czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Sprawy
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Referat Organizacyjny i Spraw Obywatelskich

Ogłoszono dnia: 2010-06-14 15:54:01 przez Elżbieta Bielańska

Rozpatrzenie wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego

Termin załatwienia

Do 30 dni wydaje się decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego .

Osoba kontaktowa

Elżbieta Bielańska

Miejsce załatwienia

Urząd Gminy w Gietrzwałdzie , pok. Nr 15

Telefon kontaktowy

89 524 19 16

Adres e-mail

elzbieta.bielanska@gietrzwald.pl

Miejsce odbioru

Urząd Gminy w Gietrzwałdzie

Wymagane Dokumenty

1. wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego,

2. załączniki do wniosku : deklaracja o wysokości dochodów gospodarstwa domowego,

oryginały lub potwierdzone za zgodność przez pracownika urzędu gminy kopie zaświadczeń o dochodach (zaświadczenia z zakładu pracy, zaświadczenia z ZUS, oświadczenia ) za okres trzech miesięcy kalendarzowych, poprzedzających datę złożenia wniosku.

Druki ww. dostępne są w:

-Sekretariacie Urzędu Gminy w Gietrzwałdzie

-pokoju nr 15 stanowisko Dodatki mieszkaniowe:

-na stronie : http://bip.warmia.mazury.pl/gietrzwald_gmina_wiejska/

Czas realizacji

Do 30 dni wydaje się decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego .

Opłaty

Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie podlega opłacie.

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztyn za pośrednictwem Wójta Gminy. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Uwagi

OGÓLNE WARUNKI OTRZYMANIA DODATKU MIESZKANIOWEGO

 

1. Dodatek mieszkaniowy przysługuje:

1) najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych,

2) osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,

3) osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,

4) innym osobom, mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,

5) osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny lub socjalny.

 

Dodatek mieszkaniowy przysługuje na podstawie tylko jednego z w/w tytułów.

 

2. Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego.

3. 1. Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), zwana dalej "normatywną powierzchnią", w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:

1) 35 m -dla 1 osoby,

2) 40 m -dla 2 osób,

3) 45 m -dla 3 osób,

4) 55 m -dla 4 osób,

5) 65 m -dla 5 osób,

6) 70 m -dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m .

 

2. W wypadku najmu albo podnajmu części lokalu mieszkalnego za powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego lub części tego lokalu zajmowanego przez gospodarstwo domowe najemcy albo podnajemcy uważa się powierzchnię zajmowanych pokoi, wynikającą z umowy najmu lub podnajmu, oraz część powierzchni kuchni, łazienki, korytarzy i innych pomieszczeń wspólnych znajdujących się w tym lokalu, odpowiadającą stosunkowi liczby członków gospodarstwa domowego najemcy albo podnajemcy do liczby osób zajmujących cały lokal. Za powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego zamieszkiwaną przez wynajmującego uważa się powierzchnię pokoi zajmowanych przez gospodarstwo domowe wynajmującego oraz część powierzchni kuchni, łazienki, korytarzy i innych pomieszczeń wspólnych wchodzących w skład tego lokalu, odpowiadającą stosunkowi liczby członków gospodarstwa domowego wynajmującego do liczby osób zajmujących cały lokal.

 

3.Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m , jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba

niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.).

4.Wydatki na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego oblicza się, dzieląc wydatki za ten lokal przez jego powierzchnię użytkową i mnożąc uzyskany w ten sposób wskaźnik przez normatywną powierzchnię, o której mowa w ppkt 1.

4. Średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie pełnych trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku nie może przekroczyć:

a). w gospodarstwie jednoosobowym – 175% najniższej emerytury,

b). w gospodarstwie wieloosobowym (2 i więcej osób) – 125 % najniższej emerytury,

Kwoty powyższe ulegają zmianie po każdej waloryzacji emerytur w skali kraju. Najniższa emeryturaod dnia 1 marca 2010 roku wynosi 706,29zł.

 

Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy -samodzielnie zajmującą lokal lub gospodarstwo prowadzone przez tą osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.

 

5. 1.Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami, przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą, z zastrzeżeniem ust. 2, dodatek w wysokości:

1) 15% dochodów gospodarstwa domowego -w gospodarstwie jednoosobowym,

2) 12% dochodów gospodarstwa domowego -w gospodarstwie 2-4-osobowym,

3) 10% dochodów gospodarstwa domowego -w gospodarstwie 5-osobowym i większym.

 

 

2. Jeżeli średni miesięczny dochód, o którym mowa w pkt 4, jest równy lub wyższy od 150% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, lecz nie przekracza odpowiednich wysokości średnich miesięcznych dochodów wymienionych w art. 3 ust. 1, wówczas dla celów obliczenia dodatku mieszkaniowego przyjmuje się wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek w wysokości:

1) 20% dochodów gospodarstwa domowego -w gospodarstwie jednoosobowym,

2) 15% dochodów gospodarstwa domowego -w gospodarstwie 2-4-osobowym,

3) 12% dochodów gospodarstwa domowego -w gospodarstwie 5-osobowym i większym.

 

 

6. Wysokość dodatku mieszkaniowego łącznie z ryczałtem nie może przekraczać 50% wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego lub 50% faktycznych wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny, jeżeli powierzchnia tego lokalu jest mniejsza lub równa normatywnej powierzchni.

7. Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres sześciu miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.

8. Dodatek mieszkaniowy wypłaca się zarządcy domu, natomiast ryczałt za brak c.o., c.w. i gazu przewodowego do rąk wnioskodawcy.

9. W wypadku stwierdzenia, że osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy, nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny, wypłatę dodatku wstrzymuje się, w drodze decyzji administracyjnej, do czasu uregulowania zaległości.

Jeżeli uregulowanie zaległości nie nastąpi w ciągu 3-ch miesięcy od dnia wydania decyzji wstrzymującej, decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa.

W przypadku uregulowania należności w terminie do 3-ch miesięcy od dnia wydania decyzji wstrzymującej, dodatek mieszkaniowy wypłacany jest za okres, po którym wyplata dodatku była wstrzymana.

10. Osoba, w stosunku do której -z powodu nie uregulowania należności za zajmowany lokal mieszkalny -wygasła decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego może wystąpić ponownie o jego przyznanie po uregulowaniu zaległości powstałych w okresie obowiązywania tej decyzji.

11. Pobierający należności za lokale mieszkalne ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia organu przyznającego dodatek mieszkaniowy o wystąpieniu zaległości obejmujących pełne 2 miesiące.

W razie niedopełnienia tego obowiązku pobierający zwraca -organowi przyznającemu dodatek mieszkaniowy kwoty dodatków wypłacone za miesiące, w których występowały zaległości w tych opłatach.

Pobierający jest obowiązany zwrócić organowi te kwoty w terminie kolejnych 2-ch miesięcy, jeżeli gospodarstwa domowe, któremu przyznano dodatek mieszkaniowy nie uiści zaległych opłat w terminie miesiąca od zaistnienia obowiązku zawiadomienia organu o powstaniu zaległości.

Jeżeli ryczałt na zakup opału był wypłacany do rąk pobierającego, na którym spoczywa obowiązek powiadomienia organu przyznającego dodatek mieszkaniowy o wystąpieniu zaległości w opłatach – pobierający zwraca także nienależnie wypłacony ryczałt.

12. Jeżeli w wyniku wznowienia stwierdzono, że dodatek przyznano na podstawie nieprawdziwych danych zawartych w deklaracji lub wniosku, albo że przyznano go w nadmiernej wysokości, osoba otrzymująca dodatek mieszkaniowy jest zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranych kwot w podwójnej wysokości. Należności te, wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi, podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji.

Wypłatę dodatku w skorygowanej wysokości wstrzymuje się do czasu wyegzekwowania należności.

13. Organ odmawia przyznania dodatku mieszkaniowego, jeżeli w wyniku przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustali, że:

1) występuje rażąca dysproporcja pomiędzy niskimi dochodami, wykazanymi w złożonej deklaracji, a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy, wskazującym, że jest on w stanie uiszczać wydatki związane z zajmowaniem lokalu mieszkalnego wykorzystując własne środki i posiadane zasoby majątkowe lub,

2) faktyczna liczba wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących z wnioskodawcą osób jest mniejsza, niż wykazana w deklaracji.

 

14. Upoważniony przez Wójta Gminy pracownik przeprowadzający wywiad środowiskowy może zażądać od wnioskodawcy oraz innych członków gospodarstwa domowego złożenia – pod rygorem odpowiedzialności karnej

oświadczenia o stanie majątkowym, zawierającego w szczególności dane dotyczące posiadanych:

1) ruchomości i nieruchomości,

2) zasobów pieniężnych.

Odmowa złożenia oświadczenia stanowi podstawę do wydania decyzji o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego

Podstawa prawna

1.      Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych ( j.t. Dz.U. z 2013r. poz. 966 ze zm.)

 

2.      Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa I Gospodarki Morskiej z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego, wzoru kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia wywiadu
( Dz.U. z 2013 r. poz. 589)

 

3.      Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych ( Dz.U. Nr 156, poz. 1817 ze zm.)