czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Protokoły Sesji Rady Gminy
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół VIII sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2011-07-14 08:23:56 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 8
 
VIII zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd

 dnia 26 maja   2011r.

Początek sesji godz. 900 – wyjazd z parkingu przy Urzędzie Gminy. Powrót o godz. 13.00.

Zakończenie sesji    godz. 1525.

Na sesji obecnych było 15 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.

Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad 
VIII zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji oprócz radnych obecni byli: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz i sołtys Rapat Anna Gratzka.

Ad. 2. Radni odwiedzili następujące miejscowości: Gronity, Naterki, Naglady, Barwiny, Unieszewo, Woryty i Gietrzwałd.

O godz.1300 radni przybyli na salę obrad.

Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.

2.Objazd terenu Gminy Gietrzwałd – wyjazd z parkingu przy urzędzie o godz.900 – powrót do urzędu o godz. 1300.

3.Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
4.Interpelacje.
5.Sprawozdanie Wójta.

6.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

7.Odpowiedzi na interpelacje.

8.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.

9.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.

10. Podjęcie uchwały w sprawie powołania zespołu do przedstawienia na sesji rady gminy opinii o zgłoszonych kandydatach na ławników.

11. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia niezabudowanej działki Nr 124/11
o pow. 0,1056ha w Naterkach.

12. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia niezabudowanych działek Nr 139/12
o pow. 0,0012ha i Nr 139/34 o pow. 0,4667ha w ob. Gietrzwałd.

13. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 375/18 o pow. 0,0113ha
w ob. Sząbruk.

14. Podjęcie uchwały  w sprawie sprzedaży lokalu mieszkalnego Nr 3 w Gietrzwałdzie przy ul. Spacerowej Nr 14 z udziałem w działce Nr 178 o pow. 0,22ha.

15. Podjęcie uchwały w sprawie zamiany działki gminnej Nr 221/7 o pow. 0,0922ha
w Pęglitach na działki Nr 248/2 o pow. 0,0941ha i Nr 248/3 o pow. 0,0060ha
w Pęglitach stanowiące własność p. Izabeli Raczkowskiej.

16. Sprawy różne.

Wójt Mieczysław Ziółkowski poprosił o dopisanie do porządku obrad jako pkt 16. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji inwestycji wspólnej w ramach Warmińskiego Związku Gmin. Wójt wyjaśnił, że Związek zamierza wybudować schronisko dla bezdomnych zwierząt. Realizacja inwestycji ma nastąpić w latach 2011 – 2013 w gminie Świątki na terenie należącym do Związku. Udział finansowy poszczególnych gmin będzie proporcjonalny do ilości mieszkańców. Odbyło się głosowanie nad propozycją dopisania punktu do porządku obrad – 15 głosów za. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianami – 15 głosów za. 

 

Ad. 3. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.

Radni nie mieli uwag do protokółu poprzedniej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu – 14 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Ad. 4. Interpelacje.

Do interpelacji zapisali się Bolesław Korosteński i Józef Grzeszczuk.

B. Korosteński – Droga powiatowa Sząbruk - Naterki – Kudypy: nawierzchnia drogi jest dziurawa, pobocza są w złym stanie, brak widoczności na ostrych zakrętach, nie wykoszone okolice przejazdów kolejowych powodują, że widoczność jest ograniczona.  

J. Grzeszczuk – przywrócenie kursowania busika do Gronit, obojętnie jaką trasą. Prośba aby gmina zwróciła się w tej sprawie do przewoźnika.

 

Ad. 5. Sprawozdanie Wójta.

Wójt M. Ziółkowski poinformował, że odbyło się spotkanie z nowo wybranymi sołtysami, podpisana została umowa z Marszałkiem o dofinansowaniu budowy placu zabaw w Biesalu z programu Lider Plus, odbyło się spotkanie Stowarzyszenia „Szestnastka” na którym poinformowano o planach realizacji modernizacji drogi na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. 100 km odcinek od skrzyżowania z drogą Nr 7 do obwodnicy Mrągowa zostanie zmodernizowany do 2015 roku. Nie będzie modernizowany 12,8 km odcinek drogi Gietrzwałd – Stare Jabłonki, gdyż została unieważniona decyzja środowiskowa na skutek skargi Stowarzyszenia Obrońców Jeziora Pieniążek. Generalna dyrekcja dróg i autostrad odwołała się do sądu i ten nakazał generalnemu konserwatorowi przyrody ponowne rozpatrzenie sprawy. Wójt zdecydował o unieważnieniu przetargu na sprzedaż działki pod GOK. Wpłynęła jedna oferta zakupu jednak oferent miał uwagi do warunków porozumienia dotyczące określenia terminu realizacji oraz sposobu zapewnienia wypełnienia warunków umowy. Kolejny II przetarg odbędzie się w połowie sierpnia br. Wójt zobowiązał się, że do tego czasu zostanie opracowana i uzgodniona z radą koncepcja budowy domu kultury oraz że gdy budowa zostanie ukończona to zostanie dokonana zamiana nowo wybudowanego domu kultury na dotychczasowy. Unieważniony został przetarg na budowę klatki schodowej przy szkole w Gietrzwałdzie,  wkrótce zostanie ogłoszony kolejny. Odbył się przetarg na sprzedaż działek budowlanych w Nagladach i Unieszewie. Działki nie zostały sprzedane. Właściciel firmy TELKO zwrócił się z prośbą aby gmina kupiła od niego działkę na której znajduje się przepompownia ścieków. H. Rogoziński i M. Bartkowski zwrócili się do gminy z propozycją aby kupiła od nich działkę na poszerzenie drogi w Naterkach. Przez tę działkę przebiega sieć wodociągowo-kanalizacyjna. U. Skwarek uważała, że radni powinni zostać zawiadomieni o terminie spotkania sołtysów. Sama chciała uczestniczyć w tym spotkaniu. Zapytała również kiedy rozpoczną się prace nad przygotowaniem przetargu na sprzedaż działek pod GOK gdyż chce brać w tym czynny udział. U. Skwarek miała zastrzeżenia co do jakości materiałów na sesję. Pracownik przygotowujący wyjaśnił, że w dniu powielania materiałów zepsuła się kserokopiarka. Następnego dnia usterka została usunięta. Wójt wyjaśnił, że nie zawiadamiał radnych o spotkaniu sołtysów gdyż było to spotkanie szkoleniowe. Planuje jeszcze jedno spotkanie na które zostaną zaproszeni radni.

Przygotowanie przetargu, a właściwie opracowanie koncepcji nowego domu kultury – Wójt poinformował, że były i obecny dyrektor GOK do końca maja przygotują koncepcję budynku w której zamieszczą pomieszczenia potrzebne do działania domu kultury. Jedynym ograniczeniem tego projektu  jest powierzchnia budynku - 500m2 ± 10%. Ten funkcjonalny projekt zostanie przekazany architektowi zatrudnionemu w urzędzie, który we współpracy jeszcze z dwoma architektami stworzy koncepcję architektoniczną budynku. Przed sesją zaplanowaną na 30 czerwca na spotkaniach komisji będzie omawiany projekt umowy i projekt uchwały intencyjnej o zamianie domu kultury. Radna U. Skwarek najbardziej była zainteresowana uczestnictwem w części dotyczącej tworzenia umowy zamiany obiektów.

Ad. 6. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

Bolesław Korosteński przedstawił sprawozdanie z pracy Komisji Społeczno-Mieszkaniowej. Komisja odbyła dwa spotkania na których zapoznała się ze sprawozdaniem z pracy Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poprzedniej kadencji i pracowała nad regulaminem przyzna-wania nagród dla osób które swoimi osiągnięciami promują naszą gminę, zapoznała się z analizą wynagrodzeń pracowników obsługi placówek oświatowych, wydała opinię o przeznaczeniu mieszkania w Tomarynach, odwiedziła przedszkole w Sząbruku gdzie stwierdziła szereg nieprawidłowości w stanie budynku i zbyt mały parking przy przedszkolu. Komisja rozpatrzyła podania o przyznanie mieszkań komunalnych.

Tadeusz Antoszewski – Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że Komisja odbyła jedno spotkanie. Zapoznała się z kosztami utrzymania dróg gminnych które przedstawił Wójt. Analizować będzie je na najbliższym spotkaniu. Kontynuowała pracę nad wieloletnim programem poprawy stanu dróg gminnych. Gdy program ten zostanie ukończony zostanie opublikowany w Gazecie Gietrzwałdzkiej i na stronie BIP urzędu aby mieszkańcy mogli wyrazić swoje zdanie o nim. We wrześniu Komisja planuje przedstawić program Radzie aby ta mogła podjąć uchwałę w sprawie przyjęcia projektu poprawy dróg. Komisja spotkała się z dyrektorem GOK Pawłem Jarząbkiem. Dyrektor przedstawił plan działania GOK i problemy finansowe wynikające z jego realizacji. Komisja zapoznała się z proponowanymi zmianami w budżecie oraz z planami związanymi z nabyciem przez gminę nieruchomości – projekty uchwał na sesję.

Piotr Korol – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja odbyła trzy spotkania na których opracowała wniosek o absolutorium dla Wójta i wydała opinię o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2010 rok.

Ad. 7. Odpowiedzi na interpelacje.

Droga Sząbruk – Naterki – Kudypy – Wójt odpowiedział, że zostanie wysłane do Starostwa pismo w sprawie załatania dziur, poprawienia poboczy i wycięcia krzewów na zakrętach i wykoszenia okolic przejazdów kolejowych.

Autobus do Gronit – Wójt odpowiedział, że wystąpi do przewoźnika który jeździł do Gronit aby uruchomił połączenie do tej miejscowości. Jeśli ten nie wyrazi zgodny, będzie szukał innego przewoźnika zainteresowanego uruchomieniem tego połączenia.

Ad. 8. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.

Proponowane zmiany w budżecie radni otrzymali w materiałach na sesję i zostały omówione na posiedzeniach komisji.

Skarbnik przedstawił autopoprawkę do zaproponowanych zmian w budżecie na 2011 rok – Wojewoda zwiększył dotację na paliwo rolnicze o 81.413,96zł, dokonał zmiany dotacji celowej z działu 852 rozdz. 85212 §2010 do działu 852 rozdz. 85216 §2016 o kwotę 7.308zł, zwiększył dotację celową na dofinansowanie programu „Pomoc Państwa w zakresie dożywiania”. Proponuje się przeniesienie kwoty 11.677zł z wydatków bieżących na inwestycyjne z przeznaczeniem na budowę chodnika w Łupstychu (środki z funduszu rady sołeckiej). Skarbnik zaproponował również przeniesienie kwoty 2.500zł z § zakup usług remontowych do § zakup usług pozostałych za prace związane z utrzymaniem dróg powiatowych. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok – 15 głosów za.

Ad. 9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.

Radni  nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiezmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017 – 15 głosów za.

Ad.10. Podjęcie uchwały w sprawie powołania zespołu do przedstawienia na sesji rady gminy opinii o zgłoszonych kandydatach na ławników.

Sekretarz poinformowała, że w tym roku odbywają się wybory na ławników, stąd konieczność podjęcia ww. uchwały. Zgłoszenia na ławników wraz z wymaganymi załącznikami przyjmuje rada gminy. Rada gminy w głosowaniu tajnym wybiera ławników w liczbie podanej przez prezesa sądu. T. Antoszewski zaproponował by komisja liczyła 3 osoby. Odbyło się głosowanie propozycji aby komisja składała się z 3 osób – 15 głosów za. Zgłoszono kandydatów do pracy w komisji: T. Antoszewski – radny nie wyraził zgody, U. Skwarek – radna nie wyraziła zgody, I. Omilian – wyraziła zgodę, M. Nowogrodzki – wyraził zgodę, J. Grzeszczuk – wyraził zgodę. Odbyło się głosowanie nad kandydaturami J. Grzeszczuka, I. Omilian i M. Nowogrodzkiego – 12 głosów za, 3 osoby wstrzymały się od głosu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie powołania zespołu do przedstawienia na sesji rady gminy opinii o zgłoszonych kandydatach na ławników – 15 głosów za.

Ad.11. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia niezabudowanej działki Nr 124/11
o pow. 0,1056ha w Naterkach.

U. Skwarek poprosiła radnych z Naterek o wyrażenie opinii w tej sprawie. M. Nowogrodzki odpowiedział, że widzi potrzebę zakupu tej działki aby zakończyć od 8 lat trwający konflikt. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia niezabudowanej działki Nr 124/11 o pow. 0,1056ha w Naterkach – 15 głosów za.

Ad.12. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia niezabudowanych działek Nr 139/12
o pow. 0,0012ha i Nr 139/34 o pow. 0,4667ha w ob. Gietrzwałd.

U. Skwarek zapytała dlaczego przepompownie ścieków lokalizowane są na prywatnych działkach. Wójt odpowiedział, że stare drogi gminne są wąskie i zlokalizowanie tam przepompowni jest niemożliwe. Gdy sieć powstaje na terenach istniejącej już zabudowy często jedyną możliwością jest lokalizacja przepompowni na prywatnym gruncie, w bezpośrednim sąsiedztwie z drogą. Są to działki o pow. od 20 do 50m2. Gdy sieć powstaje na terenie na którym wykonany został plan zagospodarowania właściciel buduje sieć i przekazuje ją gminie nieodpłatnie. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia niezabudowanych działek Nr 139/12 o pow. 0,0012ha i Nr 139/34 o pow. 0,4667ha w ob. Gietrzwałd – 13 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Ad.13. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 375/18 o pow. 0,0113ha
w ob. Sząbruk.

J. Kasprowicz wyjaśnił, że na tej działce jest przepompownia ścieków. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabyciadziałki Nr 375/18 o pow. 0,0113ha w ob. Sząbruk – 13 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Ad.14. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży lokalu mieszkalnego Nr 3 w Gietrzwałdzie przy ul. Spacerowej Nr 14 z udziałem w działce Nr 178 o pow. 0,22ha.

A. Robaczewski był zdania, że nie należy sprzedawać tego mieszkania z powodu łączenia prawa własności gminy i osoby fizycznej. Zdaniem radnego budynek jest w złym stanie a mieści się w nim przedszkole. Przedszkole jest zbyt ciasne i może należałoby wykorzystać to mieszkanie na powiększenie przedszkola. U. Skwarek sprzeciwiła się sprzedaży lokali mieszkalnych w budynkach użyteczności publicznej, gdyż tworzy się wtedy warunki do powstawania konfliktów. Gmina cierpi na brak mieszkań socjalnych i komunalnych więc mieszkanie można wynająć. B. Korosteński był zdania, że przedszkole w Gietrzwałdzie jest w złym stanie i trzeba wybudować nowe. Pieniądze ze sprzedaży lokalu mieszkalnego trzeba przeznaczyć na powstanie nowego budynku przedszkola. Wójt poinformował, że lokatorzy dwóch mieszkań w tym budynku chcą wykupić zajmowane mieszkania. A. Robaczewski podtrzymywał swoje zdanie, że mieszkanie należy przeznaczyć na powiększenie przedszkola, a U. Skwarek powiedziała, że nie wyrazi zgody na sprzedaż mieszkania w budynku przedszkola dopóki nie będzie ustalona sytuacja nowego obiektu przedszkola. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie sprzedaży lokalu mieszkalnego Nr 3 w Gietrzwałdzie przy ul. Spacerowej Nr 14 z udziałem w działce Nr 178 o pow. 0,22ha – 12 głosów za, 2 głosy przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Ad.15. Podjęcie uchwały w sprawie zamiany działki gminnej Nr 221/7 o pow. 0,0922ha
w Pęglitach na działki Nr 248/2 o pow. 0,0941ha i Nr 248/3 o pow. 0,0060ha
w Pęglitach stanowiące własność p. Izabeli Raczkowskiej.

P. Korol był przeciwny zamianie gdyż droga jest teraz bardziej widoczna i więcej ludzi wjeżdża do lasu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zamiany działki gminnej Nr 221/7 o pow. 0,0922ha w Pęglitach na działki Nr 248/2 o pow. 0,0941ha i Nr 248/3 o pow. 0,0060ha w Pęglitach stanowiące własność p. Izabeli Raczkowskiej – 11 głosów za, 1 głos przeciw, 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Ad.16. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji inwestycji wspólnej w ramach Warmińskiego Związku Gmin.

Wójt poinformował, że Związek chce wybudować schronisko dla bezdomnych zwierząt gdyż gminy borykają się z problemem umieszczenia bezdomnych zwierząt w schroniskach. Wszystkie są przepełnione i nie chcą przyjmować zwierząt spoza swojego terenu. Schronisko przewidziane jest na 200 miejsc. U. Skwarek zapytała o koszty związane z realizacją i utrzymaniem schroniska. Wójt odpowiedział, że udział gminy w realizacji projektu o wartości ok. 1 mln zł będzie wynosił w tym roku 8615zł, a przez 3 lata łącznie 86tys. zł. Koszty budowy i utrzymania będą liczone proporcjonalnie do ilości mieszkańców gminy. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji inwestycji wspólnej w ramach Warmińskiego Związku Gmin – 14 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Ad.17. Sprawy różne.

A.        Robaczewski zapytał, czy Wójt przewiduje rozdzielenie ogrzewania i zasilania w energię elektryczną mieszkań w budynku przedszkola, gdyż jest przekonany że mieszkańcy budynku przedszkola i najemcy Karczmy nie ponoszą adekwatnych kosztów za ogrzewanie i energię elektryczną. Prosił aby koszty najmu i udziału w kosztach ogrzewania jakie ponosi najemca Karczmy zostały zmienione gdyż są za niskie. Wójt odpowiedział, że planuje rozdzielenie mediów w budynku przedszkola i że przeanalizuje koszty ponoszone przez najemcę Karczmy.

A.        Robaczewski zapytał, czy gmina pobiera opłaty za położenie przewodów w pasie drogowym. Wójt odpowiedział, że opłata jest pobierana. J. Kasprowicz wyjaśnił zasadę pobierania opłat. Poinformował, że firmy układające urządzenia zapłaciły już opłatę.

B.        Korosteński zapytał, dlaczego w niektórych sołectwach urząd gminy wykonuje prace związane z utrzymaniem porządku, gdy w innych rada sołecka musi z własnych środków opłacać pracowników wykonujących prace porządkowe. T. Antoszewski był zdania, że wszystkie sołectwa powinny być traktowane jednakowo. U. Skwarek była zdania, że podstawowe prace powinien wykonywać urząd a tylko dodatkowe mieszkańcy z własnej inicjatywy lub inicjatywy rady sołeckiej. E. Ratowska zaprosiła radnych i pracowników urzędu na festyn w Łęgutach. P. Korol zapytał co z wodociągiem w Parwółkach. Wójt odpowiedział, że nadleśnictwo pozwało gminę do sądu o zapłacenie za sieć wodociągową. Dopóki nie zakończy się sprawa w sądzie nic więcej nie będzie robione. M. Łączyńska nadal prosi o naprawienie chodnika w Sząbruku. Wójt odpowiedział, że na terenie gminy pracuje ekipa układająca chodniki i dotrze do Sząbruka. Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady VIII zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

 
Protokółowała
Elżbieta Bielańska