Protokół I Sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2015-01-09 10:30:49 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr I

 

I zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd

odbywającej się w dniach od 1 do 4 grudnia 2014r.

 

Początek sesji 1 grudnia 2014r. godz. 1100.

Zakończenie sesji 4 grudnia 2014r godz. 1735.

 

Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecny Marek Nowogrodzki. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych. Na sesji również obecni byli: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, Dyrektor GOK Paweł Jarząbek i nowo wybrany Wójt Marcin Sieczkowski

Sesja zwołana została Postanowieniem Komisarza Wyborczego w Olsztynie z dnia 25 listopada 2014r. Postanowieniem zmieniającym z dnia 27 listopada 2014r. Komisarz Wyborczy zmienił porządek obrad I sesji na następujący:

  1. Otwarcie przez Radnego seniora I sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

  2. Wręczenie przez Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej nowo wybranym radnym zaświadczeń o wyborze.

  3. Złożenie ślubowania przez radnych Rady Gminy Gietrzwałd.

  4. Stwierdzenie prawomocności obrad (kworum).

  5. Wybór Przewodniczącego Rady Gminy Gietrzwałd.

 

Ad.1. Otwarcie przez Radnego seniora I sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

Radny Senior Michał Puszczało dokonał otwarcia obrad I zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd witając radnych, pracowników urzędu gminy i gości. Odczytał prośbę Anny Gratzkiej, najstarszej wiekiem radnej, o zwolnienie z obowiązku prowadzenia obrad I sesji z powodów osobistych. Drugim w kolejności pod względem wieku radnym jest Michał Puszczało któremu przypadł zaszczyt prowadzenia I sesji..

Ad. 2. Wręczenie przez Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej nowo wybranym radnym zaświadczeń o wyborze.

Radny Senior poprosiłPrzewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej Wiolettę Nowak o wręczenie nowo wybranym radnym zaświadczeń o wyborze, co Przewodnicząca uczyniła.

Ad.3. Złożenie ślubowania przez radnych Rady Gminy Gietrzwałd.

Radny Senior zaproponował, aby ślubowanie odbywało się w następujący sposób:

odczyta rotę ślubowania, a następnie kolejno z listy obecności imiona i nazwiska radnych, którzy powstaną i wypowiedzą wg swojego wyboru, słowo "ślubuję" lub zwrot "ślubuję, tak mi dopomóż Bóg".

Przystąpiono do ślubowania. Radni wstali z miejsc, Radny Senior odczytał rotę ślubowania:

"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców". Radni wyczytani kolejno zgodnie z listą obecności wypowiedzieli zwrot „ślubuję, tak mi dopomóż Bóg".

Ślubowania nie złożył nieobecny Marek Nowogrodzki.

Po złożeniu ślubowania Radny Senior zaproponował, aby radni dokonali autoprezentacji. Radni wygłosili krótką informację o sobie.

Ad.4. Stwierdzenie prawomocności obrad (kworum).

Radny Senior stwierdził kworum – Rada liczy 15 radnych, na sali obecnych było 14 radnych.

O głos poprosiła Małgorzata Łączyńska. Wystąpiła z wnioskiem o odroczenie następnego punktu porządku obrad – Wybór Przewodniczącego Rady z powodu iż nie wszyscy radni są obecni. Radny Senior poddał pod głosowanie wniosek M. Łączyńskiej o przełożenie wyboru Przewodniczącego Rady na inny termin. Wynik głosowania: 10 głosów za wnioskiem, 4 głosy przeciw.

Radny Senior zarządził dziesięciominutową przerwę w obradach od godz.1120 do godz.1130.

Po przerwie Radny Senior poinformował, że w związku z przyjętym wnioskiem Małgorzaty Łączyńskiej o odłożenie terminu wyboru Przewodniczącego Rady zarządza przerwę w obradach I sesji do dnia 4 grudnia 2014r. do godz. 1600.

Radny Senior wznowił po przerwie obrady I sesji w dniu 4 grudnia o godz. 1600 witając radnych, pracowników urzędu, nowo wybranego Wójta Marcina Sieczkowskiego i przybyłych gości (lista w załączniku). Na sali obecni byli wszyscy radni. Radny Senior poprosił o wręczenie Markowi Nowogrodzkiemu zaświadczenia o wyborze. Dokonała tego w imieniu Przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej Halina Bienkiewicz – Pełnomocnik Wyborczy. Głos zabrał radny S. Zdunek informując radnych o swoich wątpliwościach dotyczących przerwy w sesji. Przypomniał o tym, że I sesja została zwołana przez Komisarza Wyborczego i on ustalił porządek obrad tej sesji. Poinformował radnych, że przeprowadził rozmowę telefoniczną z Komisarzem Wyborczym i ten był zdziwiony iż ogłoszono przerwę w obradach bez poinformowania go o tym fakcie. Takiej informacja nie została wysłana do Komisarza. Radny uważał, że obrady mogą być przerwane przez Komisarza w przypadku gdy nie ma kworum lub gdy mają miejsce kataklizmy np. pożar budynku, zawiadomienie o podłożeniu bomby i tym podobne. Poprosił, aby M. Łączyńska przypomniała treść swojego wniosku, co radna zrobiła. Wniosek brzmiał: Składam wniosek o odroczenie wyboru Przewodniczącego Rady ze względu na nieobecność jednego radnego. S. Zdunek uważał, że wniosek jest niewłaściwy gdyż nieobecny nie złożył ślubowania więc nie jest radnym. Radny Senior podziękował za zgłoszone uwagi i o wyjaśnienia poprosił Sekretarz
H. Bienkiewicz. Sekretarz poinformowała, że art. 20 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym nakazuje Komisarzowi zwołanie I sesji w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Zapis tego artykułu nie nakłada na Komisarza obowiązku ustalenia porządku obrad I sesji. Komisarz Wyborczy nie zareagował na zgłoszone przez radnego fakty. Gdyby stwierdził nieprawidłowości zareagował by na nie. Ogłoszenie przerwy w obradach jest procedurą bardzo często stosowaną. Zdaniem Sekretarz sesja przebiega zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Radny Senior zaproponował aby Marek Nowogrodzki złożył ślubowanie w następujący sposób:

Radny Senior odczyta rotę ślubowania, a następnie Marek Nowogrodzki stojąc wypowie, wg swojego wyboru, słowo "ślubuję" lub zwrot "ślubuję, tak mi dopomóż Bóg".

Radny Senior odczytał rotę ślubowania:

"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców". Marek Nowogrodzki wypowiedział zwrot „ślubuję, tak mi dopomóż Bóg".

Radny Senior poprosił, aby dodać do porządku obrad punkt dotyczący wyboru wiceprzewodniczących Rady co nakazuje zapis § 9 ust. 1 i 2 Statutu Gminy Gietrzwałd.

Podał pod głosowanie rozszerzenie porządku obrad o punkt: Wybór wieprze-wodniczących Rady Gminy Gietrzwałd. Wynik głosowania: 15 głosów za.

 

Ad. 5. Wybór Przewodniczącego Rady Gminy Gietrzwałd.

Radny Senior poinformował, że wybór przewodniczącego rady odbywa się w głosowaniu tajnym i poprosił o zgłaszanie kandydatów do komisji skrutacyjnej. Zgłoszono następujących kandydatów: Eugenia Ratowska, Małgorzata Lewandowska i Radosław Błaszczyński. Kandydaci wyrazili zgodę na pracę w komisji. Odbyło się głosowanie nad powołaniem komisji skrutacyjnej w składzie: Eugenia Ratowska, Małgorzata Lewandowska i Radosław Błaszczyński – 15 głosów za. Radny Senior poprosił o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego Rady Gminy. I. Omilian zgłosiła kandydaturę Marka Nowogrodzkiego, ten wyraził zgodę na kandydowanie. Radna uzasadniła zgłoszenie swego kandydata. S. Zdunek zgłosił kandydaturę Michała Puszczało, ten nie wyraził zgody na kandydowanie. S. Zdunek zgłosił kandydaturę Andrzeja Samulowskiego, radny wyraził zgodę na kandydowanie.

S. Zdunek uzasadnił zgłoszenie kandydata. Więcej zgłoszeń nie było, Radny Senior zamknął listę kandydatów i poprosił kandydatów o zaprezentowanie swojej osoby, co radni uczynili podając powody z jakich kandydują na funkcję przewodniczącego rady gminy. S. Zdunek zapytał M. Nowogrodzkiego czy wobec nawału obowiązków znajdzie czas aby organizować pracę rady i brać czynny udział w jej pracy.
M. Nowogrodzki odpowiedział, że z pełną świadomością podejmuje się pełnienia tej funkcji. Radny Senior poprosił aby komisja skrutacyjna wybrała spośród siebie przewodniczącego i przystąpiła do przygotowywania kart do głosowania. Sekretarz poinformowała o sposobie głosowania polegającym na postawieniu dwóch przecinających się linii w obrębie kratki umieszczonej po lewej stronie nazwiska i imienia kandydata w przypadku gdy chce się oddać głos na tego kandydata. Poinformowała również kiedy głos jest nieważny. Radny Senior ogłosił 10 minutową przerwę w obradach.

Po przerwie Komisja Skrutacyjna rozdała radnym karty do głosowania. Radni oddali głosy wrzucając karty do głosowania do urny. Komisja Skrutacyjna przystąpiła do ustalania wyników głosowania. Przewodnicząca komisji skrutacyjnej Eugenia Ratowska odczytała protokół Komisji z ustalenia wyników w wyborach przewodniczącego Rady Gminy Gietrzwałd w dniu 4.12.2014r.:

Na przewodniczącego Rady Gminy Gietrzwałd zgłoszono kandydatury radnych: Marka Nowogrodzkiego i Andrzeja Samulowskiego. Kandydaci otrzymali następującą liczbę głosów:

Marek Nowogrodzki 15 głosów, Andrzej Samulowski 0 głosów.

W głosowaniu brało udział 15 radnych, wszystkie głosy były ważne. Komisja skrutacyjna stwierdza że kandydat, radny Marek Nowogrodzki, uzyskał wymaganą liczbę głosów i został wybrany na przewodniczącego Rady Gminy Gietrzwałd. Marek Nowogrodzki podziękował za powierzenie mu funkcji przewodniczącego. Radny Senior przekazał prowadzenie sesji przewodniczącemu Rady Markowi Nowogrodzkiemu.

 

Ad. 6. Wybór wiceprzewodniczących Rady Gminy Gietrzwałd.

Przewodniczący zaproponował aby powołana już komisja skrutacyjna ustalała wynik głosowania na wiceprzewodniczących. Radni przez aklamację wyrazili na to zgodę.

Przewodniczący poprosił o zgłaszanie kandydatów na wiceprzewodniczących.

S. Zdunek zgłosił kandydaturę Andrzeja Samulowskiego, ten wyraził zgodę na kandydowanie. E. Ratowska zgłosiła kandydaturę, z uzasadnieniem, Małgorzaty Łączyńskiej, ta wyraziła zgodę na kandydowanie. M. Nowogrodzki zgłosił kandy-daturę Grzegorza Rupińskiego, ten wyraził zgodę na kandydowanie. Więcej zgłoszeń nie było i Przewodniczący zamknął listę kandydatów na wiceprzewodniczących Rady Gminy Gietrzwałd. Przewodniczący zarządził 5 minut przerwy.

W czasie przerwy komisja skrutacyjna przygotowała karty do głosowania. Po przer-wie przewodnicząca komisji skrutacyjnej pouczyła o sposobie głosowania i komisja rozdała karty do głosowania. Radni oddali głosy i wrzucili karty do głosowania do urny. Komisja przystąpiła do ustalania wyników głosowania na wiceprzewod-niczących Rady Gminy Gietrzwałd. Przewodnicząca komisji E. Ratowska odczytała protokół z ustalenia wyników głosowania:

Na wiceprzewodniczących Rady Gminy Gietrzwałd zgłoszono kandydatury radnych: Andrzeja Samulowskiego, Małgorzaty Łączyńskiej i Grzegorza Rupińskiego. Kandydaci otrzymali następującą liczbę głosów:

Małgorzata Łączyńska - 13; Grzegorz Rupiński - 6; Andrzej Samulowski - 9.

W głosowaniu brało udział 15 radnych, oddano 28 ważnych głosów. Komisja skrutacyjna stwierdza że kandydaci, radni Małgorzata Łączyńska i Andrzej Samulowski uzyskali wymaganą liczbę głosów i zostali wybrani na wiceprzewodniczących Rady Gminy Gietrzwałd. Marek Nowogrodzki pogratulował wybranym, a ci podziękowali za zaufanie. Przewodniczący poinformował, że następną sesję Rady Gminy Gietrzwałd Komisarz wyborczy zwołał na 8 grudnia 2014r. Odbędzie się na sali widowiskowej w Gminnym Ośrodku Kultury o godz. 1600. Na tej sesji odbędzie się ślubowanie nowo wybranego Wójta. Przewodniczący serdecznie zaprosił mieszkańców gminy na tę sesję. Skarbnik rozdał radnym projekt budżetu na 2015 rok. Sekretarz gminy poinformowała radnych o obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego w ciągu 30 dni od dnia ślubowania. Przewodniczący zamknął obrady I sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

 

Protokółowała

Elżbieta Bielańska

 Podmiot udostępniający informację: gietrzwald_gmina_wiejska
Osoba, która wytworzyla informację: Elżbieta Bielańska Data wytworzenia informacji: 2015-01-09 10:30:40
Osoba, która odpowiada za treść: Elżbieta Bielańska Data udostępnienia informacji: 2015-01-09 10:30:49
Wprowadził informację do BIP: Adam Cieśliński Artykuł był wyświetlony: 57
Osoba, która zmieniła informację: Adam Cieśliński Data aktualizacji informacji: 2015-01-09 10:30:49
Zobacz zmiany w rejestrze zmian »