czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Protokoły Sesji Rady Gminy
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół XL sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2014-03-18 14:40:01 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 40
 
XL zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd
z dnia 06 lutego 2014r.
 
Początek sesji godz. 1000

Zakończenie sesji    godz.   1230.

Na sesji obecnych było 15 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.

 

Ad.1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad. 

Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Marek Nowogrodzki dokonał otwarcia obrad XL zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Przewodniczący stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli również: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Z-ca Wójta T. Antoszewski, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, Skarbnik Józef Greifenberg, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz i Zbigniew Kukuć – radny powiatowy i sołtys Naterek. Przewodniczący poprosił o zgłaszanie uwag do przedłożonego w materiałach na sesję porządku obrad, o następującej treści:

1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.Przyjęcie protokółu ostatniej sesji.
3.Interpelacje.
4.Sprawozdanie Wójta.

5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

6.Sprawozdanie radnego powiatowego.
7.Odpowiedzi na interpelacje.

8.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok.

9.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021.

10. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działania Wójta Gminy.

11. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia stawek opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień.

12. Podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania „Pomoc gminy w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020.

13. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020.

14. Podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020.

15. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki niezabudowanej
Nr 147/6 o pow. 0,37ha w Sząbruku.

16. Sprawy różne.

Przewodniczący zaproponował wprowadzenie do porządku obrad punktu Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zmian w statucie Warmińskiego Związku Gmin jako punkt 16.   Sprawy różne będą punktem 17. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem zmiany w porządku obrad – 15 głosów za. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianami – 15 głosów za. 

 

Ad.2.    Przyjęcie protokółu ostatniej sesji.

Radni nie mieli uwag do protokółu XXXIX sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu - 15 głosów za.

Ad.3.    Interpelacje.

Do interpelacji zgłosili się:

B. Korosteński - minął prawie rok od deklaracji powiatowej służby drogowej o usunięciu zakrzaczenia wzdłuż drogi Sząbruk – Kudypy a prace nadal nie zostały wykonane. Dlaczego?

M. Nowogrodzki – kiedy zostanie sfinalizowana zamiana gruntu pod plażę w Naterkach?

J. Grzeszczuk – komunikacja Kudypy – Naterki – Gronity, czy jest korespondencja w tej sprawie, jeśli tak, prośba o udostępnienie. Mieszkańcy chcą działać aby spowodować uruchomienie komunikacji.

P. Korol – schronisko dla zwierząt – tablice informacyjne oraz drogi dojazdowe, obecnie wiszą na drzewach kartki formatu A4 informujące o dojeździe do schroniska. Prośba o czuwanie nad stanem drogi dojazdowej do schroniska bo gdy rozmarznie będzie wymagała naprawy.

Drogi gminne – zawiewane śniegiem. 
Ad.4.    Sprawozdanie Wójta.

Wójt M. Ziółkowski przedstawił sprawozdanie ze swojej pracy za okres od 31 grudnia 2013r do 5 lutego 2014r.

9 stycznia – informacja komendanta miejskiego SP o nowej procedurze akcji ratowniczych,

11-12 stycznia grała w gminie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - zebrano 8 tys złotych,

14 stycznia odbyło się spotkanie wójtów i burmistrzów WZG na którym opracowano porozumienie korzystania ze schroniska i stawki za pobyt zwierząt,

15 stycznia odbyło się spotkanie Olsztyńskiego Obszaru Funkcjonalnego w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiego Związku Gmin na którym wybrano przewodniczącego zarządu.

16 stycznia odbyło się spotkanie u Wojewódzkiego Komendanta SP w sprawie wniosków o dofinansowanie naszych jednostek OSP,

17 stycznia odbyła się akcja Bezpieczny Lód, uczestniczyli w niej uczniowie 3 szkół z naszej gminy,

19 stycznia w Łupstychu odbyło się coroczne spotkanie noworoczne organizowane przez sołectwo Łupstych i radę osiedla Gutkowo,

 21 stycznia odbyło się spotkanie z zarządcą drogi wojewódzkiej Podlejki – Łęguty i zapadła decyzja, że do 30 czerwca br, na drodze tej zostanie położona nowa nawierzchnia asfaltowa i zostanie położony chodnik w m. Łęguty,

21 stycznia na spotkaniu z firmą Felbog ustalono, że naprawione zostaną drogi z Łęgut do Grazym (wzdłuż pola) i do Tomaryn oraz drogi z Łęgut do Rapat. Firma Felbok zade-klarowała zakup i udostępnienie sprzętu. Pracami kierowała będzie gmina.

21 stycznia rozpatrywany był pozew syndyka firmy Chmieldom. Zapadł wyrok, zgodnie z którym gmina ma zapłacić syndykowi 131 tys. za przejęcie dróg. Wójt poinformował, że będzie odwoływał się od tego wyroku.

21 stycznia – rozpoczęła się kontrola RIO i będzie trwała do 5 marca br. Jest to rutynowa kontrola odbywająca się co 3 lata w jst.

23 stycznia odbyło się w Starostwie spotkanie Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna. Tematem było opracowanie do ZIT programu rozwinięcia komunikacji podmiejskiej.

28 stycznia wybrano sołtysa w Nagladach,

29 stycznia odbyło się walne zgromadzenie WZG – uchwalono stawki za schronisko i zmianę w statucie,

29 stycznia odbyło się spotkanie Aglomeracji Olsztyńskiej w celu aktualizacji sieci wodno- kanalizacyjnej,

31 stycznia odbyło się zebranie Powiatowej Rady Zatrudnienia, omówiono działania roku 2013 i plany działania na 2014r.,

31 stycznia w Unieszewie odbyło się drugie zebranie zespołu mieszkańców, sołtysów, członków stowarzyszeń i radnych z gminy Stawiguda i Gietrzwałd w sprawie zagospoda-rowania brzegów jeziora Wulpińskiego , opracowania strategii i projektów, żeby w najbliż-szym rozdaniu unijnym na lata 2014 – 2020 móc skorzystać z tych środków. Postanowiono o powołaniu 5 – osobowych zespołów w każdej gminie. Obecnie trwa ustalanie składu zespołów. Zespoły spotkają się, wybiorą przewodniczącego i zaczną pracę nad strategią zagospodarowania brzegów jeziora Wulpińskiego,

31 stycznia w Komendzie Miejskiej SP odbyło się zebranie sprawozdawcze za 2013 rok.

1 lutego w Sząbruku odbyło się coroczne spotkanie sprawozdawcze jednostek OSP.

Inwestycje:

Zakończono inwestycję Gietrzwałdzkie Ogrody w Gietrzwałdzie.

W styczniu rozstrzygnięty został przetarg na usługi pocztowe, ogłoszony został przetarg na budowę świetlicy w Łęgutach i na dostawę paliw płynnych, zmówiona została wiata przystankowa do Rapat, trwają prace przy adaptacji mieszkań socjalnych i budowie przedszkola w Biesalu, opracowywana jest dokumentacja projektowa na inwestycje drogowe i wodno-kanalizacyjne. Gospodarka nieruchomościami – została sprzedana jedna działka w Unieszewie.

T. Antoszewski poinformował, że gmina otrzymała pozwolenie na budowę pomostów w Sząbruku i Barwinach.

Skarbnik poinformował, że zarządzeniem Wójta wprowadzona została do budżetu dotacja celowa od wojewody.

  

Ad.5.    Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

B. Korosteński – przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja Rewizyjna wraz z Gospodarczą i Społeczno-Mieszkaniową odbyła spotkanie 22 stycznia. Komisje zajmowały się rozpatrzeniem skargi na działania wójta złożonej przez J. Rawłuszko. Skarżący był obecny na posiedzeniu. Komisje zajmowały się również projektem statutu gminy Gietrzwałd. Komisja rewizyjna ponadto, na samodzielnym posiedzeniu, zajmowała się analizą celowości wydatków sołeckich w poszczególnych sołectwach. Komisja w protokóle zamieściła szereg wniosków i uwag pokontrolnych.

 

Ad.6.    Sprawozdanie radnego powiatowego.

Z. Kukuć poinformował, że 28 stycznia odbyła się sesja powiatu. Sprzedany został półwysep Lalka. 1 mln zł z środków uzyskanych ze sprzedaży zostanie przeznaczone na drogi powia-towe. Zostanie poszerzona droga Sząbruk – Kudypy i zostaną usunięte zarośla z poboczy
a także drzewa zakwalifikowane do wycięcia.

 

Ad.7.    Odpowiedzi na interpelacje.

Zamiana gruntów w Naterkach – Wójt poinformował, że jest już operat szacunkowy na wycenę działki p. Hinca. Pan Hinc ma wskazać działkę, którą chce od gminy w zamian i wtedy nastąpi zamiana gruntów.

Komunikacja Gronity – Olsztyn – wójt poinformował, że co roku wysyłane są do starostwa i urzędu marszałkowskiego wnioski o potrzebach komunikacyjnych, ale nie ma zainteresowa-nych uruchomieniem komunikacji w tym kierunku. T. Antoszewski zamierza zwrócić się do przewoźników z zapytaniem o możliwość uruchomienia linii w tym kierunku, jednak przy pozytywnej odpowiedzi należy liczyć się z dofinansowaniem przez gminę tej usługi.

Droga do schroniska – będzie robiona jak tylko pozwolą na to warunki, poinformował wójt.

Tablice informacyjne schroniska – te które są to tylko informacja dla przybywających na otwarcie schroniska, zawieszone przez ZGK. Tablica informacyjna schroniska zostanie zamieszczona na bramie wjazdowej.

Droga Kudypy-Sząbruk, wójt poinformował, że ma wiadomość iż od poniedziałku rusza wycinanie zarośli i usuwanie drzew. Zostanie zakończone do końca lutego. Starostwo przeznaczyło środki na poszerzenie tej drogi i położenie na niej asfaltu.

Zawiewanie dróg śniegiem – T. Antoszewski odpowiedział, że w tym roku zawiewało bardzo specyficznie i zdarzało się, że nie pomagały płotki. Pracownicy obejrzeli zawiane odcinki dróg aby przeanalizować sytuację i w przyszłym roku zapobiec zawiewaniu.

 

Ad.8.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok.

Skarbnik udzielił szczegółowych informacji o projekcie uchwały na spotkaniu komisji. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok – 15 głosów za.

 

Ad.9.     Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021.

Skarbnik udzielił szczegółowych informacji o projekcie uchwały na spotkaniu komisji. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiezmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021 – 15 głosów za.

Przewodniczący ogłosił przerwę w obradach od godz. 1115 do godz. 1130.

 

Ad.10.Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działania Wójta Gminy.

Przewodniczący poinformował, że wprowadzono zmianę w projekcie uchwały polegającą na usunięciu zapisu: „dotyczącej awarii kanalizacji sanitarnej i zanieczyszczenia posesji ściekami”. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działania Wójta Gminy i uznania skargi za zasadną – 0 głosów za, za uznaniem skargi za niezasadną - 15 głosów za.

 

Ad.11.     Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia stawek opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień.

Radni nie mieli pytań ani uwag do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia stawek opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień – 15 głosów za.

Ad.12.Podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania „Pomoc gminy w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020.

Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniu komisji. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad odjęciem uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania „Pomoc gminy w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 - 15 głosów za.

 

Ad.13.Podjęcie uchwały w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020.

Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniu komisji. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad odjęciem uchwały w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 – 15 głosów za.

 

Ad.14.Podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020.

Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniu komisji. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad odjęciem uchwały w sprawiepodwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 – 15 głosów za.

 

Ad.15.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki niezabudowanej
Nr 147/6 o pow. 0,37ha w Sząbruku
.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad odjęciem uchwały w sprawienabycia nieruchomości działki niezabudowanej Nr 147/6 o pow. 0,37ha w Sząbruku – 15 głosów za.

 

Ad.16. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zmian w statucie Warmińskiego Związku Gmin.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad odjęciem uchwały w sprawieprzyjęcia zmian w statucie Warmińskiego Związku Gmin - 15 głosów za.

 

Ad.17.Sprawy różne.

B. Korosteński poprosił o ustawienie znaku zakazu zatrzymywania naprzeciwko budynku urzędu gminy gdyż stojące pojazdy zasłaniają oznakowanie przejścia dla pieszych.
T. Antoszewski odpowiedział, że znak można postawić ale jest to nieformalne gdyż miejscowości naszej gminy nie mają zatwierdzonego planu organizacji ruchu. Trwają prace nad stworzeniem projektów organizacji ruchu dla poszczególnych miejscowości i dróg gminnych. J. Żejmo zaproponował rozważenie ustawienia parkomatów na parkingach gminnych.

M. Nowogrodzki zapytał, co dzieje się obecnie w Zakładzie Gospodarki Komunalnej
i dlaczego nie ma przedstawiciela naszej gminy w Związku Stowarzyszeń Krainy Drwęcy
i Pasłęki przez co nie mamy wpływu na ocenę wniosków składanych przez naszą gminę. Wójt odpowiedział, że jest przedstawicielem naszej gminy we władzach Związku Stowarzyszeń. Poinformował, że wnioski są oceniane przez powołany do tego zadania siedmioosobowy zespół. Wnioski oceniane są zgodnie z regulaminem ustalanym dla każdego działania. Ocena odbywa się poprzez przyznawanie punktów których maksymalna liczba podana jest w regulaminie. Im wniosek bardziej zgodny z regulaminem, tym więcej

 dostaje punktów.  

J. Kasprowicz – kierownik Zakładu poinformował, że zredukowana została liczba pracowników i zakład wykonuje swoje zadania utrzymując sieć wodno-kanalizacyjną
i wykonując inne bieżące prace. Skarbnik poinformował, że Zakład na koniec roku nie miał zobowiązań wymagalnych, miał tylko zobowiązania bieżące. A. Robaczewski zapytał, czy Wójt przewiduje poniesienie stawki czynszu Karczmie Warmińskiej. Wójt odpowiedział, że stawka czynszu jest corocznie podwyższana o wskaźnik inflacji. Pozostała tylko do ustalenia kwestia wkładu najemcy w koszty planowanego remontu oraz ustalenia okresu kiedy Karczma nie będzie czynna. Rozliczenie projektu w PO Ryby musi nastąpić do 30 czerwca 2015 r.  M. Jastrzębowski – czy są poczynione jakieś czynności w sprawie rozbiórki budynku gospodarczego przy świetlicy w Gronitach? Wójt odpowiedział, że odebrał ze starostwa pozwolenie na rozbiórkę. J. Kasprowicz poprosił radnych aby zaapelowali do mieszkańców
o wrzucanie do pojemników na popiół tylko popiołu. P. Korol podzielił się z radnymi swoimi uwagami w sprawie własności sieci wodno - kanalizacyjnej o których mowa w skardze
p. Rawłuszki.  Radny swoje uwagi przedłożył Wójtowi na piśmie. Zaproponował, aby rada zobowiązała Wójta do zwiększonego działania w kierunku należytej ochrony mienia komunalnego poprzez wyciąganie wniosków i wdrażanie odpowiednich procedur zabezpieczających mienie komunalne oraz stopień staranności o zarządzanie tym mieniem a także przeprowadzanie inwentaryzacji mienia komunalnego – spisu z natury. Wójt odpowie-dział, że przekaże wnioski radnego radcy prawnemu aby wydał opinię prawną. Przewodniczący zaproponował aby o wnioskach radnego rozmawiać na posiedzeniu komisji w której będzie uczestniczył radca prawny.

Przewodniczący poprosił radę o przyjęcie planu Komisji Rewizyjnej na I półrocze 2014r. który każdy z radnych otrzymał na poprzedniej sesji. U. Skwarek zaproponowała aby rada zdecy-dowała czy komisja ma badać celowość wydatków sołeckich. Przewodniczący podał pod głosowanie propozycję radnej o badanie celowości wydatków sołeckich. Odbyło się głosowanie nad zapisem w planie pracy komisji badania celowości wydatków sołeckich –
1 głos za, 8 głosów przeciw, 6 osób wstrzymało się od głosu. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem planu pracy Komisji Rewizyjnej na I półrocze 2014r. z poprawką – 15 głosów za.

 
Protokółowała
Elżbieta Bielańska