czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Protokoły Sesji Rady Gminy
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół XLIV zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2014-07-23 14:29:00 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 44
 
XLIV zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd
z dnia 30 maja 2014r.
 
Początek sesji godz. 900

Zakończenie sesji    godz.   1400.

Na sesji obecnych było 15 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Piotr Korol przybył o godz. 12 45. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.

 

Ad.1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad. 

Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Marek Nowogrodzki dokonał otwarcia obrad XLIV zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Przewodniczący stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli również: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, Skarbnik Józef Greifenberg, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz i M.  Dębniewski sprawozdawca Gazety Gietrzwałdzkiej. 

Przewodniczący poprosił o zgłaszanie uwag do przedłożonego w materiałach na sesję porządku obrad, o następującej treści:

Ad.2.    Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.

Ad.3.    Objazd terenu gminy Gietrzwałd ( 900  - 1200 ).

Ad.4.    Przyjęcie protokółu ostatniej sesji.
Ad.5.    Interpelacje.
Ad.6.    Sprawozdanie Wójta.

Ad.7.    Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

Ad.8.    Sprawozdanie radnego powiatowego.
Ad.9.    Odpowiedzi na interpelacje.

Ad.10.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok.

Ad.11.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021.

Ad.12.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie.

Ad.13.Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz powierzania Wójtowi Gminy uprawnienia o ich stanowieniu.

Ad.14.Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. w obrębie Sząbruk gmina Gietrzwałd.

Ad.15.Podjęcie uchwały w sprawie zamiany nieruchomości (plaża w Naterkach).

Ad.16.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek nr 50/2 i 50/3 w Gronitach.

Ad.17.Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży działki nr 122/7 w Rapatach.

Ad.18.Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy części działki
nr 75/19 w Sząbruku i działek nr 237/31 i 237/32 w Gietrzwałdzie.

Ad.19.Sprawy różne.

Przewodniczący zaproponował dodanie do porządku obrad punktu: Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia do sprzedaży lokali nr 1 i nr 3 w Biesalu 1 ( była apteka) i zdjęcie z porządku obrad punktu 7. Sprawozdanie radnego powiatowego z powodu nieobecności Z. Kukucia.
 J. Żejmo w imieniu komisji zaproponował zdjęcie z porządku obrad punktu 12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz powierzania Wójtowi Gminy uprawnienia o ich stano-wieniu, gdyż radni mieli zbyt mało czasu na przeanalizowanie projektu uchwały. Przewo-dniczący zaproponował aby proponowany do dodania punkt był punktem 12. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem zmian do porządku obrad – 14 głosów za. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem zmienionego porządku obrad – 14 głosów za.

 

Ad.3.    Przyjęcie protokółu ostatniej sesji.

Radni nie mieli uwag do protokółu. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu – 14 głosów za.

 

Ad.4.    Interpelacje.

Nikt z radnych nie zapisał się do interpelacji.

 
Ad.5.    Sprawozdanie Wójta.

Wójt przedstawił informację o swojej pracy za okres od 5 maja do 30 maja 2014r.

5 maja w Łukcie odbyło się spotkanie wójtów i burmistrzów Lokalnej Grupy Działania Krainy Drwęcy i Pasłęki. Rozmawiano o środkach pomocowych na lata 2014 – 2020 i zasad ich podziału. Zasady będą podobne jak obecnie. Należy opracować nową strategię i zmienić sposób naliczania środków przeznaczonych dla poszczególnych gmin-członków Grupy.

7 maja w ZGOK odbyło się spotkanie gmin należących do związku. Prezes Sierzputowski poinformował o stanie zaawansowania inwestycji. Rozważano sposób rozwiązania problemu wywozu popiołu który zakłóca technologię pozyskiwania paliwa alternatywnego.

8 maja odbyło się spotkanie z Państwem Rawłuszko. Stanowisko p. Rawłuszko czego oczekuje od gminy jest nieprecyzyjne. W tej sytuacji porozumienie nie zostało osiągnięte.

9 maja w GOK w Gietrzwałdzie odbyła się kolejna edycja konkursu „Artystą być”.

12 maja wójtowie i burmistrzowie województwa spotkali się w Olsztynie z marszałkiem. Tematem spotkania była budowa szerokopasmowej sieci internetowej. Spotkania miało na celu opracowanie jednakowej we wszystkich gminach opłaty za służebność przesyłu sieci przesyłowej oraz ustalenie opłaty za podłączenie do sieci poszczególnych użytkowników.

14 maja odbyło się posiedzenie GRS. Wynikiem spotkania była propozycja zmian w uchwale sprawie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użytecznościpublicznej.

17 maja w Glotowie odbyły się powiatowe uroczystości święta OSP.

15-16 maja w Poznaniu odbył się Kongres Związku Gmin RP. Będzie możliwość dofinanso-wania budowy dróg lokalnych i sieci wodno-kanalizacyjnej.

27 maja w kancelarii Prezydenta RP odbyło się spotkanie delegatów Samorządów z okazji jubileuszu samorządów. W spotkaniu uczestniczył wójt Gietrzwałdu. Omawiano temat zago-spodarowania odpadów.  

W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa na dofinansowanie remontu GOK, rekultywację zbiornika w Biesalu oraz budowę pomostów pływających i ścieżki rowerowej. Inwestycje zostaną dofinansowane z PO Ryby.

Istnieje możliwość dofinansowania budowy placu zabaw w Łupstychu i w Gronitach, remont świetlic w Rapatach, Tomarynach i Pęglitach, z programu LGD Kraina Drwęcy i Pasłęki.

Inwestycje

Wybrano wykonawcę sieci kanalizacyjnej w Gronitach, w przyszłym tygodniu zostanie podpisana umowa. Cena ofertowa wynosi 233.004zł. Termin zakończenia do 18 lipca br.

Trwa procedura udzielania zamówienia publicznego na budowę zaplecza sanitarno szatniowego na stadionie leśnym w Gietrzwałdzie.

Wybrano wykonawcę na dostawę i wdrożenie projektu Rozwój e-usług usprawnieniem dostępności administracji w gminie Gietrzwałd.

Gmina otrzymała dofinansowanie na usuwanie azbestu.

Zakończono prace związane z rekultywacją wysypisk w Biesalu i w Unieszewie.

Prowadzone są prace związane z budową mieszkań socjalnych i przedszkola w Biesalu, świetlicy w Łęgutach. Trwają prace na ulicy Golfowej w Naterkach. 

Gospodarka nieruchomościami  - sprzedana została jedna działka w Nagladach.

Dzierżawcy gruntów w Sząbruku i Gietrzwałdzie wystąpili o przedłużenie umów dzierżawy.

U. Skwarek poprosiła o informację w jakim stopniu zrealizowane zostały wpływy z podatków.

Wójt obiecał przygotowywać taką informację w następnych sprawozdaniach.

O godz. 940  radni wyjechali na wycieczkę po gminie. Odwiedzili budowę świetlicy, biogazownię i modernizowaną drogę w Łęgutach, następnie modernizowane przedszkole i adaptowane na mieszkania budynki w Biesalu, zrekultywowane wysypisko i nowo wybudowane schronisko dla psów w Tomarynach, zrekultywowane wysypisko w Unieszewie modernizowaną ul. Golfową w Naterkach i budowę przybudówki od strażnicy OSP w Sząbruku. O godz. 1230  radni wrócili do urzędu gminy. 

 

Ad.6.    Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

Bolesław Korosteński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja na spotkaniach wysłuchała sprawozdania z wykonania budżetu za 2013 przestawionego przez Skarbnika i Kierownik działu inwestycji.

Jarosław Żejmo – Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że komisja odbyła posiedzenie wspólnie z Komisją Społeczno-Mieszkaniową i komisje zajmowały się omówieniem materiałów na dzisiejszą sesję. Komisje wnioskowały o zwiększenie środków za bieżące utrzymanie dróg oraz o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Do komisji wpłynął wniosek dyrektora szkoły Sząbruku o przeznaczenie środków na adaptację strychu budynku szkolnego na Izbę Rodzin Warmińskich. Komisje jeszcze nie wypowiedziały się w tej sprawie. Komisja zaopiniowała negatywnie wniosek Hotelu Marina Golf o umorzenie podatku. Przychyla się do rozłożenia należności na raty i zmianę terminu płatności. Komisja Społeczno-Mieszkaniowa rozpatrzyła podania o przydział mieszkań.

Iwona Omilian – Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała że Komisja pracowała na wspólnym posiedzeniu z Komisją Gospodarczą 19 maja. Na spotkaniu Wójt przedstawił informacje o bieżącej działalności gminy, Skarbnik przedstawił sytuację finansową gminy,   Z-ca Wójta przedstawił sprawozdanie dotyczące utrzymania dróg za I kwartał br., Kierownik ZGK przedstawił sprawozdanie rzeczowo-finansowe za 2013 rok. Komisje zapoznały się z projektem uchwały o planie zagospodarowania przestrzennego terenów leśnych w Sile a Komisja Społeczno-Mieszkaniowa rozpatrzyła podania o mieszkania komunalne.

Ad.7.    Sprawozdanie radnego powiatowego. - skreślony z porządku obrad

Ad.8.    Odpowiedzi na interpelacje.

Interpelacji nie było.
 

Ad.9.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok.

Skarbnik przedstawił radnym drugą autopoprawkę do projektu uchwały. Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Komisje. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok – 14 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

 

Ad.10.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiezmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021- 14 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

 

Ad.11.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiezmiany Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie - 15 głosów za.

Ad.12.Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz powierzania Wójtowi Gminy uprawnienia o ich stanowieniu.

Ad.12. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia do sprzedaży lokali nr 1 i nr 3 w Biesalu 1 ( była apteka).

U. Skwarek poprosiła Wójta o informację o wysokości kosztów modernizacji budynku przeznaczanego do sprzedaży i jakiej wysokości spodziewa się Wójt uzyskać dochód z tytułu sprzedaży tegoż budynku. Wójt odpowiedział, że ośrodki zdrowia w Biesalu i Gietrzwałdzie były remontowane z dopłatą z programu unijnego. Całkowity koszt remontu obu obiektów to 2 mln złotych, wkład gminy wyniósł 30%. Lokale od lutego br. stoją puste gdyż właścicielka punktu aptecznego przeniosła go do budynku ośrodka zdrowia. Radna wyraziła swoje stanowisko w tej sprawie, a mianowicie była zdania że nie należy sprzedawać lokali w budynkach użyteczności publicznej. Wójt poinformował, że szczegółowej kalkulacji kosztów i dochodów może dokonać po wycenie lokali przeznaczonych do sprzedaży. Radna była zdania, że radni podejmując decyzję o przeznaczeniu lokali do sprzedaży powinni znać poniesione koszty i spodziewane dochody. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przeznaczenia do sprzedaży lokali nr 1 i nr 3 w Biesalu 1 ( była apteka) – 13 głosów za, 1 głos przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

 

Ad.13.Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. w obrębie Sząbruk gmina Gietrzwałd.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawieprzystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. w obrębie Sząbruk gmina Gietrzwałd – 15 głosów za.

 

Ad.14.Podjęcie uchwały w sprawie zamiany nieruchomości (plaża w Naterkach).

W projekcie uchwały proponuje się zamianę działki nr 75/61 o pow. 0,1002 ha i nr 75/62 o pow. 0,1277 ha położonychwobrębie Sząbruk, stanowiących własnośćGminyGietrzwałd nadziałkęniezabudowaną nr 8/21 o pow. 0,2026 ha położoną w obrębie Naterki. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiezamiany nieruchomości – 15 głosów za.

 

Ad.15.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek nr 50/2 i 50/3 w Gronitach.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia działek nr 50/2 i 50/3 w Gronitach - 15 głosów za.

 

Ad.16.Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży działki nr 122/7 w Rapatach.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały
w sprawiesprzedaży działki nr 122/7 w Rapatach - 15 głosów za.

Ad.17.Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy części działki
nr 75/19 w Sząbruku i działek nr 237/31 i 237/32 w Gietrzwałdzie.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały
w sprawieprzedłużenia umowy dzierżawy części działki nr 75/19 w Sząbruku i działek
nr 237/31 i 237/32 w Gietrzwałdzie - 15 głosów za.

 

Ad.18.Sprawy różne.

Skarbnik poinformował o kwotach które wpłynęły z tytułu płatności podatków od osób fizy-cznych i prawnych na dzień 26 maja br. i o zaawansowaniu wykonania budżetu w tych pozy-cjach.

B. Korosteński zapytał dlaczego nie zostały wypłacone pracownikom szkoły w Sząbruku nagrody przyznane przez dyrektora jeszcze w październiku 2013 r.  Skarbnik odpowiedział, że powodem jest trudna sytuacja finansowa gminy. Wójt poinformował że nagrody zostaną wypłacone ale nie potrafi podać terminu.

A. Robaczewski zapytał, czy czynne są dolne toalety w Ogrodach Gietrzwałdzkich i kiedy zostanie wybudowany podjazd dla wózków na schodach traktu spacerowego. T. Antosze-wski odpowiedział, że toalety są czynne jednak korzystanie z nich uzależnione jest od obecności obsługi.  Podjazd zostanie wybudowany w przyszłym tygodniu.

J. Zalewski zapytał na jakim etapie jest tworzenie strategii rozwoju województwa. Wójt odpowiedział, że do końca maja trały konsultacje w ministerstwie, następnie projekt zostanie skierowany do zaopiniowania przez komisję europejską wraz z projektami strategii wszystkich województw.

M. Jastrzębowski zapytał na jakim etapie jest projekt drogi Kudypy-Naterki. T. Antoszewski odpowiedział, że są 2 części projektu – droga Gronity - Kudypy w trakcie opracowywania i drugi ul. Diamentowa do Gronit – wykonywana jest mapa do celów projektowych i zbierane są oferty a wykonanie projektu. Na podobnym etapie przygotowania jest droga Łupstych – droga Nr 16.

B. Korosteński zapytał kiedy zostanie postawiony znak informujący o przejściu dla pieszych w Gietrzwałdzie i czy przewidziane ujęcie w dreny cieku wodnego w okolicy przystanku w Sząbruku przy okazji jego przebudowy.

P. Korol zapytał kiedy ruszy budowa kanalizacji w Śródce i Guzowym Piecu i kto buduje kanalizację w Guzowym Młynie. J. Kasprowicz odpowiedział, że kanalizację budują mieszkańcy i będą się podłączać do gminnej sieci. Radny zapytał również o postępy prac nad zaopatrzeniem w wodę Parwółek. Wójt odpowiedział, że trwają ustalenia gdzie posadowić kontener hydroforni. Wójt odpowiedział, że jest już pozwolenie na budowę kanalizacji w Śródce, do końca maja będzie wiadomo czy możliwe jest dofinansowanie inwestycji. Projekt kanalizacji w Guzowym Piecu jest na ukończeniu.

A. Robaczewski zapytał, czy nie należałoby ogrodzić przepompowni przy Karczmie, gdyż
 parkują tam samochody i gdy będzie błoto to będą je wywozić na ulicę. Wójt odpowiedział, że przewidziane jest wybudowanie ogrodzenia.

A. Robaczewski zapytał czy zapadnięte chodniki zostaną naprawione przed wakacjami i kiedy zostanie przestawiony znak granicy miejscowości Gietrzwałd, jak zaawansowane jest porozumienie z księżmi w sprawie zlikwidowania wycieku wody na ul. Źródlanej. T. Antosze-wski odpowiedział, że naprawianie chodników trwa, przestawienie znaku wymaga uzgo-dnienia z zarządcą gdyż jest to droga powiatowa. Sprawa jest w toku. Do księży wysłane zostało porozumienie w sprawie wspólnego naprawienia wycieku, gmina czeka na odpo-wiedź.

I. Omilian zapytała czy zapadła już decyzja odnośnie poszerzenia drogi w Unieszewie poprzez odkupienie gruntu od państwa Dudów. Wójt odpowiedział, że podejmie decyzję gdy pozna koszty tej operacji.

B. Rydzewska zgłosiła wydzielanie się przykrego zapachu z sieci kanalizacyjnej w Worytach. J. Kasprowicz odpowiedział, że przyczyną jest brak odpowiednich wywietrzników w pomieszczeniach mieszkalnych.

Przewodniczący poprosił Wójta o informację z jakimi roszczeniami wobec gminy wystąpili p. Decker i p. Rawłuszko. Wójt odpowiedział, że p. Deckerowi gmina nie wypłaciła żadnego odszkodowania, w sprawie p. Rawłuszko nie ma jeszcze prawomocnego wyroku.

Przewodniczący zaprosił radnych na spotkanie z delegacją z Izraela które odbędzie się
4 czerwca o godz. 1200 w sali konferencyjnej urzędu gminy.

            Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XLIV nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

 
Protokółowała
E. Bielańska