czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Rejestr zmian
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Referat Organizacyjny i Spraw Obywatelskich

Ogłoszono dnia: 2013-09-09 11:59:36 przez Agata Gryczon-Czerwińska

Przyznanie świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym - stypendium szkolne

Termin załatwienia

Przyznawanie i przekazywanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest uruchamiane po otrzymaniu dotacji celowej z budżetu państwa

Osoba kontaktowa

Agata Gryczon-Czerwińska

Miejsce załatwienia

Urząd Gminy Gietrzwałd

ul. Olsztyńska 2

11-036 Gietrzwałd

 Sekretariat, pok. nr 6

Telefon kontaktowy

89 524 19 00

Adres e-mail

gmina@gietrzwald.pl

Miejsce odbioru

Urząd Gminy Gietrzwałd

ul. Olsztyńska 2

11-036 Gietrzwałd

Sekretariat, pok. nr 6

Wymagane Dokumenty

1. Wniosek o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym stypendium szkolne według załączonego wzoru

Czas realizacji

Przyznawanie i przekazywanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest uruchamiane po otrzymaniu dotacji celowej z budżetu państwa

Opłaty

Brak opłat.

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Wójta Gminy Gietrzwałd w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Uwagi

1. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 15 października danego roku szkolnego.

 

2. Wnioski o świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym - stypendium szkolne można składać w siedzibie Urzędu Gminy lub przesłać pocztą.

 

3. Odbiór decyzji może być:

- osobiście przez wnioskodawcę,

- za pośrednictwem poczty.

 

4. Organ wydaje decyzję odmowną, jeżeli:

 

- wniosek zawiera braki formalne, które mimo wezwania nie zostały usunięte w wyznaczonym terminie,

 

- miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia przekracza kwotę, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. 2013 poz. 182 ze zm.) obecnie 456 zł netto.

 

5. Wniosek o przyznanie świadczenia pomocy materialnej powinien zawierać:

 

a/ imię i nazwisko ucznia i jego rodziców,

 

b/ miejsce zamieszkania ucznia,

 

c/ dane uzasadniające przyznanie świadczenia pomocy materialnej,

 

d/ pożądaną formę świadczenia pomocy materialnej inną niż forma pieniężna

 

e/  Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia o wysokości dochodów netto uzyskanych przez poszczególnych członków wspólnego gospodarstwa domowego (zgodnie z wykazem znajdującym się we wniosku) z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, a w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony takich jak np.:

1)   zaświadczenie o uzyskanych dochodach netto z tytułu wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty inwalidzkiej lub rodzinnej,

2)   zaświadczenie albo oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej,w przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia (słuchacza), którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści:"Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".

3)   decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego,

4)   informacja o wysokości otrzymywanych alimentów:

a)    wyrok sądu,

b)   w przypadku braku wyroku w sprawie przyznania alimentów – pisemne oświadczenie o wysokości otrzymywanych alimentów,

c)    w przypadku alimentów zasądzonych lecz nie otrzymywanych – aktualne zaświadczenie od komornika                o braku możliwości ich wyegzekwowania,

5)   potwierdzenie dochodów netto z prowadzenia działalności gospodarczej wymagane zgodnie z art. 8 ust. 5-8 ustawy o pomocy społecznej (w przypadku zawieszenia w/w działalności załączyć dokument potwierdzający ten fakt),

6)   zaświadczenie o wielkości ha przeliczeniowych posiadanego gospodarstwa rolnego,

7)   pisemne oświadczenie o uzyskanych innych dochodach netto,

8)   oświadczenie o wysokości uzyskania w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku jednorazowego dochodu przekraczającego pięciokrotnie kwotę kryterium dochodowego rodziny, kwotę tego dochodu rozlicza się w równych częściach na 12 miesięcy, poczynając od miesiąca, w którym dochód został wypłacony,

9)   oświadczenie o wysokości uzyskania jednorazowego dochodu należnego za dany okres, kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód.

            W przypadku złożenia wniosku po ustawowo określonym terminie (w przypadku uczniów po                        15 września, w przypadku słuchaczy kolegiów po 15 października) konieczne jest umotywowanie/udokumentowanie faktu wpływającego na brak możliwości złożenia wniosku   w terminie.

I           W przypadku zmian mających wpływ na prawo do pomocy materialnej o charakterze socjalnym wnioskodawca zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić o tych zmianach organ przyznający świadczenie.

 

Stypendium szkolne może być przeznaczone wyłącznie na potrzeby edukacyjne uczniów, natomiast nie może zostać przeznaczone na wsparcie materialne rodzin znajdujących się w ciężkiej sytuacji w ich codziennej egzystencji np.: zakup żywności i odzieży codziennego użytku, opłaty za energię, czynsz, gaz itp.

 

6. Wnioskodawca otrzymujący stypendium szkolne jest obowiązany niezwłocznie powiadomić Wójta, o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.

 

a) stypendium szkolne wstrzymuje się albo cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego,

 

b) stypendium podlega zwrotowi w przypadku nie realizowania przez ucznia obowiązku szkolnego.

 

c) należności z tytułu nieuprawnionego pobrania stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

 

7. Brak udokumentowania poniesionych nakładów finansowych zgodnie z punktem 7 wniosku jest podstawą do wstrzymania wypłaty stypendium.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. 2013 poz. 182 ze zm.), ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), art. 90 m -90r ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) Uchwała Rady Gminy Gietrzwałd Nr XXXIV/341/2013 z dnia 20 czerwca 2013 r. w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Gietrzwałd (Dz. Urz. Woj. Warmińsko-Mazurskiego 2013, poz. 2447)