czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Rejestr zmian
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół XLI nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2014-05-14 08:32:58 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 42
 
XLII nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd
z dnia 31 marca 2014r.
 
Początek sesji godz. 1430

Zakończenie sesji    godz.   1630.

Na sesji obecnych było 15 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.

 

Ad.1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad. 

Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Marek Nowogrodzki dokonał otwarcia obrad XLII nadzwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Przewodniczący stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli również: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, Skarbnik Józef Greifenberg, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, dyrektor GOK Paweł Jarząbek, przewodniczący GRS Mieczysław Gębski i sołtys sołectwa Gronity Małgorzata Kaczmarczyk-Zdunek.  

 

Ad. 2. Podziękowanie Przewodniczącemu Gminnej Rady Sportu za pracę w RadziePrzewodniczący Rady Gminy i Wójt podziękowali Mieczysławowi Gębskiemu za pracę w Gminnej Radzie Sportu wręczając kwiaty i upominek. M. Gębski podziękował radnym i mieszkańcom za dobrą współpracę z Radą Sportu.

Przewodniczący poprosił o zgłaszanie uwag do przedłożonego w materiałach na sesję porządku obrad, o następującej treści:

 
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.

2.Podziękowanie Przewodniczącemu Gminnej Rady Sportu za pracę w Radzie.

3.   Podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na 2015 rok.

4.   Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia sołectw do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora (Sząbruk).

5.   Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia sołectw do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora (Gronity).

6.    Informacje dyrektora GOK na temat imprez planowanych w sezonie letnim 2014r.

7.    Zakończenie sesji.

Przewodniczący zaproponował zmiany w porządku obrad polegające na dopisaniu pięciu punktów. Porządek obrad z zaproponowanymi zmianami był następujący:

1.    Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.

2.    Podziękowanie Przewodniczącemu Gminnej Rady Sportu za pracę w Radzie.

3.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok,

4.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021

5.    Podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na 2015 rok

6.    Debata na temat wyboru sołectw do programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora

7.    Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia sołectw do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora (Sząbruk)

8.    Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia sołectw do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora (Gronity),

9.    Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia sołectw do Programu Odnowy Wsi Woje-wództwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora– Biesal

10. Informacje dyrektora GOK na temat imprez planowanych w sezonie letnim 2014r.

11. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w części obrębu Naglady

12. Zakończenie sesji.

Przewodniczący poprosił o uwagi do zaproponowanego porządku obrad. U. Skwarek zaproponowała aby nie wprowadzać do porządku obrad pkt 11. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w części obrębu Naglady gdyż materiały na ten temat radni otrzymali w dniu sesji. J. Zalewski był zadania, że należy punkt wprowadzić do porządku obrad gdyż jest to uchwała intencyjna, pozwalająca właścicielom na działanie w celu rozwiązania zaistniałej trudnej sytuacji. P. Korol był za niewprowadzaniem punktu do porządku obrad. Odbyło się głosowanie nad niewprowadzaniem punktu 11 – 3 głosy za, 11 głosów przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad z zaproponowanymi zmianami - 12 głosów za, 2 głosy przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

 

Ad.3.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2014 rok – 15 głosów za.

 

Ad.4.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2014–2021 – 15 głosów za.

 

Ad.5.    Podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na 2015 rok

J. Zalewski poinformował, że sołtysi na spotkaniu które się odbyło wyrazili zgodę na wyodrębnienie w budżecie gminy środków na fundusz sołecki. Przewodniczący poddał pod głosowanie opinię sołtysów o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego – 15 głosów za. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy – 15 głosów za.

 

Ad.6.    Debata na temat wyboru sołectw do programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora

Przewodniczący poinformował, że wpłynęły 3 wnioski o uczestnictwo w programie Odnowy Wsi a można złożyć tylko dwa wnioski. Przewodniczący udzielił głosu Pani Sołtys z Gronit, która poinformowała, że mieszkańcy Gronit bardzo potrzebują placu zabaw dla dzieci. Obecny nie spełnia już swej roli gdyż zabawki po dziesięciu latach użytkowania fizycznie się zużyły. Pozyskane środki zostałyby wykorzystane na urządzenie placu zabaw dla dzieci i zakup kilku urządzeń sportowych dla dorosłych towarzyszących dzieciom. Sołtys z Sząbruka poinformowała, że mieszkańcy jej sołectwa chcą za pozyskane środki wyremontować i przystosować do korzystania przez osoby starsze i niepełnosprawne przystanek autobusowy. Przystanek zlokalizowany jest na górce, a cementowe schody do niego prowadzące rozpadają się. Planują również odnowienie placu reprezentacyjnego położonego na skarpie. J. Zalewski w imieniu sołectwa Biesal poinformował, że mieszkańcy planują utworzenie placu rekreacyjnego jako miejsca odpoczynku, zabawy i integracji mieszkańców. Przewidują rozszerzenie już istniejącego placu i poprawienie jego funkcjonalności. Radni długo i burzliwie dyskutowali o przydatności zaproponowanych projektów. Radni skłaniali się do wybrania dwóch sołectw drogą losowania ale byli również zwolennicy wyboru sołectwa drogą głosowania. Przewodniczący poddał pod głosowanie sposób wyłonienia dwóch sołectw. Odbyło się głosowanie nad dwoma formami wyboru sołectwa: przez głosowanie – 6 głosów za; przez losowanie – 6 głosów za. Sposób wyboru nie został wybrany.

Przewodniczący zarządził przerwę od godz. 1525 do godz. 1535.

Po przerwie Magdalena Ratowska, pracownik urzędu, szczegółowo wyjaśniła zasady na jakich odbywa się zgłaszanie do programu, co należy zamieścić we wniosku zgłoszeniowym i jakie  są kryteria oceny wniosków. Przewodniczący zaproponował aby głosować nad wyrażeniem zgody na wyłonienie dwóch sołectw drogą losowania. Jeśli taka będzie wola radny zostaną przygotowane trzy kartki, każda z nazwą jednego sołectwa i Wójt wylosuje dwie z nich. Sołectwa których nazwy będą na wylosowanych kartkach przystąpią do programu odnowy wsi. Odbyło się głosowanie nad wyrażeniem zgody na wyłonienie dwóch sołectw drogą losowania przez Wójta – 13 głosów za. Odbyło się losowanie. Wójt wylosował kartki z napisem Sząbruk i Gronity.

 

Ad.7.    Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia sołectw do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora (Sząbruk).

Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zgłoszenia sołectw do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora –Sząbruk – 15 głosów za.

 

Ad.8.    Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia sołectw do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora (Gronity)

Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zgłoszenia sołectw do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora – 15 głosów za.

 

Ad.9.    Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia sołectw do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora– Biesal

 Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zgłoszenia sołectw do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” w 2014 r. oraz powołania Gminnego Koordynatora – Biesal -   2  głosy za, 9 głosów przeciw, 4 osoby wstrzymały się od głosu.

 

Ad.10.Informacje dyrektora GOK na temat imprez planowanych w sezonie letnim 2014r.

Paweł Jarząbek dyrektor GOK w Gietrzwałdzie poinformował radnych o imprezach które są planowane w sezonie letnim z wykorzystanie nowych obiektów „Gietrzwałdzkich Ogrodów”.

2 i 3 maja w Gietrzwałdzie odbędzie się Końska Majówka organizowana przez Stowarzysze-nie „Z kopyta Przez Warmię”. 

7 czerwca planowane jest uroczyste otwarcie amfiteatru. Impreza odbędzie się we współpracy z Radiem Olsztyn z wykorzystaniem audycji „Łowisko”. Równolegle będą odbywały się imprezy towarzyszące, będzie również zaplecze gastronomiczne, będą atrakcje dla dzieci oraz sprzedaż rękodzieła.

9 i 10 sierpnia planowane są IX Spotkania Warmińskie pomyślane jako przegląd twórczości i aktywności ludzi mieszkających na Warmii. Planowane jest uruchomienie kramów z ręko-dziełem i z kulinariami. Planuje się również aby każda ze wsi naszej gminy zorganizowała kram ze swoimi wyrobami. Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest działalność prowadzona przez mieszkańca Warmii.  

 

Ad.11.Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w części obrębu Naglady.

Wójt wyjaśnił, że celem zmiany planu jest umożliwienie dojazdu do działki, gdyż zmieniony w 2004 roku plan pozbawił ją dojazdu. Właścicielka gruntu na którym mogłaby powstać droga za 15 metrowy pas gruntu chce 100 tys. zł a właściciel gruntów z drugiej strony działki zmarł i  nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Zmiana planu umożliwi poszerzenie istniejącej drogi i da możliwość wytyczenia drogi dojazdowej. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany m.p.z.p. Gminy Gietrzwałd w części obrębu Naglady – 14 głosów za, 1 głos przeciw.

 

Skarbnik wręczył radnym sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2013 rok.

 

Ad. 12. Zakończenie sesji.

Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XLII nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

 
Protokółowała
E. Bielańska