czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Protokoły Sesji Rady Gminy
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół XIX sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2012-06-11 08:35:22 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 19
 
XIX zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
 dnia 26 kwietnia 2012r.
 
Początek sesji godz. 1000
Zakończenie sesji    godz. 1400.
Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Józef Grzeszczuk przybył o godz. 1200, Marek Nowogrodzki nieobecny, nieobecność usprawiedliwiona.    Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
 
Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad XIX zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza,                     że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli także: Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, mieszkanka Gietrzwałdu Aneta Bilińska, Wójt Mieczysław Ziółkowski ( przybył o godz. 1230),.
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
3.Interpelacje.
4.Sprawozdanie Wójta. 
5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji. 
6.    Odpowiedzi na interpelacje.
7.    Informacja o działalności Warmińskiego Związku Gmin.
8.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok. 
9.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021. 
10.   Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki na sfinansowanie deficytu budżetu. 
11.   Informacja o współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi.             
12.   Podjęcie uchwały w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszka-niowym zasobem Gminy Gietrzwałd na lata 2012 – 2016.  
13.   Podjęcie uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Gietrzwałd.  
14.   Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży działki zabudowanej Nr 66/24   o pow. 1669 m2 w Nagladach.
15.   Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy części działki
 Nr 57/27 o pow.0,04ha w Podlejkach .
16.  Sprawy różne.
Przewodniczący zaproponował zmiany w porządku obrad w związku z tym, że Wójt przybędzie na sesję ok. godz. 1215. Radni otrzymali porządek obrad z zaproponowanymi zmianami :
1.        Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.        Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
3.        Informacja o współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi.            
4.        Podjęcie uchwały w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Gietrzwałd na lata 2012 – 2016.  
5.        Podjęcie uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Gietrzwałd.  
6.        Informacja o działalności Warmińskiego Związku Gmin.
7.        Interpelacje.
8.        Sprawozdanie Wójta. 
9.        Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
10.     Odpowiedzi na interpelacje.
11.     Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok. 
12.     Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021. 
13.   Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki na sfinansowanie deficytu budżetu. 
14.   Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży działki zabudowanej Nr 66/24   o pow. 1669 m2 w Nagladach.
15.     Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy części działki
 Nr 57/27 o pow.0,04ha w Podlejkach .
16.      Sprawy różne.
Przewodniczący poprosił o wykreślenie z porządku obrad pkt. 6 Informacja o działalności Warmińskiego Związku Gmin z powodu niemożności przybycia na sesję przedstawiciela WZG Krzysztofa Biadały. Zaproponował  omawianie tego punktu na następnej sesji.  W związku z tym uległa zmianie numeracja punktów po punkcie 6.
Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad po zmianach – 13 głosów za.
 
Ad.2. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
Piotr Korol zgłosił następujące uwagi do protokółu w części dotyczącej sprawozdania z pracy Komisji Rewizyjnej ( str. 4):
wykreślenie słowa „Wójt” z 2 wiersza sprawozdania,  gdyż Wójt nie był obecny na posiedzeniu Komisji,
zamianę zdania „Komisja Rewizyjna zwróciła się do Komisji Gospodarczej o przeanalizowanie wysokości opłaty partycypacyjnej, gdyż zdaniem Komisji Rewizyjnej jest ona zbyt wysoka.” na zdanie „Komisja Rewizyjna zwróciła się do Komisji Gospodarczej o przeanalizowanie uchwały Zarządu Gminy Gietrzwałd z dnia 15 lutego 1999 roku w sprawie warunków partycypacji w kosztach budowy sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej oraz gazowej.”, gdyż taka była intencja wystąpienia Komisji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu XVIII sesji z zaproponowanymi zmianami – 13 głosów za.
 
Ad.3. Informacja o współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi.
Informację przestawiła Agnieszka Zabłocka. Radni otrzymali treść przestawionej informacji w wersji pisemnej i stanowi ona załącznik do protokółu. A. Zabłocka opowiedziała o współpracy   Gminy z organizacjami pozarządowymi przedstawiając Radnym prezentację multimedialną w trakcie której odpowiadała na pytania słuchaczy.
 
Ad.4. Podjęcie uchwały w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Gietrzwałd na lata 2012 – 2016.  
Jan Kasprowicz przedstawił założenia programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy i odpowiadał na pytania radnych. Komisje Społeczno-Mieszkaniowa i Gospodarcza pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały. Sekretarz zauważyła, że powołana podstawa prawna nie zobowiązuje Wójta do składania corocznego sprawozdania a zapis taki jest w treści uchwały. J. Kasprowicz uważał, że coroczne przeanalizowanie tematu pozwoli na bieżące zmiany w ww. uchwale. U. Skwarek podzieliła się obawą, że przyjęty wskaźnik odtworzeniowy nie wystarczy na pokrycie kosztów utrzymania i odbudowy zasobów mieszkaniowych. J. Kasprowicz poinformował, że czynszu nie można traktować jako dochodu, a założeniem programu było wyzbycie się mieszkań komunalnych. Gmina byłaby tylko właścicielem mieszkań socjalnych. Radni dyskutowali o wysokości czynszu
i zasadnością umieszczenia zapisu o tym że Wójt ma składać corocznie sprawozdanie
z realizacji   wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy.
T. Antoszewski wystąpił z wnioskiem o zakończenie dyskusji. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem o zakończenie dyskusji – 13 głosów za. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Gietrzwałd na lata 2012 – 2016 - 13 głosów za.
 
Ad.5. Podjęcie uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Gietrzwałd.  
Jan Kasprowicz, autor projektu uchwały poinformował, że uchwała ta usprawni załatwianie spraw związanych z ubieganiem się o przydział lokalu komunalnego. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Gietrzwałd – 13 głosów za.
Ponieważ Wójt jeszcze nie przybył B. Korosteński wystąpił z wnioskiem aby przesunąć kolejność realizowanych punktów i omówić pkt 13 i 14. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem o zmianę kolejności realizowanych punktów porządku obrad – 13 głosów za.
 
Ad.13. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży działki zabudowanej Nr 66/24   o pow. 1669 m2 w Nagladach.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie sprzedaży działki zabudowanej Nr 66/24   o pow. 1669 m2 w Nagladach – 13 głosów za.
Ad.14. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy części działki
 Nr 57/27 o pow.0,04ha w Podlejkach.
Dzierżawiący wystąpił z prośbą o przedłużenie dzierżawy gruntu. Na tym terenie ma ogródek warzywny. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy części działki   Nr 57/27 o pow.0,04ha w Podlejkach – 13 głosów za.
Przewodniczący zarządził przerwę w obradach od 1130 do 1200.
 Po przerwie, z powodu nieobecności Wójta Przewodniczący zaproponował omawianie punktów związanych ze zmianami w budżecie. Radnie zgodzili się na taką zmianę.  
Ad.10. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok
Skarbnik przedstawił autopoprawkę do projektu uchwały zawartego w materiałach na sesję. Zarówno projekt uchwały jak i autopoprawka były omawiane na posiedzeniu komisji i uzyskały pozytywną opinię. Zmiana polegała na zwiększeniu budżetu o dotację celową Wojewody na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym (26.969zł) i o dotację celową na realizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (115.801,77zł) oraz przeniesienia wydatków w dziale kultura z § zakup usług pozostałych do § podróże służbowe krajowe (2.000zł). Skarbnik poprosił o dokonanie zmiany – przeniesienia wydatków w dziale oświetlenie uliczne polegającej na zmniejszeniu w § zakup usług remontowych  o 2000zł a zwiększeniu w § zakup usług pozostałych o 2000zł. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w  sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok – 14 głosów za ( obecny już J. Grzeszczuk).
Ad.11. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021. 
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021 – 14 głosów za.
Ad.12. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki na sfinansowanie deficytu budżetu.
Skarbnik poinformował o konieczności podjęcia ww. uchwały jeśli gmina chce uzyskać pożyczkę z WFOŚiGW, a taka potrzeba istnieje. Wojewódzki Fundusz poinformował, że nie ma już środków na pożyczki. Wójt liczy jednak, że może jakieś środki zostaną niewykorzystane, a jeśli nie to prezes Funduszu obiecał pomoc w znalezieniu pożyczki w innym banku na podobnych warunkach jak w Funduszu. Wtedy jednak gmina nie będzie mogła ubiegać się o umorzenie części pożyczki. Aby zaciągnąć pożyczkę w banku rada gminy musi  w formie uchwały wyrazić zgodę na zwiększenie limitu zobowiązań z tytułu  kredytów i pożyczek zaciągniętych na finansowanie planowanego deficytu budżetu z kwoty 3.501.500 zł do kwoty 4.211.500zł. Radni dyskutowali nad celowością podjęcia uchwały w sprawie zmiany limitu zobowiązań. Skarbnik poinformował, że uchwała ta będzie do alternatywnego wykorzystania gdyby okazało się, że nie będzie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu. P. Korol wystąpił z wnioskiem aby głosować tylko nad uchwałą o zaciągnięciu pożyczki. B. Korosteński wystąpił z wnioskiem o rozszerzenie upoważnienia Wójta do zaciągania kredytu. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem B. Korosteńskiego – 8 głosów za, 5 głosów przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Przewodniczący zarządził przerwę w obradach od 1230 do 1240 – na przygotowanie projektu uchwały.
Po przerwie Przewodniczący zaproponował wniesienie do porządku obrad punktu 12a.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie budżetu Gminy Gietrzwałd na 2012 rok. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem punktu do porządku obrad - 12 głosów za, 2 głosy przeciw.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki na sfinan-sowanie deficytu budżetu – 14 głosów za.
Ad. 12a.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie budżetu Gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie budżetu Gminy Gietrzwałd na 2012 rok – 9 głosów za, 5 głosów przeciw.
 
Ad.6. Interpelacje.
Do interpelacji zapisali się: Bolesław Korosteński i Sławomir Szatkowski.
Bolesław Korosteński – wjazd za osiedlem Hermanówka na drogę gminną – w okresie wiosennym i jesiennym z drogi tej wypływa się błoto na drogę powiatową. Radny zapytał czy jest szansa na to, że Powiat dokończy inwestycję w Sząbruku, tj. utwardzi pobocze przy nowo wybudowanym  chodniku.
Sławomir Szatkowski
– opłaty za przedszkole w czasie wakacji,
- na jakim etapie jest sprawa zamiany świetlicy w Rapatach.
Czy jest możliwość uruchomienia przedszkola w czasie wakacji jeśli rodzice zgłoszą dzieci do przedszkola i jaka będzie opłata dla dzieci przebywających w przedszkolu 5 godzin. Rodzice są informowani, że opłata ta będzie taka jak za ośmiogodzinny pobyt dziecka.
 
Ad.7. Sprawozdanie Wójta. 
Wójt przeprosił za późniejsze przybycie na sesję. Poinformował, że od ostatniej sesji miały miejsce następujące wydarzenia: odbyło się zebranie wiejskie w Śródce, odbyło się spotkanie w Olsztynie z ministrem dotyczące polityki rolnej naszego regionu, zebranie mieszkańców Sząbruka w sprawie lokalizacji karczmy w Sząbruku, odbyło się zebranie zarządu oddziału gminnego i powiatowego OSP. Wójt poinformował o sukcesach młodzieży z naszej gminy w konkursie wiedzy pożarniczej. Wójt uczestniczył w walnym zebraniu Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Olsztyńskie i w zebraniu sołeckim w Guzowym Piecu oraz w zebraniu wiejskim w Gietrzwałdzie. W GOK w Gietrzwałdzie odbyła się kolejna edycja konkursu Artystą Być a w Biesalu otwarcie wiejskiego placu zabaw.
Inwestycje:
- wyłoniony został inspektor nadzoru inwestycji „Gietrzwałdzkie Ogrody”,
- złożone zostały wnioski o dofinansowanie systemu grzewczego w rozbudowywanym budynku przedszkola w Biesalu i rekultywację wysypiska odpadów w Biesalu.
Gospodarka nieruchomościami:
- ogłoszony został przetarg na sprzedaż działek budowlanych w Sząbruku i w Nagladach,
- wpłynął wniosek o sprzedaż części działki w Worytach na poprawę zagospodarowania posiadanej działki. Podpisano porozumienie w tej sprawie, uwzględniając poszerzenie drogi,
- gmina wystąpiła do ANR o przekazanie działek zajętych pod przepompownie ścieków w Unieszewie,
- gmina zrezygnowała z prawa pierwokupu działek w Sząbruku, Guzowym Piecu i ob. Gietrzwałd.
- zlecono podział geodezyjny działek w Unieszewie, w ramach przygotowania do sprzedaży 15 działek budowlanych.  
 
Ad.8. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
T. Antoszewski – Przewodniczący Komisji Gospodarczej  poinformował, że 19 kwietnia br. odbyło się spotkanie połączonych komisji Gospodarczej i Społeczno-Mieszkaniowej. Komisje omawiały następujące tematy:
- umowy partycypacyjne – aspekty prawne i praktyka stosowania,
- sprawozdanie z wykonania budżetu za 2011 rok,
- sprawy różne, w tym: zmiany w bieżącym budżecie gminy, wniosek o przejęcie drogi w Łupstychu i sprawy zgłoszone w trakcie posiedzenia. Przewodniczący omówił w skrócie poruszane tematy. Poinformował, że komisja długo dyskutowała o umowach partycypacyjnych. Wnioski z dyskusji zawarte zostały w protokóle posiedzenia. Komisje pozytywnie zaopiniowały zaproponowane zmiany w bieżącym budżecie gminy i wniosek o pożyczkę, negatywnie ustosunkowały się do przyjęcia przez gminę drogi w Łupstychu           (należy jeszcze wykonać pewne prace), pozytywnie zaopiniowały wnioski o zmianę .m.p.z.p. w Biesalu i Sząbruku a negatywnie wniosek o zmianę m.p.z.p. terenów położonych w Worytach nad Pasłęką. Komisja zapoznała się z racjami stron konfliktu o lokalizację karczmy w Sząbruku i zapoznała się z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy w Nagladach. Komisja Społeczna zaopiniowała podania o mieszkania komunalne informując, iż nie ma wolnych lokali komunalnych.
Piotr Korol – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja spotkała się
25 kwietnia br. i zajmowała się przygotowaniem wniosku o udzielenie absolutorium oraz  sprawami bieżącymi. W spotkaniu uczestniczyli: Wójt - informując o bieżących sprawach gminy i Skarbnik przedstawiając informacje o wykonaniu budżetu za 2011 rok.
 
Ad.9. Odpowiedzi na interpelacje.  
Wjazd na osiedle Hermanówka – Wójt odpowiedział, że geodeta wytyczył miejsce wjazdu. Obecny wjazd znajduje się w miejscu niezgodnym z planem. W drugiej połowie maja zostanie ułożony przepust i wybudowany utwardzony wjazd. Zostanie sprawdzone czy pojawiająca się woda jest skutkiem wycieku z kanalizacji.
Droga powiatowa – Wójt odpowiedział, że już kilka lat kieruje prośby o dokończenie remontu drogi w Sząbruku, były obietnice ale nie ma realizacji.
Zamiana świetlicy w Rapatach – zainteresowani zamianą nieruchomości nie zgodzili się z wartością lokalu podaną w operacie szacunkowym i zwrócili się ze swoimi zastrzeżeniami do firmy wyceniającej. Ta odpowiedziała gminie i odpowiedź zostanie przesłana zainteresowanym. Gmina czeka na ich decyzję w tej sprawie.
Opłata za przedszkole w okresie wakacyjnym – Wójt odpowiedział, że do tej pory rodzice nie zgłaszali potrzeby czynnego przedszkola w czasie wakacji więc nie było potrzeby ustalania opłat za nie. Jeśli zajdzie taka potrzeba przedszkole może zostać uruchomione i wtedy zostaną ustalone opłaty. Sekretarz odpowiedziała, że sprawdzi obowiązujące przepisy w tej sprawie i udzieli odpowiedzi.
 
Ad.15. Sprawy różne.
Przewodniczący odczytał pismo od M. Nowogrodzkiego w którym dziękuje Wójtowi, Kierownikowi ZGK i A. Kochanowskiej za pomoc w naprawieniu dróg osiedlowych w Naterkach.
A. Robaczewski poprosił Wójta aby poinformował dlaczego i na jak długo został pozbawiony prawa jazdy i czy ma kandydata na swojego zastępcę gdyż zamierza takowego zatrudnić od 1 lipca br.
Wójt odpowiedział, że za wykroczenie drogowe zostało mu zatrzymane prawo jazdy na okres 6 – 8 miesięcy, dokładnie jeszcze nie wie.
Nie ma jeszcze konkretnego kandydata na swojego zastępcę. O kandydacie na to stanowisko poinformuje w czerwcu.
A. Robaczewski zapytał, czy przy realizacji „Gietrzwałdzkich Ogrodów” uwzględniono położenie przyłącza gazowego do lokali mieszkalnych w budynku przedszkola.
Wójt odpowiedział, że do końca czerwca będzie wykonana sieć gazowa do hotelu „Rezydencji”. Jej przebieg już jest uzgodniony. Jeśli mieszkańcy budynku przedszkola chcą mieć przyłącze gazu to muszą wystąpić z wnioskiem w tej sprawie go przedsiębiorstwa gazowniczego. Gmina nie będzie występowała o przyłącze do przedszkola.
A. Robaczewski zapytał , czy racjonalne jest, ze względu na dowożenie uczniów, aby w piątek w czasie majowego długiego weekendu pracowała szkoła podstawowa, a wolny dzień miało gimnazjum.
Wójt odpowiedział że z wnioskiem o dzień wolny wystąpił dyrektor gimnazjum gdyż planuje uroczystość nadania imienia szkole w sobotę 16 czerwca i będzie ona dniem zajęć w tej szkole. Gmina płaci nie za kurs autobusu lecz za osobę przewiezioną.
Przewodniczący poinformował, że na jego ręce wpłynęła prośba dyrektora gimnazjum o wsparcie finansowe w zakupie sztandaru szkoły. Radni zebrali środki na ten cel aby wpłacić je na konto podane w piśmie. Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XIX sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
 
Przewodniczący Rady
Jan Zalewski