Zakończenie sesji godz. 1520.
Na sesji obecnych było 15 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
Ad.1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad oraz Ad. 2. Objazd terenu gminy Gietrzwałd
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Marek Nowogrodzki dokonał otwarcia obrad XXXIII zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i radni udali się na wycieczkę po terenie gminy. Odwiedzili: Gronity oglądając drogę w Gronitach i przeznaczone do modernizacji skrzyżowanie w Naterkach, Barwiny oglądając nowowybudowaną drogę, następnie w Biesalu odwiedzili budowę domu opieki i budowę schroniska dla zwierząt, obejrzeli także zmodernizowaną drogę w Rapatach.
O godz. 1145 radni i goście przybyli na salę obrad. Przewodniczący stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli również: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Z-ca Wójta T. Antoszewski, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, kierownik ZGK Jan Kasprowicz oraz Zbigniew Kukuć – sołtys Naterek. Przewodniczący poprosił o zgłaszanie uwag do przedłożonego w materiałach na sesję porządku obrad, o następującej treści:
7.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
9.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2013 rok.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2013–2021.
11. Podjęcie uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
12. Podjęcie uchwały w sprawiewymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
13. Podjęcie uchwały w sprawie dodatkowych usług świadczonych przez gminę w za-kresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zago-spodarowania tych odpadów oraz wysokość cen za te usługi.
14. Podjęcie uchwały w sprawie rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag do m.p.z.p. części obrębu Biesal, gmina Gietrzwałd.
15. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. części obrębu Biesal, gmina Gietrzwałd.
16. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. gminy Gietrzwałd w części obrębu Unieszewo.
17. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działanie Wójta Gminy.
18. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki 28/1 o pow. 176m2 w Nagladach.
19. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek nr 163/3 i 163/5 w obrębie Gietrzwałd i nr 154/1, 53/1, 52/1, 51/29 i 12 w obrębie Woryty.
Przewodniczący zaproponował wniesienie do porządku obrad dwóch projektów uchwał: pkt. 20. Podjęcie uchwały w sprawie zamiany nieruchomości działek niezabudowanych nr 261/26 o pow. 0,0557 ha, nr 261/380 o pow. 0,0714 ha i nr 261/389 o pow. 0,0347 ha położonychwobrębie Unieszewo, stanowiących własnośćGminyGietrzwałd nadziałkiniezabudowane nr 261/388 opow. 0,0067 ha, nr 261/104 o pow. 0,1440 ha położonewobrębie Unieszewo i pkt. 21. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działek niezabudowanych nr 261/381 o pow. 2,2670 ha, nr 261/383 o pow. 0,7549 ha i nr 261/106 o pow. 0,1199 ha położonych w obrębie Unieszewo. Sprawy różne będą punktem 22. Wójt wyjaśnił, że na ostatniej sesji została podjęta uchwała w sprawie zamiany ww. nieruchomości. W trakcie jej wykonania okazało się, że gmina powinna zapłacić podatek VAT od wartości przyjętych w drodze zamiany nieruchomości. Aby zmniejszyć wysokość podatku można część działek (o zbliżonej wartości) zamienić a pozostałą część nabyć nieodpłatnie. Obyło się głosowanie nad przyjęciem proponowanych zmian w porządku obrad – 15 głosów za. Obyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianami – 15 głosów za.
Ad.3. Przyjęcie protokółu ostatniej sesji.
E. Ratowska prosiła o uzupełnienie w punkcie 8. protokółu liczby głosów za podjęciem uchwały. Protokólantka zobowiązała się uzupełnić zapis. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji – 15 głosów za.
Do interpelacji zapisali się: B. Korosteński i M. Łączyńska.
B. Korosteński - do kanalizacji w Sząbruku wpływają wody gruntowe i opadowe co zwiększa ilość ścieków odprowadzanych do oczyszczalni w Olsztynie.
M. Łączyńska – prośba o wyjaśnienie sołtysom dlaczego nie został podwyższony ryczałt dla sołtysów. Miało odbyć się zebranie sołtysów a nie odbyło się. Kiedy sołtysi otrzymają wyjaśnienie.
Ad.5. Wypoczynek letni dzieci i młodzieży.
Na sesję przybyli: Dyrektorzy Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Biesalu Grażyna Grzegorzewska, w Gietrzwałdzie Teresa Kochanowska i w Sząbruku Zbigniew Kukuć oraz Dyrektor Gimnazjum Gminnego w Gietrzwałdzie Leszek Orciuch.
T. Kochanowska poinformowała, że w wakacje nie planuje pracy z dziećmi gdyż budynek szkoły wymaga remontu i będzie on prowadzony w czasie wakacji. GOK w czasie wakacji planuje zajęcia dla dzieci.
G. Grzegorzewska poinformowała, że będzie zorganizowana Letnia Szkoła Odkrywców od 8 do 12 lipca, będą zajęcia na Orliku zgodnie z harmonogramem imprez oraz szkółka tenisa ziemnego. Będą również przeprowadzane drobne remonty.
L. Orciuch poinformował, że wakacyjnych zajęć z młodzieżą nie planuje. Obiekty szkoły będą udostępniane dla zainteresowanych. Sale szkolne będą wynajmowane grupom sportowców z zewnątrz. Zostaną przeprowadzone drobne prace remontowe.
Z. Kukuć – szkoła nie będzie organizowała wakacyjnych zajęć dla dzieci. Będzie pracował Orlik w pełnym wymiarze oraz biblioteka będąca biblioteką zarazem publiczną. Szkoła może być udostępniana na organizowanie imprez. W budynku przedszkola planowane są bieżące naprawy.
Wójt M. Ziółkowski przedstawił sprawozdanie ze swojej pracy za okres od 25 kwietnia do 27 maja br. Poinformował, że:
27 kwietnia odbyło się w Nagladach zebranie Zarządu Gminnego OSP, zasłużeni dla OSP otrzymali odznaczenia,
27 kwietnia odbył się finał turnieju tenisa ziemnego,
29 kwietnia podpisany został akt notarialny nabycia lokalu po zakładzie energetycznym,
30 kwietnia odbyło się Walne Zgromadzenie Warmińskiego Związku Gmin – udzielenie absolutorium Zarządowi,
8 maja odbyło się spotkanie z mieszkańcami Guzowego Pieca, dotyczyło partycypacji w kosztach budowy sieci wodno-kanalizacyjnej,
9 maja w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie dotyczące zagadnienia wykorzystania energii słonecznej,
10 maja w GOK w Gietrzwałdzie odbyła się kolejna edycja konkursu Artystą Być ,
15 maja podpisany został akt notarialny potwierdzający uporządkowanie tytułów własnoći nieruchomości w Rapatach ( po dawnej szkole),
16-17 maja w Lidzbarku odbyło się Forum Ekologiczne, dotyczyło głównie odbioru odpadów i rekultywacji zamkniętych wysypisk,
18 maja w Miłakowie odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatowego OSP,
21 maja odbyły się walne zgromadzenia dwóch stowarzyszeń których nasza gmina jest członkiem: Stowarzyszenia Szesnastka i Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich,
22 maja podpisaniem aktu notarialnego finalizowana została transakcja zamiany działek w Gietrzwałdzie,
24 maja uroczyście otwarty został hotel Marina Golf Club w Sile nad J. Wulpińskim,
28 maja rano odbyła się rozprawa w sądzie okręgowym w sprawie roszczeń syndyka firmy Chmiel Dom.
17 maja w NSA wydał wyrok w sprawie kasacji wyroków sądu Rejonowego i Okręgowego w sprawie o odszkodowanie dla właściciela posesji sąsiadującej z oczyszczalnią w Biesalu. Kasacja została odrzucona.
Zostały otwarte oferty na przebudowę skrzyżowania w Naterkach, wykonawca zostanie wybrany w najbliższych dniach,
Wpłynęła informacja iż gmina otrzymała z WFOŚiGW środki na dofinansowanie usuwania azbestowych pokryć dachowych,
Ukończona została budowa drogi Unieszewo – Barwiny,
24 maja i 14 czerwca odbyły się kolejne przetargi na sprzedaż nieruchomości – działek budowlanych, niestety żadna działka nie została sprzedana,
Gmina zrezygnowała z prawa pierwokupu działki w Unieszewie, nr 261/71 o pow. 2ha 3183m2 udziały 3191/10000 za 120.552zł,
Zlecony został podział działki w Barwinach.
Skarbnik poinformował o zmianach w budżecie wynikających z otrzymania dotacji celowych od Wojewody na zwrot akcyzy paliwa rolniczego, stypendia uczniów i na pomoc materialną w naturze i zasiłki stałe. Wójt wydał zarządzenie w sprawie zaciągnięcia kredytu w wysokości 2.500tys. na spłaty kredytu i finansowanie inwestycji w Gietrzwałdzie.
Ad.7. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
Piotr Korol – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja odbyła dwa spotkania na których pracowała nad wnioskiem o absolutorium.
Iwona Omilian – Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformował że komisja odbyła spotkanie na którym wizytowała mieszkania komunalne w Worytach. Budynek nr 24 - komisja prosi o podłączenie remontowanej łazienki do kanalizacji i uprzątniecie gruzu leżącego za budynkiem gospodarczym. Budynek nr 72 jest w bardzo złym stanie technicznym. Komisja jest zdania, że mieszkańców tego domu należy przenieść do mieszkania socjalnego gdy tylko będzie to możliwe. Komisja zapoznała się z przedstawio-nym przez pracownika sprawozdaniem z działalności GOPS. Powodu nieobecności z-cy Wójta komisja nie zrealizowała punktu: finansowanie działalności świetlic wiejskich.
Jarosław Żejmo – Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że komisja odbyła dwa spotkania i pracowała wspólnie z Komisją Społeczno-Mieszkaniową. Komisje zapoznały się z założeniami zmiany m.p.z.p. w Biesalu i pozytywnie je zaopiniowały. Radni odwiedzili budowane „Ogrody Gietrzwałdzkie” i przychyliły się do wniosku Andrzeja Robaczewskiego aby teren przylegający do „Ogrodów” a dzierżawiony przez mieszkankę Gietrzwałdu uczynić ogólnodostępnym. Komisje zapoznały się z wnioskiem o zmianę m.p.z.p. otoczenia J. Wulpińskiego i pozytywnie go zaopiniowały. Komisje negatywnie zaopiniowały wniosek o zmianę m.p.z.p. działki 6/26 w ob. Unieszewo. Komisje pozytywnie zaopiniowały zamiar przejęcia działki nr 28/1 na poszerzenie drogi w Nagladach i negatywnie wniosek o przekazanie działek stanowiących drogę w Biesalu oraz zamianę gruntów w Rentynach. Na drugim spotkaniu Komisje zapoznały się z zaległościami wobec budżetu gminy, proponowanymi zmianami w budżecie na 2013 rok oraz sprawami bieżącymi dotyczącymi działalności gminy.
Ad.8. Odpowiedzi na interpelacje.
Ryczałt dla sołtysów – wójt odpowiedział, że odłożył termin spotkania sołtysów aby dołączyć do porządku spotkania omówienie deklaracji śmieciowych. Przewiduje spotkanie z sołtysami ok. 10 czerwca.
Nieszczelna sieć kanalizacyjna w Sząbruku – Kierownik ZGK odpowiedział, że jest projekt wykonania uszczelnienia sieci i są na to środki ale ciągle brakuje czasu na wykonanie. Przewiduje, że jesienią zostanie wykonane uszczelnienie sieci.
Ad.9. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2013 rok.
Zmiany w budżecie były omawiane na spotkaniu Komisji. Skarbnik przedstawił autopoprawkę do zmian w budżecie przewidującą zwiększenie wydatków i dochodów o kwotę 14.128zł z przeznaczeniem na dofinansowanie usuwania azbestu, przewidziana do wpłacenia przez właścicieli posesji korzystających z pomocy w usuwaniu azbestu, zwiększenie dochodów i wydatków o kwotę 242.000zł z przeznaczeniem na opłacenie firmy wywożącej odpady z terenu gminy. U. Skwarek poprosiła o szczegółowe wyjaśnienie jak zaproponowane zmiany w budżecie skutkują na pozycje umieszczone w załączniku inwestycyjnym i WPF. Radna chciała wiedzieć na jakie inwestycje zmniejszono wydatki. Wójt wyjaśnił, że kwota ta pochodzi ze zmniejszeń na kilku inwestycjach, gdzie faktycznie wykonane wydatki były mniejsze od planowanych. Skarbnik szczegółowo wyjaśniał czego dotyczą zmiany. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2013 rok – 13 głosów za, 2 głosy przeciw.
Ad.10.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2013–2021.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2013–2021 – 13 głosów za, 2 głosy przeciw.
Przewodniczący ogłosił przerwę w obradach od godz. 1330 do godz. 1350.
Ad.11.Podjęcie uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Przewodniczący poprosił o wykreślenie z treści punktu 11 słów: „w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i w zakresie”. J. Kasprowicz podał stawki które obowiązywały na terenie naszej gminy. Zaproponował górną stawkę opłaty za usługę jednokrotnego wywozu nieczystości ciekłych ze zbiornika bezodpływowego i ich transport do punktu zlewnego, w wysokości 25 zł za 1 m3. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych – 15 głosów za.
Ad.12.Podjęcie uchwały w sprawiewymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Kierownik ZGK udzielił wyjaśnień na temat projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiewymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych – 15 głosów za.
Ad.13.Podjęcie uchwały w sprawie dodatkowych usług świadczonych przez gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zago-spodarowania tych odpadów oraz wysokość cen za te usługi.
Kierownik ZGK poinformował, że za dodatkowe ilości odpadów proponuje się stawki takie jak za przewidziane normą. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiedodatkowych usług świadczonych przez gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów oraz wysokość cen za te usługi – 15 głosów za.
Ad.14.Podjęcie uchwały w sprawie rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag do m.p.z.p. części obrębu Biesal, gmina Gietrzwałd.
Wójt wyjaśnił, że plan obejmuje teren oczyszczalni w Biesalu. Właściciel sąsiadującej z terenem oczyszczalni posesji złożył uwagi do planu. Wójt uwagi odrzucił. Odbyło się głosowanie nad uwzględnieniem uwag – 0 głosów za, za nieuwzględnieniem uwag – 15 głosów za.
Ad.15.Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. części obrębu Biesal, gmina Gietrzwałd.
Radni nie mieli pytań ani uwag do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. części obrębu Biesal, gmina Gietrzwałd – 15 głosów za.
Ad.16.Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. gminy Gietrzwałd w części obrębu Unieszewo.
Właściciel gruntu wystąpił z wnioskiem o zmianę przeznaczenia z gruntu rolnego na rekreację zorganizowaną i indywidualną. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. gminy Gietrzwałd w części obrębu Unieszewo – 13 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Ad.17.Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działanie Wójta Gminy.
Radni po zapoznaniu się z wyjaśnieniem do projektu uchwały nie mieli pytań. Odbyło się głosowanie nad uznaniem skargi za zasadną – 0 głosów za, za uznaniem skargi za bezzasadną - 15 głosów za. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działanie Wójta Gminy i uznanie jej za bezzasadną – 15 głosów za.
Ad.18.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki 28/1 o pow. 176m2 w Nagladach.
U. Skwarek poprosiła o informację czy działka nie jest obciążona roszczeniami. Odbzo si głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działki 28/1 o pow. 176m2 w Nagladach – 15 głosów za.
Ad.19.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek nr 163/3 i 163/5 w obrębie Gietrzwałd i nr 154/1, 53/1, 52/1, 51/29 i 12 w obrębie Woryty.
Wójt wyjaśnił, że uchwała dotyczy przyjętej od powiatu drogi do Woryt. Zachodzi potrzeba zmiany uchwały gdyż nastąpiła zmiana numerów działek które obejmuje droga. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działek nr 163/3 i 163/5 w obrębie Gietrzwałd i nr 154/1, 53/1, 52/1, 51/29 i 12 w obrębie Woryty – 13 głosów za, 2 głosy przeciw.
Ad.20.Podjęcie uchwały w sprawie zamiany nieruchomości działek niezabudowanych nr 261/26 o pow. 0,0557 ha, nr 261/380 o pow. 0,0714 ha i nr 261/389 o pow. 0,0347 ha położonychwobrębie Unieszewo, stanowiących własnośćGminyGietrzwałd nadziałkiniezabudowane nr 261/388 opow. 0,0067 ha, nr 261/104 o pow. 0,1440 ha położonewobrębie Unieszewo.
U. Skwarek zapytała jakie koszty poniesie gmina zamieniając i przejmując nieruchomości w Unieszewie. Wójt odpowiedział, że przy zamianie nieruchomości koszty notariusza ( ok. 600 do 1000zł) ponoszą strony po połowie, przy nabyciu nabywający pokrywa koszty aktu notarialnego. Podatek VAT od 2000zł przy zamianie działek. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zamiany nieruchomości działek niezabudowanych nr 261/26 o pow. 0,0557 ha, nr 261/380 o pow. 0,0714 ha i nr 261/389 o pow. 0,0347 ha położonychwobrębie Unieszewo, stanowiących własnośćGminyGietrzwałd nadziałkiniezabudowane nr 261/388 opow. 0,0067 ha, nr 261/104 o pow. 0,1440 ha położonewobrębie Unieszewo – 13 głosów za, 2 głosy przeciw.
Ad.21.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działek niezabudowanych nr 261/381 o pow. 2,2670 ha, nr 261/383 o pow. 0,7549 ha i nr 261/106 o pow. 0,1199 ha położonych w obrębie Unieszewo.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działek niezabudowanych nr 261/381 o pow. 2,2670 ha, nr 261/383 o pow. 0,7549 ha i nr 261/106 o pow. 0,1199 ha położonych w obrębie Unieszewo - 13 głosów za, 2 głosy przeciw.
J. Grzeszczuk wystąpił z propozycją aby każdą zmianę w budżecie głosować osobno. Wójt był zdania, że bardzo to utrudniłoby pracę skarbnikowi. Radni, omawiając zmiany w budżecie mogą zdecydować którą zmianę głosować oddzielnie.
Andrzej Robaczewski zapytał, kiedy ruszy budowa nawierzchni ulicy Klonowej w Gietrzwałdzie. A. Kochanowska odpowiedziała, że czeka na warunki z zakładu gazowniczego. Są problemy z przebiegiem gazociągu. Radny zapytał również o termin położenia kabla do oświetlenia ulicznego. Wójt odpowiedział, że kabel został zaprojektowany łącznie z modernizacją drogi.
Radny poprosił także o włączenie terenu sąsiadującego z Ogrodami Gietrzwałdzkimi a obecnie dzierżawionego do terenu Ogrodów. Obecnie jest tam postawiony namiot foliowy i buda dla psa co zupełnie nie pasuje do urządzonego terenu Ogrodów. Wójt odpowiedział, że namiot i buda zostaną usunięte po terminie jesiennych zbiorów. J. Żejmo zapytał jak będzie wyglądało założenie na terenie naszej gminy Internetu szerokopasmowego. Wójt odpowiedział, że w ramach programu Internet dla Polski Północno-Wschodniej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego będzie instalowany dostęp do Internetu szerokopasmowego. Na terenie naszej gminy wyznaczone zostały dwa punkty dostępu w Biesalu i Unieszewie. M. Łączyńska zapytała o możliwość zaproszenia na sesję dyrektora powiatowej służby drogowej. Wójt odpowiedział, że nie widzi takiej potrzeby. B. Rydzewska prosiła o pomoc dla wspólnoty mieszkaniowej w Gietrzwałdzie w usunięciu zaniedbanych szop. Problem powstał z powodu nie wyrażenia zgody dwóch członków wspólnoty na ich usunięcie. Wójt odpowiedział, że może skierować w tej sprawie pismo do nadzoru budowlanego. Radni pytali o stan przygotowania gminy do odbioru odpadów segregowanych. J. Kasprowicz odpowiedział, że przygotowania przebiegają zgodnie z harmonogramem. P. Korol poprosił aby Wójt raz w roku przedstawiał radzie raport o stanie cmentarzy na terenie gminy. Są stare zaniedbane cmentarze i należałoby je porządkować.
T. Antoszewski poinformował, że na koniec roku ZGK, będąc zarządcą cmentarzy komunalnych składa sprawozdanie z utrzymania cmentarzy. Z. Kukuć zaproponował, aby będąc na sesji składał sprawozdanie z pracy rady powiatu. Propozycja została zaakceptowana. U. Skwarek zapytała czy planowana jest naprawa drogi Gietrzwałd – Tomaszkowo. Z. Kukuć odpowiedział, że starostwo zdaje sobie sprawę z potrzeby remontu tej drogi, ale nie może podać terminu realizacji. P. Korol zapytał, czy Powiat zamierza starać się wspólnie z Województwem o dofinansowanie modernizacji dróg Biesal – Olsztynek i Podlejki – Łukta. Wójt odpowiedział, że będzie taka możliwość w ramach aglomeracji olsztyńskiej ale dopiero gdy zostanie zatwierdzona strategia rozwoju aglomeracji. Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XXXIII zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
Elżbieta Bielańska