czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Protokoły Sesji Rady Gminy
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół III Sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2011-02-25 13:06:05 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 3

 

III zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd

w dnia 28 grudnia 2010r.

Początek sesji godz. 1000.

Zakończenie sesji godz. 1245.

Na sesji obecnych było 15 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.

Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad III zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i przybyłych gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji oprócz radnych obecni byli: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Gminy Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, mieszkanka Gietrzwałdu Aneta Bilińska. Przewodniczący przedstawił proponowany porządek obrad:

  1. Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.

  2. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.

  3. Interpelacje.

  4. Sprawozdanie Wójta.

  5. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

  6. Odpowiedzi na interpelacje.

  7. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na
    2010 rok.

  8. Podjęcie uchwały w sprawie budżetu gminy Gietrzwałd na 2011 rok.

  9. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia wójta.

  10. Podjęcie uchwały w sprawie Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2011 rok.

  11. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości.

  12. Podjecie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia wzorów formularzy w sprawie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.

  13. Podjęcie uchwały w sprawie obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu.

  14. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy.

  15. Sprawy różne.

Wójt M. Ziółkowski zaproponował dopisanie do porządku obrad jako pkt 8 punktu: Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2011-2017. Projekt uchwały został przedstawiony Komisji Gospodarczej. Nastąpi przesunięcie numerów porządku obrad po punkcie 8 o 1. Sekretarz zaproponowała wykreślenie z punktu 13 porządku obrad słów ”zmieniającej uchwałę” gdyż w chwili podjęcia obecnej uchwały poprzednia straci moc. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianami – 15 głosów za.

Ad. 2. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.

Radni nie zgłosili uwag do protokółu poprzedniej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu poprzedniej sesji - 15 głosów za.

Ad.3. Interpelacje.

Nikt z radnych nie zapisał się do interpelacji.

Ad.4. Sprawozdanie Wójta.

Wójt M. Ziółkowski przedstawił sprawozdanie ze swej pracy. Poinformował, że trwają prace przy przebudowie szkoły w Sząbruku. Wykonawca nie dotrzymuje terminu zakończenia robót. Trwa procedura odbioru robót i póki nie zostanie zakończona, obiektu nie można oddać do użytkowania. Wykonano szereg małych inwestycji związanych z wykorzystaniem funduszy sołeckich, i tak w Łęgutach zakupiono krzewy ozdobne, w Łupstychu wykonano odcinek 72 m chodnika, w Śródce zakupiono gąsiory do nowo wybudowanej wiaty, w Sząbruku powstał przystanek autobusowy i wybudowano oświetlenie na ulicy Różanej – 4 słupy z lampami, w Dłużkach przedłużono oświetlenie o 2 słupy, w Guzowym Piecu przedłużono o 100 m istniejącą sieć oświetleniową, w Gronitach rozpoczęto remont lokalu który ma być świetlicą wiejską i przedłużono o cztery lampy oświetlenie uliczne w Kudypach. Trwają procedury przetargowe na wyłonienie projektanta i wykonawcy odcinka drogi od Gietrzwałdu do Rentyn, rozstrzygnięty został przetarg na wywóz odpadów na 2011 rok.

Ad. 5. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

Piotr Korol – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił sprawozdanie z pracy Komisji. Poinformował, że Komisja spotkała się dwa razy. Na pierwszym spotkaniu opracowała plan pracy Komisji na I półrocze 2011r. Przewodniczący Komisji przedstawił Radnym ten plan ( załącznik do protokółu). Na drugim spotkaniu Komisja zapoznawała się z wykonaniem budżetu w 2010 roku. Na spotkanie zaprosiła Wójta i Kierownika ZGK . Przewodniczący Komisji poprosił Radę o przyjęcie planu pracy Komisji Rewizyjnej na I półrocze 2011 r. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem planu pracy Komisji – 15 głosów za.

Tadeusz Antoszewski – Przewodniczący Komisji Gospodarczej przedstawił sprawozdanie z pracy Komisji. Poinformował, że Komisja odbyła trzy posiedzenia. Na pierwszym posiedzeniu zajmowała się opiniowaniem proponowanych zmian w budżecie na 2010 rok, na drugim posiedzeniu zapoznała się z projektem budżetu gminy na 2011 rok i wydała opinię o nim. Zapoznała się z wieloletnią prognozą finansową gminy i zaopiniowała ją. Spotkała się także z dyrektorem GOK
M. Gardzielewskim i kierownikiem ZGK J. Kasprowiczem. Kierownicy jednostek przedstawili Komisji specyfikę działania jednostek i problemy jakie napotykają w realizacji swoich zadań. Na trzecim spotkaniu zapoznała się i zaopiniowała zmiany w budżecie na 2010 rok i autopoprawki do projektu budżetu gminy na 2011 rok i projektu wieloletniej prognozy finansowej.

Iwona Omilian – Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że Komisja spotkała się dwa razy. Rozpatrywała podania o mieszkania komunalne, pozytywnie zaopiniowała Gminny Program Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2011 rok. Na spotkanie Komisji zaproszeni zostali kierownik GOPS i kierownik ZGK. Kierownicy jednostek przedstawili Komisji zakres działania jednostek i problemy jakie napotykają w realizacji swoich zadań. Na spotkaniu Komisji obecny był również Skarbnik gminy. Komisja omawiała również zagadnienie bezrobocia i patologii społecznej na terenie naszej gminy.

Ad.6. Odpowiedzi na interpelacje.

Interpelacji nie było.

Ad.7. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2010 rok.

Komisja Gospodarcza pozytywnie zaopiniowała proponowane zmiany w budżecie na 2010 rok. U. Skwarek zgłosiła uwagę, że radni otrzymali materiały dotyczące zmian w budżecie w przeddzień sesji i mieli zbyt mało czasu na dokładne zapoznanie się z nimi. Prosiła, aby Przewodniczący wpłynął na wcześniejsze dostarczanie materiałów na sesję dotyczących zmian w budżecie. B. Korosteński wyjaśnił, że tak późne dostarczenie materiałów spowodowane było specyficzną sytuacją naniesienia koniecznych do zamknięcia roku zmian w budżecie. Skarbnik wyjaśnił proponowane zmiany w budżecie, i tak kwota 69.000zł została zdjęta z działu zagospodarowanie przestrzenne z powodu niewykorzystania w 2010 r. Prace nad planem nie zostaną zakończone w 2010 r. i nie zostanie dokonana zapłata. Zwiększono o 13.542 zł środki na utrzymanie dróg gminnych w okresie od 02.11.2010r. do 30.11.2010r. i o kwotę 90.000 zł środki na zimowe utrzymanie dróg gminnych. Wójt zapewnił, że przesunięciu uległy kwoty niewykorzystane w poszczególnych działach do działów gdzie zostaną wykorzystane. Nie wpływa to na zwiększenie czy zmniejszenie budżetu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2010 rok – 15 głosów za.

 

Ad.8. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2011-2017.

Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, ze na wniosek Komisji naniesiono poprawki do pierwszej wersji Prognozy. Komisja wnioskowała o szybsze działania w celu poprawienia stanu dróg gminnych tj. od 2012 roku. Komisja zamierza opracować wieloletni program poprawy stanu dróg gminnych. Program będzie realizowany od roku 2012. Komisja oczekuje na propozycje i wnioski w tym temacie tak od radnych jak i mieszkańców gminy. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2011-2017 – 15 głosów za.

Ad.9. Podjęcie uchwały w sprawie budżetu gminy Gietrzwałd na 2011 rok.

T. Antoszewski poinformował, że projekt budżetu uzyskał pozytywną opinię Komisji Gospodarczej. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie budżetu gminy Gietrzwałd na 2011 rok - 15 głosów za. Wójt M. Ziółkowski podziękował za podjęcie uchwały w sprawie budżetu na 2011 rok.

Ad.10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia wójta.

Wójt opuścił salę obrad. T. Antoszewski przedstawił propozycję Komisji Gospodarczej aby wynagrodzenie Wójta wynosiło brutto 10.500zł. (wynagrodzenie zasadnicze 5.500zł, dodatek funkcyjny 1.900zł, wysługa lat 1.100zł, dodatek specjalny 2.000zł). Wójt zadeklarował, że przez najbliższe 2 lata nie będzie zatrudniał zastępcy. Obecnie wypełnia obowiązki wójta i zastępcy a także nadal kierownika referatu inwestycji i zamówień publicznych. Przewodniczący przedstawił wysokość wynagrodzenia wójtów w gminach ościennych: Ostróda – 12.540zł, Stawiguda – 12.100zł, Dywity – 11.342zł, Jonkowo – 10.190zł.
A. Robaczewski zaproponował aby wynagrodzenie nowo wybranego wójta było przez pół roku takie jak wójta poprzedniego tj. 9.320zł brutto. Po tym okresie rada oceni jakim jest gospodarzem i ustali nowe wynagrodzenie. B. Korosteński uważał, że M. Ziółkowski przez dotychczasową pracę na stanowisku zastępcy Wójta wykazał się już pracowitością i zaangażowaniem. U. Skwarek zaproponowała, aby rada głosowała nad dwoma propozycjami wysokości wynagrodzenia wójta: propozycją Komisji Gospodarczej - 10.500zł i propozycją A. Robaczewskiego - wysokość dotychczasowego wynagrodzenia 9.320zł. Przewodniczący przed głosowaniem ogłosił przerwę od godz. 11
15 do godz. 1125.

Po przewie T. Antoszewski zgłosił autopoprawkę do propozycji wynagrodzenia wójta, a mianowicie wynagrodzenie zasadnicze 5.500zł, dodatek funkcyjny 1800zł, wysługa lat 20% co daje kwotę 1.100zł, dodatek specjalny 30% , co daje kwotę 2.190zł. Razem brutto 10.590zł. Odbyło się głosowanie nad wysokością wynagrodzenia wójta 10.590zł brutto - 12 głosów za, 3 głosy przeciw.

Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia wójta w wysokości 10.590zł brutto – 12 głosów za, 3 głosy przeciw.

Ad.11. Podjęcie uchwały w sprawie Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2011 rok.

Iwona Omilian poinformowała, że Komisja Społeczno-Mieszkaniowa pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2011 rok. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie GPRPAiN na 2011 rok – 15 głosów za.

Ad.12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości.

Skarbnik poinformował że w uchwale Nr XLVI/500/10 Rady Gminy Gietrzwałd z dnia 14 października 2010r. w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości jest zapis: zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych – 4,27 zł od 1 m² powierzchni użytkowej”. Zgodnie ze zmienioną od 1 stycznia 2011 r. ustawą o zmianie ustaw o podatkach i opłatach lokalnych zapis ten powinien brzmieć „związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 4,27 zł od 1 m² powierzchni użytkowej”. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości 15 głosów za.

Ad.13. Podjecie uchwały w sprawie ustalenia wzorów formularzy w sprawie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.

Skarbnik poinformował, że zaistniała konieczność zmienienia formularzy z powodu zmiany od 1 stycznia 2011 r., ustawy z dnia 24 września 2010r. o zmianie ustaw o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. Nr 225, poz. 1461). Zmiana formularzy obejmuje zmianę zapisów wprowadzonych zmianą ww. ustawy. Odbyło się głoso-wanie nad podjęciem uchwały w sprawie ustalenia wzorów formularzy w sprawie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego – 15 głosów za.

 

Ad.14. Podjęcie uchwały w sprawie obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu.

Wójt wyjaśnił, że uchwała nieodpłatnego obciążenia nieruchomości (działek Nr 249, Nr 251 i Nr 252/6położonychw obrębie geodezyjnym Sząbruk) służebnością przesyłu dotyczy położenia przez Przedsiębiorstwo Energetyczne ENERGA – Operator S.A. Oddział w Olsztynie urządzeń infrastruktury technicznej tj. energii elektrycznej w celu zasilenia Szkoły Podstawowej oraz kompleksu boisk sportowych Orlik w Sząbruku. Wójt poinformował, że rada poprzedniej kadencji podjęła uchwałę o odpłatnym obciążaniu wszystkich nieruchomości służebnością przesyłu. Ponieważ wykonanie przyłącza dotyczy obiektów gminnych, Wójt zwrócił się do rady o odstąpienie w tej konkretnej sprawie od pobierania opłaty. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nieodpłatnego obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu – 15 głosów za.

 

Ad.15. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy.

Wójt wyjaśnił, że dzierżawca zwrócił się z prośbą o przedłużenie umowy dzierżawy gruntu - działki niezabudowanej Nr 92/3 o pow. 0,14ha położonej w obrębie Naglady. Działka użytkowana jest na cele rolne. Gmina nie ma obecnie planów na wykorzystanie tej działki więc proponuje się wydzierżawienie jej na dalsze 3 lata dotychczasowemu dzierżawcy. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy gruntu – działki Nr 92/3 w Nagladach na okres 3 lat – 15 głosów za.

 

Ad.16. Sprawy różne.

T. Antoszewski poinformował, że Komisja Gospodarcza odbędzie spotkanie w dniu 5 stycznia 2011 roku o godz. 900. Tematem spotkania będzie gospodarka komunalna. Na spotkanie zaproszony został kierownik ZGK Jan Kasprowicz.
T. Antoszewski przedstawił kierownikowi ZGK zakres przewidzianych do omówienia tematów oraz listę dokumentów z jakimi Komisja będzie chciała się zapoznać.
B. Korosteński poprosił o dokładniejsze odśnieżanie dojazdów do zabudowy kolonijnej w okolicach Sząbruka gdyż dojazd do domów położonych na kolonii jest bardzo trudny. A. Robaczewski zgłosił prośbę mieszkańców Naglad w sprawie odśnieżania drogi dojazdowej do Naglad z drogi nr 16 od strony Gietrzwałdu. Mieszkańcy zgłosili, że jest bardzo wąsko odśnieżona. Mieszkańcy ul. Klonowej w Gietrzwałdzie również zgłosili prośbę o dokładniejsze odśnieżenie tej ulicy. P. Korol poprosił, aby pracownikom pracującym przy odśnieżaniu przypominać o robieniu zatok umożliwiających mijanie się pojazdów.

Radni P. Korol i B. Korosteński poprosili o informację na temat zamknięcia wysypiska w Biesalu oraz o oczyszczalni w Biesalu. Wójt M. Ziółkowski odpowiedział, że wysypisko w Biesalu z końcem roku zostanie zamknięte. Gmina jest członkiem związku gmin które zawiązały Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Zakład ten ubiega się o fundusze unijne tak na zagospodarowanie odpadów jak i na rekultywację zamkniętych wysypisk. Zamknięte od 5 lat wysypisko w Unieszewie zostało zgłoszone do rekultywacji w ramach tego programu, a wysypisko w Biesalu zostanie zgłoszone gdy zostanie wydana decyzja o jego zamknięciu. Na terenie wysypiska w Biesalu powstanie gminny punkt przeładunkowy odpadów innych niż wywożone w ramach opłaty za wywóz odpadów. Punkt zostanie wyposażony w kontenery na segregację odpadów. Zostanie wybudowana droga do tego punktu. Urządzanie punktu zostanie dofinansowane z funduszy unijnych w ramach programu realizowanego przez ZGOK. Sposób rekultywacji zostanie opracowany po zbadaniu zamkniętych wysypisk.

Oczyszczalnia w Biesalu – Wójt poinformował, że od chwili jej powstawania nieustannie toczy się postępowanie sądowe spowodowane wnoszeniem przez właściciela sąsiadującej z nią posesji różnorodnych skarg. Rozważana jest możliwość odprowadzania ścieków z terenu który obsługuje oczyszczalnia w Biesalu do oczyszczalni w Gietrzwałdzie. Kiedy nastąpi realizacja tego przedsięwzięcia zależy od możliwości finansowych gminy i możliwości uzyskania funduszy na ten cel z zewnątrz. Jest wyrok sądu unieważniający pozwolenie na budowę oczyszczalni w Biesalu, ale wyrok został wydany już po zakończeniu budowy. Oczyszczalnia ma prawidłowe parametry odprowadzanych ścieków i pozwolenie wodno-prawne ważne do 31.12.2011 roku. U. Skwarek zapytała, czy przewidziane jest na terenie gminy składowanie azbestu. J. Kasprowicz odpowiedział, że jeżeli władze gminy zdecydują o powstaniu kwatery na tymczasowe gromadzenie azbestu to taka kwatera powstanie. Radna zapytała ile jeszcze pieniędzy gmina musi wpłacić do ZGOK. Wójt odpowiedział, że do końca 2013 roku ok. 84tys. zł. Kwota ta nie obejmuje rekultywacji wysypisk. Realizacja programu budowy sortowni śmieci ruszy w 2011 roku, zakończenie przewiduje się do końca 2014 roku.

Przewodniczący zaproponował powołanie doraźnej komisji do opracowania zmian w statucie gminy. Poprosił aby radny B. Korosteński dobrał sobie współpracowników spośród radnych. Radny B. Korosteński wyraził zgodę na tworzenie doraźnej komisji i pracę w niej. Radna U. Skwarek była zdania, że zmiany w statucie leżą w zakresie kompetencji Komisji Rewizyjnej której B. Korosteński jest członkiem. Przewodniczący zgodził się z radną i zlecił Komisji Rewizyjnej pracę nad zmianami w statucie gminy. Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady III zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

 

Protokółowała
Elżbieta Bielańska