Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół XXVI sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2013-02-05 13:56:59 przez Adam Cieśliński

 

PROTOKÓŁ Nr 26
 
XXVI zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
z dnia 28 grudnia   2012r.
 
Początek sesji godz. 1000
Zakończenie sesji    godz. 1350.
Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecny Jan Zalewski, Urszula Skwarek przybyła o godz. 1010. Przewodniczący poinformował, że nieobecność radnego jest nieusprawiedliwiona. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
 
Ad.1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Marek Nowogrodzki dokonał otwarcia obrad XXVI zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli również: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Z-ca Wójta Tadeusz Antoszewski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, redaktor Gazety Gietrzwałdzkiej Aneta Bilińska. Wójt wręczył nowowybranemu Przewodniczącemu Rady kwiaty gratulując i życząc owocnej pracy dla dobra gminy.
Proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
3.Interpelacje.
4.Sprawozdanie Wójta.
5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
6.Odpowiedzi na interpelacje.
7.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
8.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
9.   Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2013–2021.
10.   Podjęcie uchwały w sprawie budżetu Gminy Gietrzwałd na 2013 rok.
11.   Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gietrzwałd
12.   Podjęcie uchwały w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne
13.   Podjęcie uchwały w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości
14.   Podjęcie uchwały w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty na terenie Gminy Gietrzwałd.
15.   Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Gietrzwałd i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
16.   Podjęcie uchwały w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Gietrzwałd.
17.   Podjęcie uchwały w sprawie określenia rodzajów dodatkowych usług świadczonych przez gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania odpadów oraz wysokości cen za te usługi
18.   Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych.
19.   Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w części obrębu Gietrzwałd.
20.   Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. dla części działki Nr 3348/14 w ob. Gronity i części działki Nr 3342/7 w ob. Naterki, gmina Gietrzwałd.
21.   Podjecie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w ob. Unieszewo.
22.   Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Gietrzwałd do Stowarzyszenia Olsztyński Obszar Aglomeracyjny.
23. Podjęcie uchwały w sprawie podziału Gminy Gietrzwałd na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.
24.   Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2013 rok.
25.   Podjęcie uchwały uchwalenia Rocznego Programu Współpracy Gminy Gietrzwałd z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2013 rok.
26. Podjęcie uchwał w sprawie przedłużenia umowy najmu lokalu (ośrodki zdrowia
w Biesalu i Gietrzwałdzie oraz punkt apteczny w Biesalu).
27.     Podjęcie uchwały w sprawie zamiany części działki Nr 139/8 na część działki
Nr 139/10 w Rapatach.
28.   Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki niezabudowanej Nr 70/18 o pow. 61m2 w Gronitach.
29. Sprawy różne
Przewodniczący zaproponował zmiany do porządku obrad skreślenie punktów 17 i 18:
17.   Podjęcie uchwały w sprawie określenia rodzajów dodatkowych usług świadczonych przez gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania odpadów oraz wysokości cen za te usługi.
18.   Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych, i dodanie do porządku obrad punktu: Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Warmińskiego Związku Gmin i nadanie mu nr 17 w porządku obrad. Przewodniczący zaproponował również zrezygnowanie z omawiania punktu 5 porządku: Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji ponieważ Komisje pracowały na wspólnych posiedzeniach. Odbyło się głosowanie nad zaproponowanymi zmianami do porządku obrad – 13 głosów za.   Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianami – 13 głosów za.
 
Ad.2.Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
Radni nie mieli uwag do protokółu poprzedniej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu XXV sesji - 13 głosów za.
Ad.3.Interpelacje.
Do interpelacji zgłosił się Bolesław Korosteński – nadal nie dokonana naprawa parkingu przy kościele w Sząbruku i potrzeba zlikwidowania ubytków przy wjeździe na ul. Leśną w Sząbruku.
Ad.4.Sprawozdanie Wójta.
Wójt przedstawił sprawozdanie ze swojej pracy za okres od 8 listopada do 28 grudnia 2012r.
Trwają nadal poszukiwania zaginionego na spacerze mieszkańca Naglad.
10 listopada Wójt uczestniczył w otwarciu domu kultury w Łukcie, inwestycja wykonana z wykorzystaniem funduszy unijnych.
13 listopada odbyła się rozprawa sądowa z powództwa p. Deckera o odszkodowanie z tytułu wybudowania w sąsiedztwie jego domu oczyszczalni. Sąd oddalił roszczenia.
16 listopada w Starostwie odbyło się posiedzenie Powiatowego Sztabu Kryzysowego poświęcone przygotowaniu do zimy.
20 listopada odbyło się zebranie wiejskie w Sząbruku, uzupełniono skład rady sołeckiej.
21 listopada odbyło się spotkanie zorganizowane przez marszałka a poświęcone wykorzystaniu Funduszy Społecznych na lata 2013 – 2020. Będą większe środki dla województwa skierowane głównie dla stowarzyszeń.
29 listopada odbyło się spotkanie Powiatowej Rady Zatrudnienia. Dotyczyło realizacji budżetu 2012 roku i planowanego na 2013 rok.
30 listopada odbyła się kolejna rozprawa z powództwa Nadleśnictwa Stare Jabłonki dotycząca opłaty i obowiązku przejęcia lokalnej sieci wodociągowej wybudowanej wspólnie z gminą. Sąd oddalił roszczenie.
30 listopada odbyło się otwarcie zakładu odzysku odpadów komunalnych w Różankach koło Susza. Zakład w fazie rozruchu zutylizuje odpady zgromadzone w Morlinach.
4 grudnia odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w sprawie programu Bibioteka Plus i rozstrzygnięcia konkursu dla   bibliotek publicznych z województwa warmińsko-mazurskiego.
4-5 grudnia odbyło się zgromadzenie Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich. Rozliczono budżet za 2012 rok, przyjęto budżet na rok 2013 oraz wystosowano uwagi do „ustawy śmieciowej”. 
6 grudnia odbyło się w Ostródzie spotkanie z minister Elżbietą Bieńkowską dotyczące programów unijnych w latach 2012 i 2013 a także prognoz na lata 2014 – 2025.
7 grudnia odbyło się zebranie powołujące Aglomerację Olsztyńską.
10 grudnia w naszym urzędzie odbyła się konferencja podsumowująca realizację programów pomocowych realizowanych przez GOPS, za ostatnie 3 lata.
12 grudnia odbyło się zgromadzenie Warmińskiego Związku Gmin. Dotyczyło realizacji budżetu za 2012 rok i projektu budżetu na 2013 rok.
17 grudnia odbyło się posiedzenie Powiatowego Sztabu OSP dotyczące podsumowania działalności w 2012 roku.
19 grudnia odbyło się spotkanie w Agencji Rozwoju Regionalnego w Olsztynie poświęcone możliwości realizacji inwestycji na obszarach chronionych.
20 grudnia w Warmińskim Związku Gmin odbyło się otwarcie ofert na budowę schroniska dla zwierząt w Biesalu. Wpłynęło 8 ofert, trwa ich ocena.
Inwestycje
Zakończona została przebudowa kotłowni w budynku urzędu gminy i budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Worytach I etap.
Realizowana jest nadal budowa drogi Unieszewo – Barwiny,
Gmina otrzymała dotację na rekultywację zamkniętych wysypisk odpadów w Unieszewie, Biesalu i Górowie w gminie Kolno. Dofinansowanie w wysokości 80%.
Nie sprzedano żadnej działki mimo obniżenia ceny na kolejnym przetargu,
Zrezygnowano z prawa pierwokupu działek   116/22 o pow. 1477m2 w Sząbruku w udziale ½ części za cenę 39.250zł oraz 106/14 o pow. 1236m2 w Gietrzwałdzie za cenę 115.000zł.
Wpłynął wniosek o zamianę gruntu, trwają prace przygotowawcze do dokonania zamiany.
Starostwo Powiatowe wystąpiło z wnioskiem o przejęcie działki 54/3 w Dłużkach. Działka stanowi drogę łączącą drogę gminną z drogą krajową. Komisje zaopiniowały wniosek pozytywnie.
Wpłynął wniosek o przedłużenie umowy dzierżawy działki 138/2 w Naterkach, komisja zaopiniowała pozytywnie z terminem do 30 czerwca 2013 r.
Przygotowane zostało porozumienie w sprawie zamiany działki 8/15 w Naterkach na wybraną przez zamieniających działkę gminną.
P. Korol zapytał w jakim kierunku zdąża rozwiązanie sprawy z nadleśnictwem Stare jabłonki. Wójt odpowiedział, że będzie zmierzał do przejęcia w administrowanie tej sieci a docelowo wybudowanie ujęcia wody na działce gminnej wraz z siecią wodociągowo -kanalizacyjną położoną w drogach a nie na działkach prywatnych. Gmina nie chce przejmować na własność obecnie funkcjonującej sieci.  
Ad.5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji – zrezygnowano z omawiania z powodu odbywania wspólnych posiedzeń komisji.
Ad.6.Odpowiedzi na interpelacje.
Z-ca Wójta T. Antoszewski odpowiedział, że nie zdążył wykonać naprawy parkingu. Mróz nie pozwala obecnie przeprowadzić prac.
Ulica Leśna – T. Antoszewski zobowiązał się obejrzeć wjazd i jak tylko warunki pogodowe pozwolą wykonać naprawę.
Wójt poinformował, że nasz wniosek o dofinansowanie drogi Kudypy – Gronity, w wyniku ogłoszonego dodatkowego naboru wniosków, przesunął się w dół listy.
P. Korol zapytał kto w nadchodzącym roku będzie odpowiedzialny za odśnieżanie dróg.
T. Antoszewski odpowiedział, że formalnie utrzymanie dróg wróci z ZGK do urzędu na sesji w styczniu 2013r. Do tego momentu jest osobą koordynującą a za stan dróg nadal odpowiada ZGK. Uwagi można zgłaszać do ZGK lub do T. Antoszewskiego.
 
Ad.7.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
Skarbnik poinformował, że oprócz II autopoprawki proponuje również zwiększenie po stronie dochodów i wydatków w kwocie 11.627zł. Jest to przyznana przez Ministra Finansów subwencja z rezerwy ogólnej. Proponuje się przeznaczyć ją w całości na utrzymanie dróg gminnych. Materiały dotyczące zmian w budżecie zostały omówione na spotkaniu Komisji.
U. Skwarek zapytała czy zmiany w dziale wynagrodzenia w placówkach oświatowych wynikają ze wzrostu wynagrodzeń czy z porządkowaniem stanu kont na koniec roku. Skarbnik odpowiedział, że są to zmiany porządkujące. Wynika to z tego, że funkcjonują 4 jednostki oświatowe, każda ze swoim planem finansowym. W budżecie środki przeznacza się ogólnie na placówki, więc gdy zabraknie środków w jakiejś jednostce a zostają w innej to przenosi się je. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok – 14 głosów za.
Ad.8.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
Radni nie mieli uwag do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021 – 14 głosów za.
Ad.9.    Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2013–2021.
Przewodniczący odczytał uchwałę RIO w Olsztynie w sprawie opinii o WPF Gminy Gietrzwałd na lata 2013 – 2021. Opinia jest pozytywna. U. Skwarek zapytała czy opinia pozytywna RIO dotyczy również ostatniej wersji WPF. Skarbnik poinformował, że RIO opinię wydaje raz i dotyczy ona projektu. Dalsza kontrola prawidłowości uchwały odbywa się w trybie nadzoru. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2013–2021 – 14 głosów za.
 
Ad.10.Podjęcie uchwały w sprawie budżetu Gminy Gietrzwałd na 2013 rok.
Przewodniczący odczytał uchwałę RIO w Olsztynie w sprawie opinii o budżecie Gminy Gietrzwałd na 2013 rok. Opinia jest pozytywna. Skarbnik poinformował, że są zmiany w obecnie przestawionym projekcie w stosunku do projektu z 15 listopada. U. Skwarek wystąpiła z wnioskiem o zakończenie dyskusji o budżecie na 2013 rok gdyż wiadomo, że będzie ulegał zmianom. Projekt został szczegółowo omówiony na spotkaniach komisji. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem o zakończenie dyskusji – 14 głosów za.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie budżetu Gminy Gietrzwałd na 2013 rok – 14 głosów za.
 
Przewodniczący ogłosił przerwę od 1115 do 1125.
 
Ad.11.     Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gietrzwałd.
Wójt wyjaśnił, że w projektach uchwał uwzględnione zostały uwagi wniesione przez radnych na posiedzeniach komisji. W projekcie uchwały pojawiły się pojemniki o pojemności 1100 litrów zamiast powyżej 120 litrów i opłaty za ten duży pojemnik. U. Skwarek miała wątpliwości czy regulamin powinien być tak bardzo szczegółowy i czy należy go uchwalać już teraz. Wójt poinformował, że ustawa nakazuje uchwalić „uchwały śmieciowe” do 31 grudnia 2012r. P. Korol miał zastrzeżenia co do powielania w uchwałach zapisów z regulaminu utrzymania czystości. Wójt wyjaśnił, że ustawa zobowiązuje do określonych uregulowań w poszczególnych uchwałach. P. Korol zapytał jak mieszkańcy będą informowaniu o sposobie obierania odpadów. Wójt odpowiedział, że zostanie przeprowadzona akcja informacyjna. Będzie w niej także uczestniczyć firma która będzie odpady odbierać od mieszkańców. Wójt poinformował, że dla mieszkańców i właścicieli działek rekreacyjnych nie będzie zmian. Zgodnie z nowymi przepisami gmina będzie odbierała odpady również od firm działających na terenie gminy. U. Skwarek zgłosiła swoje stanowisko w sprawie głosowania nad podjęciem uchwał dotyczących odbioru odpadów i poinformowała iż wstrzyma się od głosu gdyż nie jest przekonana co do prawidłowości uregulowań zawartych w tych uchwałach. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gietrzwałd – 13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad.12.     Podjęcie uchwały w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.
Radni nie mieli uwag do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne – 14 głosów za.
 
Ad.13.     Podjęcie uchwały w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości
Wójt poinformował, że w deklaracji D-II w punkcie f jest podany pojemnik 120 l i 1100 l. W projekcie uchwały zawarte zostały poprawki zaproponowane przez komisje. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości – 14 głosów za.
 
Ad.14.     Podjęcie uchwały w sprawiemetody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty na terenie Gminy Gietrzwałd.
J. Żejmo – z-ca przewodniczącego Komisji Gospodarczej poinformował proponowanej wysokości stawek za odbiór odpadów. Stawki zostały ustalone na wspólnym posiedzeniu komisji.
- stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w  
 
sposób nieselektywny - 10,00 zł od mieszkańca/ miesiąc;
- stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny - 6,50 zł od mieszkańca/miesiąc;
- stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób nieselektywny -  25,00 zł za pojemnik 120 l.;
- stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny - 17,00 zł za pojemnik 120 l.;
 
Wójt zaproponował stawki od pojemników o pojemności 1100l:
 
- stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób nieselektywny - 125,00 zł;
- stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny - 85,00 zł. Innych propozycji stawek nie było. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiemetody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty na terenie Gminy Gietrzwałd – 14 głosów za.
 
Ad.15.     Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Gietrzwałd i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Gietrzwałd i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi – 14 głosów za.
 
Ad.16.     Podjęcie uchwały w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Gietrzwałd.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawieokreślenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Gietrzwałd – 14 głosów za.
 
Ad.17. Podjęcie uchwały w sprawie określenia rodzajów dodatkowych usług świadczonych przez gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania odpadów oraz wysokości cen za te usługi
Ad. 17. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zmiany w Statucie Warmińskiego Związku Gmin.
 Przewodniczący poinformował, że zmiana w statucie Związku spowodowana jest przystąpieniem do niego gminy Olsztynek. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia zmiany w Statucie Warmińskiego Związku Gmin – 14 głosów za.
 
Ad.18. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych.
 
Ad.19.     Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w części obrębu Gietrzwałd.
U. Skwarek zapytała w jaki sposób osoby zainteresowani zmianą planu zagospodarowania ponoszą koszty za wykonanie zmiany planu i czy nie zdarzyło się, że ubiegają się o zwrot poniesionych kosztów. Wójt odpowiedział, że był przypadek zwrócenia poniesionych kosztów i zostały one zwrócone gdyż opracowanie planów jest zadaniem gminy. Był to przypadek gdy wpłata była z dopiskiem – na opracowanie planu zagospodarowania. Wpłata na opracowanie planu ma być darowizną na rzecz gminy bez określenia, że jest przeznaczona na opracowanie planu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w części obrębu Gietrzwałd – 14 głosów za.
 
Ad.20.     Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. dla części działki Nr 3348/14 w ob. Gronity i części działki Nr 3342/7 w ob. Naterki, gmina Gietrzwałd.
Radni nie mieli uwag do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały
w sprawie uchwalenia m.p.z.p. dla części działki Nr 3348/14 w ob. Gronity i części działki
Nr 3342/7 w ob. Naterki, gmina Gietrzwałd – 14 głosów za.
 
Ad.21.     Podjecie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w ob. Unieszewo.
U. Skwarek miała wątpliwości do wyjaśnień do uchwały. Plan przewiduje powstanie na tym terenie zabudowy zagrodowej. Dla radnej nie są to słuszne założenia. Miała również wątpliwości co do wytyczenia w tym terenie drogi. Radna uważa, że wyjaśnienia nie są wystarczające i jest zdania, że należy zdjąć ją z porządku obrad dzisiejszej sesji. P. Korol zauważył, że teren zmiany obejmuje ok. 200ha i jest to na tym terenie jedyna niezabudowana enklawa. Zapytał, czy wnioskodawca pokryje koszty wykonania planu i jaką technologią zostanie wykonana droga. I. Omilian zaproponowała zdjęcie punktu z porządku obrad z powodu kontrowersji jakie budzi. Proponuje aby projekt uchwały omówić jeszcze raz na posiedzeniu komisji i podjąć wyważoną decyzję. Wójt poinformował, że przedłożona uchwała jest uchwałą intencyjną pozwalającą na uruchomienie procedury wykonania planu. W procedurze tej będzie wiele uzgodnień, które będą gwarantowały zgodność zapisów planu z obowiązującymi przepisami. Zdaniem Wójta plan ten nie zakłóci ogólnej wizji porządku planistycznego gminy, gdyż w sąsiedztwie na większym terenie uchwalony został plan zagospodarowania dla ok 150 działek budowlanych. Zdaniem Wójta inwestor jest wiarygodny i stać go na pokrycie kosztów wykonania planu. Planuje zabudowę zagrodową na działkach o minimalnej powierzchni 2 ha. U. Skwarek poparła wniosek I. Omilian o zdjęcie punktu z porządku obrad dzisiejszej sesji. B. Korosteński był zdania, że nie należy odkładać podejmowania decyzji. A. Robaczewski poparł wniosek I. Omilian. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem o zdjęcie punktu z porządku obrad dzisiejszej sesji – 10 głosów za, 1 głos przeciw, 3 osoby wstrzymały się od głosu. Radni dyskutowali nadal o przystąpieniu do sporządzenia planu. B. Korosteński zgłosił wniosek o zamknięcie dyskusji. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem o zamknięcie dyskusji – 14 głosów za.
 
Przewodniczący ogłosił przerwę od 1250 do 1305.
 
Ad.22.     Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Gietrzwałd do Stowarzyszenia Olsztyński Obszar Aglomeracyjny.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Gietrzwałd do Stowarzyszenia Olsztyński Obszar Aglomeracyjny – 13 głosów za, 1 głos przeciw.
 
Ad.23.     Podjęcie uchwały w sprawie podziału Gminy Gietrzwałd na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.
H. Bienkiewicz udzieliła wyjaśnień do projektu uchwały. U. Skwarek zapytała, czy uchwała jest tylko uchwałą porządkującą czy jest inny powód jej podejmowania. H. Bienkiewicz odpowiedziała, że zmieniły się przepisy wyborcze stąd konieczność podjęcia tej uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie podziału Gminy Gietrzwałd na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych – 14 głosów za.
 
Ad.24.     Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2013 rok.
M. Biadała przedstawiła radnym założenia programu. U. Skwarek zapytała czy zostanie przedstawione wykonanie programu. M. Biadała odpowiedziała, że tak. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawieuchwalenia Rocznego Programu Współpracy Gminy Gietrzwałd z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2013 rok – 14 głosów za.
 
Ad.25.     Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Rocznego Programu Współpracy Gminy Gietrzwałd z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2013 rok.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia Rocznego Programu Współpracy Gminy Gietrzwałd z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2013 rok – 14 głosów za.
 
Ad.26.     Podjęcie uchwał w sprawie przedłużenia umowy najmu lokalu (ośrodki zdrowia w Biesalu i Gietrzwałdzie oraz punkt apteczny w Biesalu).
Najemcy lokali wystąpili z wnioskami o przedłużenie umów najmu.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przedłużenia umowy najmu lokalu ośrodka zdrowia w Biesalu do 31 grudnia 2014 roku – 14 głosów za.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przedłużenia umowy najmu lokalu na punkt apteczny w Biesalu do 31 grudnia 2014 roku – 14 głosów za.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przedłużenia umowy najmu lokalu ośrodka zdrowia w Gietrzwałdzie  do 31 grudnia 2014 roku – 14 głosów za.
 
Ad.27.     Podjęcie uchwały w sprawie zamiany części działki Nr 139/8 na część działki
Nr 139/10 w Rapatach.
Wójt poinformował, że aby zapewnić dostęp z działki 139/5 do działki 139/3 wydzielona została droga – działka 139/10. Pozostałam posesja została podzielona na 2 części: działkę nr 139/8 na której jest budynek gospodarczy i działkę nr 139/9 na której znajduje się budynek szkoły. Uzgodniono, że właściciele lokalu mieszkalnego wykupią udział gminy w działce 139/8 i budynku gospodarczym. Gmina przejmie działkę 139/10. Działka z budynkiem szkoły pozostanie współwłasnością. Da to gminie możliwość zagospodarowania działki 139/3 i 139/5. Właściciele lokalu mieszkalnego staną się wyłącznymi właścicielami budynku gospodarczego. Szkoła będzie użytkowana jak dotychczas na mieszkanie i świetlicę. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zamiany części działki Nr 139/8 na część działki Nr 139/10 w Rapatach – 13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
 
Ad.28.     Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki niezabudowanej Nr 70/18 o pow. 61m2 w Gronitach.
Wójt poinformował, że działka nabywana jest na poszerzenie drogi. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działki niezabudowanej Nr 70/18 o pow. 61m2 w Gronitach – 14 głosów za.
 
Ad.29.Sprawy różne
P. Korol poprosił, aby rozważyć umieszczenie w regulaminie utrzymania porządku i czystości zasad umieszczania uli, gdyż nie regulują tego żadne przepisy.
J. Grzeszczuk podziękował za szybkie naprawienie komina w świetlicy w Gronitach i poprosił o ustalenie terminu spotkania z Dyrekcja Lasów Państwowych w sprawie przejęcia gruntów pod placami rekreacyjnymi.
B. Koresteński poprosił o wymianę odcinka wodociągu: ulice Św. Mikołaja, Wiosenna, Św. Brunona,  gdyż są tam jeszcze rury stalowe i w ciągu roku zdarza się kilka awarii wodociągu z powodu pękających rur. Został zniszczony hydrant przy ul. Św. Mikołaja i urwane dwie zasuwy. Wójt poinformował, że w wodociągu w Sząbruku jeszcze przez tydzień będzie płynęła surowa woda. Jest czysta bakteriologicznie. Po nowym roku woda znów będzie uzdatniana. Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XXVI zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
 
Protokółowała
Elżbieta Bielańska