czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Rejestr zmian
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół IV Sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2011-02-25 13:04:21 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 4

 

IV zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd

dnia 27 stycznia 2011r.

Początek sesji godz. 1000.

Zakończenie sesji godz. 1410.

Na sesji obecnych było 13 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecni: Barbara Rydzewska i Piotr Korol. Przewodniczący poinformował, że nieobecność radnych jest usprawiedliwiona. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.

Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad IV zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i przybyłych gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji oprócz radnych obecni byli: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Gminy Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, dyrektor instytucji kultury Marek Gardzielewski, sołtys Naterek Z. Kukuć i mieszkanka Gietrzwałdu Aneta Bilińska. Przewodniczący przedstawił proponowany porządek obrad:

  1. Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.

  2. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.

  3. Interpelacje.

  4. Sprawozdanie Wójta.

  5. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

  6. Odpowiedzi na interpelacje.

  7. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na
    2011 rok i Wieloletniej Prognozie Finansowej.

  8. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w Statucie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie.

  9. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru przedstawicieli do Warmińskiego Związku Gmin.

  10. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży działki niezabudowanej Nr 76/1 w Tomarynach.

  11. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży działki zabudowanej Nr 76/2 w Tomarynach.

  12. Podjęcie uchwały w sprawie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności działki Nr 84 w Naterkach.

  13. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. zakazu zabudowy w części obrębów Naglady i Gietrzwałd.

  14. Sprawy różne.

Andrzej Robaczewski zaproponował aby omówić sprawę diet radnych i przewodniczącego rady. Przewodniczący zaproponował, aby zrobić to w sprawach różnych. Radny wyraził na to zgodę.

Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad – 13 głosów za.

Ad.2. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.

Andrzej Robaczewski poprosił o wyjaśnienie zapisu dotyczącego ustalenia wynagrodzenia wójta. Zapytał, czy Wójt zadeklarował osobiście, że przez 2 lata nie będzie zatrudniał zastępcy. Przewodniczący wyjaśnił, że deklarację wójta przedstawił przewodniczący Komisji Gospodarczej w uzasadnieniu proponowanego wynagrodzenia. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu – 13 głosów za.

Ad.3. Interpelacje.

Przewodniczący poinformował, że do interpelacji zapisało się czworo radnych:
B. Korosteński, A. Robaczewski, U. Skwarek i M. Brożewska.

B. Korosteński – służby ratownicze mają problemy ze znalezieniem ulic w miejscowościach naszej gminy. Radny uważał, że nazwy ulic powinny być wprowadzone do systemu nawigacji, co pozwoli na łatwe dodarcie pod podany adres. Mieszkańcy Sząbruka proszą o postawienie tablic z nazwami ulic. Część już jest postawiona. Prośba o zawieszenie zerwanego znaku stop w Naterkach przy wyjeździe na główną drogę.

A. Robaczewski – prośba o wytyczenie przystanku autobusowego w Gietrzwałdzie przy ul. Ostródzkiej. Pismo w tej sprawie zostanie złożone w kancelarii. Radny prosił, aby przystanek wytyczyła komisja bezpieczeństwa ruchu drogowego przy starostwie powiatowym. Mieszkańcom tej części Gietrzwałdu przystanek przy Ostródzkiej jest bardzo potrzebny.

Oświetlenie ulicy Klonowej – na tej ulicy nie ma żadnej lampy. Jest tam już ok. 15 domów. Prośba o założenie chociaż 2 lamp.

Most przy banku – prośba o wyremontowanie tego mostu wiosną, aby całkiem się nie rozsypał.

Budynek przy ul. Spacerowej – prośba o zabezpieczenie gdyż biegają tam dzieci a wiszą dachówki i cegły wypadają ze ścian.

U. Skwarek – tereny inwestycyjne w Gietrzwałdzie, budowa hotelu – jak wygląda zaangażowanie budowy hotelu i innych obiektów. Jakie były zobowiązania inwestora wobec gminy w związku z kupnem terenu i gminy wobec inwestora. Dlaczego nie dotrzymany został termin wybudowania hotelu i innych obiektów, które miały powstać na tym terenie. Jaka była cena zakupu działek i czy nie należy rozważyć możliwości

odkupienia tych działek.

M. Brożewska – na drodze z Łajs do Pęglit po roztopach powstała wyrwa w którą wpadają samochody. Prośba o zasypanie. Prośba o zabezpieczenie głębokich rowów przydrożnych przy tej drodze, bo gdy leży śnieg nie widać, że są tak głębokie i zdarza się, że przy mijaniu samochody wpadają do rowu.

Ad.4. Sprawozdanie Wójta.

Wójt Mieczysław Ziółkowski poinformował, że gmina zawarła trzy umowy będące wynikiem rozstrzygnięcia przetargów: na wywóz odpadów komunalnych na okres od 1 lutego do 31 grudnia 2011 roku, na wykonanie drogi od kapliczki w Gietrzwałdzie do Osady Warmińskiej – ok. 1860m, na nadzór inwestorski nad budową ww. drogi. Przygotowywana jest specyfikacja do przetargu na rozbudowę klatki schodowej w Gietrzwałdzie, zlecone zostało wykonanie map do celów projektowych adaptacji budynku gospodarczego w Biesalu, który gmina kupiła od Indykpolu. W budynku mają powstać mieszkania socjalne. Wójt poinformował, że uczestniczył w spotkaniu w urzędzie marszałkowskim w sprawie warunków budowy boisk Orlik w 2011 roku. Przetarg na budowę boiska w Biesalu można będzie ogłosić najwcześniej w marcu.

Gospodarka nieruchomościami – sprzedana została działka w Nagladach i w Unieszewie koło hydroforni. Od marca będą sprzedawane działki w Nagladach. Jest ich 20. Gmina zrezygnowała z prawa pierwokupu działki w Gietrzwałdzie i nie odstąpiła od naliczenia kary w wys. 5000zł za nie wywiązanie się z terminu budowy obiektu. Termin zabudowy działki i zapis o naliczeniu kary za niedotrzymanie terminu zawarte są w akcie notarialnym. U. Skwarek zapytała do jakiej kwoty nie obowiązuje ustawa o zamówieniach publicznych. Wójt odpowiedział, że do kwoty 14.000€. Radna zapytała również czy inwestycja – budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Nagladach ma przygotowaną pełną dokumentację projektową i zabezpieczone środki w budżecie. Wójt odpowiedział, że nie ma w budżecie wystarczającej kwoty, ale inwestycję będzie wykonywał ZGK i wykona taki zakres robót na jaki są środki a potem w miarę potrzeb środki będą zwiększane. Z całej inwestycji wykonano już około 80% robót. Pozostało doprowadzenie sieci do działek sprzedanych w ubiegłym roku i to nastąpi wiosną tego roku oraz działek przewidzianych do sprzedaży w tym roku – do końca bieżącego roku.

Ad.5. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

Komisja Rewizyjna nie odbyła spotkania.

Iwona Omilian – przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że Komisja odbyła jedno spotkanie. Zaprosiła na nie Wójta M. Ziółkowskiego i kierownika ZGK Jana Kasprowicza. Wójt udzielił informacji o rozmowach dotyczących przyszłości gminnego ośrodka kultury i budynku GOK-u. Rozmowa z kierownikiem ZGK dotyczyła przygotowań do stworzenia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminny, gdyż obecny program obowiązuje do końca 2011 roku. J. Kasprowicz przedstawił zarys regulaminu przydzielania mieszkań socjalnych i zobowiązał się do końca lutego przygotować projekt ww. regulaminu.

Tadeusz Antoszewski – przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że Komisja odbyła dwa posiedzenia. Pierwsze posiedzenie poświęcone było w całości ZGK. Podsumowanie spotkania – w ciągu miesiąca Wójt przedstawi projekt reorganizacji Zakładu aby usprawnić jego działalność. Na drugim spotkaniu Komisja omawiała zmiany w budżecie na 2011 rok, rozmawiała o systemie poboru podatków w gminie i uznała go za odpowiedni, omawiała procedury załatwiania skarg i wniosków mieszkańców gminy i proponowane zmiany w statucie ZGK. Komisja zaopiniowała warunki konkursu na dyrektora GOK i rozważała sprawę zamiany obecnego budynku GOK na nowy, wybudowany przez inwestora. Komisja upoważniła Wójta i przewodniczącego Komisji do wznowienia rozmów w sprawie zamiany budynku GOK. Komisja negatywnie zaopiniowała prośbę inwestora o zwolnienie z kary za nie dotrzymanie terminu realizacji inwestycji na działce kupionej od gminy. Zobowiązanie o terminie wykonania inwestycji kupujący podjął podpisując akt notarialny.

Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1050 do godz. 1100.

Ad.6. Odpowiedzi na interpelacje.

Oznakowanie nazw ulic w Sząbruku – Wójt odpowiedział, że 11 tablic już zostało zakupionych aby oznakować główne ulice. Wójt obiecał wspomóc radę sołecką i dofinansować z budżetu gminy zakup tablic.

System nawigacji – są dwie możliwości poinformował Wójt. Można idąc za przykładem gminy Dywity wykonać we własnym zakresie pomiary i opracowane dane cyfrowe udostępniać zainteresowanym lub wejść do systemu GPS. Informatyk w dalszej części sesji poda więcej informacji na ten temat.

Pani Sekretarz poinformowała, że służby ratownicze otrzymały mapki z nazwami ulic.

Zerwany znak drogowy zostanie zawieszony jeszcze dzisiaj poinformował Wójt.

Przystanek autobusowy – pismo zostało złożone i zostanie uruchomiona procedura załatwienia sprawy. Zostanie o nim powiadomiona komisja przy starostwie i to ona wyznaczy termin oględzin proponowanej lokalizacji. Wójt poinformował, że przy okazji realizacji programu Ogrody Gietrzwałdzkie można w pewnym zakresie zagospodarować przystanek. A. Robaczewski poinformował, że rada sołecka także ma fundusze na ten cel.

Oświetlenie ulicy Klonowej - Wójt poinformował, że przy okazji przebudowy zasilania energetycznego zlecił wykonanie projektu oświetlenia ulic Klonowej i Źródlanej. Projekt Źródlanej jest już wykonany, na projekt Klonowej czeka. Jeśli nie zostanie wykonany w ramach projektowania zasilania ulicy to trzeba będzie zlecić jego wykonanie. Stawianie słupów oświetleniowych z napowietrznym zasilaniem w przypadku zasilania kablem całej ulicy nie wchodzi w grę. J. Żejmo zaproponował rozważenie założenia oświetlenia z baterią solarną. Wójt odpowiedział, że zasięgnął opinii w tej sprawie i istnieje obawa, że w okresie jesienno-zimowym gdy jest mało światła słonecznego baterie mogą nie wystarczać aby oświetlenie działało przez potrzebny czas.

U. Skwarek zgłosiła potrzebę zabezpieczenia zejścia przy moście koło urzędu gminy. Wójt odpowiedział, że most jest na drodze powiatowej, zostanie więc wystosowane w tej sprawie pismo do powiatu.

Tereny inwestycyjne w Gietrzwałdzie – Wójt odpowiedział, że gmina w 2006 roku sprzedała 3 działki pod zabudowę usługowo- mieszkalną : Nr 166/11 o pow. 1100m2 za kwotę 76.610zł, Nr 166/12 o pow. 1141m2 za kwotę 70.301zł i Nr 166/10 o pow. 1079m2 za kwotę 66.479zł oraz działki Nr 164/2 i 165/2 o pow. 1,27ha za kwotę 500.000zł pod budowę hotelu. W akcie notarialnym znalazły się zapisy o dodatkowych warunkach związanych z nabyciem nieruchomości. Dla działek pod zabudowę usługowo- mieszkalną – wybudowanie w ciągu trzech lat od daty zawarcia aktu budynków o określonym przeznaczeniu. W przypadku niedotrzymania terminu zabudowy naliczone zostaną kary za każdy rok zwłoki 5.000zł. Gmina zastrzega sobie możliwość odkupienia nieruchomości. Odnośnie budowy hotelu – wyznaczony został okres 4 lat i kwota 50.000zł. Właściciele trzech mniejszych działek otrzymali wymiar kary i jeden z nich już zapłacił. Gmina wywiązała się z umowy doprowadzając w 2009 roku sieć wodno-kanalizacyjną i deszczową oraz urządzając drogę tak by umożliwiała dojazd do działek.

Droga Łajsy – Pęglity – odcinek przy przepompowni – wyrwa zostanie naprawiona a przy głębokich rowach, jak tylko pozwoli pogoda, zostaną wbite słupki.

Ad.7. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok i Wieloletniej Prognozie Finansowej.

T. Antoszewski – Komisja Gospodarcza zaakceptowała proponowane zmiany w budżecie. Radny A. Robaczewski poinformował, że na spotkaniu Komisji Gospodarczej zdecydowano, że przesunięciu ulegnie kwota 25.236zł z zadania „Budowa klatki schodowej przy szkole w Gietrzwałdzie” na zadanie „Przebudowa drogi gminnej od drogi Gietrzwałd-Woryty w kierunku Rentyn”. Radni w materiałach na sesję mają propozycję przesunięcia z zadania „Budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w Nagladach”. A. Robaczewski był zdania, że lepszym rozwiązaniem jest czasowe zabranie środków z inwestycji w Nagladach gdyż będzie ona później realizowana. T. Antoszewski odpowiedział, że istotnie Komisja proponowała przesunięcie z budowy klatki schodowej ale ostateczną decyzję podejmie rada. U. Skwarek prosiła aby środki zdejmowane z inwestycji w Gietrzwałdzie wróciły zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. T. Antoszewski był zdania, że przesunięcia następują z inwestycji zaplanowanych w Gietrzwałdzie, gdyż większość planowanych inwestycji dotyczy właśnie Gietrzwałdu. Wójt odpowiedział, że realizowane są inwestycje a nie kwoty przeznaczone w budżecie stąd często istnieje potrzeba ich zmniejszania lub zwiększania. T. Antoszewski zaproponował, aby poddać pod głosowanie dwie propozycje:

1) zdjęcie środków z zadania wodociąg i kanalizacja w Nagladach,

2) zdjęcia środków z zadania budowa klatki schodowej.

Odbyło się głosowanie za zdjęciem środków z zadania wodociąg i kanalizacja w Nagladach – 11 głosów za, 2 głosy przeciw. Środki zostaną zdjęte z inwestycji w Nagladach. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd w 2011 roku – 10 głosów za, 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017 - 11 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Ad.8. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w Statucie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie.

T. Antoszewski – Komisja Gospodarcza pozytywnie zaopiniowała zaproponowane zmiany w statucie ZGK. Zaproponowane zmiany wynikają ze zmienionej ustawy o finansach publicznych. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie dokonania zmian w Statucie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie – 13 głosów za.

Ad.9. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru przedstawicieli do Warmińskiego Związku Gmin.

M. Ziółkowski przedstawił czym zajmuje się związek. Skarbnik poinformował, że roczna składka członkowska wyniosła za 2011 rok 11.386zł. B. Korosteński zaproponował, aby przedstawicielem nadal był Krzysztof Biadała. Jest bardzo zaangażowany w pracę związku i pełni funkcję przewodniczącego Zgromadzenia.
K. Biadała wyraził zgodę na kandydowanie. A. Robaczewski był zdania, że należy wybrać kogoś spośród radnych. Zaproponował kandydaturę Marka Nowogrodzkiego, który nie wyraził zgody na kandydowanie. Przewodniczący poddał od głosowanie wniosek A. Robaczewskiego o wybraniu przedstawiciela do WZG spośród radnych – 2 głosy za, 9 głosów przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Odbyło się głosowanie nad wyborem Krzysztofa Biadały na przedstawiciela Gminy Gietrzwałd w Warmińskim Związku Gmin – 11 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie wyboru Krzysztofa Biadały na przedstawiciela do Warmińskiego Związku Gmin – 11 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Ad.10. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży działki niezabudowanej Nr 76/1 w Tomarynach.

Wójt wyjaśnił, że działkę kupują właściciele sąsiedniej nieruchomości na polepszenie warunków zagospodarowania. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie sprzedaży działki niezabudowanej Nr 76/1 w Tomarynach – 13 głosów za.

Ad.11. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży działki zabudowanej Nr 76/2 w Tomarynach.

Wójt poinformował, że ta działka także jest kupowana na polepszenie zagospodarowania sąsiadującej nieruchomości. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie sprzedaży działki zabudowanej Nr 76/2 w Tomarynach – 13 głosów za.

Ad.12. Podjęcie uchwały w sprawie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności działki Nr 84 w Naterkach.

Wójt wyjaśnił, że użytkownicy w 1991 roku zapłacili za 99 lat użytkowania działki. Gdyby wtedy złożyli wniosek o przekształcenie prawa własności staliby się właścicielami działki bez żadnej opłaty. Nie złożyli jednak wtedy takiego wniosku. Obecnie przepisy się zmieniły i takie przekształcenie jest odpłatne, rada gminy może jednak w takiej sytuacji gdy opłata została poniesiona przyznać bonifikatę. Projekt uchwały przewiduje 95 % opłaty przy jednorazowym wniesieniu opłaty i 90 % opłaty w przypadku rozłożenia opłaty na raty. A. Robaczewski był zdania, że kiedy ci państwo opłacali użytkowanie wieczyste to były to wtedy niższe kwoty niż obecnie, więc proponuje bonifikatę w wysokości 50%. U. Skwarek poinformowała, że od pracownika zajmującego się gospodarką nieruchomościami uzyskała informację, że gdy wykupienie działki nastąpiło teraz to za kwotę 14.530zł. W 1991 roku użytkownicy wpłacili kwotę 60.876zł ( całość dzierżawy za 99 lat) i była to kwota przed denominacją złotego. Radna była zdania, że gminy nie stać na wysoką bonifikatę. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem A. Robaczewskiego o 50% bonifikaty - 2 głosy za, 11 głosów przeciw. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie bonifikaty, w wysokości 95% lub 90%, od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności działki Nr 84 w Naterkach – 11 głosów za, 2 głosy przeciw.

Ad.13. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. zakazu zabudowy w części obrębów Naglady i Gietrzwałd.

Wójt poinformował, że uchwalono plan zagospodarowania w którym zakazano zabudowy terenów w Nagladach i Gietrzwałdzie położonych po prawej stronie drogi Nr 16 jadąc z Olsztyna. Przebudowana droga Nr 16 stworzyła warunki aby na części terenu objętego zakazem zabudowy znieść ten zakaz. Na terenie objętym zmianą przebiega już sieć wodociągowa. Właściciele działek zwracają się z prośbą o zmianę planu i umożliwienie zabudowy kubaturowej. Propozycja gminy jest taka aby w pasie oddziaływania drogi zezwolić na uruchomienie punktów usługowo-handlowych, z zabudową małogabarytową. Właściciel działek poza strefą wpływu szesnastki wnioskuje o zabudowę mieszkaniową. U. Skwarek zgłosiła wniosek o wycofanie punktu z porządku obrad, gdyż ma za mało danych na ten temat a na mapie załączonej do projektu uchwały nie zaznaczono sposobu zmodernizowania drogi
nr 16. B. Korosteński był zdania, że z takim wnioskiem należało wystąpić przy ustalaniu porządku obrad. Materiały na sesję każdy z radnych otrzymał 7 dni przed sesją. Przystąpienie do zmiany planu nie decyduje o przeznaczeniu gruntów. Planista przedstawi radzie propozycję zmiany planu i rada będzie decydować na jakie przeznaczenie wyraża zgodę. T. Antoszewski był zdania, że należy przystąpić do zmiany planu i na spotkaniach komisji zapoznawać się z etapami projektu zmiany. Zmiana dotyczy terenów atrakcyjnych inwestycyjnie co będzie procentować podatkami do budżetu gminy. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem o zdjęcie z porządku obrad punktu: Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. zakazu zabudowy w części obrębów Naglady i Gietrzwałd – 1 głos za, 11 głosów przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Wniosek został odrzucony. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. zakazu zabudowy w części obrębów Naglady i Gietrzwałd – 12 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Ad.14. Sprawy różne.

Głos zabrał Skarbnik Gminy J. Greifenberg i przedstawił interpretację RIO nadwyżki budżetowej za 2010 rok umieszczonej w budżecie gminy na 2011 rok. Poprosił o skorygowanie jej zgodnie z opinią RIO do kwoty 635.352zł.

Skarbnik przedstawił radnym wstępne sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2010 rok. Dochody zostały wykonane w 102,3%, wydatki 92,5%, nadwyżka wynosiła 1.200.000zł z tego pokryte zostały kredyty i pożyczki w kwocie 540.000zł. Z planowanego wskaźnika zadłużenia 59,5% na początek 2010 roku gmina zeszła do poziomu 45%.

Urszula Skwarek przedstawiła potrzebę zamieszczania informacji o spotkaniach rady i komisji na stronie internetowej urzędu. Uważa, że umieszczanie ogłoszeń na tablicy w urzędzie i na tablicach w sołectwach jest niewystarczające.

Adam Cieśliński – informatyk pracujący w urzędzie gminy poinformował, gdzie umieszcza informacje o spotkaniach rady i komisji. Prosił o uwagi co do wyglądu strony internetowej i sposobu zamieszczania w BIP. B. Korosteński w imieniu mieszkańców prosił o częstsze aktualizowanie strony internetowej. Radni podzielili się uwagami o stronie internetowej i BIP. Przewodniczący poinformował, że trwają prace nad opracowanie harmonogramu sesji na 2011 rok. Zostanie on umieszczony w BIP.

Adam Cieśliński poinformował o realizowaniu na terenie naszej gminy programu likwidowania białych plam zasięgu internetu. Jest to szerokopasmowa radiowa sieć internetowa. Na terenie gminy będą zlokalizowane nadajniki umieszczone na obiektach gminnych. W zamian za to gmina otrzyma bezpłatne łącza internetowe dla szkół i przedszkoli.

Diety radnych – A. Robaczewski poprosił o informację o dietach radnych. Skarbnik poinformował, że zgodnie z uchwałą rady z 2007 roku radni otrzymują dietę w wysokości 150zł za posiedzenie sesji i za posiedzenie komisji. Przewodniczący Komisji za posiedzenie otrzymuje 200zł. Przewodniczący otrzymuje ryczałt miesięczny w wysokości 1250zł. Radny postawił wniosek aby wypłacać diety tylko za posiedzenia sesji a za posiedzenia komisji nie. B. Korosteński był zdania, że radni pracują nie tylko na posiedzeniach rady czy komisji. Obowiązki radnego wiążą się z wyjazdami i dieta to minimalna rekompensata ponoszonych kosztów między innymi paliwa i rozmów telefonicznych. S. Szatkowski również uważał, że dieta to tylko rekompensata za utracone wynagrodzenie za czas posiedzeń sesji lub komisji. Radna E. Ratowska uważała, że radny może zrezygnować z diety jeśli nie chce jej pobierać. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem A. Robaczewskiego – 1 głos za, 7 głosów przeciw, 5 osób wstrzymało się od głosu. Wniosek został oddalony.

B. Korosteński zapytał, czy Przewodniczący Rady wyznaczył rzecznika przekazującego relacje z pracy rady. Przewodniczący odpowiedział, że nie wyznaczył rzecznika. Relacje z posiedzeń rady dla Gazety Gietrzwałdzkiej pisał Z. Kukuć i ponosił za to odpowiedzialność dziennikarską.

T. Antoszewski poinformował, że 17 lutego odbędzie się spotkanie Komisji Gospodarczej na którym Komisja rozpocznie przygotowanie wieloletniego planu poprawy stanu dróg gminnych. Poprosił, aby Wójt przygotował mapę z naniesionymi drogami gminnymi z oznaczeniem które drogi mają podstawowe znaczenie ( dojazd dzieci do szkół), drogi ważne ( np. dojazdowe do dróg głównych) i ważne z innych powodów.

T. Antoszewski zaprosił w imieniu Stowarzyszenia Garian na wiejski benefis poświęcony sołtysowi Józefowi Grzeszczukowi, który odbędzie się 4 lutego o godz. 17 w sali konferencyjnej Nadleśnictwa Kudypy.

U. Skwarek zapytała o możliwość ustawienia tablicy informującej o lokalizacji nr 17A na ul. Szkolnej w Gietrzwałdzie. Wójt odpowiedział, że sprawa ustawiania tablic w Gietrzwałdzie i Sząbruku jest nadal otwarta. Zorientuje się ile będzie kosztowało umieszczenie tablicy w pasie drogowym lub na prywatnym gruncie. U. Skwarek powiedziała, że gdy będą znane koszty, zapozna z nimi zainteresowanych mieszkańców i wtedy będzie czas na podjęcie decyzji.

Andrzej Robaczewski – przy wyjeździe do Olsztyna, spod bramy posesji woda wypływa na jezdnię co grozi powstaniem zlodowaciałej powierzchni. Radny prosił o wyczyszczenie studzienek kanalizacji burzowej na ul. Ostródzkiej gdyż woda płynie chodnikiem. Prosił również o posypanie piaskiem przejść dla pieszych.

E. Ratowska prosiła Wójta o wysłanie do zarządu dróg wojewódzkich pisma w sprawie chodnika w Łęgutach.

Wójt poinformował, że gmina Stawiguda w dniach 11-12 marca 2011 roku organizuje spotkanie szkoleniowo-integracyjne dla radnych w Zalesiu za Barczewem i zaprasza radnych gminy Gietrzwałd. Radni wyrazili chęć uczestniczenia w tym szkoleniu.

Wójt poinformował, że w poszczególnych sołectwach w okresie luty, marzec i kwiecień odbędą się zebrania wiejskie na których będzie wybierany sołtys i rada sołecka. Plan spotkań podany jest w BIP.

Skarbnik poinformował, że odbywać się będą równie zebrania sprawozdawczo-wyborcze jednostek OSP.

Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady IV zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

 

Protokółowała
Elżbieta Bielańska