czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Protokoły Sesji Rady Gminy
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół XX sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2012-07-09 14:05:38 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 20
 
XX zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
 dnia 31 maja  2012r.
 
Początek sesji godz. 900
Zakończenie sesji    godz. 1430.
Na sesji obecnych było 15 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
 
Ad.1.Otwarcie sesji.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad XIX zwyczaj-
nej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały  podjęte na sesji są prawomocne.
Ad.2. Objazd terenu gm. Gietrzwałd.
Radni zgodnie z projektem porządku obrad wyjechali na objazd terenu gminy. Odwiedzili budowę biogazowi w Łęgutach, zamknięte wysypisko śmieci w Biesalu, obejrzeli drogę do Guzowego Pieca i budowaną drogę do Barwin a także budowane wjazdy i odwodnienia w Sząbruku oraz budowaną drogę do Rentyn. O godz. 1215 radni przybyli na salę obrad .
Ad. 1. Cd. uchwalenie porządku obrad
Na sesji obecni byli również: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik Działu Inwestycji
i Zamówień Publicznych  Agnieszka Kochanowska, sołtys Naterek i redaktor Gazety Gietrzwałdzkiej Zbigniew Kukuć.
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie  porządku obrad.
2.Objazd terenu Gminy Gietrzwałd.
3.    Informacja o działalności Warmińskiego Związku Gmin.
4.Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
5.Interpelacje.
6.Sprawozdanie Wójta. 
7.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji. 
8.    Odpowiedzi na interpelacje.
9.    Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały Nr XIX/178/2012 Rady Gminy Gietrzwałd z dnia 26.04.2012r.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu na sfinansowanie planowanego deficytu budżetowego.
11. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok. 
12.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021. 
13.   Informacja kierownika ZGK w Gietrzwałdzie o planie modernizacji i rozwoju sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. 
14. Sprawy różne.
Przewodniczący zaproponował wpisanie do porządku obrad jako pkt 3A, punktu dotyczącego  zmiany uchwały w sprawie nadania imienia Gimnazjum Gminnemu w Gietrzwałdzie na wniosek Kapituły nadania imienia.
Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad z zaproponowaną zmianą – 14 głosów za, 1 głos przeciw.
 
Ad. 3.   Informacja o działalności Warmińskiego Związku Gmin.
Na sesję zaproszony został Krzysztof Biadała, przedstawiciel gminy Gietrzwałd w Warmińskim Związku Gmin. Przedstawił sprawozdanie z działania Związku w 2011 roku. Szczególne ważnym działaniem Związku było opracowanie przez gminy członkowskie planu opieki nad zwierzętami bezdomnymi na lata 2012 – 2015 i zamiar wybudowania schroniska dla bezdomnych zwierząt. U. Skwarek zapytała w jaki sposób Związek zamierza pozyskać środki na budowę schroniska. K. Biadała odpowiedział, że ze składek gmin członkowskich i pozyskanych funduszy zewnętrznych. Wójt poinformował, że w budżecie Związku przewidziana jest kwota 1.100 tys na program opieki nad zwierzętami. 1 mln przewiduje się uzyskać ze składek gmin członkowskich, 100 tys z dofinansowania z WFOŚiGW i 40 tys to dotacja Starostwa. Na budowę schroniska planuje się przeznaczyć kwotę 800 tys. zł.
U. Skwarek zapytała, czy w budżecie Związku przewidziane są środki na rekultywację wysypiska w Biesalu. K. Biadała odpowiedział, że tak. Wpłynęły już pierwsze faktury za niwelację terenu, związek zlecił również wykonanie ekspertyz. M. Nowogrodzki zapytał, czy gminy w ramach związku podejmują działania w celu uzyskania korzystniejszych warunków dostaw energii i wody czy odbioru ścieków. K. Biadała odpowiedział, że pojawiały się głosy na ten temat, ale wiążące postanowienia nie zapadły. Radni nie mieli więcej pytań. Przewodniczący podziękował K. Biadale za przybycie. O godz. 1245 K. Biadała opuścił salę obrad.  
 
Ad. 3a. Podjęcie zmieniającej uchwały w sprawie nadania imienia Gimnazjum Gminnemu w Gietrzwałdzie.
Przewodniczący odczytał wniosek Kapituły nadania imienia szkole, o zmianę w nazwie szkoły polegającą na dopisaniu przed imieniem i nazwiskiem patrona słowa Ksiądz, gdyż był kapłanem. Kapituła wnosi o uchylenie podjętej na ostatniej sesji uchwały w sprawie nadania imienia i podjęcie nowej. Swój wniosek uzasadnia tym, że składając poprzedni „nie doceniła wystarczająco powyższego określenia osoby Patrona. W rzeczy samej wartości, które dostrzegamy w życiorysie Księdza Zinka i które stanowią wychowawczy kapitał, związane są z kapłańską tożsamością Patrona. Na powyższe niedopatrzenie zwróciła uwagę strona kościelna…….”. Do Przewodniczącego wpłynęło również pismo Adama Kochanowskiego, członka Kapituły nadania imienia szkole i przewodniczącego Rady Rodziców  w którym nie wyraża zgody na zmianę w nazwie szkoły ze względu na brak konsultacji społecznych w tej sprawie. U. Skwarek miała wątpliwości co do tego co ma się stać z uchwałą w sprawie nadania imienia szkole, gdyż wniosek jest o uchylenie poprzedniej i podjęcie nowej ale w uzasadnieniu wniosku mowa jest o zmianie w uchwale. Sekretarz wyjaśniła, że uchwała podjęta na poprzedniej sesji jest zgodna z prawem i prawomocna więc nie ma potrzeby jej uchylania. Kapituła wnioskuje aby przed imieniem i nazwiskiem patrona szkoły znalazło się słowo „Ksiądz” więc można tego dokonać zmieniając obowiązującą uchwalę. Radni wymieniali poglądy o sposobie wprowadzenia zmiany w nazwie szkoły i dyskutowali o zasadności dokonania zmiany. Przewodniczący poddał pod głosowanie sposób dokonania zmiany w nazwie szkoły. Odbyło się głosowanie nad dokonaniem zmiany w nazwie  w drodze podjęcia uchwały zmieniającej – 12 głosów za, 1 głos przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej w sprawie nadania imienia Gimnazjum Gminnemu w Gietrzwałdzie – 11 głosów za, 1 głos przeciw, 3 osoby wstrzymały się od głosu.
 
Ad. 4.   Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
Radni nie mieli uwag ani pytań do protokółu. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu XIX sesji rady – 14 głosów za ( salę opuściła M. Brożewska).
 
Ad. 5.   Interpelacje.
Do interpelacji zapisali się:
Marek Nowogrodzki – na jakim etapie jest przebudowa skrzyżowania w Naterkach i co dzieje się z szerokopasmowym internetem w gminie;
Józef Grzeszczuk – czy są nowe ustalenia w sprawie budowy obwodnicy  Olsztyna i przejazdów kolejowych;
Andrzej Robaczewski – wywóz segregowanych odpadów;
Bolesław Korosteński – ul. Hermana w Sząbruku - naprawa pobocza i usunięcie karpy po wyłamanym przez wiatr drzewie na drodze powiatowej odcinek Łajsy – Gietrzwałd.
 
Ad. 6.   Sprawozdanie Wójta
Wójt poinformował o swojej pracy w okresie od 26 kwietnia do 31 maja br.
8 maja odbył spotkanie z mieszkańcami Naterek i ustalił sposób odtworzenia systemu odwadniającego dla zalewanych działek,
10 maja delegacja  gminy odwiedziła Prawdińsk – nawiązanie współpracy,
10 – 11 maja uczestniczył w forum ekologicznym w Rynie. Forum poświęcone gospodarce odpadami.
14 maja uczestniczył w posiedzeniu Stowarzyszenia Krainy Drwęcy i Pasłęki, można składać wnioski o dofinansowanie projektów małych o wartości do 25 tys.,
15 maja uczestniczył w jubileuszu 20-lecia Nadleśnictwa Jagiełek,
Odbyło się spotkanie aglomeracji olsztyńskiej – uzupełnienie składu i wnioski o dofinansowanie w latach 2014 – 2020.  
Odbyło się spotkanie mieszkańców Unieszewa w sprawie najbliższych działań , seminarium w Urzędzie  Marszałkowskim na temat: Związki Gmin w sprawie gospodarki odpadami, odbyło się zgromadzenie Zw. Gmin Warmińsko-Mazurskich.
29 maja odbyło się spotkanie komisji zorganizowane przez PKP w sprawie likwidacji prze-jazdów kolejowych. Wnioskowano o zamknięcie 3 przejazdów na terenie naszej gminy, ale wniosek nie został przyjęty. Zamknięcie przejazdów możliwe będzie dopiero po wybudowa-niu obwodnicy, a to nie nastąpi przed 2014 rokiem ( odpowiedź na interpelację p. J. Grzesz-czuka). Daje to możliwość ubiegania się o zmianę w projekcie polegającą na możliwości połączenia dwóch części gminy Gietrzwałd nad torami.
Gospodarka nieruchomościami:
- otwarto oferty na budowę Orlika w Biesalu, aby wybrać wykonawcę należy dokonać zmiany w budżecie,
- rozpoczęto prace związane z modernizacją i przebudową drogi Kudypy-Gronity,
- wybrani zostali dostawcy zabawek na plac zabaw w Łęgutach,
- ogłoszony został przetarg na udzielenie i obsługę kredytu (3.738.050zł.),
- przyznano pieniądze na urządzenie placu zabaw w Unieszewie (w wys. 24211zł),
- przyznano pieniądze na opracowanie programu usuwania azbestu z terenu gminy Gietrzwałd (w wys. 9.700zł),
- odbył się przetarg na 6 działek w Sząbruku i na 4 działki w Nagladach, żadnej działki nie sprzedano, będą przetargi na działki w Unieszewie i Nagladach,
- wpłynął wniosek o sprzedaż działki będącej drogą,
- Wójt nie skorzystał z prawa pierwokupu działki w 261/71 w Unieszewie,
- zawarto porozumienie o zakupie cz. działek na poszerzenie drogi w Gronitach,
- zawarto porozumienie w sprawie uporządkowania wjazdu do przedszkola w Gietrzwałdzie.
Na salę obrad wróciła M. Brożewska.
Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1340 do godz. 1350.
 
Ad. 7.   Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji. 
Piotr Korol – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, ze Komisja spotkała się dwa razy aby opracować wniosek u dzielenie absolutorium za wykonanie budżetu 2011r.. Wniosek zostanie przedstawiony na następnej sesji.
Tadeusz Antoszewski – Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że Komisja spotkała się raz i pracowała wspólnie z Komisją Społeczno-Mieszkaniową. Tematy posiedzenia:
- plan rozwoju i modernizacji sieci wod – kan. – projekt przedstawił kierownik ZGK,
- strona internetowa gminy – jest postęp w pracach, komisje ustaliły, że Kom. Społ-Mieszk. wspomoże urząd w przygotowaniu konkursu na prowadzącego stronę,
- omówienie materiałów na sesję,
- w sprawach różnych – rozmowa o problemach z nadaniem imienia gimnazjum, przedłużenie terminu finalizacji zakupu działki pod GOK, Komisja Społ-Mieszk. zaopiniowała wniosek p. Karnickiej – należy przeprowadzić remont przy współfinansowaniu adekwatnym do posiadanej powierzchni.   
 
Ad. 8.   Odpowiedzi na interpelacje.
Remont skrzyżowania w Naterkach – Wójt odpowiedział, że właśnie otrzymał ze Starostwa powierzenie wykonania tej inwestycji. Projektant wykonuje już projekt przebudowy.
Dostęp do internetu szerokopasmowego – z informacji udzielonej w rozmowie telefonicznej wiadomo, że firma realizująca program ma opóźnienie w jego realizacji. Informują, że projekt na pewno zostanie wykonany.
Wywożenie odpadów segregowanych – odpowiadał kierownik ZGK – gdy było mniej pojemników nie było problemu z ich wywożeniem. Teraz pojemników jest więcej i dotychczasowy harmonogram ich opróżniania nie sprawdza się. Teraz odpady będą wywożone co tydzień, w piątek.
Pobocza ul. Hermana w Sząbruku – Wójt poinformował, że przy okazji robienia przepustu i podnoszenia płyt na tej drodze zostanie uzupełnione pobocze.
Karpa po wiatrołomie została już usunięta.
Ustalenia w sprawie obwodnicy i przejazdów kolejowych – Wójt odpowiedział w swoim sprawozdaniu.
 
Ad. 9.   Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały Nr XIX/178/2012 Rady Gminy Gietrzwałd z dnia 26.04.2012r.
Skarbnik poinformował, że zdaniem RIO w Olsztynie uchwała została podjęta nie zgodnie z przepisami o finansach publicznych i rada przekroczyła swoje kompetencje. Wnioskuje więc o uchylenie uchwały. Odbyło się głosownie nad podjęciem uchwały w sprawie uchylenia uchwały Nr XIX/178/2012 Rady Gminy Gietrzwałd z dnia 26.04.2012r. – 15 głosów za.
 
Ad. 10.   Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu na sfinansowanie planowanego deficytu budżetowego.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu na sfinansowanie planowanego deficytu budżetowego – 15 głosów za.
 
Ad. 11.   Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
Skarbnik poinformował o proponowanych zmianach w budżecie na 2012 rok.  Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok – 15 głosów za.
 
Ad. 12.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021. 
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały wsprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021 – 15 głosów za.
 
Ad. 13.   Informacja kierownika ZGK w Gietrzwałdzie o planie modernizacji i rozwoju sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. 
Kierownik ZGK poinformował, że nasza gmina jest bardzo dobrze zwodociągowaną i skanalizowaną gminą. Przedstawił plany dotyczące modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Koszty wodociągowania i skanalizowania będą coraz wyższe, gdyż inwestycje dotyczyć będą zabudowy rozproszonej. Materiały dotyczące planów modernizacji i rozwoju sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w formie pisemnej radni otrzymali na sesji.
 
Ad. 14.   Sprawy różne.
Wójt poinformował, że oczekuje na decyzję p. Dowgiałły czy rezygnuje z finalizowania zakupu działki czy prosi o przesunięcie terminu sfinalizowania zakupu.
Wójt poinformował również, że państwo Lenkowscy nie są zainteresowani zakupem świetlicy w Rapatach za cenę podaną w wycenie.
A. Robaczewski zapytał co nowego w sprawie Gietrzwałdzkich Ogrodów. Wójt odpowiedział, że projektant przedłożył ostateczny projekt ale nie uwzględnił w nim wszystkich uwag więc projekt wymaga małych poprawek. Zdaniem Wójta prace przewidziane na ten rok zostaną wykonane w terminie.
B. Korosteński odczytał pismo powiatowej służby drogowej w sprawie wycinki zakrzaczeń przy drodze Gietrzwałd – Tomaszkowo.
Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XX zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
 
Przewodniczący Rady
Jan Zalewski
 
Protokółowała
Elżbieta Bielańska