do złożenia, w terminie do 15 stycznia, deklaracji na podatek rolny na dany rok podatkowy, sporządzonej na formularzu obowiązującym na terenie Gminy Gietrzwałd , a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku;
- do skorygowania deklaracji w razie zaistnienia w trakcie roku podatkowego zmian, powodujących zmniejszenie lub zwiększenie powierzchni gruntów gospodarstwa rolnego, w tym polegających na zajęciu gruntów gospodarstwa rolnego na prowadzenie innej działalności gospodarczej niż działalność rolnicza lub przywróceniu na gruntach działalności rolniczej - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych zmian;
- do wpłacenia obliczonego w deklaracji podatku rolnego - na rachunek bankowy Urzędu Gminy Gietrzwałd w Warmińskim Banku Spółdzielczym O/Gietrzwałd nr 43 8857 1067 3001 0000 0143 0001, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
Obowiązek złożenia deklaracji na podatek rolny dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień i ulg na mocy ustawy o podatku rolnym.
Opłaty
Uwagi
1. Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
2. Za gospodarstwo rolne uważa się obszar w/w gruntów, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
3. Za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013r., poz.1381). Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2012r., poz. 749 z późniwejszymi zmianami). Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r.w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2001 r. Nr 38, poz. 454). Uchwała Nr XIV/122/07 z dnia 25 października 2007r. w sprawie ustalenia wzorów formularzy w sprawie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2001r. w sprawie zaliczenia gmin oraz miast do jednego z czterech okręgów podatkowych (Dz. U. z 2001r, Nr 143, poz.454)