PROTOKÓŁ Nr 11
XI zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd
dnia 29 września 2011r.
Początek sesji godz. 1000
Zakończenie sesji godz. 1500.
Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecna Barbara Rydzewska. Nieobecność radnej została usprawiedliwiona. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad XI zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesję przybył Starosta Olsztyński Mirosław Pampuch. Na sesji obecni byli także: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik Działu Inwestycje Agnieszka Kochanowska, sołtysi: Łupstycha Izabela Moszczyńska, Unieszewa Grzegorz Rupiński, Łajs Jan Świst i Naterek Zbigniew Kukuć.
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
-
Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
-
Współpraca Powiatu z Gminą Gietrzwałd i współdziałanie w zakresie utrzymania dróg powiatowych na terenie Gminy Gietrzwałd – spotkanie z Mirosławem Pampuchem Starostą Powiatu Olsztyńskiego.
-
Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
-
Interpelacje
-
Sprawozdanie Wójta.
-
Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
-
Odpowiedzi na interpelacje.
-
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.
-
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.
-
Informacja o przebiegu wykonania budżetu Gm. Gietrzwałd za I półrocze 2011 roku.
-
Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniego programu poprawy stanu dróg gminnych.
-
Podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławników.
-
Podjęcie uchwały w sprawie powołania komisji doraźnej do opracowania zmian w Statucie Gminy Gietrzwałd.
-
Podjęcie uchwały w sprawie Regulaminu Korzystania z Placu Rekreacyjno-Sportowego „Nad Stawem” w Gronitach.
-
Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości drogi Gietrzwałd – Woryty - Rentyny,
w drodze darowizny. -
Podjęcie uchwały w sprawie zaliczenia drogi Gietrzwałd – Woryty - Rentyny do kategorii dróg gminnych.
-
Podjęcie uchwały w sprawie obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu.
-
Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy najmu lokalu – Punkt Apteczny w Biesalu.
-
Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia kolejnej umowy dzierżawy gruntu na czas oznaczony.
-
Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości – działka zabudowana Nr 389 o
pow. 0,0276 ha położona w ob. Sząbruk. -
Sprawy różne
Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad – 14 głosów za.
Ad. 2. Współpraca Powiatu z Gminą Gietrzwałd i współdziałanie w zakresie utrzyma-nia dróg powiatowych na terenie Gminy Gietrzwałd – spotkanie z Mirosławem Pampuchem Starostą Powiatu Olsztyńskiego.
Głos zabrał Starosta Mirosław Pampuch witając obecnych. Poinformował o ilości i stanie dróg powiatowych a także o nakładach na utrzymanie i remonty wszystkich dróg powiatowych, jak również o inwestycjach drogowych na drogach powiatowych położonych na terenie gminy Gietrzwałd. Mówił o inicjatywie tworzenia parków kulturowych z dróg gdzie należy chronić drzewa przydrożne. Wójt M. Ziółkowski poprosił o przebudowę skrzyżowania w Naterkach deklarując udział finansowy w przedsięwzięciu. Starosta poprosił o złożenie wniosku w tej sprawie. Andrzej Robaczewski zapytał, czy Starostwo zamierza wyznaczyć i wybudować ścieżki rowerowe wzdłuż dróg powiatowych. Starosta odpowiedział, że prowadzi rozmowy z leśnikami aby wykorzystać pasy przeciwpożarowe na ścieżki rowerowe, ale nie ma obecnie programów wspierających finansowo takie przedsięwzięcia. Obecnie ze względu na ograniczone środki Starostwo dba głównie o remonty i utrzymanie dróg. Wiele dróg zostało wyremontowanych i zmodernizowanych dzięki programowi tzw. „schetynówek”. Urszula Skwarek zapytała jak daleko zaangażowana jest inwentaryzacja dróg powiatowych i czy przewiduje się współpracę powiatu z gminami w inwentaryzacji dróg gminnych. Starosta odpowiedział, że nie ma środków na inwentaryzacje dróg. Obecnie trwają prace nad opracowywaniem e-mapy. Większość gruntów pod drogami jest własnością skarbu państwa. Na razie porządkowana jest sieć drogowa na zasadzie porozumienia z gminami. Piotr Korol wnioskował o lepsze zimowe utrzymanie drogi Podlejki – Olsztynek. Sołtys Unieszewa prosił o wycięcie krzewów wzdłuż drogi Sząbruk – Gietrzwałd. Starosta odpowiedział, że usługę tę wykonuje zewnętrzna firma i prace takie są wykonywane, ale dróg powiatowych jest 800km, więc jednego roku nie sposób wyciąć krzewy przy wszystkich drogach. Piotr Korol zapytał jakie remonty planowane są na drogach powiatowych położonych w Gminie Gietrzwałd. Starosta odpowiedział, że planuje uwzględnić wniosek Wójta o przebudowę skrzyżowania w Naterkach, utwardzić pobocza między Biesalem a Guzowym Młynem i naprawić odcinki dróg będące w najgorszym stanie, tak w naszej gminie jak i w pozostałych z terenu powiatu. Starosta podziękował za zaproszenie na sesję i opuścił salę obrad. Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1115 do godz. 1125.
Ad.3. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
Protokolanta poprosiła o naniesienie poprawki tj. na str. 8 protokółu w treści dotyczącej punktu 13 jest zapis: „Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia stawek opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień – 10 głosów za, 2 głosy przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu” a winien być „Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie bonifikaty od ceny sprzedaży mieszkań w budynkach użyteczności publicznej – 10 głosów za, 2 głosy przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu”. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu poprzedniej sesji z naniesioną poprawką – 13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad. 4. Interpelacje.
Do interpelacji zapisali się:
T. Antoszewski – sprawa czynszu za karczmę,
A. Robaczewski :
– ulica Wiejska w Nagladach – dziury, w sprawozdaniu z działalności ZGK podano, że 300kg masy asfaltowej zostało zużyte do naprawy tych dziur, ale one ciągle są,
- przygotowanie placu pod boisko w Nagladach, wiosną ustalono, że ZGK pomoże mieszkańcom przygotować teren pod boisko i postawić wiatę, czy jest to możliwe jeszcze w tym roku,
- dziury na ulicy Św. Jakuba , droga było niedawno robiona ma ubytki, więc aby nie uległa zniszczeniu wymaga uzupełnienia ich,
- wytyczenie granic ulicy Klonowej w Gietrzwałdzie, czy załatwiona jest sprawa zakupu gruntu na rogu Kwiatowa – Klonowa. Obecnie wysypano tam ziemię, która nie nadaje się do naprawienia tego łuku i przeszkadza budującym domy. Mieszkańcy proszą o oznaczenie granic ul. Klonowej, gdyż zamierzają przystąpić do budowy tej drogi. Czy przygotowany jest projekt oświetlenia ul. Klonowej.
B. Korosteński – droga powiatowa Kudypy - Sząbruk – duże ubytki w prawym poboczu, zjazd z drogi Gronity do powiatowej – duże ubytki, w tym miejscu ciągle zbiera się woda i wymywa grunt. Czy nie należy odwodnić i utwardzić tego terenu.
S. Szatkowski – na jakim etapie jest adaptacja na mieszkania pomieszczeń w budynku kupionym od Indykpolu , jak zaawansowane są przygotowania do rozbudowy przedszkola w Biesalu,
- Rapaty – świetlica, zamiana budynku, budowa nowej świetlicy, jakie są decyzje w tej sprawie,
P. Korol – czy są opracowane w planie wieloletnim inwestycji możliwości budowy oczyszczalni w miejscowościach gdzie budowa przyłączenia do sieci kanalizacyjnej istniejącej jest zbyt droga. Są obecnie możliwości dofinansowania budowy oczyszczalni. Czy gmina zamierza z tego skorzystać.
Ad. 5. Sprawozdanie Wójta.
Wójt Mieczysław Ziółkowski poinformował, że po wykonaniu obmiarów została zmieniona powierzchnia wynajmowana Karczmie Warmińskiej. Obowiązująca umowa nie daje możli-wości zmiany stawki za wynajem. Jest ona corocznie zmieniana o stopę inflacyjną. Aby zastosować nową stawkę czynszu należy wypowiedzieć obecną umowę dzierżawy i zawrzeć nową na nowych warunkach. T. Antoszewski poprosił aby Wójt zapoznał Komisję Gospodar-czą z aneksem do umowy.
Odbyło się spotkanie odnośnie oznakowania skrzyżowania w Naterkach. Przygotowywany jest projekt przebudowy skrzyżowania. Zostanie ukończony do połowy października.
Internet na terenie gminy – nie ma odpowiedzi dlaczego termin zakończenia inwestycji się przedłuża. Ekrany wyciszające w Gietrzwałdzie – realizacja nastąpi w ramach przebudowy drogi Nr 16 na odcinku Gietrzwałd – Stare Jabłonki. Sąd unieważnił decyzję Generalnego Konserwatora Przyrody o unieważnieniu decyzji środowiskowej. Do końca listopada zakończony będzie projekt obwodnicy Olsztyna. Trwa budowa klatki schodowej przy szkole w Gietrzwałdzie. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Nie wyłoniono wykonawcy przebudowy kotłowni w urzędzie gminy mimo trzech przetargów. Trwają rozmowy z Wojewódzkim Funduszem o przedłużenie terminu wykonania zadania. Podpisana została umowa na wykonanie zadania „Gietrzwałdzkie Ogrody”. Realizowane jest zadanie dostawy sprzętu komputerowego do punktu informacji turystycznej. Z udziałem środków sołeckich wykonane zostały przystanki autobusowe w Dłużkach, Jadaminach i Salminku. Zakończono prace na parkingu przed ośrodkiem zdrowia w Sząbruku, trwają prace związane z zakończeniem zagospodarowania terenu przy szkole w Sząbruku. Wykonane zostało odwodnienie terenu wokół budynku aby woda nie dostawała się do piwnic. Użytkownicy wieczyści działki letniskowej w Sząbruku wystąpili o sprzedaż działki. Zlecony został podział działki przeznaczonej w planie na plażę w Sząbruku. Wpłynęły podania o przedłużenie umów dzierżawy gruntów. Gmina zrezygnowała z prawa pierwokupu działek w Nagladach i udziału w działce w Unieszewie. Wójt poinformował o zarządzeniach zmieniających budżet na 2011 rok. Właściciele zabytkowej chaty w Gietrzwałdzie zdecydowali się na zamianę swojej nieruchomości na inną w Gietrzwałdzie.
Ad. 6. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
Iwona Omilian – Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że Komisja spotkała się dwa razy. Spotkała się z komendantem gminnym OSP w sprawie przeglądu hydrantów. Z wynikiem przeglądu Komisja zostanie zapoznana. Rozmawiała z Wójtem na temat przejęcia terenu pod plaże wiejskie w Unieszewie i Sząbruku, przyznała nagrodę Arca Talentica, zaproponowała wysokość opłaty za miejsce parkingowe na os. Hermanówka. Na drugim spotkaniu Komisja odwiedziła mieszkania komunalne we wschod-niej części gminy, zapoznała się z proponowanymi zmianami w budżecie i zaopiniowała je pozytywnie, rozpatrywała podania o mieszkania komunalne.
Tadeusz Antoszewski – Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że Komisja odbyła dwa posiedzenia. Na pierwszym spotkaniu zajmowała się sprawą powołania komisji doraźnej do skontrolowania działalności ZGK. Komisja doszła do wniosku, iż powinna to być komisja z zewnątrz. Z. Klimczak poinformował Komisję o realizacji planu modernizacji i rozwoju sieci wodociągowej. ZGK nie ma planu rozwoju i modernizacji sieci kanalizacyjnej. Skarbnik przedstawił Komisji sytuację finansową gminy i proponowane zmiany w budżecie na 2011 rok które Komisja zaopiniowała pozytywnie. Komisja zajmowała się sprawozdaniem z działalności ZGK za I półrocze, rozpatrywała wniosek o zamianę opłaty adiacenckiej za działkę będącą drogą i zmiany w m.p.z.p. w Łupstychu.
Piotr Korol - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja spotkała się dwa razy. Na pierwszym posiedzeniu analizowała sprawozdanie z wykonania budżetu za I półro-cze 2011 roku i sprecyzowała pytania dotyczące tego sprawozdania. Na drugim posiedzeniu komisja wysłuchała odpowiedzi na pytania i sformułowała wnioski po analizie sprawozdania.
Ad. 7. Odpowiedzi na interpelacje.
Czynsz za karczmę – odpowiedz udzielona w sprawozdaniu Wójta.
Dziury w ulicach Wiejskiej i Św. Jakuba – J. Kasprowicz odpowiedział, że przygotuje szczegółową informację w którym miejscu na ul. Wiejskiej były łatane dziury i jakiej ilości masy bitumicznej użyto. Zostanie zakupione kruszywo do naprawienia dziur w ul. Św. Jakuba i zawiezione na miejsce a mieszkańcy zadeklarowali się, że zasypią dziury. Jest również zamówiona masa bitumiczna do naprawy ul. Wiejskiej i droga będzie naprawiana na początku października.
Boisko w Nagladach – Wójt odpowiedział, że dwa miesiące temu sołtys nie była jeszcze przekonana czy środki przeznaczyć na wyposażenie boiska do siatkówki czy na wiatę. Jeśli sołtys zdecyduje co ma być robione to sprzęt zostanie wysłany do wyrównania terenu i przygotowania miejsca pod wiatę.
Nabycie terenu na łuku ulic Klonowa – Kwiatowa – sprawa jest w toku. Składowana ziemia będzie potrzebna do ukształtowania skarpy przy ulicy Kwiatowej. Projekt oświetlenia ulicznego jest w trakcie opracowywania. Jest wykonywany łącznie z rozprowadzeniem kabli energetycznych. J. Kasprowicz poinformował, że jest już schemat rozmieszczenia lamp, ale nie ma jeszcze kosztorysu i pozwolenia na budowę.
Adaptacja budynku w Biesalu na mieszkania komunalne – jest już decyzja lokalizacyjna, jest gotowa mapa do celów projektowych i wpłynęły oferty na opracowanie projektu. Planuje się, że projekt będzie gotowy na koniec marca 2012 roku. Adaptacja będzie realizowana w 2012 roku gdy w budżecie zostaną przeznaczone na nią środki.
Rozbudowa przedszkola – jest już decyzja o rozbudowie i mapa do projektowania, są w budżecie środki na wykonanie projektu.
Świetlica w Rapatach – jest zlecona wycena tej nieruchomości. Gdy wpłynie operat szacunkowy będzie można podjąć rozmowy o sprzedaży i zamianie.
Budowa oczyszczalni z dofinansowaniem – Wójt odpowiedział, iż zna założenia tego projektu, ale aby złożyć wniosek należy przeznaczyć w budżecie środki na realizację inwestycji. W tym roku nie, może w przyszłym lub następnych latach. Jan Kasprowicz poinformował, że opracowując plan rozwoju i modernizacji sieci kanalizacyjnej uwzględni rozwiązanie przewidziane dla miejscowości których podłączenie do istniejącej sieci jest zbyt drogie.
Jan Kasprowicz udzielił odpowiedzi na interpelacje i wnioski z sesji w dniu 25 sierpnia 2011r.:
- pojemniki na śmieci na plaży w Unieszewie – w tym roku nie zostaną ustawione, bo jest już za późno. W tym roku zostaną posprzątane śmieci pozostawione na plaży. J. Kasprowicz poprosił o sugestie jaki pojemnik na trafić na plażę w przyszłym roku.
Żużel spływający z drogi pana Borysa – żużel został zebrany i pismo w sprawie zapobieżenia jego spływaniu wysłane.
Naprawienie odcinka drogi wykonanej z destruktu – były dwie awarie wodociągu i ich naprawa spowodowała uszkodzenie tego odcinka. Zostanie on naprawiony przez wysypanie żużlu gdy teren się ustabilizuje.
Udrożnienie rury odwadniającej w Unieszewie k. p. Czarneckiego – zostanie wykonane przez ZGK.
Oznakowanie rowu przy drodze Łajsy – Pęglity – zostały zakupione słupki do oznakowania i przed zimą zostaną ustawione.
Wywóz odpadów po remontach bieżących – ZGK opracowując specyfikację warunków zamówienia wywozu odpadów na następny rok uwzględni wywóz tychże odpadów i popiołu. Zostanie przygotowana kwatera na ich składowanie.
Urszula Skwarek prosiła o monitorowanie sytuacji w szkole w Sząbruku. Usunięta została przyczyna zalewania piwnic ale należy unikać takich sytuacji, gdyż powoduje to niszczenie nowego budynku.
Ad. 8. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.
Proponowane zmiany w budżecie radni omawiali na posiedzeniach Komisji Gospodarczej i Społeczno-Mieszkaniowej. Komisje pozytywnie zaopiniowały proponowane zmiany w budżecie. Skarbnik poprosił o wprowadzenie autopoprawki do zaproponowanych zmian, polegającej na zwiększeniu dotacji celowej na opłacenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w zakresie opieki społecznej o 1.757zł i zwiększenie wydatków na zakup sprzętu dla IT o 829zł. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok – 14 głosów za.
Ad. 9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiezmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017 – 14 głosów za.
Ad. 10. Informacja o przebiegu wykonania budżetu Gm. Gietrzwałd za I półrocze 2011 roku.
Informację o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2011 roku radni otrzymali w materiałach na sesję i szczegółowo omawiali ją na posiedzeniach komisji. Radni nie mieli uwag ani pytań do sprawozdania.
Ad. 11. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniego programu poprawy stanu dróg gminnych.
Projekt uchwały uzupełniony został o ust. 2 w §1 o brzmieniu: „Program o którym mowa w ust. 1 jest zgodny z Wieloletnią Prognozą Finansową Gminy Gietrzwałd na lata 2011 - 2017”, na wniosek przewodniczącego Komisji Gospodarczej. T. Antoszewski poinformował, że zaproponowany program zapewne będzie ulegał zmianom z przyczyn finansowych. Zmiany będą dokonywane przez radę w formie uchwały zmieniającej. Wójt poinformował, że plan wieloletni może zostać uchwalony wtedy gdy przewiduje wydatki w bieżącym roku. Proponowany plan takich wydatków nie przewiduje. Skarbnik zaproponował aby do planu wieloletniego wpisać wydatki zaplanowane na ten rok przeznaczone na budowę drogi do Rentyn. Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1250 do 1300 aby Skarbnik podał kwotę wydatków na drogę do Rentyn. Po przerwie Skarbnik poinformował, że na budowę drogi do Rentyn w 2011 roku przewidziane są wydatki w wysokości 157.100zł i na budowę ul. Golfowej w Naterkach w wysokości 8400zł i proponuje umieszczenie tych wydatków w wieloletnim programie poprawy dróg. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie Wieloletniego programu poprawy stanu dróg gminnych – 14 głosów za.
Ad. 12. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławników.
Przewodniczący poinformował, że rada wybiera dwóch ławników w głosowaniu tajnym i spośród nich jednego do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy. Zgłosiły się 3 kandydatki na ławników: Elżbieta Altmajer, Halina Kuleta i Rowena Warmińska. Przewodniczący poprosił o zgłaszanie kandydatur do komisji skrutacyjnej. Zgłoszono: Urszulę Skwarek – wyraziła zgodę na pracę w komisji, Iwonę Omilian – nie wyraziła zgody, Bolesław Korosteński zgłosił się sam, Małgorzata Łączyńska wyraziła zgodę na pracę w komisji. Odbyło się głosowanie nad powołaniem komisji skrutacyjnej w składzie: Urszula Skwarek, Bolesław Korosteński i Małgorzata Łączyńska – 13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Iwona Omilian – członek zespołu do przedstawienia na sesji rady gminy opinii o zgłoszonych kandydatach na ławników poinformowała, że wszystkie kandydatki złożyły wymagane przepisami prawa dokumenty i spełniają warunki wymagane przepisami aby zostać ławnikiem. Przewodniczący poinformował o sposobie głosowania, tj. przez postawienie znaku X przy wybranej kandydaturze. Komisja skrutacyjna rozdała karty do głosowania. Radni oddali głosy i komisja zebrała karty, a następnie przystąpiła do liczenia głosów i sporządzenia protokółu. B. Korosteński odczytał protokół komisji skrutacyjnej zgodnie z którym kandydaci otrzymali następujące ilości głosów: Elżbieta Altmajer – 10 głosów, Halina Kuleta – 12 głosów i Rowena Warmińska – 6 głosów. Ławnikami zostały wybrane Halina Kuleta i Elżbieta Altmajer. Przystąpiono do przygotowania kart do głosowania w sprawie wskazania ławnika do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy. W tym czasie Wójt odpowiadał na pytania radnych. A. Robaczewski zapytał czy są posunięcia w sprawie GOK-u ze strony p. Dowgiałły i gminy. Wójt odpowiedział, że zamierza ogłosić przetarg i zamierza radnym przedstawić koncepcję nowego budynku. Jeśli wynik przetargu będzie negatywny zamierza zadbać o zabezpieczenie istniejącego budynku. E. Ratowska poprosiła Wójta o wysłanie pisma do zarządu dróg wojewódzkich w sprawie złego stanu drogi Podlejki – Łęguty. Sołtys Unieszewa G. Rupiński przypomniał o potrzebie naprawienia chodnika z osiedla Ceramik do stacji PKP. Wójt odpowiedział, że cztery tygodnie temu chodnik został naprawiony. G. Rupiński zapytał kiedy zostaną naprawione obrzeża chodnika w Unieszewie. Wójt odpowiedział, że może to trochę trwać gdyż wykonawca egzekwuje od producenta krawężników należności związanej ze złą jakością produktu. Sołtys Łajs Jan Świst poprosił o ustawienie w Łajsach hydrantu. Obecnie nie ma we wsi żadnego. Wójt odpowiedział, że sprawą hydrantów zajmowała się Komisja Społeczno-Mieszkaniowa. Będzie przeprowadzany przegląd istniejących hydrantów. Wójt poprosił kierownika ZGK o ujęcie w planach postawienia hydrantu w Łajsach. Wójt poinformował, że udzielił Kierownikowi ZGK ustnej nagany za niewłaściwe zachowanie na spotkaniu Komisji Społeczno-Mieszkaniowej. M. Nowogrodzki zapytał o losy plaży w Naterkach. Wójt odpowiedział, że uruchomił procedurę wydawania decyzji lokalizacyjnej już trzy miesiące temu.
Ciąg dalszy wyboru ławników.
Komisja skrutacyjna rozdała karty do głosowania na ławnika do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy, radni oddali głos, komisja zebrała karty do głosowania i przystąpiła do ustalania wyniku głosowania. B. Korosteński odczytał protokół głosowania zgodnie z którym Elżbieta Altmajer otrzymała 8 głosów a Halina Kuleta 6 głosów. Ławnikiem do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy wybrana została Elżbieta Altmajer. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie wyboru ławników – wybrani Elżbieta Altmajer i Halina Kuleta w tym do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy Elżbieta Altmajer – 13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad. 13. Podjęcie uchwały w sprawie powołania komisji doraźnej do opracowania zmian w Statucie Gminy Gietrzwałd.
Przewodniczący poinformował, że z wnioskiem o powołanie tejże komisji wystąpił przewod-niczący Komisji Rewizyjnej. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poprosił aby członkiem komisji był Przewodniczący Rady i przewodniczący wszystkich komisji. Zgłosił wniosek aby komisja liczyła 4 osoby. B. Korosteński zgłosił wniosek, aby komisja liczyła 5 osób. Odbyło się głosowanie nad wnioskami – za czteroosobową komisją - 2 głosy , za 5 osobową komisją 11 głosów, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Zostanie powołana pięcioosobowa komisja. Do pracy w komisji sam zgłosił się Jan Zalewski. Zgłoszono kandydatury:
T. Antoszewski zgłosił S. Szatkowskiego – wyraził zgodę na pracę w komisji, zgłoszono kandydaturę U. Skwarek – wyraziła zgodę na pracę w komisji, M. Łączyńska zgłosiła kandydaturę B. Korosteńskiego – wyraził zgodę na pracę w komisji, zgłoszono kandydaturę E. Ratowskiej – wyraziła zgodę na pracę w komisji pod warunkiem, że komisja będzie pracowała popołudniami, zgłoszono kandydaturę P. Korola – wyraził zgodę na pracę w komisji. Zgłoszono 6 kandydatur a komisja ma liczyć 5 członków. W tej sytuacji A. Robaczewski wystąpił z wnioskiem by komisja liczyła więcej niż 5 osób ze względu na rozległość zagadnienia jakim będzie się zajmowała. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem by komisja składała się z więcej niż 5 osób – 14 głosów za. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie powołania komisji doraźnej do opracowania zmian w Statucie Gminy Gietrzwałd w składzie: J. Zalewski, S. Szatkowski, U. Skwarek, B. Korosteński,
E. Ratowska i P. Korol – 13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad. 14. Podjęcie uchwały w sprawie Regulaminu Korzystania z Placu Rekreacyjno-Sportowego „Nad Stawem” w Gronitach.
B. Korosteński był zadania , że pkt 7 regulaminu o treści „Organizator imprezy zbiorowej ponosi odpowiedzialność za szkody w mieniu powstałe w czasie jej trwania oraz jest zobowiązany do pozostawienia porządku na placu po zakończeniu imprezy” powinien zawierać zapis o tym że organizator powinien natychmiast usunąć powstałe szkody w mieniu. U. Skwarek była zdania że kodeks cywilny stanowi o tym w jaki sposób należy egzekwować naprawienie szkód, więc taki zapis w regulaminie nie jest konieczny.
B. Korosteński wycofał propozycję uzupełnienia zapisu w punkcie 7. J. Żejmo przytoczył zapis pkt 2 regulaminu : „Plac jest ogólnodostępnym terenem przeznaczonym do rekreacji i wypoczynku dla wszystkich mieszkańców sołectwa” i zapytał, czy mieszkańcy z innych miejscowości mają prawo wstępu na ten plac. B. Korosteński wystąpił z wnioskiem aby zapis brzmiał: „Plac jest ogólnodostępnym terenem przeznaczonym do rekreacji i wypoczynku”. U. Skwarek uważała, że zapis w projekcie regulaminu nie wymaga zmian gdyż nie ma tam zakazu, jest natomiast dookreślenie przestrzeni społecznej grupy i wskazuje gospodarza terenu, do którego należy zwrócić się z informacją o zamiarze organizowania imprezy. P. Korol był zdania, że należy zostawić brzmienie projektu zgłoszonego przez radę sołecką. B. Korosteński po wysłuchaniu wyjaśnień wycofał swój wniosek. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie Regulaminu Korzystania z Placu Rekreacyjno-Sportowego „Nad Stawem” w Gronitach – 13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad. 15. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości drogi Gietrzwałd – Woryty - Rentyny, w drodze darowizny.
U. Skwarek uważała, że wyjaśnienia do projektu uchwały są niewystarczające gdyż mapa jest ogólna i mało czytelna, nie pozwala zobaczyć jak działki są położone i jak przebiegają ich granice. Na mapie nie ma zaznaczonych numerów działek. Dorota Grzeszczuk udzieliła informacji na temat projektu uchwały. Wskazała na mapie działkę 163/2 będącą częścią drogi położoną w obrębie Gietrzwałd i działki Nr 154/1 oraz Nr 12 położone w obrębie Woryty. J. Kasprowicz poinformował gdzie w terenie leżą poszczególne działki. U. Skwarek zapytała czy są wskazane granice przejmowanych działek. J. Kasprowicz odpowiedział, że do wskazywania granic dochodzi gdy powstaje konflikt. J. Kasprowicz poinformował, że na pewnym odcinku droga ta nie spełnia warunku szerokości i trzeba będzie ją poszerzyć.
E. Ratowska zapytała jaka jest długość tej drogi. J. Kasprowicz odpowiedział że 5,4 km.
U. Skwarek zapytała czyją własnością są działki stanowiące drogę. J. Kasprowicz odpowiedział, że powiatu. B. Korosteński przedstawił wniosek o zakończenie dyskusji i głosowanie nad podjęciem uchwały. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem – 14 głosów za. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia nieruchomości drogi Gietrzwałd – Woryty - Rentyny, w drodze darowizny – 12 głosów za, 1 głos przeciw i 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad. 16. Podjęcie uchwały w sprawie zaliczenia drogi Gietrzwałd – Woryty - Rentyny do kategorii dróg gminnych.
Przewodniczący Rady poinformował, że Zarząd Powiatu wydał pozytywną opinię o zaliczeniu drogi Gietrzwałd – Woryty - Rentyny do kategorii dróg gminnych i odczytał uchwałę Zarządu w tej sprawie. T. Antoszewski poinformował o różnicy miedzy drogą gminną wewnętrzną a drogą gminną publiczną. Był zdania, że przejęta droga powinna być gminną drogą publiczną. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zaliczenia drogi Gietrzwałd – Woryty - Rentyny do kategorii dróg gminnych - 12 głosów za, 1 głos przeciw i 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad. 17. Podjęcie uchwały w sprawie obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu.
J. Kasprowicz poinformował, że chodzi o nieodpłatne obciążenie służebnością przesyłu dla Zakładu Gazowniczego który ma wykonać przyłącze gazu do budynku urzędu gminy. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu – 14 głosów za.
Ad. 18. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy najmu lokalu – Punkt Apteczny w Biesalu.
Przewodniczący poinformował, że proponuje się przedłużenie umowy najmu do 31 grudnia 2012 r. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przedłużenia umowy najmu lokalu – Punkt Apteczny w Biesalu – 14 głosów za.
Ad. 19. Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia kolejnej umowy dzierżawy gruntu na czas oznaczony.
Przewodniczący poinformował, że jest nowy projekt uchwały bez jednego z dzierżawców, który zrezygnował z przedłużenia dzierżawy. J. Grzeszczuk miał wątpliwość czy należy wydzierżawiać działkę położoną miedzy byłą szkołą a urządzaną świetlicą w Gronitach. Obawiał się konfliktów i problemu z dojazdem. Uważał, że przy następnej umowie dzierżawy za rok, gdy świetlica będzie już funkcjonować, należy szczegółowo rozważyć czy działkę nadal wydzierżawiać. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zawarcia kolejnej umowy dzierżawy gruntu na czas oznaczony (dla trzech dzierżawców) – 14 głosów za.
Ad. 20. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości – działka zabudowana Nr 389 o pow. 0,0276 ha położona w ob. Sząbruk.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości – działka zabudowana Nr 389 o pow. 0,0276 ha położona w ob. Sząbruk – 14 głosów za.
Ad. 21. Sprawy różne.
Przewodniczący poinformował, że radni otrzymali uchwałę w sprawie prac na projektem budżetu i że Skarbnik wystąpił w wnioskiem o przyśpieszenie terminu następnej sesji o tydzień. T. Antoszewski poinformował, że Komisja Gospodarcza na swoim posiedzeniu w dniu 7 października br. będzie omawiała nowe przepisy w sprawie kąpielisk i będzie omawiała sprawozdanie z wykonania budżetu na I półrocze ZGK. B. Korosteński po-dziękował za uporządkowanie terenu przy przepompowni nr 10 w Sząbruku. Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął posiedzenie XI sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
Elżbieta Bielańska