czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Rejestr zmian
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół XLIII zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2014-06-20 09:59:12 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 43
 
XLIII zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd
z dnia 24 kwietnia 2014r.
 
Początek sesji godz. 1000

Zakończenie sesji    godz.   1355.

Na sesji obecnych było 13 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecni: Urszula Skwarek i Piotr Korol, nieobecność radnych usprawiedliwiona. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.

 

Ad.1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad. 

Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Marek Nowogrodzki dokonał otwarcia obrad XLIII zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Przewodniczący stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli również: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, Skarbnik Józef Greifenberg, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz i sołtys sołectwa Rapaty Anna Gratzka. 

Przewodniczący poprosił o zgłaszanie uwag do przedłożonego w materiałach na sesję porządku obrad, o następującej treści:

1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.

2.Przyjęcie protokółów XLI i XLII sesji.

3.Interpelacje.

4.Sprawozdanie Wójta.

5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

6.Sprawozdanie radnego powiatowego.

7.Odpowiedzi na interpelacje.

8.Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

9.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok.

10. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021.

11.Informacja o działalności Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie gminy Gietrzwałd.

12.    Informacja o współpracy Gminy Gietrzwałd z organizacjami pozarządowymi.

13.Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany m.p.z.p. części miejscowości Gietrzwałd.

14.Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powierzenia Spółce pod firmą: Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Olsztynie zadania własnego Gminy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę umowy wykonawczej niezbędnej dla realizacji projektu pn.: „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów”, dofinansowanego ze środków wspólnotowych UE.

15.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działek Nr 271/15 i 271/37 w Sząbruku.

16.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 271/31 w Sząbruku.

17.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 271/23 w Sząbruku.

18.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 271/45 w Sząbruku.

19.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 133/4 w Gietrzwałdzie.

20.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 313/5 w Unieszewie.

21.Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości mieszkania w Gietrzwałdzie,
ul. Olsztyńska 32/1 z udziałem w działce nr 108/1.

22.Podjęcie uchwały w sprawie użyczenia lokalu w Unieszewie ul. Lipowa 2 ( parter) i dz. nr 233/1 Stowarzyszeniu TUBA.

23.Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umów dzierżawy części działki
nr 158/40 w Gietrzwałdzie.

24.Sprawy różne.

Przewodniczący zaproponował dodanie do porządku obrad punktu o treści: Podjęcie uchwa-ły w sprawie zaopiniowania połączenia gmin w celu utworzenia okręgu wyborczego do Rady Powiatu Olsztyńskiego i umieszczenie w porządku obrad jako pkt 24.Odbyło się głosowanie nad przyjęciem do porządku obrad nowego punktu – 13 głosów za. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad – 13 głosów za.

 

Ad.2.Przyjęcie protokółów XLI i XLII sesji.

Radni nie mieli uwag do protokółów XLI i XLII sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółów – 13 głosów za.

 

Ad.3.Interpelacje.

Do interpelacji zgłosili się:
Jan  Zalewski:

1)     Wiata przystankowa w Rapatach – prace zostały wstrzymane – dlaczego,

2)     Śmieci przy cmentarzu,

3)     Jakie ścieki są wywożone do oczyszczalni w Biesalu.

Mariusz Jastrzębowski – zapadnięta studzienka kanalizacyjna w Gronitach na ul. Pod Świerkami,

Andrzej Robaczewski – łatanie dziur w ulicach i malowanie pasów w Gietrzwałdzie,

Bolesław Korosteński – Sząbruk, ul. Różana, prośba o naprawienie ubytków nawierzchni; czy jest odpowiedź Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie interpelacji z 11 marca br.,

Eugenia Ratowska – częste awarie sieci wodociągowej, nieregulowane ciśnienie, powietrze strzelające z kranów – prośba o ustalenie przyczyny awarii i jej skuteczne usunięcie. Sytuacja ma miejsce od kilku lat. Mieszkańcy pytają kto poniesie koszty szkód wyrządzonych w skutek nieprawidłowego ciśnienia wody.

 

Ad.4.Sprawozdanie Wójta.

Wójt Mieczysław Ziółkowski przedstawił sprawozdanie ze swojej pracy za okres od 12 marca do 23 kwietnia br.

12 marca odbyło się zebranie sołtysów z okazji Dnia Sołtysa. Sołtysi pozytywnie zaopiniowali zamiar wydzielenia środków w budżecie zgodnie z ustawą o funduszu sołeckim.

13 marca odbyło się spotkanie Gminnej Rady Sportu, jej przewodniczący zrezygnował ze stanowiska, wybrano nowego.

18 marca odbyło się spotkanie z nowym komendantem posterunku w Olsztynku w sprawie obsady osobowej posterunku w Gietrzwałdzie.

19 marca w Parku Naukowo-Technicznym w Olsztynie odbyła się konferencja na temat funkcjonowania ZGOK.

19 marca odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Aglomeracja Olsztyńska którzy rozmawiali o opracowaniu strategii rozwoju pozwalającej korzystać z funduszy unijnych.

24 i 25 marca odbyły się spotkania mające na celu ocenić szansę na budowę kolejnego odcinka obwodnicy Olsztyna – odcinka północno-zachodniego od węzła Kudypy do Spręcowa.

25 maja odbyło się zebranie sprawozdawcze Lokalnej Grupy Działania Kraina Drwęcy i Pasłęki mające na celu ustalenie strategii działania lokalnych grup działania.

26 marca odbyło się posiedzenie powiatowego sztabu kryzysowego. Omawiano bezpie-czeństwo gminy.

25 kwietnia odbyły się eliminacje gminne Konkursu Wiedzy Pożarniczej.

1 kwietnia odbyło się spotkanie w Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Jest decyzja odnoście przebudowy skrzyżowania na drodze nr 16 przy Gietrzwałdzie.

3 kwietnia na posiedzeniu Komisji Społeczno-Mieszkaniowej ustalono wstępną listę mieszkańców budynku socjalnego w Biesalu.

7 kwietnia podpisana została w Urzędzie Marszałkowskim umowa na dofinansowanie przebudowy stadionu leśnego w Gietrzwałdzie.

Odbyły się zebrania wiejskie w Naterkach, Sząbruku, Łupstychu, Gronitach i Unieszewie w ramach konsultacji społecznych strategii ZIT.

Podpisane zostały umowy notarialne na nabycie nieruchomości i zamianę nieruchomości.

Spotkania Warmińskie wpisały się na listę imprez regionalnych więc od przyszłego roku będzie miała wsparcie finansowe wojewody.

4 kwietnia na spotkaniu z firmą Wienerberger przeprowadzone zostały wstępne rozmowy w sprawie przejęcia budynku biurowego celem adaptacji na mieszkania komunalne.

Wybrano wykonawcę budowy świetlicy w Łęgutach, umowa została podpisana i trwają już prace.

Rozpoczęły się prace związane z przebudową ulicy Golfowej w Naterkach.

Gmina złożyła wniosek na dofinansowanie usuwania azbestu.

Sprzedano działkę budowlaną w Unieszewie i w Nagladach.

Właściciele działek przy ul. Ogrodowej wystąpili z wnioskami o przedłużenie dzierżawy części działki nr 158/40 w Gietrzwałdzie.

 

Ad.5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

B. Korosteński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja odbyła dwa posiedzenia na których zajmowała się analizą wydatków na inwestycje w latach 2012 – 2014 oraz wykorzystaniem dotacji celowej dla ZGK w 2013 roku.

Iwona Omilian – Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że Komisja wytypowała mieszkańców do budynku komunalnego w Biesalu. Odwiedziła w Ren-tynach rodzinę w trudnej sytuacji mieszkaniowej, rozpatrzyła podania o przydział mieszkań.

Jarosław Żejmo – Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że Komisje na wspólnym posiedzeniu spotkały się z Wójtem gminy Miłki. Gość przedstawił radnym temat bezpieczeństwa ruchu drogowego w swojej gminie. Komisje omówiły materiały na dzisiejszą sesję rady.

Ad.6.Sprawozdanie radnego powiatowego.

Zbigniew Kukuć – radny powiatowy poinformował o rozpoczętych pracach remontowo-porządkowych na drogach. Poinformował o planie likwidacji Powiatowego Centrum Edukacji Łęgucki Młyn. Spółka od 3 lat przynosiła straty więc dalsze jej utrzymywanie nie ma sensu. Prawdopodobnie obiekt w Łęguckim Młynie zostanie przeznaczony do sprzedaży.

 

Ad.7.Odpowiedzi na interpelacje.

Wiata przystankowa w Rapatach – Wójt odpowiedział, że przerwa jest przerwą technologi-czną.

Śmieci na cmentarzu w Biesalu – J. Kasprowicz odpowiedział, że były to dwa worki liści które zostały dzisiaj uprzątnięte.

Oczyszczalnia w Biesalu – J. Kasprowicz odpowiedział, że obecnie są tam przyjmowane ścieki komunalne z beczkowozów z domu opieki w Biesalu. J. Zalewski był zdania, że jest to działanie nieprawidłowe gdyż oczyszczalnia w Biesalu nie jest przystosowana do wlewu ścieków. J. Kasprowicz odpowiedział, że firmy zewnętrzne nie mogą wlewać ścieków ale właściciel obiektu tak. Czynnik ekonomiczny wskazuje na wlewanie ścieków z Biesala w Biesalu zamiast wozić je do Gietrzwałdu. Ścieki z domu pomocy są wywożone beczkowo-zem gdyż trwa wymiana pomp w przepompowni obok domu pomocy. Gdy wymiana zostanie zakończona ścieki nie będą wywożone.

Zapadnięta studzienka kanalizacyjna w Gronitach – J. Kasprowicz odpowiedział,  że wyśle tam konserwatora aby dokonał naprawy.

Sieć wodociągowa w Łęgutach – J. Kasprowicz odpowiedział, że o problemie dowiedział się dwa tygodnie temu. Problem tkwi w zbyt małym hydroforze który nie zdążał się napełniać gdy wodę do oprysków pobierało gospodarstwo oraz zatkaniu automatycznych odpowie-trzników. Gospodarstwo już wody nie będzie pobierało z sieci więc problem powinien zniknąć. Zdaniem J. Kasprowicza hydrofornia ma zbyt małą wydajność na tak duże osiedle jak Łęguty. Zamówił nową bardziej wydajną pompę więc zaopatrzenie w wodę powinno ulec poprawie. Zbiornika obecnie nie można wymienić gdyż pomieszczenie hydroforni jest za małe. Radna E. Ratowska zapytała kto pokryje koszty urządzeń uszkodzonych przez to, że w sieci było powietrze.

Naprawa dróg, malowanie pasów – Wójt odpowiedział, że odbyło się spotkanie z firmą która będzie to robiła i od przyszłego tygodnia rozpocznie prace.

Ulica Różana w Sząbruku – Wójt poinformował, że był na tej ulicy gdy było zebranie w Sząbruku i była w dobrym stanie. Radny twierdził, że mieszkańcy zgłosili dziury w ulicy. Wójt odpowiedział, że wyśle pracowników aby dokonali naprawy.

Odpowiedź na pismo w sprawie wycinki krzewów przy drodze Naterki – Kudypy i usunięcia zniszczeń powstałych przy wycince drzew przydrożnych – Wójt odpowiedział, że rozmawiał w tej sprawie z dyrektorem powiatowej służby drogowej. Firma która wykonała wycinkę drzew wróci aby uporządkować uszkodzone drzewa i teren.

 

Ad.9. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok.

Skarbnik poinformował, że do przedstawionego projektu zmian proponuje następujące zmiany – urealnienie kosztów przebudowy ul. Golfowej tj. zmniejszenie środków o 142.400zł oraz przeniesienie wydatków z Rady Sołeckiej Gietrzwałdu z przeznaczeniem na zakup urządzeń na plac zabaw w kwocie 7.480zł a także wprowadzenie do budżetu dotacji celowej na organizację wyborów do PE w kwocie 9.250zł. Radna B. Rydzewska poprosiła o prze-sunięcie środków z Rady  Sołeckiej Woryty na wykonanie chodnika w Worytach. Wójt odpowiedział, że będzie to możliwe na następnej sesji po wprowadzeniu do budżetu środków rad sołeckich zaoszczędzonych w poprzednich latach. Odbyło się głosowanie nad podję-ciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok – 13 głosów za.

 

Ad.10. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021 – 13 głosów za.

Przewodniczący Rady ogłosił przerwę w obradach od godz. 1115  do godz. 1130.

 

Ad.8.Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Na salę obrad przybył p. Wiesław Decker wraz z małżonką. Wyjaśnił radnym, że nie zgadza się z uchwałą Rady Gminy Gietrzwałd Nr XXXIII/327/2013 z dnia 28 maja 2013r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębu Biesal. Uważał, że uchwała ta jest przykryciem bezprawia jakie miało miejsce w ustaleniu lokalizacji oczyszcza-lni ścieków w Biesalu. Wójt stał na stanowisku, że uchwała została podjęta zgodnie z prawem. W. Decker poinformował, że wniósł uwagę do planu w czasie jego wyłożenia do wglądu. W uwadze W. Decker był przeciwny adaptacji istniejącej zabudowy oczyszczalni ścieków i infrastruktury technicznej oczyszczalni położonej na działce nr 10/3 w ob. Biesal. Wójt uwagi nie uwzględnił a Rada Gminy podjęła uchwałę o jej odrzuceniu.  W. Decker uważa, że oczyszczalnia jest źle ulokowana w terenie. Powinna być wybudowana w dolinie. Przewodniczący poprosił o 10 min. przerwy aby porozmawiać z radnymi. Goście i pracownicy opuścili salę obrad.

Po przerwie odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie wezwania do usunięcie naruszenia prawa, o treści:  nie uwzględnia się wezwania do usunięcia naruszenia prawa w uchwale Rady Gminy Gietrzwałd Nr XXXIII/327/2013 z dnia 28 maja 2013r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębu Biesal – 9 głosów za, 4 osoby wstrzymały się od głosu.

 

Ad.12. Informacja o współpracy Gminy Gietrzwałd z organizacjami pozarządowymi.

Radni w materiałach na sesję otrzymali sprawozdanie roczne ze współpracy z organizacjami pozarządowymi. Agnieszka Zabłocka przedstawiła radnym skrócone sprawozdanie ilustro-wane zdjęciami z odbytych imprez.

 

Ad.13. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany m.p.z.p. części miejscowości Gietrzwałd.

Właścicielami terenu objętego planem jest gmina i ANR. Celem planu jest zaplanowanie wjazdu do Gietrzwałdu od strony Ostródy. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany m.p.z.p. części miejscowości Gietrzwałd – 13 głosów za.

 

Ad.14. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powierzenia Spółce pod firmą: Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Olsztynie zadania własnego Gminy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę umowy wykonawczej niezbędnej dla realizacji projektu pn.: „System zagospo-darowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszko-dliwiania Odpadów”, dofinansowanego ze środków wspólnotowych UE.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powierzenia Spółce pod firmą: Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Olsztynie zadania własnego Gminy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę umowy wykonawczej niezbędnej dla realizacji projektu pn.: „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unie-szkodliwiania Odpadów”, dofinansowanego ze środków wspólnotowych UE – 13 głosów za.

 

Ad.15. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działek Nr 271/15 i 271/37
w Sząbruku.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działek Nr 271/15 i 271/37 w Sząbruku - 13 głosów za.

 

Ad.16. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 271/31
w Sząbruku.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia nieruchomości działki Nr 271/31 w Sząbruku - 13 głosów za.

 

Ad.17. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 271/23
w Sząbruku.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia nieruchomościdziałki Nr 271/23 w Sząbruku - 13 głosów za.

Ad.18. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 271/45
w Sząbruku.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia nieruchomościdziałkiNr 271/45 w Sząbruku - 13 głosów za.

 

Ad.19. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 133/4 w Gie-trzwałdzie.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia nieruchomościdziałkiNr 133/4 w Gietrzwałdzie - 13 głosów za.

 

Ad.20. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 313/5 w Unie-szewie.

Radny J. Zalewski zapytał dlaczego gmina nabywa tę drogę. T. Antoszewski odpowiedział, że droga ta ma kategorię drogi gminnej a grunt pod nią nie w całości jest własnością gminy. Kategorii nadanej drodze nie można zmienić więc pozostaje tylko możliwość wykupienia gruntu co stanie się możliwe po podjęciu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 313/5 w Unieszewie – 13 głosów za.

 

Ad.21. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości mieszkania w Gie-trzwałdzie, ul. Olsztyńska 32/1 z udziałem w działce nr 108/1.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiesprzedaży nieruchomości mieszkania w Gietrzwałdzie, ul. Olsztyńska 32/1 z udziałem w działce nr 108/1 – 13 głosów za.

Ad. 22. Podjęcie uchwały w sprawie użyczenia lokalu w Unieszewie ul. Lipowa 2 ( parter) i dz. nr 233/1 Stowarzyszeniu TUBA.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawieużyczenia lokalu w Unieszewie ul. Lipowa 2 ( parter) i dz. nr 233/1 Stowarzyszeniu TUBA – 13 głosów za.

 

Ad. 23. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umów dzierżawy części działki
nr 158/40 w Gietrzwałdzie.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawieprzedłużenia umów dzierżawy części działki nr 158/40 w Gietrzwałdzie – 13 głosów za.

 

Ad. 24. Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania połączenia gmin w celu utworzenia okręgu wyborczego do Rady Powiatu Olsztyńskiego.

Wójt poinformował, że powiat olsztyński przekroczył 120 tys. mieszkańców i w związku z tym wzrosła o 2 liczba mandatów do rady powiatu olsztyńskiego. Zachodzi potrzeba zmiany granic okręgów wyborczych aby zachować odpowiedni poziom reprezentatywności. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zaopiniowania połączenia gmin w celu utworzenia okręgu wyborczego do Rady Powiatu Olsztyńskiego, opinia pozytywna - 13 głosów za.

 
 Ad. 25. Sprawy różne.

Wójt poinformował, że odbyło się spotkanie z Nadleśniczym Kudyp na którym omówiono sprawę zamiany działek, rozliczono budowę sieci wodno-kanalizacyjnej do leśniczówki Naglady i Nadleśnictwo wyraziło zgodę na dofinansowanie tłoczni w przepompowni w Kudypach.  Nadleśniczy wyraził zgodę na utworzenie dojazdu do działek w Nagladach na działce leśnej. Zakończone zostało porządkowanie spraw własnościowych w budynku mieszkalnym w Sząbruku. A. Robaczewski zapytał, czy został przestawiony, na prośbę mieszkańca Gietrzwałdu, znak oznaczenie administracyjnej granicy Gietrzwałdu. Zapytał również kiedy zostaną sprzątnięte gminne drogi asfaltowe z pozostałości po zimie i kiedy zostaną odmalowane pasy na przejściach dla pieszych. T. Antoszewski odpowiedział, że pasy będą malowane w poniedziałek i we wtorek. Ulice zostaną sprzątnięte do długiego weekendu majowego. J. Żejmo zgłosił źle postawiony znak drogowy oznaczający drogę z pierwszeństwem przejazdu przed skrzyżowaniem w Sząbruku, przy drodze z Naterek.
M. Łączyńska przypomniała o nadal niewykonanej naprawie chodnika w Sząbruku oraz o ustawieniu słupków przewróconych w wyniku wypadku drogowego. B. Korosteński zgłosił potrzebę naprawienia ul. Św. Huberta w miejscu wyjazdu na drogę powiatową oraz drogi gminnej za kaplicą w Unieszewie. T. Antoszewski odpowiedział, że na razie nie ma pieniędzy na wykonanie tych napraw. Radny przypomniał również o potrzebie wykaszania trawy przy drogach gminnych. T. Antoszewski odpowiedział, że prace porządkowe na drogach będą wykonywane systematycznie w miarę posiadanych środków.

 

Ad.11. Informacja o działalności Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie gminy Gietrzwałd.

O godz. 13oo na salę przybyli Gminny Komendant OSP Gerhard Kryks i Komendant Miejski PSP w Olsztynie brygadier Andrzej Górzyński. G. Kryks przedstawił szczegółowe sprawo-zdanie z działalności jednostek OSP działających na terenie gminy Gietrzwałd za 2013 roku
( załącznik do protokółu). M. Ziółkowski i A. Górzyński odznaczyli Krzysztofa Biadałę Brązo-wym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa. A. Górzyński przedstawił w zarysie prace OSP
i PSP w powiecie olsztyńskim w 2013 roku wraz z danymi statystycznymi dotyczącymi zda-rzeń do jakich wyjeżdżały jednostki OSP i PSP. Przedstawił również stan wyposażenia jednostek OSP na terenie powiatu.  

Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XLIII nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

 
Protokółowała
E. Bielańska