czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Protokoły Sesji Rady Gminy
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół XVI sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2012-03-14 14:27:36 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 16
 
XVI zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
 dnia 26 stycznia 2012r.
 
Początek sesji godz. 1000
Zakończenie sesji    godz. 1245.
Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecna Barbara Rydzewska, Urszula Skwarek przybyła o godz. 1010.    Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
 
Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad XVI zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli także: Wójt Mieczysław Ziółkowski, z-ca Skarbnika Stanisława Lis, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik Działu Inwestycje Agnieszka Kochanowska, Zbigniew Kukuć sołtys Naterek i mieszkanka Gietrzwałdu Aneta Bilińska.
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
3.Interpelacje.
4.Sprawozdanie Wójta.
5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
6.    Odpowiedzi na interpelacje.
7.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
8.   Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
9.   Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.
10.   Podjęcie uchwały w sprawie zmiany w Statucie Warmińskiego Związku Gmin.
11. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Małgorzaty Kazimierczak.
12. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w obrębie Sząbruk.
13. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości – działek Nr 217/7 i 217/8 w Unieszewie.
14. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 110/1 w Rapatach.
15. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 120/8 w Naterkach.
16. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek Nr 140/2, 140/3, 140/7 i 286/5 w Biesalu.
17. Sprawy różne:
1)    Plan pracy Komisji Rewizyjnej na I półrocze 2012 roku.
Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad – 13 głosów za.
Przewodniczący zaproponował przeniesienie punktu: Sprawy różne na wcześniejszą porę z powodu wyjazdu Wójta o godz. 12. Zaproponował aby omawiać ten punkt po odpowiedziach na interpelacje. Radni wyrazili zgodę na zmianę kolejności omawiania punktów.
 
Ad. 2.   Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
Radni nie mieli uwag do protokółu poprzedniej sesji. Protokolantka zaproponowała uzupełnienie treści protokółu: na str. 6 w wierszu 16 jest zapis: „U. Skwarek miała zastrzeżenia do zapisu §4 uchwały w brzmieniu:”  proponuje się uzupełnić go o zapis: w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2012 – 2021. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu XV sesji Rady Gminy Gietrzwałd  z poprawką – 13 głosów za.
 
Ad. 3.   Interpelacje.
Do interpelacji zapisali się: Bolesław Korosteński, Marek Nowogrodzki, Piotr Korol.
B. Korosteński – plac parkingowy przy szkole w Sząbruku – nadal uczniowie wsiadający i wysiadający do autobusu szkolnego narażenie są na niebezpieczeństwo.
Na linii elektrycznej wiszą gałęzie co grozi zerwaniem linii. Prośba o wycięcie gałęzi.
M. Nowogrodzki – kiedy posesja p. Małkowskiej zostanie podłączona do kanalizacji, była obietnica że do końca grudnia.
Czy podjęte zostały renegocjacje umowy z Olsztynem w sprawie ceny odbioru ścieków.
Na co zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży mieszkania w Gietrzwałdzie.
P. Korol - jakie są plany rozwoju wsi w Gminie Gietrzwałd , między innymi wsi Tomaryny i Guzowy Piec.
Droga powiatowa Gietrzwałd – Łajsy jest w złym stanie, kiedy przewiduje się remont tego odcinka drogi. Zimowe utrzymanie tego odcinka drogi również pozostawia wiele do życzenia.
Spotkanie leśników samorządowców – prośba o przekazanie problemów jakie radny mógłby poruszyć na tym spotkaniu.
 
Ad. 4.   Sprawozdanie Wójta.
Wójt Mieczysław Ziółkowski przedstawił sprawozdanie ze swej pracy za okres od 28 grudnia 2011 r. do dnia dzisiejszego. Uczestniczył w spotkaniu wójtów i burmistrzów gmin mających na swoim terenie obszary objęte Naturą 2000 i w otwarciu żłobka w Sząbruku. Zorganizowane zostało spotkanie w sprawie drogi Gronity – Dajtki. Wpłynęło podanie o wynajęcie lokalu po punkcie lekarskim w Sząbruku na pracownię krawiecką. Wójt uczestniczył w spotkaniu wójtów i prezydentów miast poświęconym sprawom oświatowym. Uczestnicy spotkania zapoznali się z wynikami egzaminów w szkołach.  Wójt poinformował, że otrzymał propozycję wynajęcia stołówki w szkole w Sząbruku na imprezę Kuchnie Regionalne, która odbędzie się w sierpniu 2012 r. Odbyło się spotkanie Warmińsko-Mazurskiego Związku Gmin. Powstała inicjatywa obywatelska Stowarzyszeń Ekologicznych aby wyłączyć gminy z procesu decyzyjnego powstawania Parków Narodowych z czym wójtowie nie zgadzają się.
Inwestycje:
1.    Rozstrzygnięty został przetarg na budowę drogi w Barwinach,
2.    27 stycznia br.  nastąpi otwarcie ofert na wywożenie odpadów z terenu gminy Gietrzwałd,
3.    Nastąpiło otwarcie dobudowanej klatki schodowej w szkole w Gietrzwałdzie.
Gospodarka nieruchomościami:
1.    Sprzedane zostało mieszkanie w budynku przedszkola w Gietrzwałdzie, środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczone zostaną na budowę mieszkań socjalnych,
2.    Gmina zrezygnowała z prawa pierwokupu działki nr 261/71 w Unieszewie,
3.    Wpłynął wniosek ze starostwa w sprawie skomunalizowania działki w Rapatach,
4.    Starostwo przekazało gminie działkę nr 161 w Pęglitach na poszerzenie drogi.
 
Ad. 5.   Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
Tadeusz Antoszewski – Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że 13 stycznia odbyło się spotkanie wszystkich komisji. Tematem spotkania było podsumowanie rocznej działalności komisji.
24 stycznia br. odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Gospodarczej i Społeczno-Mieszkaniowej. Na spotkaniu omawiano zasady wspierania inicjatyw lokalnych z udziałem  A. Kochanowskiej. Komisja wnioskuje o opracowanie nowego projektu uchwały w tej sprawie do końca marca br. Komisja omawiała także plan rozwoju wodociągów i kanalizacji na terenie gminy. Temat nie został wyczerpany, kierownik ZGK J. Kasprowicz na następne spotkanie komisji, w lutym br., dostarczy materiały do dyskusji. Komisja nie zakończyła również pracy na regulaminem przydziału mieszkań komunalnych z powodu niewystarczających danych do pracy. Omawiano regulamin gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy. Dyrektor GOK J. Jarząbek przedstawił pomysły na promocję gminy w 2012 r. Na następne spotkanie zobowiązał się przedstawić koszty działań w zakresie promocji. Komisje omawiały skargę M. Kazimierczak i uznały ją za zasadną. Komisja zapoznała się z propozycją nadania imienia gimnazjum w Gietrzwałdzie.
 
Ad. 6.   Odpowiedzi na interpelacje.
Plac przy szkole w Sząbruku – Wójt poinformował, że w budżecie są pieniądze na dokończenie budowy tego placu i jak tylko pozwoli pogoda prace zostaną wykonane.
Wycięcie gałęzi leżących na linii energetycznej – Wójt odpowiedział, że droga jest drogą powiatową ale porozmawia o wycinaniu gałęzi ze strażakami i może oni podejmą się tego zadania.
Podłączenie do kanalizacji domu p. Małkowskiej w Naterkach – sprawa jest w toku, obecnie ZGK czeka na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę przepompowni.
Rozmowa w sprawie ceny za ścieki z terenu gminy Gietrzwałd odprowadzane do oczyszczalni w Olsztynie. Wójt odpowiedział, że gminie będzie bardzo trudno  wywalczyć obniżenie cen.  W ramach rozwoju sieci kanalizacyjnej należało będzie rozważać możliwość przesyłania ścieków trafiających obecnie do Olsztyna do oczyszczalni w Gietrzwałdzie.
Plany rozwoju gminy Gietrzwałd – Wójt zaproponował spotkanie w tej sprawie, aby zapoznać się z istniejącymi planami,
Drogi powiatowe – Wójt poprosił aby mieszkańcy w sprawie stanu dróg powiatowych dzwonili do starostwa i tam składali swoje uwagi i skargi. Uwagi składane w gminie są bowiem przekazywane do starostwa gdyż to ono jest ich gospodarzem.
 
Ad. 7. Sprawy różne:
1)    Plan pracy Komisji Rewizyjnej na I półrocze 2012 roku.
Przewodniczący odczytał proponowany przez Komisję Rewizyjną plan pracy na I półrocze 2012 roku. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem planu – 14 głosów za.
Andrzej Robaczewski zapytał czy poczynione zostały przygotowania do skorzystania z dopłat do utylizacji azbestu i czy decyzja o wyburzeniu lokalu komunalnego przy ul. Spacerowej w Gietrzwałdzie nie zmieni planowanego w ramach „Ogrodów Gietrzwałdzkich” ogrodzenia posesji, na której się znajduje, murowanym płotem.
A. Robaczewski zapytał również czy zmieniona została stawka czynszu dla Karczmy Warmińskiej i czy ustalono powierzchnię jaką Karczma dzierżawi.
U. Skwarek zapytała, czy w ramach planów rozwoju sieci wodociągowej nie można ująć wymiany wodociągowych rur azbestowo-cementowych.
Wójt odpowiedział, że można uzyskać dofinansowanie do zdjęcia eternitu, jego wywiezienia i utylizacji. Aby ubiegać się o dofinansowanie trzeba mieć program Musi obejmować całą gminę. Wpłynęły oferty z 3 firm na opracowanie tego programu. Można pozyskać z Ministerstwa Ochrony Środowiska dofinansowanie do wykonania programu. Nie jest możliwe aby został opracowany i uchwalony do końca marca br. Wydatki związane z wymianą azbestowych pokryć dachowych znajdą się w WPF. Wójt poinformował, że azbestowe rury wodociągowe są w Unieszewie i Sząbruku. W Unieszewie rura jest nieczynna. U. Skwarek zapytała czy posiadanie programu jest i było niezbędnym warunkiem do korzystania z dofinansowania wymiany eternitu i dlaczego takiego programu nie napisali pracownicy urzędu. Wójt odpowiedział, że program jest wymagany i jest to program specjalistyczny. Nikt z obecnie zatrudnionych pracowników nie ma przygotowania do stworzenia takiego programu. Program nie został opracowany wcześniej ponieważ środki na dofinansowanie były niewielkie i gmina musiała pokryć większość kosztów z własnego budżetu. Obecnie dofinansowanie jest większe więc zmniejsza się udział własny. UE daje czas do 2030 roku na wymianę azbestowych pokryć i z tego terminu gmina musi się wywiązać. Gminie taniej jest zlecić opracowanie firmie zewnętrznej niż zatrudniać specjalistę z jednej tylko branży. Obecnie aby skorzystać z większości dopłat niezbędne jest posiadanie programu wymagającego przy opracowywaniu specjalistycznej wiedzy.
Budynek przy ul. Spacerowej – lokatorzy z tego budynku umieszczeni zostali na liście oczekujących na mieszkanie w Biesalu. Likwidacja tego lokalu nie wpłynie na zmianę projektu „Ogrodów Gietrzwałdzkich” gdyż posesja nadal pozostanie z pozostałymi mieszkańcami. Gmina jest właścicielem tylko jednego lokalu, pozostałe są prywatne.
Czynsz Karczmy – został podpisany aneks dotyczący wynajmowanej powierzchni. Czynsz jest podnoszony corocznie o stopę inflacji. O innej zmianie czynszu można będzie prowadzić  rozmowy.
J. Żejmo zapytał czy została sfinalizowana sprawa podłączenia budynków mieszkalnych w Unieszewie do kanalizacji. Wójt odpowiedział, że jeden z mieszkańców nie podpisał umowy. Wójt dał mieszkańcom czas do końca miesiąca na podpisanie umowy a jeśli to nie nastąpi rozpocznie procedurę egzekucji podłączenia do kanalizacji.
J. Grzeszczuk poprosił o dokończenie inwestycji budowy drogi i ułożenie korytek odwadniających przy wiadukcie w Gronitach. Wójt odpowiedział, że prace zostaną wykonane.
A. Robaczewski zapytał, czy naliczono opłaty adiacenckie mieszkańcom ul. Diamentowej w Naterkach. Wójt odpowiedział, że w ciągu trzech lat zostanie wymierzona. Obecnie sporządzane są mapy powykonawcze.
Przewodniczący ogłosił przerwę w obradach od godz. 1140 do godz. 1200.
 
Ad. 8.   Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
Proponowane zmiany w budżecie zostały szczegółowo omówione na spotkaniach Komisji. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok – 14 głosów za.
 
Ad. 9.   Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
P. Korol spostrzegł błąd w podsumowaniu w załączniku nr 3. S. Lis dokonała korekty w obliczeniach. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021 – 14 głosów za.
 
Ad. 10.   Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.
Przewodniczący przedstawił proponowaną wysokość opłaty – 10% minimalnego
wynagrodzenia, bez opłat za zmiany we wpisie. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia – 13 głosów za (bez M. Nowogrodzkiego).
 
Ad. 11.   Podjęcie uchwały w sprawie zmiany w Statucie Warmińskiego Związku Gmin.
Do Związku przystąpiła gmina Jonkowo stąd potrzeba zmiany w Statucie. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiezmiany w Statucie Warmińskiego Związku Gmin – 14 głosów za.
 
Ad. 12.   Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Małgorzaty Kazimierczak.
M. Kazimierczak złożyła skargę na brak odpowiedzi na swoje podanie o mieszkanie. Odpowiedź miała zostać udzielona przez ZGK po zasięgnięciu opinii prawnej. Komisje Społeczno-Mieszkaniowa i Gospodarcza uznały skargę za zasadną. J. Kasprowicz – kierownik ZGK przyznał, że popełnił błąd  nie udzielając odpowiedzi z załączoną opinią prawną. Zobowiązał się, że udzieli zainteresowanej wyczerpującej odpowiedzi. Sekretarz wyjaśniła, że M. Kazimierczak zamieszkiwała w lokalu który został zwrócony Kościołowi i gmina nie ma obowiązku zapewnienia jej innego lokalu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Małgorzaty Kazimierczak i uznanie jej za zasadną – 14 głosów za.
Ad. 13.   Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w obrębie Sząbruk.
Radni mieli wątpliwości, czy nie będzie problemu z poszerzeniem drogi. Teren przewidziany na poszerzenie jest prywatny, jest własnością osoby na której wniosek plan został wykonany.
Radni po dyskusji przystąpili do głosowania. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w obrębie Sząbruk – 9 głosów za, 2 głosy przeciw, 3 osoby wstrzymały się od głosu.
 
Ad. 14.   Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości – działek Nr 217/7 i 217/8 w Unieszewie.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości – działek Nr 217/7 i 217/8 w Unieszewie  - 14 głosów za.
 
Ad. 15.   Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 110/1 w Rapatach.
Teren ten jest częścią starej drogi krajowej. Działka zostanie nabyta nieodpłatnie.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia działki Nr 110/1 w
Rapatach - 14 głosów za.
 
Ad. 16.   Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 120/8 w Naterkach.
Sekretarz poinformowała, że jest to działka p. Kuleckiego a nabycie jest pozwoli poszerzyć drogę w Naterkach. Cena została z p. Kuleckim wynegocjowana na 15.000zł. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia działkiNr 120/8 w Naterkach – 14 za.
 
Ad. 17.   Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek Nr 140/2, 140/3, 140/7 i 286/5 w Biesalu.
Przewodniczący poinformował, że nabycie działek będzie nieodpłatne, gdyż gmina wystąpi o ich skomunalizowanie.  Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działek Nr 140/2, 140/3, 140/7 i 286/5 w Biesalu – 14 głosów za.
Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XVI zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
 
 
Protokółowała
Elżbieta Bielańska