Protokół XXIV sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2012-11-19 15:18:16 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 24
 
XXIV zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
z dnia 11 października   2012r.
 
Początek sesji godz. 1000
Zakończenie sesji    godz. 1520.
Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecna Urszula Skwarek, Piotr Korol przybył o godz. 1010. Przewodniczący  poinformował, że nieobecność radnej jest usprawiedliwiona. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
 
Ad.1.Otwarcie sesji.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad XXIV zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli również: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Z-ca Wójta Tadeusz Antoszewski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz (przybyła o godz. 1030), Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, mieszkanka Gietrzwałdu Aneta Bilińska, redaktor Gazety Gietrzwałdzkiej i sołtys sołectwa Naterki  Zbigniew Kukuć.
Ad.2. Ślubowanie radnego Mariusza Pawła Jastrzębowskiego.
Przewodniczący odczytał zapis ustawy o samorządzie gminnym regulujący kwestę ślubowania radnego a następnie odczytał rotę ślubowania. Mariusz Jastrzębowski złożył ślubowanie wypowiadając słowo „Ślubuję”.
Ad.3. Uchwalenie   porządku obrad.
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie obrad XXIV zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd. 
2.Ślubowanie radnego Mariusza Pawła Jastrzębowskiego.
3.Uchwalenie   porządku obrad.
4.Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
5.Interpelacje.
6.Sprawozdanie Wójta.
7.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
8.Odpowiedzi na interpelacje.
9.Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie powołania Komisji Gospodarczej Rady Gminy Gietrzwałd.
10. Informacja o przebiegu wykonania budżetu Gminy Gietrzwałd za I półrocze 2012 roku.
11. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
12. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
13. Podjęcie uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości.
14.Podjęcie uchwały w sprawie stawki opłaty miejscowej.
15.Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawki opłaty od posiadania psów, określenia zasad ustalania i poboru oraz terminu płatności opłaty od posiadania psów a także zarządzenia poboru tej opłaty w drodze inkasa, określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso.
16.   Podjęcie uchwały w sprawie planu modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej.
17.   Podjęcie uchwały w sprawie gminnego programu wspierania rodziny na lata 2012 – 2014.
18.   Podjęcie uchwały w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym.
19.   Podjęcie uchwały w sprawie podziału gminy na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych.
20.   Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. gminy Gietrzwałd w m. Unieszewo, działka Nr 178/4 i działki o numerach od 172/11 do 172/19.
21.   Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Nr XXV/245/2008 z dn. 28.10.2008r. w sprawie przystąpienia do opracowania m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w obrębie Woryty. 
22.   Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. dla działki Nr 27/10 położonej w Łupstychu, gm. Gietrzwałd.
23.   Podjęcie uchwały w sprawie darowizny nieruchomości działki Nr 18 w Dłużkach.
24.   Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umów dzierżawy na część działki
   Nr 80/1 w Gronitach i działki 172/11 – 172/16 w Unieszewie.
25.   Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 221/6 w Worytach.
26.   Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 145/57 w Naterkach.
27.   Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek Nr 1/14 i Nr 2/1 w obrębie Łęguty.
28.   Sprawy różne.
Przewodniczący zaproponował dopisanie w punkcie 16 słów: „ na lata 2012 – 2016” gdyż taki okres obejmuje plan modernizacji oraz wykreślenie z porządku punktu 19 Podjęcie uchwały w sprawie podziału gminy na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych. Uchwała ta winna być podjęta dopiero gdy wejdzie w życie uchwała w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym, a jest ona w porządku obrad dzisiejszej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianami – 13 głosów za.
 
Ad.4.    Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
Radni nie mieli uwag do protokółu poprzedniej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu – 11 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Ad.5.    Interpelacje.
Do interpelacji zapisali się: Andrzej Robaczewski, Eugenia Ratowska i Bolesław Korosteński.
A.    Robaczewski – kto odpowiada za nadzorowanie inwestycji gminnych, kto je odbiera? Do kogo należy zwracać się z uwagami dotyczącymi przebiegu inwestycji a także dotyczącymi jakości jej wykonania. Mieszkańcy ul. Ogrodowej w Gietrzwałdzie zgłaszają uszkodzenia drogi powstałe  po położeniu kabla do Kramera, mieszkańcy ul. Klonowej mają zastrzeżenia do jakości wykonywanej pracy przy budowie drogi, krawężniki są obsypywane gliną, studzienki kanalizacyjne są zasypywanie gliną. Lampa uliczna koło domu pielgrzyma jest stłuczona i nikt jej nie naprawia. 
E. Ratowska – wywożenie popiołu, interpelację w tej sprawie radna zgłosiła i otrzymała odpowiedź, że do końca września na osiedlach zostaną ustawione pojemniki na popiół. Pojemników na osiedlach nie ma. Radna prosiła również o rozpowszechnienie informacji o możliwości odbioru popiołu i o tym jak mieszkańcy mają się do tego przygotować. Informacja nie została rozpowszechniona.
B. Korosteński – pobocze drogi powiatowej na odcinku z Naterek do Kudyp jest w fatalnym stanie. Prośba aby zwrócić się do Zarządu Dróg Powiatowych o naprawienie pobocza.
Na salę obrad przybył Piotr Korol.
Ad.6.    Sprawozdanie Wójta.
Wójt przedstawił sprawozdanie ze swojej pracy za okres od 6 września do dzisiaj.
Wójt poinformował, że 9 września odbył się odpust w Gietrzwałdzie,
10 września wraz z Przewodniczącym Rady i przewodniczącymi komisji spotkał się z 
A. Dowgiałło w sprawie budynku GOK. A. Dowgiałło nie zmienił zdania na temat możliwości wybudowania nowego budynku GOK, tj. zrezygnował z tej możliwości.
11 września zakończony został odbiór prac budowlanych Orlika w Biesalu i można ubiegać się o pozwolenie na użytkowanie; 19 października zaplanowane zostało otwarcie boiska Orlik 2012 w Biesalu,
14 września odbyło się spotkanie Aglomeracji Olsztyńskiej w sprawie planu rozwoju i działania Aglomeracji,
2 października w Sądzie Okręgowym odbyła się kolejna rozprawa z powództwa W. Deckera dotycząca odszkodowania za sąsiadowanie z oczyszczalnią ścieków w Biesalu,
3 października odbyło się spotkanie wójtów i burmistrzów w sprawie wdrażania w życie nowych przepisów o utrzymaniu czystości w gminach. Spotkanie było jednym z kilku mających  na celu ustalenie dla wszystkich gmin jednakowych materiałów dotyczących odbierania odpadów,
4 października odbyło się spotkanie mieszkańców Łęgut po ukazaniu się obwieszczenia o wszczęciu postępowania dotyczącego procedur użytkowych fermy drobiu i trzech elektrowni wiatrowych,
10 października odbyło się spotkanie mieszkańców sołectwa Łajsy. W skład tego sołectwa wchodzą 2 miejscowości: Łajsy i Cegłowo. Cegłowo wystąpiło z wnioskiem o odłączenie  się od sołectwa Łajsy i utworzenie samodzielnego sołectwa. Wniosek poddano pod głosowanie i uzyskał większość.
Inwestycje:
1.   Został wyłoniony wykonawca na przebudowę skrzyżowania ulic Golfowej i Diamentowej w Naterkach,
2.   Trwa modernizacja drogi Gietrzwałd-Woryty,
3.   Trwa modernizacja kotłowni w budynku urzędu gminy,
4.   Trwają prace remontowo-naprawcze w szkole w Sząbruku,
5.   Trwa urządzanie terenu w Gietrzwałdzie – „Gietrzwałdzkie Ogrody”,
6.   Trwa budowa kanalizacji sanitarnej w Worytach, sieci wodno-kanalizacyjnej w Sząbruku oraz sieci przesyłowej (wodno-kanalizacyjnej) Sząbruk-Siła,
7.   Trwa modernizacja ulicy Klonowej w Gietrzwałdzie,
8.   Dobiegają końca prace przy zagospodarowaniu centrum Biesala,
9.   Zakończona została przebudowa pomieszczenia zastępczego w Biesalu  dla wyeksmito-wanego lokatora,
10.   Dobiega końca przebudowa pokoju w budynku nr 24 w Worytach,
11.   Zakończone zostały prace przy budowie Orlika w Biesalu, jest jednak problem z rozliczeniem inwestycji z powodu niewywiązywania się wykonawcy głównego z płatności na rzecz podwykonawców,
12.   Wydane zostało pozwolenie na adaptację budynku biurowo-gospodarczego  w Biesalu na mieszkania socjalne, złożony został wniosek o dofinansowanie adaptacji w wysokości 40% poniesionych kosztów,
13.   Wydane zostało pozwolenie na budowę schroniska dla zwierząt w Biesalu,
14.   Podpisana została umowa na dotację do budowy systemu grzewczego przedszkola w Biesalu.
Gospodarka nieruchomościami
Nie sprzedano żadnej działki budowlanej mimo obniżenia ceny i zamieszania informacji o przetargach w prasie. Przetargi nadal są ogłaszane.
Zawarto porozumienia w sprawie nabycia gruntu na poszerzenie dróg w Naterkach. Wpłynęły wnioski dzierżawców gruntów w Gronitach i Unieszewie o przedłużenie umowy dzierżawy.
Właściciele gruntu w Worytach przekazali działkę nieodpłatnie na poszerzenie drogi.
   Skarbnik poinformował, że od 6 września Wójt wydał dwa zarządzenia w sprawie przenoszeń budżetowych i wyjaśnił w jakich działach nastąpiły zmiany.
Wójt odczytał pismo firmy Profit wyjaśniające opóźnienie w realizacji budowy sieci Internetu bezprzewodowego oraz poinformował, że złożony został wniosek o dofinansowanie z programu rządowego „Schetynówka” na przebudowę drogi Kudypy-Gronity. Wójt wyjaśnił, że tak zdecydował, gdyż w programie wieloletnim ta droga jest na pierwszym miejscu oczekujących na realizację. Realizację przewidziano w latach 2012 – 2013 a finansowanie w 100% ze środków własnych. Program rządowy dofinansowywał inwestycje w 30%, stąd wniosków o dofinansowanie wpłynęło niewiele. 26 września na posiedzeniu przedstawicieli Związku Powiatów Polskich z przedstawicielami rządu strona rządowa poinformowała o zmianie wysokości dofinansowania w programie „Schetynówka” do 50%. Termin składania wniosków upływał 30 września br. Wniosek o dofinansowanie tego odcinka drogi był składany w 2009 roku, ale nie uzyskał wystarczającej do zakwalifikowania ilości punktów. Projekt był gotowy, należało tylko uaktualnić wniosek. Wójt zdecydował o składaniu wniosku na dofinansowanie. Nie było możliwości aby złożyć wniosek o dofinansowanie budowy innej drogi z powodu braku dokumentacji projektowej. Wójt poinformował, że podtrzymuje zamiar składania wniosku o dofinansowanie przebudowy ulicy Golfowej w Naterkach w 2013 roku. M. Nowogrodzki podziękował J. Kasprowiczowi za pozyskanie destruktu i wykonanie z niego kilku odcinku dróg. Wyraził swoje obawy co do wspólnego z gminą Stawiguda wniosku o dofinansowanie przebudowy ulicy Golfowej, gdyż Stawiguda ma inne drogi ważniejsze dla rozwoju swojej gminy. Droga Kudypy-Gronity w wieloletnim planie budowy dróg zajmuje pierwsze miejsce, przebudowę przewiduje się ze środków własnych. Na drugim miejscu jest ulica Golfowa przewidziana do realizacji z dofinansowaniem. Znaleźli się beneficjenci którzy chcą wnieść swój wkład w przebudowę tej drogi ale chcą również przyśpieszenia terminu przebudowy. Droga Kudypy-Gronity jest bardzo ważna dla mieszkańców Gronit i na to przeznaczone są środki w budżecie gminy. Ulica Golfowa jest kluczowym elementem dalszego rozwoju pola golfowego i obiektów mu towarzyszących. Marszałek województwa przeznaczył 5 mln złotych na wsparcie rozwoju pola golfowego uznając je za element sprzyjający promocji i rozwojowi regionu. Właściciel pola golfowego deklaruje swój znaczący udział finansowy w budowie drogi ale bardzo zależy mu na czasie. Radny obawiał się, że droga Kudypy – Gronity ucierpi w trakcie budowy obwodnicy Olsztyna, więc nie widzi sensu gruntownej przebudowy teraz. Wójt był zdania, że trudno byłoby w 2013 roku sfinansować w 100% przebudowę drogi Kydypy-Gronity i w 70% przebudowę ul. Golfowej.
Ad.7.    Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
Iwona Omilian poinformowała, że Komisja odbyła jedno samodzielne posiedzenie i omawiała utrzymanie czystości na terenie gminy. Komisja wnioskuje o stworzenie harmonogramu utrzymania czystości w poszczególnych miejscowościach gminy. Z-ca Wójta podjął się przygotowania projektu harmonogramu do końca stycznia 2013 r. Komisja rozpatrzyła dwa podania mieszkanek Tomaryn i Cegłowa w sprawie braku odpowiedzi na podania. Komisja opracowała wniosek o umieszczenie zadań w projekcie budżetu na 2013 roku, stanowiący załącznik do protokółu posiedzenia komisji. Rozpatrzyła podanie o zamianę mieszkania w Nagladach, opiniując je negatywnie. Komisja zapoznała się z pismem J. Połoma z Unieszewa w sprawie szeregu problemów z którymi mieszkańcy borykają się od lat. Komisja poparła wniosek mieszkańców i uważała, że należy przewidzieć w budżecie środki na usunięcie bolączek mieszkańców. Komisja poruszała również temat zaznaczania do wycięcia drzew przy drodze powiatowej. Wyjaśnień w tej sprawie udzieliła A. Popiołek – pracownik urzędu. Mieszkańcy za pośrednictwem Komisji wnioskują do Wójta aby nie pozwolił wyciąć żadnego drzewa które nie jest suche.
Piotr Korol – przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja spotkała się dwa razy. Omówiła sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2012r. Sformułowała zapytania z tym związane skierowane do Skarbnika. Zbadała wykonanie wniosków komisji rady za 2011 i 2012 rok. Stwierdziła, że radni nie otrzymali odpowiedzi na wnioski zawarte w protokółach. Na drugim posiedzeniu komisja zapoznała się z odpowiedziami Skarbnika na zadane pytania dotyczące sprawozdania z wykonania budżetu za półrocze 2012r. Komisja zapoznała się z proponowanymi zmianami w budżecie i propozycjami stawek podatkowych na 2013 rok. Komisja proponuje aby podnieść wszystkie stawki podatkowe o 1 grosz.
M. Nowogrodzki poprosił o umożliwienie mieszkańcom ulicy Golfowej w Naterkach zabrania głosu. Przewodniczący przychylił się do prośby i zaproponował aby miało to miejsce po sprawozdaniu z pracy Komisji Gospodarczej.
M. Nowogrodzki – Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że komisja spotkała się dwa razy. Na pierwszym spotkaniu odwiedziła Dłużki aby obejrzeć działkę na której planowane jest utworzenie zbiornika wodnego. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt. Komisja omówiła sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2012r. Skarbnik udzielił odpowiedzi na pytania dotyczące sprawozdania. Komisja wnioskuje o dążenie do podwyższenia stawki czynszu Karczmie Warmińskiej za wynajem pomieszczeń.
J. Kasprowicz i T. Antoszewski przedstawili radnym plan modernizacji i rozwoju sieci wod-kan. Komisja omawiała projekt m.p.z.p. otoczenia J. Wulpińskiego w ob. Unieszewo i pozytywnie go zaopiniowała. Pozytywną opinię uzyskały projekty zmiany planu i sporządzenia planu w Unieszewie i Łupstychu. Radni dyskutowali wraz z dyrektorem GOK o przyszłości domu kultury. Komisja chciałaby wiedzieć jaką kwotę trzeba przeznaczyć na remont budynku GOK i czy nie przepadną środki przyznane z programu Biblioteka Plus. Komisja była zdania, że nie należy sprzedawać części budynku w Rapatach w którym mieści się świetlica. Na drugim spotkaniu Komisja omawiała proponowane zmiany m.p.z.p. w Unieszewie – do dalszej dyskusji, m.p.z.p. w Nagladach - do rozpatrzenia ponownego, zm. m.p.z.p. w Gietrzwałdzie – opinia pozytywna. Omówiono potrzebę opracowania harmonogramu utrzymania czystości w gminie, zaawansowanie procedury przejęcia plaż w Unieszewie, potrzebę odnowienia przystanków autobusowych, omówiono przygotowania do zimowego utrzymania dróg, komisja omówiła materiały na dzisiejszą sesję, przygotowała propozycje stawek podatkowych, pozytywnie zaopiniowała proponowane zmiany w budżecie.
M. Nowogrodzki był zdania iż źle się stało, że Wójt bez porozumienia z radnymi zdecydował o złożeniu wniosku o dofinansowanie przebudowy drogi Kudypy – Gronity, gdyż wcześniej cały czas w rozmowach z radnymi informował, że będzie się ubiegał o dofinansowanie z programu rządowego na przebudowę ulicy Golfowej w Naterkach. Zamiar ten wywołał reakcję właścicieli nieruchomości położonych przy tej ulicy. Zadeklarowali swój udział finansowy w przedsięwzięciu. Trzej przedstawiciele firm położonych przy ul. Golfowej przybyli na sesję. Przewodniczący poprosił, aby Wójt przedstawił im motywację złożenia wniosku o dofinansowanie przebudowy drogi Kudypy-Gronity i Wójt to uczynił. Wyjaśnił, że w wieloletnim programie budowy dróg ul. Golfowa jest na drugim miejscu z realizacją w latach 2014 – 2015 i przewidzianym ubieganiem się o dofinansowanie z zewnątrz, a droga Kudypy-Gronity jest na pierwszej pozycji z realizacją w latach 2012 -2013 ze środków własnych. Wniosek o dofinansowanie ul. Golfowej miał być składany wspólnie z gminą Stawiguda co pozwoliłoby na zdobycie większej ilości punktów przy ocenie. Gmina Stawiguda wycofała się. Informacja o zwiększeniu dotacji do 50% dotarła do Wójta 26 września wieczorem. Termin składania wniosku upływał 30 września, a praktycznie 28 w piątek. Nie mając wystarczających środków na udział własny na przebudowę ulicy Golfowej i kompletnych dokumentów Wójt zdecydował o złożeniu wniosku o dofinansowanie przebudowy drogi Kudypy-Gronity. Wniosek o dofinansowanie tej drogi był już składany więc wystarczyło go uaktualnić. W budżecie są środki przeznaczone na realizację tej inwestycji. Wójt postanowił więc złożyć wniosek aby zaoszczędzić 50% środków. Przeprosił, że nie skonsultował z radnymi swojej decyzji. Spowodowane to było tym, że miał bardzo mało czasu na podjęcie decyzji. Waldemar Wacławski, prezes spółki która jest właścicielem pola golfowego poinformował, że jego spółka inwestuje w rozwój pola golfowego 20mln złotych i aspekt drogi jest kluczowym elementem rozwoju pola i towarzyszących mu przedsięwzięć. Rozwój pola golfowego i sąsiednich inwestycji spowoduje wpływ podatków do gminy. Powstał komitet wspierający przebudowę drogi po to aby przyśpieszyć wykonanie tej inwestycji, a w obecnej sytuacji droga będzie budowana dopiero w 2014 roku. Opóźnienie budowy drogi spowoduje zapewne zmiany w planach inwestycyjnych spółki. Uważał, że został postawiony w niekomfortowej sytuacji z powodu braku zawiadomienia o zmianie planu dotyczącego terminu przebudowy ul. Golfowej. Wójt odpowiedział, że nigdy nie obiecywał zakończenia przebudowy drogi w 2013 roku. Mówił o rozłożeniu realizacji inwestycji na dwa lata: 2013 i 2014. Wójt powiedział, że zrobi wszystko aby przebudowę drogi zakończyć w połowie 2014 roku i jego zdaniem będzie to dobry termin dla inwestycji realizowanych w 2013 roku na polu golfowym. Wójt poinformował, że w najbliższym czasie można rozważyć poprawienie przejezdności tej drogi wykorzystując środki na utrzymanie bieżące dróg. Wójt gminy Stawiguda obiecał, że w przyszłym roku będzie wspólnie z naszą gminą składał wniosek na dofinansowanie z programu „Schetynówek”. Inwestor budujący domy jednorodzinne w Naterkach powiedział, że kupując działki miał wiedzę, że droga zostanie wybudowana najpóźniej w 2012 roku. Wartość inwestycji obecnie to 18 mln złotych. Oglądający domy bardzo dużą wagę przywiązują do stanu drogi dojazdowej i jej zły stan powoduje, że domy nie znajdują nabywców. Głos zabrał przedstawiciel firmy Most z Sopotu, firmy zainteresowanej wykupieniem 26 domków budowanych w Naterkach i budową hotelu z basenem. Jakość drogi jest dla niego kluczowym elementem podejmowania decyzji w sprawie zainwestowania w Naterkach. Wójt poinformował, że projekt na odcinek drogi na terenie naszej gminy jest już gotowy. Zostanie złożony wniosek o pozwolenie na rozpoczęcie robót. Kosztorys inwestorski podaje wartość inwestycji 1700tys. netto. Wójt zaproponował spotkanie z inwestorami na którym ustalone zostanie jakiego mogą udzielić wsparcia finansowego tej inwestycji, a wtedy rada mając konkretne dane będzie podejmowała decyzje. Z. Kukuć zadeklarował, że zorganizuje spotkanie mieszkańców, inwestorów i władz gminy w sprawie drogi.
 
Ad.8.    Odpowiedzi na interpelacje.
Kto jest odpowiedzialny za przebieg inwestycji – Wójt odpowiedział, że za wykonanie inwestycji drogowych odpowiedzialny jest T. Antoszewski, za sprawy związane z czynnościami administracyjnymi A. Kochanowska, w sprawach interwencji T. Przeradzki. Projekty dotyczące infrastruktury uzgadnia J. Kasprowicz. A. Robaczewski prosił o interwencję w sprawie przywrócenia stanu pierwotnego ulicy Ogrodowej. Radny prosił również, aby dopilnowano usunięcia zniszczeń dokonanych przez firmę budującą
ul. Klonową w miejscu połączenia ulic Klonowej z Kwiatową.
Wywożenie popiołu – Wójt odpowiedział, że informacja jest na stronie internetowej gminy. Radni poprosili aby informacja o sposobie wywożenia popiołu znalazła się na tablicach ogłoszeń w sołectwach i w Gazecie Gietrzwałdzkiej. Zbiorcze pojemniki staną na osiedlach pod warunkiem, że będą zamykane aby wykluczyć możliwość zanieczyszczenia popiołu innymi odpadami.
Pobocze drogi powiatowej Naterki – Kudypy – zostanie wysłane pismo do Zarządu Dróg Powiatowych. 
Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1215 do godz. 1230.
 
Ad.9.    Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie powołania Komisji Gospodarczej Rady Gminy Gietrzwałd.
Radny M. Jastrzębowski zadeklarował chęć pracy w Komisji Gospodarczej, stąd potrzeba dokonania zmiany w składzie komisji. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej w sprawie powołania Komisji Gospodarczej Rady Gminy Gietrzwałd – 14 głosów za.
Ad.10.Informacja o przebiegu wykonania budżetu Gminy Gietrzwałd za I półrocze 2012 roku.
Informacja była szczegółowo omawiana i analizowana na spotkaniach komisji. Skarbnik w skrócie przedstawił informację o przebiegu wykonania budżetu Gminy Gietrzwałd za I półrocze 2012 roku.
 
Ad.11.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
M. Nowogrodzki złożył wniosek o wyłączenie z głosowania punktu mówiącego o przeznaczeniu na utrzymanie dróg gminnych ( dział 600, rozdz. 60016 § 4210 i 4300) w tym również z przeznaczeniem na naprawę drogi Kudypy-Gronity ( dział 600, rozdział 60016 § 42 4270) kwoty 300.000zł. Poprosił również o sprawozdanie finansowe, ile zostało przeznaczone w tym roku na naprawę tej drogi, jaki jest szacunkowy koszt „Schetynówki” Gronity-Kudypy na rok następny. Chce wiedzieć ile będzie kosztowała ta droga łącznie z już wydanymi środkami. Wójt odpowiedział, że na drogę Kudypy-Gronity była przeznaczona kwota 354tys. zł. Wydano już ok. 30tys. w tym roku. Część środków, na poprzedniej sesji, została przesunięta na inne zadanie. Po analizie stwierdzono, że na tę drogę należy przeznaczyć 200tys. zł. Składa się na to wykonywana obecnie praca na tej drodze – do zapłaty będzie ok. 35 – 40tys. zł. Pozostałe 160 tys. zostało zarezerwowane na: opłacenie pracy na tej drodze jeszcze przez 2 tygodnie, zakup, transport i położenie destruktu (na ok. 1500mb); 50-60 tys. zostanie przeznaczone na zakup kruszywa na dalszy odcinek drogi. 100tys. złotych przeznacza się na bieżące utrzymanie dróg, gdyż pieniądze przeznaczone na ten cel zostały już wydane.  B. Korosteński był zdania, żeby zapis pozostawić w projekt -cie uchwały. M. Nowogrodzki wyjaśnił, że wystąpił z wnioskiem aby spowodować żeby liczono się ze zdaniem radnych i aby w strategicznych momentach mieli pełną wiedzę o sytuacji. Złożenie wniosku na „Schetynówkę” zmienia sytuację i powoduje zmianę ilości przeznaczonych środków z budżetu. Wójt wyjaśnił, że wniosek na „Schetynówkę” spowoduje zmianę przeznaczonych środków dopiero w 2013 roku. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem M. Nowogrodzkiego o wyłączeniu spod głosowania wydatków na bieżące utrzymanie dróg, w tym również z przeznaczeniem na naprawę drogi Kudypy-Gronity –
8 głosów za, 5 głosów przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Wójt poinformował, że w tej sytuacji musi wstrzymać wszystkie prace na drogach gminnych z powodu braku środków. Pojawi się problem z możliwością zapłacenia za roboty które są w toku. M. Nowogrodzki poprosił o informację na piśmie ile będzie kosztowa naprawa drogi  Kudypy-Gronity. Skarbnik zaapelował, o rozważenie możliwości przeznaczenia środków na bieżące utrzymanie dróg gdyż ma do opłacenia faktury za naprawę dróg. M. Nowogrodzki uściślił swój wniosek, powiedział, że chodzi mu o 201.000zł przeznaczone na naprawę drogi Kudypy-Gronity. Chce mieć na piśmie ile będzie kosztowała naprawa tej drogi. Uważał, że w obecnej chwili niezasadne jest wydawanie pieniędzy na ten cel. B. Korosteński złożył wniosek o przerwę aby Komisje mogły ustalić swoje stanowisko w tej sprawie.
A. Robaczewski był zdania, że należy przeznaczyć środki na bieżące remonty i utrzymanie dróg. Po dyskusji M. Nowogrodzki złożył wniosek o wycofanie swojego wniosku. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem o przerwę – 13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Przewodniczący zarządził przerwę od godz. 1320 do godz. 1340.
 
M. Nowogrodzki poinformował, że otrzymał od Wójta wszystkie materiały pozwalające mu poznać ile będzie kosztowała naprawa drogi Kudypy-Gronity i podtrzymuje prośbę o wycofanie wcześniejszego wniosku. Odbyło się głosowanie nad wycofaniem wniosku – 12 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu. P. Korol poprosił, aby informacje o proponowanych zmianach trafiały do radnych wcześniej. Poinformował, że będzie głosował przeciwko proponowanym zmianom w budżecie w ramach protestu przeciw drobiazgowym zapisom w zmianach w budżecie, przez co Komisja Rewizyjna ma dużo pracy. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok – 12 głosów za, 1 głos przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
 
Ad.12.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021-
13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
 
Ad.13.Podjęcie uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości.
Przewodniczący poprosił o podanie propozycji stawek.
M. Nowogrodzki przedstawił propozycje stawek podatku ustalone na posiedzeniu Komisji Gospodarczej w którym uczestniczył Wójt.
 
Propozycja stawki podatku od gruntów:
1)    związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,82 zł od 1 m2 powierzchni, z tym że od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, związanych z prowadzeniem pól golfowych, namiotowych, campingowych – 0,81zł od 1 m2 powierzchni,
2)    pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych - 4,51zł od 1 ha powierzchni,
3)    pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,34 od 1 m2 powierzchni, z tym że od gruntów zajętych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe - 0,45 zł od 1 m2 powierzchni.
2.   od budynków lub ich części: 
1)    mieszkalnych    - 0,72 zł od 1m2 powierzchni użytkowej,
2)    związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej -   18,50 zł od 1m2 powierzchni użytkowej,
3)    zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu   kwalifiko-wanym materiałem siewnym   - 10,50 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
4)    związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o dzia-łalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 4,50zł od 1m2 powierzchni użytkowej,
5)    pozostałych:
a)     zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego   - 7,50 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
b)     letniskowych    - 7,66 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
c)     nie wymienionych w punktach a, b - 6,30 zł od 1m2 powierzchni użytkowej,
Skarbnik zaproponował aby stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i związanych z prowadzeniem pól golfowych, namiotowych i campingowych była jednakowa. Odbyło się głosowanie nad propozycjami stawki: 0,81zł   i 0,82zł.  Głosowanie nad stawką 0,81zł – 12 głosów za, 2 głosy przeciw. Przyjęto stawkę 0,81zł. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości – 14 głosów za.
 
Ad.14.Podjęcie uchwały w sprawie stawki opłaty miejscowej.
Skarbnik  zaproponował aby wykreślić projektu uchwały zapis §4 ust.3. Proponowana stawka opłaty miejscowej 2,17zł. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie stawki opłaty miejscowej – 14 głosów za.
A. Robaczewski i M. Brożewska opuścili salę obrad uprzednio zwalniając się u Przewodniczącego.
 
Ad.15.Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawki opłaty od posiadania psów, określenia zasad ustalania i poboru oraz terminu płatności opłaty od posiadania psów a także zarządzenia poboru tej opłaty w drodze inkasa, określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso.
 Propozycja stawki podatku - 40,00zł. Wynagrodzenie  za inkaso -  jak w ubiegłym roku tj. 25%. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie określenia wysokości stawki opłaty od posiadania psów, określenia zasad ustalania i poboru oraz terminu płatności opłaty od posiadania psów a także zarządzenia poboru tej opłaty w drodze inkasa, określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso – 12 głosów za. Radni wnioskowali aby środki z tego podatku były wydawane na opiekę nad psami, tj, czopowanie, szczepienia, kastrację.
 
Ad.16.Podjęcie uchwały w sprawie planu modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej na lata 2012 – 2016.
Przewodniczący poinformował, że plan był szczegółowo omawiany na kilku posiedzenia komisji rady. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie planu modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej na lata 2012 – 2016 – 12 głosów za.
 
Ad.17.Podjęcie uchwały w sprawie gminnego programu wspierania rodziny na lata 2012 – 2014.
Na salę obrad przybyła Anna Otta – pracownik GOPS aby udzielać wyjaśnień do projektu uchwały. B. Korosteński miał następujące uwagi do projektu uchwały: w analizie SWOT w słabych stronach jest zapis: utrudniony dostęp do służby zdrowia. Z tym zapisem radny się nie zgadza gdyż dostęp nie jest utrudniony. Tym bardziej , że w mocnych stronach jest zapis: Funkcjonowanie placówek służby zdrowia na terenie gminy. Zapisy są więc niespójne.
A. Otta wyjaśniła, że dostęp do służby zdrowia jest utrudniony ze względu na odległość. Radny poprosił o uzupełnienie zapisu o sformułowanie : ze względu na rozproszoną zabu-dowę. Radny nie zgadzał się również z zapisem w analizie SWOT, Szanse „ polityka państwa przyjazna rodzinom”. Uważał, że zapis nie jest zgodny z prawdą. Był zdania, że polityka gminy jest przyjazna rodzinom i taki zapis zaproponował. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie gminnego programu wspierania rodziny na lata 2012 – 2014 z zaproponowanymi poprawkami – 12 głosów za.
 
Ad.18.Podjęcie uchwały w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym.
 H. Bienkiewicz – Sekretarz gminy szczegółowo wyjaśniła zasady podziału gminy na okręgi wyborcze, przedkładając  projekt załącznika do uchwały o podziale na okręgi wyborcze, Podział dokonany został zgodnie z Kodeksem wyborczym. Zgodnie z nowymi przepisami do końca września br. gmina musi być podzielona na jednomandatowe okręgi wyborcze z zachowaniem normy przedstawicielstwa. Sekretarz podała normy przedstawicielstwa dla poszczególnych okręgów. Jest ich w naszej gminie 15. Sekretarz poinformowała, że uszczegółowi opis dotyczący okręgów gdzie granica okręgu przebiega na terenie sołectwa. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym – 11 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
 
Ad.19.Podjęcie uchwały w sprawie podziału gminy na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych. – skreślony
 
Ad.20.Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. gminy Gietrzwałd w m. Unie-szewo, działka Nr 178/4 i działki o numerach od 172/11 do 172/19.
Projekt uchwały był szczegółowo omówiony na posiedzeniu Komisji. Radni nie mieli uwag do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawieuchwalenia m.p.z.p. gminy Gietrzwałd w m. Unieszewo, działka Nr 178/4 i działki o numerach od 172/11 do 172/19 - 12 głosów za.
 
Ad.21.Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Nr XXV/245/2008 z dn. 28.10.2008r. w sprawie przystąpienia do opracowania m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w obrębie Woryty. 
Wójt wyjaśnił, że zmiana polega na zmniejszeniu obszaru objętego planem aby zakończyć procedurę opracowania planu na terenie dla którego są wszystkie uzgodnienia. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę Nr XXV/245/2008 z dn. 28.10.2008r. w sprawie przystąpienia do opracowania m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w obrębie Woryty – 12 głosów za.
 
Ad.22.Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. dla działki Nr 27/10 położonej w Łupstychu, gm. Gietrzwałd.
Wójt wyjaśnił na czym polega projektowana zmiana planu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. dla działki
Nr 27/10 położonej w Łupstychu, gm. Gietrzwałd - 12 głosów za.
 
Ad.23.Podjęcie uchwały w sprawie darowizny nieruchomości  działki Nr 18 w Dłużkach.
Komisja Gospodarcza, po wizji lokalnej, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiedarowizny nieruchomości działki Nr 18
w Dłużkach - 12 głosów za.
 
Ad.24.Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umów dzierżawy na część działki
   Nr 80/1 w Gronitach i działki 172/11 – 172/16 w Unieszewie.
Dzierżawcy gruntów wystąpili z prośbą o przedłużenie umów dzierżawy. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawieprzedłużenia umów dzierżawy na część działki  Nr 80/1 w Gronitach i działki 172/11 – 172/16 w Unieszewie - 12 głosów za.
 
Ad.25.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 221/6 w Worytach.
Wójt poinformował, że właściciele działki chcą ją  przekazać na poszerzenie drogi gminnej. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia działki Nr 221/6 w Worytach – 12 głosów za.
 
Ad.26.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 145/57 w Naterkach.
Wójt poinformował, że właściciel działki chce ją  sprzedać za 100zł + VAT. Teren przeznaczony jest na poszerzenie drogi gminnej. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia działki Nr 145/57 w Naterkach – 12 głosów za.
 
Ad.27.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek Nr 1/14 i Nr 2/1 w obrębie Łęguty.
Wójt poinformował, że powstała możliwość przejęcia od ANR działki będącej drogą gminną. Aby sfinalizować przejęcie konieczna jest uchwała rady w tej sprawie. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia działek Nr 1/14 i Nr 2/1 w obrębie Łęguty –
12 głosów za.
 
Ad.28.Sprawy różne.
  1. Korosteński podziękował Kierownikowi ZGK za wyremontowanie drogi w Sząbruku.
P. Korol prosił o pismo do Powiatu w sprawie naprawy drogi, poszerzenie pobocza, na odcinku Biesal – Guzowy Młyn. Radny prosił również o wyrównanie bruzd na drodze Łajsy – Smoleń.
Na salę przybył dyrektor GOK Paweł Jarząbek  i poinformował, że działa już nowa strona internetowa gminy. Prosił o merytoryczne uwagi jej dotyczące na adres internet@gietrzwald.pl. Poinformował o pomyśle aby ufundować stypendium dla studenta historii, który wykona kwerendę ksiąg parafialnych i innych dokumentów które są w Gietrzwałdzie. Dyrektor poinformował w skrócie o działalności GOK w ostatnim czasie.
Wójt poinformował, że w budżecie jest przewidziana kwota 173tys. złotych na wykonanie linii przesyłowej Sząbruk – Siła. Kwota ta jest zapisana w wydatkach inwestycyjnych. Wójt proponuje aby środki te przenieść na dotacje celowe dla ZGK. Taki zapis pozwoli Zakładowi odliczyć podatek VAT. Odbyło się głosowanie nad propozycją Wójta o przeniesieniu kwoty 173tys. z działu inwestycje do działu dotacje celowe – 12 głosów za.
Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XXIV zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
Przewodniczący Rady
Jan Zalewski
Protokółowała
E. Bielańska
 
 Podmiot udostępniający informację: gietrzwald_gmina_wiejska
Osoba, która wytworzyla informację: Elżbieta Bielańska Data wytworzenia informacji: 2012-11-19 15:17:40
Osoba, która odpowiada za treść: Elżbieta Bielańska Data udostępnienia informacji: 2012-11-19 15:18:16
Wprowadził informację do BIP: Adam Cieśliński Artykuł był wyświetlony: 459
Osoba, która zmieniła informację: Adam Cieśliński Data aktualizacji informacji: 2013-01-17 12:54:22
Zobacz zmiany w rejestrze zmian »