Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół XLI sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2014-05-14 08:32:58 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 41
 
XLI zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd
z dnia 11 marca 2014r.
 
Początek sesji godz. 1000

Zakończenie sesji    godz.   1230.

Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecny Piotr Korol, nieobecność usprawiedliwiona. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.

 

Ad.1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad. 

Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Marek Nowogrodzki dokonał otwarcia obrad XLI zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Przewodniczący stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli również: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Z-ca Wójta T. Antoszewski, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, Skarbnik Józef Greifenberg, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Zbigniew Kukuć – radny powiatowy i sołtys Naterek oraz sołtys z Naglad Beata Rak. Przewodniczący poprosił o zgłaszanie uwag do przedłożonego w materiałach na sesję porządku obrad, o następującej treści:

1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.Przyjęcie protokółu ostatniej sesji.
3.Interpelacje.
4.Sprawozdanie Wójta.

5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

6.Sprawozdanie radnego powiatowego.
7.Odpowiedzi na interpelacje.

8.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok.

9.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021.

10. Podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na 2015 rok.

11. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Gietrzwałd..

12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie podziału Gminy Gietrzwałd na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym.

13. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie podziału Gminy Gietrzwałd na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

14. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia odrębnego obwodu głosowania w Domu Pomocy Społecznej w Grazymach w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 25 maja 2014r.

15. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w obrębie Unieszewo.

16. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zmiany w Statucie Warmińskiego Związku Gmin.

17. Podjęcie uchwały w sprawie trybu udzielania, rozliczania i kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne inne niż jednostka samorządu terytorialnego na terenie Gminy Gietrzwałd.

18. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Gietrzwałd w 2014 roku.

19. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości niezabudowanych działek w obrębie Sząbruk.

20. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości niezabudowanej działki
Nr 61/2 w Rentynach obręb Woryty.

21. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia udziału w niezabudowanych działkach
Nr 261/163 i 261/169 w obrębie Unieszewo.

22. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki Nr 262/10 w Biesalu.

23. Podjęcie uchwały w sprawie zamiany nieruchomości (plaża w Naterkach).

24. Sprawy różne.

B. Korosteński zgłosił wniosek o zdjęcie z porządku obrad punktu 10. Podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na 2015 rok gdyż nie została jeszcze podpisana przez prezydenta znowelizowana ustawa o funduszu sołeckim.
J. Zalewski uważał, że należy zasięgnąć opinii sołtysów czyli osób które będą działały aby wykonać podjętą przez radę uchwałę. Spotkanie sołtysów odbędzie się jutro więc będzie okazja, żeby poznać ich stanowisko w tej sprawie. Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek o zdjęcie z porządku obrad punktu Podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na 2015 - 13 głosów za, 1 głos przeciw. Przewodniczący zaproponował zdjęcie z porządku obrad punktu 23 Podjęcie uchwały w sprawie zamiany nieruchomości, gdyż właściciel gruntów zajętych pod plażę w Naterkach nie zdecydował jeszcze na jaką nieruchomość chce zamienić swoją działkę.

Przewodniczący zaproponował dodanie do porządku obrad punktu: Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości w Tomarynach w miejsce zdjętego punktu 10. Sprawy różne będą punktem 23. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianami – 14 głosów za.

 

Ad.2.    Przyjęcie protokółu ostatniej sesji.

Radni nie mieli uwag do protokółu XL sesji rady. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu – 14 głosów za.

 

Ad.3.    Interpelacje.

Dointerpelacjizapisalisię:

B. Korosteński – 1) powiatowa droga nr 1457 Sząbruk – Kudypy – zobowiązanie powiatowej służby drogowej nie zostało wykonane, 2) wycinka drzew przy drodze powiatowej – dokończenie wycinki, zniszczono drzewa rosnące w sąsiedztwie wyciętych, zwisają uszkodzone gałęzie,  3) chodnik w Sząbruku – w chodniku są doły i zapadnięcia.

A. Robaczewski – naprawa ulic i chodników po zimie – ul. Wiejska i Drzewna w Nagladach, Olsztyńska i Ostródzka w Gietrzwałdzie są dziurawe, prośba o załatanie dziur, chodnik przy ul. Olsztyńskiej koło p. Wysockiego zapadł się po kładzeniu gazociągu i nadal jest nienaprawiony,  na parkingu koło banku nad rzeką są zapadnięte miejsca – prośba o naprawienie, wyciekająca woda przy ośrodku zdrowia – prośba o zbudowanie studzienki która odprowadzi wyciekającą wodę. ,

M. Jastrzębowski – wyrównanie dróg w Gronitach: Pod Sosnami, Olsztyńska; pogłębienie i wyczyszczenie stawu w Gronitach na placu rekreacyjnym,

B. Rydzewska – skrzyżowanie w Worytach przy kapliczce – prośba o zmianę lokalizacji studzienki. Obecnie jest ona w nieodpowiednim miejscu co powoduje, że woda wypływa, stoi i zapada się polbruk,

J. Grzeszczuk – świetlica w Gronitach – 1) przystosowanie na siedzibę obwodowej komisji wyborczej, daszek nad wejściem, podjazd dla niepełnosprawnych i kawałek chodnika; konstrukcja daszku jest już gotowa do zamontowania, potrzebny fachowiec który wykona montaż, prośba o położenie płytek na schodach i wykonanie kawałka chodnika do płotu ogradzającego świetlicę oraz wybudowanie podjazdu dla niepełnosprawnych, 2) kapliczka przy sklepie – podjęcie działania aby ją wyremontować, kapliczka jest unikatowa, zabytkowa, prośba o załatwienie formalności z konserwatorem zabytków; 3) budynek gospodarczy
pp. Chalimoniuk – brzydka wizytówka wsi, prośba o uporządkowanie lub rozebranie. Jest to budynek gminny.

 
Ad.4.    Sprawozdanie Wójta.

Wójt przedstawił sprawozdanie ze swojej pracy za okres od 6 lutego do 11 marca br.

Poinformował, że uczestniczył w zebraniach sprawozdawczo-wyborczych jednostek OSP.

11 lutego odbyło się zebranie mieszkańców sołectwa Gronity, omawiano sprawy bieżące,

12 lutego odbyło się w Starostwie kolejne zebranie w sprawie ZIT w ramach  Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna, 6 marca w ratuszu olsztyńskim zostało podpisane porozumienie w sprawie powołania Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych
w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna. Głównym zagadnieniem inwestycyjnym tego porozumienia jest poprawa skomunikowania gmin podolsztyńskich z Olsztynem poprzez budowę dróg gminnych i powiatowych. Realizacja inwestycji w latach 2015 – 2020.

12 lutego odbyło się spotkanie Aglomeracji Wodociągowo-Kanalizacyjnej m. Olsztyna w sprawie wniosku do Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o realizację inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych,

18 lutego odbyło się spotkanie z pracownikami Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjnego w Olsztynie w sprawie wspólnego wniosku o dofinansowanie budowy sieci wod-kan.,

20 lutego podpisany został akt notarialny zakupu działek w Gronitach i przejęcia od ANR plaży w Sząbruku,

25 lutego odbyło się spotkanie z p. Hincem w sprawie zamiany działek w Naterkach,

28 lutego odbyło się spotkanie z p. Dowgiałłą w sprawie remontu GOK. Uzgodniono, że
p. Dowgiałło będzie partycypował w kosztach. Pokryje koszty związane z projektem tech-nicznym oraz przebudową instalacji CO i elektrycznej w pomieszczeniach zajmowanych przez Karczmę,

28 lutego odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego,

3 marca w Starostwie odbyło się spotkanie ZIT oraz spotkanie członków Rady Sportu w sprawie zmian w składzie Rady,

4 marca odbyło się spotkanie z księdzem przeorem Marcinem Chodorowskim i księdzem Krzysztofem Bielawnym w sprawie likwidacji wypływu wody na ul. Źródlaną. Wójt odbył rozmowę w sprawie przejęcia od klasztoru drogi od kapliczki do drogi nr 16 ( przy SKR). Droga została wydzielona geodezyjnie.

5 marca zakończyła się sześciotygodniowa kontrola RIO. Kontrola wypadła pozytywnie w ocenie inspektorów.

6 marca odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników ZGOK w Olsztynie. Podjęto uchwały w sprawie Statutu i programu.

7 marca w Dobrym Mieście przy zespole szkół uroczyście otwarto halę sportową, inwestor-rem było Starostwo.

W lutym w trybie przetargu nieograniczonego wyłoniono dostawcę paliw płynnych do poja-zdów gminnych.

Trwa postępowanie dotyczące wyłonienia wykonawcy usług sprzętowo – transportowych związanych z bieżącym utrzymaniem dróg gminnych, poboczy oraz elementów infrastruktury drogowej.

Trwa postępowanie w sprawie wyłonienia wykonawcy świetlicy w Łęgutach.

Ogłoszony jest przetarg na budowę ul. Golfowej.

Sprzedana została działka w Unieszewie. Nie sprzedano działek w Nagladach, Biesalu i Gietrzwałdzie. Gmina zrezygnowała z prawa pierwokupu ½ działki nr 6/18 o pow. 16600m2 w Unieszewie za 117.500zł i działki nr 195/ 26 o pow. 1122m2 w Nagladach za 75000zł. Mieszkańcy Sząbruka wystąpili z wnioskiem o przejęcie działki 179/10, jest to część
ul. Akacjowej, na mienie gminy. Właściciele działek przeznaczonych w planie na poszerzenie ul. Św. Huberta wystąpili z wnioskiem o przejęcie działek na mienie gminy.

  

Ad.5.    Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

B. Korosteński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja odbyła spotkanie w dniu 27 lutego. Analizowała realizację uchwał rady podjętych w 2013 roku oraz pracowała nad statutem gminy. Uwagi dotyczące realizacji uchwał komisja zawarła w protokóle posiedzenia.

I. Omilian – Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że 10 marca odbyło się posiedzenie trzech komisji. Komisje zajmowały się liczebnością, sprawnością i celowością lokalizacji hydrantów, omawiały materiały na dzisiejszą sesję, rozpatrywały podania które wpłynęły do komisji.

 J. Żejmo – Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że komisja odbyła posie-dzenie 25 lutego. Było to spotkanie wyjazdowe. Komisja oglądała budowaną przez ZGK kanalizację u pp. Bauer w Sząbruku i lokalizację oraz stan drogi – ul. Akacjowej w Sząbruku.  Ustalono sposób zakończenia budowy kanalizacji i przekazania inwestorowi a także przekazania przez inwestora gminie. Odnośnie przekazania ul. Akacjowej – komisja zaopiniowała wniosek negatywnie do czasu utwardzenia całej powierzchni drogi i uzyskania od PSD pozwolenia na zjazd z drogi powiatowej.

 

Ad.6.    Sprawozdanie radnego powiatowego.

Z. Kukuć  poinformował, że na ostatniej sesji rada powiatu obradowała o bieżących spra-wach. Radny poinformował o zamiarze budowy sali gimnastycznej w Biskupcu i zamiarze sprzedaży ośrodka w Łęguckim Młynie. Zmniejszona została subwencja oświatowa. Na drogach wykonywane są, z powodu pogody, tylko prace kosmetyczne.

 

Ad.7.    Odpowiedzi na interpelacje.

Droga powiatowa Sząbruk-Kudypy - Wójt poinformował, że będzie interweniował w Starostwie. Dzisiaj zostało już wysłane pismo w sprawie uporządkowania drzew uszkodzo-nych przy wycince drzew. Naprawa chodnika – Wójt odpowiedział, że nadal temperatury są zbyt niskie aby dokonywać napraw.

Wójt zaprosił A. Robaczewskiego na spotkanie z księżmi w sprawie zlikwidowania wycieku wody na ul. Źródlanej. J. Kasprowicz poinformował, że chodnik w Gietrzwałdzie uszkodziła telekomunikacja i zostanie wyegzekwowane naprawienie w ramach gwarancji.

Pogłębienie stawu w Gronitach – Wójt zaproponował spotkanie na miejscu aby ustalić zakres prac.

Skrzyżowanie w Worytach – J. Kasprowicz odpowiedział, że jeszcze w ubiegłym roku zlecił wykonawcy wykonanie kraty wokół studzienki.

Budynek gospodarczy pp. Chalimoniuk – J. Kasprowicz odpowiedział, że budynek zostanie rozebrany a lokatorom wskaże w innym budynku pomieszczenie gospodarcze z którego mogą korzystać .

Przygotowanie świetlicy – zostaną wykonane prace przystosowujące, ale nie wiadomo jeszcze czy wszystkie wymienione przez radnego,

Kapliczka w Gronitach – wójt poinformował, że aby rozpocząć remont trzeba w budżecie przeznaczyć środki na ten cel w wysokości ok.15 – 25.000zł. Można rozważyć możliwość przygotowania w tym roku dokumentacji i pozyskania w przyszłym roku środków unijnych.

Dziury w drogach w Nagladach, Gietrzwałdzie i Gronitach - T. Antoszewski odpowiedział, że łatanie metodą gospodarczą dało krótkotrwały efekt. Droga w Nagladach wymaga położenia nowej warstwy asfaltu, co wiąże się z dużymi kosztami. Nie ma możliwości aby w tym roku znaleźć na to środki z bieżącego utrzymania dróg. Dopóki nie zostanie położony nowy dywanik dziury będą łatane destruktem ale nie należy spodziewać się długotrwałego efektu. W Gronitach trwa już naprawa dróg. Będą naprawiane drogi w Naterkach i Dłużkach. Równiarka pracuje w Worytach i pojedzie do Sząbruka, przez ul. Golfową w Naterkach do Łupstycha. Zostanie poprawiona droga Biesal – Śródka. Ul. Drzewna i Łąkowa w Gietrzwał-dzie również będą naprawiane.   

 

Ad.8.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok.

Propozycje zmian w budżecie na 2014 rok zostały radnym przedstawione i omówione na spotkaniu Komisji. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok - 14 głosów za.

 

Ad.9.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021.

Propozycje zmianw Wieloletniej Prognozie Finansowej zostały radnym przedstawione i omówiona na spotkaniu Komisji. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiezmiany  Wieloletniej Prognozy  Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021 –
14 głosów za.

Przewodniczący ogłosił przerwę w obradach od godz. 1120 do 1130.

 

Ad.10.Podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na 2015 rok.

Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości w Tomarynach.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia nieruchomości w Tomarynach działki nr 164/2 i nr 165/2 – 14 głosów za.

 

Ad.11.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Gietrzwałd.

Zmiana w statucie polega na dopisaniu do Statutu nowopowstałego sołectwa Cegłowo. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiezmiany Statutu Gminy Gietrzwałd - 14 głosów za.

 

Ad.12.Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie podziału Gminy Gietrzwałd na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym.

Sekretarz poinformowała, że zmianie uległ tylko opis granic okręgów. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwałyzmieniającej uchwałę w sprawie podziału Gminy Gietrzwałd na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym - 14 głosów za.

 

Ad.13.Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie podziału Gminy Gietrzwałd na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie podziału Gminy Gietrzwałd na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych - 14 głosów za.

 

Ad.14.Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia odrębnego obwodu głosowania w Domu Pomocy Społecznej w Grazymach w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 25 maja 2014r.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie utworzenia odrębnego obwodu głosowania w Domu Pomocy Społecznej w Grazymach w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 25 maja 2014r. - 14 głosów za.

 

Ad.15.Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w obrębie Unieszewo.

Propozycja włączenia terenu do planu wyszła od urbanisty sporządzającego plan. Wójt postanowił włączyć teren nieobjęty planem do sporządzanego planu. Po podjęciu uchwały właściciel zostanie zawiadomiony o przeznaczeniu gruntu w planie. U. Skwarek poinformowała, że jest przeciwna zmianom planu dotyczącym tego terenu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w obrębie Unieszewo – 12 głosów za, 2 głosy przeciw.

 

Ad.16.Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zmiany w Statucie Warmińskiego Związku Gmin.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie przyjęcia zmiany w Statucie Warmińskiego Związku Gmin – 14 głosów za.

 

Ad.17.Podjęcie uchwały w sprawie trybu udzielania, rozliczania i kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne inne niż jednostka samorządu terytorialnego na terenie Gminy Gietrzwałd.

Skarbnik poinformował, że uchwała ma charakter porządkujący gdyż zmieniła się ustawa o oświacie. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie trybu udzielania, rozliczania i kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne inne niż jednostka samorządu terytorialnego na terenie Gminy Gietrzwałd – 14 głosów za.

 

Ad.18.Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Gietrzwałd w 2014 roku.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawieprzyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Gietrzwałd w 2014 roku – 14 głosów za.

 

Ad.19.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości niezabudowanych działek w obrębie Sząbruk.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawienabycia nieruchomości niezabudowanych działek Nr 284/72, 284/86,284/89 i 284/102 w obrębie Sząbruk – 14 głosów za.

 

Ad.20.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości niezabudowanej działki
Nr 61/2 w Rentynach obręb Woryty.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawienabycia nieruchomościniezabudowanej działki Nr 61/2 w Rentynach obręb Woryty – 14 głosów za.

 

Ad.21.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia udziału w niezabudowanych działkach
Nr 261/163 i 261/169 w obrębie Unieszewo.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawienabyciaudziału w niezabudowanych działkach Nr 261/163 i 261/169 w obrębie Unieszewo – 14 głosów za.

 

Ad.22.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki Nr 262/10 w Biesalu.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie nabycia prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki Nr 262/10 w Biesalu – 14 głosów za.

 

Ad.23.Podjęcie uchwały w sprawie zamiany nieruchomości (plaża w Naterkach).

Ad.24.Sprawy różne.

U. Skwarek zapytała czy tylko gmina wykupuje grunty aby poszerzyć drogi czy też zdarzają się sytuacje, że mieszkańcy kupują od gminy bo użytkują bezprawnie grunt. Zapytała również czy wznawiane są granice dróg. Wójt odpowiedział, że gdy gmina odkupuje teren to postępowanie przebiega szybko. Gdy odkupują mieszkańcy trwa dłużej bo to oni wtedy ponoszą koszty podziału geodezyjnego. Granice dróg są wznawiane wtedy gdy na drodze planowana jest inwestycja.

J. Żejmo zapytał co z dostarczaniem wody do budynków za torami w Unieszewie.                J. Kasprowicz odpowiedział, że wynajęta firma usunęła awarię. Woda surowa tam pobierana jest bardzo zakamieniona. Do budynków mieszkalnych zostaną doprowadzone nowe rury wodociągowe, trwa projektowanie.

M. Jastrzębowski zapytał, czy na przepompowni w Kudypach został zamontowany filtr.        J. Kasprowicz odpowiedział, że tak.

 Zapytał również o koszt zimowego utrzymania dróg w gminie. T. Antoszewski odpowiedział, że nie zna dokładnej wielkości. Szacuje, że jest to ½ kosztów za okres poprzedniej zimy.

A. Robaczewski zapytał Wójta czy zna stan przyczółków mostu na ul. Ostródzkiej koła pp. Bleks. Zdaniem radnego stan mostu bardzo się pogorszył w ciągu ostatniego roku. Zapytał również na jakie zabiegi weterynaryjne mogą liczyć właściciele psów płacący podatek od ich posiadania w ramach ponoszonej opłaty. Wójt odpowiedział, że obecnie mogą psy kastrować i sterylizować a w przyszłości będą również czipowane. T. Antoszewski odpowiedział, że zna zły stan przyczółków i planuje je naprawić latem metodą gospodarczą. Poinformował, że wszystkie mosty w ramach bieżącego utrzymania będą w tym roku czyszczone i naprawiane, zostaną pomalowane barierki. Konieczna jest naprawa mostu na drodze Łajsy – Pęglity gdyż grozi zawaleniem. B. Korosteński porosił o wysypanie żwirem parkingu przy kościele i przy szkole. E. Ratowska w imieniu nieobecnego P. Korola zapytała czy Wójt może już udzielić odpowiedzi na jego pytania dotyczące własności sieci wod-kan. Wójt odpowiedział, że nie do końca rozumie pytanie radnego. Będzie mógł udzielić odpowiedzi po spotkaniu z radnym i doprecyzowaniu przez niego pytań. Radna zapytała, czy będzie sprawdzane czy wszyscy mają pojemniki na śmieci gdyż przybywa porozrzucanych śmieci. Wójt odpowiedział, że zostanie to sprawdzone.

J. Grzeszczuk zapytał, czy Wójt wie o spotkaniu w sprawie obwodnicy Olsztyna. Wójt odpowiedział, że nie.

Radny zapytał również czy udało się zorganizować spotkanie z właścicielami busików jeżdżących przez naszą gminę. T. Antoszewski odpowiedział, że jego usiłowania na razie spełzły na niczym, ale wyśle pisemne zaproszenie na spotkanie. Radny zgłosił uszkodzone studzienki kanalizacyjne i zapytał, czy studzienki w pasie drogowym będą miały betonowe obwódki. Chroniłoby to pokrywy przed pękaniem gdy najedzie na nie samochód. 
J. Kasprowicz odpowiedział, że wyśle pracowników aby sprawdzili stan studzienek. Na wykonanie opasek betonowych nie ma na razie pieniędzy. I. Omilian podziękowała
T. Antoszewskiemu za uporządkowanie przystanku w Unieszewie a J. Żejmo za wykonanie drogi żużlowej. B. Rydzewska zapytała czy będą pracownicy z robót publicznych.
T. Antoszewski odpowiedział, że zostanie złożony wniosek i bardzo liczy że będą.  J. Żejmo porosił o naprawienie słupków odblaskowych przy drodze w Unieszewie. J. Zalewski poinformował, że na oczyszczalni ścieków w Biesalu przybywa śmieci. J. Kasprowicz odpowiedział, że zostaną uprzątnięte.

 

Wójt wręczył Stanisławie Lis nagrodę jubileuszową z okazji 35-lecia pracy w urzędzie gminy. Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XLI zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

 
Protokółowała
E. Bielańska