XXIX zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd
Zakończenie sesji godz. 1300.
Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecny Andrzej Robaczewski. Przewodniczący poinformował, że nieobecność radnego jest usprawiedliwiona. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Marek Nowogrodzki dokonał otwarcia obrad XXIX zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli również: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Z-ca Wójta Tadeusz Antoszewski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, kierownik ZGK Jan Kasprowicz, sołtys Naterek Z. Kukuć i sołtys Łajs J. Świst. Przewodniczący powitał przybyłych na sesję przedstawicieli kancelarii prawniczej obsługującej urząd gminy, Marcina Adamczyka i Jerzego Jankowskiego.
Proponowany porządek obrad:
2.Przyjęcie protokółów XXVI, XXVII i XXVIII sesji.
5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
7.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2013 rok.
8.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2013–2021.
9.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały o utworzeniu zakładu budżetowego - Zakład Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie.
10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego.
12. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Gospodarczej.
13. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Gietrzwałd wraz z wykonaniem inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Gietrzwałd”.
14. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany m.p.z.p. dla części ob. Sząbruk, gmina Gietrzwałd.
15. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki nr 54/3 w Dłużkach.
16. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działek nr 55/9, 55/12 i 55/15
w Guzowym Piecu.
17. Podjecie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki nr 9/3 w Grazymach.
18. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działek nr 147/1 i 192/268
w Sząbruku.
19. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działek nr 6/15, 1/17, 1/18
i 324/6 w Unieszewie.
20. Podjęcie uchwały w sprawie zamiany nieruchomości działek 274/5 i 264/2 na działkę 274/7 w Sząbruku.
21. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy części działki 138/7
138/2 w Naterkach.
Przewodniczący zaproponował wprowadzenie następujących zmian do porządku obrad:
Zmianę brzmienia pkt. 11 z „Standardy zimowego utrzymania dróg” na : Podjęcie uchwały
w sprawie standardów zimowego utrzymania dróg oraz dodanie pkt. 9A. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Gietrzwałd. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianami – 14 głosów za.
Ad.2. Przyjęcie protokółów XXVI, XXVII i XXVIII sesji.
Radni nie mieli uwag do przedłożonych protokółów. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółów – 14 głosów za.
Do interpelacji zapisali się: B. Korosteński i J. Grzeszczuk.
B. Korosteński – apel mieszkańców o wycięcie zarośli na zakrętach przy drodze powiatowej na odcinku Sząbruk – Kudypy i naprawę ubytków w drodze na odcinku Gietrzwałd - Kudypy.
J. Grzeszczuk – zjazd z drogi krajowej Nr 16 do Kudyp, jakie są ostatnie ustalenia w tej sprawie.
Wójt poinformował, że w ostatnim czasie w urzędzie odbyło się 5 kontroli. Kontrolowane inwestycje: budowa Orlika w Biesalu, budowa sieci wodociągowej w Nagladach, modernizacja kotłowni w urzędzie gminy, realizacja projektu unijnego realizowanego od 3 lat w GOPS mającego za zadanie dokształcanie osób bezrobotnych oraz działalność wydziału ewidencji ludności i dowodów osobistych.
Podpisane zostało porozumienie z ANR w sprawie przekazania działek w Barwinach, ob. Unieszewo. Sfinalizowane zostało również porozumienie o przekazanie gruntu pod boisko w Grazymach. Marszałek podpisał aneks o przedłużeniu terminu zakończenia budowy sieci wodno-kanalizacyjnej i drogi w Barwinach. Wójt poinformował o ilości środków z WFOŚiGW w Olsztynie wykorzystanych przez naszą gminę w ciągu ostatnich 20 lat. Kwota umorzeń pożyczek za ten okres wyniosła ponad 900 tys zł. Odbyło się spotkanie z przedstawicielem Lasów Państwowych w sprawie zamiany działek pod placami rekreacyjnymi w Naterkach i Gronitach, na działki będące lasem. Procedura zamiany zostanie wszczęta gdy uchwała w sprawie m.p.z.p. tych działek wejdzie w życie. Obyło się walne zgromadzenie Stowarzyszenia Pojezierze Olsztyńskie. Przedstawione zostało sprawozdanie z wykonania budżetu Stowarzyszenia za rok 2012 i przedstawiony został projekt budżetu na rok 2013. W Biesalu zorganizowana była impreza w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podpisana została umowa na środki zewnętrzne przeznaczone na pomoc uczniom w postaci dodatkowych zajęć w ramach projektu Możesz więcej. Pomoc otrzymają uczniowie szkoły w Biesalu. Odbyło się zebranie wiejskie w Cegłowie, na którym wybrano sołtysa nowego sołectwa. W Starostwie odbyły się dwa spotkania odnośnie klastra energii odnawialnej i ochrony środowiska. Warmiński Związek Gmin postanowił przystąpić do klastra. Odbył się konwent wójtów. Omawiano pomysł prezydenta Olsztyna polegający na zakazie wjazdu dużych samochodów ciężarowych do miasta, wyznaczając objazdy przez sąsiadujące z miastem gminy. Wójtowie stali na stanowisku, że prezydent miasta nie jest kompetentną osobą do wyznaczania objazdów. Prezydent i wójtowie podolsztyńskich gmin doszli do porozumienia i będą wspólnie działać aby przyspieszyć budowę obwodnicy miasta. Odbędą się zebrania mieszkańców Gronit i Guzowego Pieca.
W drodze przetargu wybrano dostawcę pomocy naukowych do szkół. Zakupy finansowane będą z programu Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III w szkołach podstawowych gminy Gietrzwałd. Gmina otrzymała dotację z PFRON na zakup pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych. Znana jest data podpisania z Marszałkiem umowy na dofinansowanie rekultywacji nieczynnych wysypisk w Biesalu, Unieszewie i Górowie gm. Kolno i z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na dofinansowanie budowy mieszkań socjalnych. Przygotowywany jest wniosek na dofinansowanie przebudowy drogi z Woryt w kierunku Pelnika. Środki pochodzić będą z funduszy uzyskanych z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji. Do WFOŚiGW złożony zostanie wniosek o pożyczkę na dokończenie budowy kanalizacji w Worytach. Ogłaszane są przetargi na sprzedaż działek budowlach w Unieszewie, Śródce, Gietrzwałdzie i Nagladach. Wójt poinformował, że spotka się z p. Dowgiałło aby przedstawić mu propozycje Komisji dotyczące budynku domu kultury w Gietrzwałdzie. Odbyło się zebranie z mieszkańcami Rapat w sprawie remontu drogi nr 16. Mieszkańcy zgłosili uwagi co do sposobu i jakości wykonywania robót remontowych. Odbyło się coroczne spotkanie z sołtysami na którym przekazano ich bieżące informacje. Zebrania takie będą odbywały się co kwartał. Odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia.
Ad.5. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
Piotr Korol – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja odbyła jedno posiedzenie na którym opracowała następujący plan pracy na I półrocze 2013 roku:
1. Sprawdzenie czy wszyscy pracownicy urzędu gminy posiadają zakresy czynności,
2. Stan kanalizacji i wodociągów, grudniowa awaria sieci w Sząbruku: poniesione koszty i konsekwencje, wyciągnięte wnioski, skarga Państwa Majewskich w sprawie zalewania terenu, poniesione koszty i konsekwencje, wyciągnięte wnioski,
3. Psy w gminie Gietrzwałd, czy są przeprowadzane kontrole odnośnie rejestracji psów, na co wydawane są pieniądze z tego podatku, analiza kosztów ponoszonych przez gminę na opiekę nad psami i kotami,
4. Monitoring kontroli wewnętrznych i zewnętrznych w urzędzie gminy i jednostkach podległych,
5. Przygotowanie opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2012 rok i przygotowanie wniosku o absolutorium.
Odbyło się głosowanie nad przyjęciem planu pracy Komisji Rewizyjnej na I półrocze 2013 roku - 14 głosów za.
Iwona Omilian – Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że komisja spotkała się dwa razy. Odbyła wyjazdowe spotkanie podczas którego odwiedziła ośrodek zdrowia w Sząbruku. Wnioski z wizyty:
· Czy przeprowadzono negocjacje z Zakładem Gazowniczym w sprawie opłat za dostawę gazu i czy konserwator szkolny ma w zakresie obowiązków obsługę ośrodka,
Komisja odwiedziła Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sząbruku, wnioski:
· Nadal w budynku socjalnym przy Orliku nie wykonano remontu drzwi i impregnacji elewacji,
· W przedszkolu istnieje pilna potrzeba wymiany mebli w szatni.
Komisja odwiedziła również wiejski dom kultury w Sząbruku, wnioski:
· Jak najszybsze naprawienie pieca c.o.
W Biesalu Komisja oglądała suszarnię w komunalnym budynku mieszkalnym nr 26.
Na drugim wspólnym z Komisją Gospodarczą spotkaniu Komisja zaopiniowała podania o mieszkania komunalne. Odnośnie pomieszczenia suszarni w Biesalu Komisja pozostawia decyzję w sprawie wynajęcia Wójtowi.
Jarosław Żejmo – Przewodniczący Komisji Gospodarczej, poinformował, że Komisja odbyła jedno spotkanie, wspólnie z Komisją Społeczno-Mieszkaniową. Komisje zajmowały się następującymi tematami: zimowe utrzymanie dróg, Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie i sprawy różne. Wnioski dotyczące GOK w Gietrzwałdzie: Czy właściciel Karczmy jest zainteresowany odkupieniem dzierżawionych pomieszczeń? Jeśli nie, to czy zechce partycypować w kosztach remontu budynku proporcjonalnie do dzierżawionej powierzchni. Komisja oczekuje odpowiedzi na te pytania do 15 lutego br. Komisja oczekuje również przedstawienia przez GOK koncepcji promocji gminy na mistrzostwach świata w siatkówce plażowej z określeniem wydatków na ten cel, a także koncepcji dalszego funkcjonowania domów kultury i świetlic wiejskich.
Ad.6. Odpowiedzi na interpelacje.
Z-ca Wójta T. Antoszewski odpowiedział, że wystosuje pismo do Powiatowej Służby Drogowej w sprawie wycięcia krzewów przy drodze powiatowej na odcinku Sząbruk-Kudypy i uzupełnienia ubytków na odcinku Sząbruk-Gietrzwałd.
Zjazd z drogi nr 16 – ostatnie pismo w tej sprawie to opinia urzędu gminy w sprawie projektu obwodnicy Olsztyna w której zawarto potrzebę wyznaczenia pasa zjazdowego z trasy
nr 16. T. Antoszewski zobowiązał się do wystosowania pisma do Generalnej Dyrekcji Dróg w tej sprawie. U. Skwarek zaproponowała stworzenie rejestru pism wysyłanych w sprawie dróg. T. Antoszewski odpowiedział, że on wysyła pisma w tej sprawie i ma ich rejestr. Radna poprosiła aby co pewien czas zaznajamiać radę o efektach wysyłanych pism. Przewodniczący zaproponował, że zaprosi na następną sesję dyrektora Powiatowej Służby Drogowej.
Ad.7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2013 rok.
Skarbnik przedstawił warunki zakupu autobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych z dofinansowaniem z PFRON. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2013 rok – 14 głosów za.
Ad.8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2013–2021.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2013–2021 – 14 głosów za.
Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1100 do godz. 1115.
Ad.9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały o utworzeniu zakładu budże-towego - Zakład Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany uchwały o utworzeniu zakładu budżetowego - Zakład Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie – 14 głosów za.
Ad. 9A. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Gietrzwałd.
Sekretarz wyjaśniła, że przy dokonywaniu kolejnych zmian w uchwale o statucie gminy, pomyłkowo pominięty został w wykazie jednostek organizacyjnych gminy GOPS. Odkryto pomyłkę i należy ją naprawić dopisując GOPS do listy jednostek organizacyjnych. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Gietrzwałd – 14 głosów za.
Ad.10.Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego – 14 głosów za.
Ad.11.Podjęcie uchwały w sprawie standardów zimowego utrzymania dróg.
T. Antoszewski, autor projektu uchwały poprosił o zmianę w zapisie „pkt II, pkt 3 kolejność – pozostałe drogi i ulice w poszczególnych miejscowościach oraz dojazdy do kolonii”, gdzie nad grupami miejscowości umieszczone zostały cyfry rzymskie od I do V. Radna U. Skwarek zgłosiła uwagę, że cyfry te mogą sugerować kolejność odśnieżania. Autor projektu wyjaśnił, że cyfry te oznaczają obszary działania poszczególnych operatorów, którzy rozpoczynają pracę jednocześnie. Uwzględnił uwagę i zaproponował usunięcie cyfr i dopisanie do treści pkt 3 słów: „ jednocześnie w niżej wymienionych rejonach”. U. Skwarek wystąpiła z wnioskiem formalnym o wprowadzenie zaproponowanej zmiany do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem o wprowadzenie zmian w projekcie uchwały – 14 głosów za. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie standardów zimowego utrzymania dróg – 14 głosów za.
Ad.12.Podjęcie uchwały w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Gospodarczej.
J. Zalewski zgłosił kandydaturę Jarosława Żejmo. J. Żejmo wyraził zgodę na kandydowanie. Złożono wniosek o zamknięcie dyskusji. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem – 14 głosów za. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Gospodarczej – 13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad.13.Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Gietrzwałd wraz z wykonaniem inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Gietrzwałd”.
A. Kochanowska wyjaśniła, że posiadanie Programu jest niezbędnym warunkiem, aby gmina mogła ubiegać się o pomoc finansową w wys. do 85% kosztów zdjęcia, transportu i utylizacji pokryć azbestowych z terenu gminy. Mieszkańcy będą składać wnioski o dofinansowanie do urzędu gminy, a gmina złoży wniosek do WFOŚiGW. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem uchwały w sprawie przyjęcia „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Gietrzwałd wraz z wykonaniem inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Gietrzwałd” – 14 głosów za.
Ad.14.Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany m.p.z.p. dla części ob. Sząbruk, gmina Gietrzwałd.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia zmiany m.p.z.p. dla części ob. Sząbruk, gmina Gietrzwałd – 14 głosów za.
Ad.15.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki nr 54/3 w Dłużkach.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie nabycia nieruchomości działki nr 54/3 w Dłużkach – 14 głosów za.
Ad.16.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działek nr 55/9, 55/12 i 55/15 w Guzowym Piecu.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływsprawie nabycia nieruchomości działek nr 55/9, 55/12 i 55/15 w Guzowym Piecu 14 głosów za.
Ad.17.Podjecie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki nr 9/3 w Grazymach.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie nabycia nieruchomości działki nr 9/3 w Grazymach – 14 głosów za.
Ad.18.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działek nr 147/1 i 192/268
w Sząbruku.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawienabycia nieruchomości działek nr 147/1 i 192/268 w Sząbruku – 14 głosów za.
Ad.19.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działek nr 6/15, 1/17, 1/18
i 324/6 w Unieszewie.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawienabycia nieruchomości działeknr 6/15, 1/17, 1/18 i 324/6 w Unieszewie – 14 głosów za.
Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1150 do godz. 1210.
Ad.20.Podjęcie uchwały w sprawie zamiany nieruchomości działek 274/5 i 264/2 na działkę 274/7 w Sząbruku.
Radni obejrzeli na stronie WWW.geoportal.gov położenie proponowanych do zamiany gruntów. U. Skwarek miała obawy, że dokonując zamiany pozbawimy mieszkańców swobodnego dojazdu do jeziora. Radni dyskutowali nad zasadnością zamiany. U. Skwarek była za zamianą gruntów, pod warunkiem, że Wójt spowoduje, że sąsiadująca działka będąca własnością ANR zostanie przekazana gminie, co zabezpieczy powszechnie dostępną drogę do jeziora. Wójt wyjaśnił, że tak się stanie, gdyż przez tę działkę będzie przechodziła sieć wodociągowa. Po jej położeniu wystąpi do ANR o przekazanie gminie tego terenu jako zajętego pod infrastrukturę. Wójt poinformował, że uchwała o nieodpłatnym nabyciu tej działki od ANR zostanie przedłożona radnym na następnej sesji. Wójt poinformował, że działka którą gmina otrzyma w drodze wymiany i działka przejęta od ANR będą służyły jako droga do jeziora i jako teren przez który będzie przechodziła nić główna wodociągu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały sprawie zamiany nieruchomości działek 274/5 i 264/2 na działkę 274/7 w Sząbruku – 14 głosów za.
Na sesję przybył komendant gminny OSP w Gietrzwałdzie. Wójt złożył na jego ręce podziękowania za zorganizowanie i prowadzenie przez strażaków kilkudniowej akcji poszukiwawczej zaginionego mieszkańca Naglad.
Ad.21.Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy części działki 138/7 138/2 w Naterkach.
Wójt poinformował, że działka ta jest drogą, która przebiega między budynkiem mieszkalnym a budynkiem gospodarczym. Oba mają jednego właściciela. Spór o tę drogę zakończył się w sądzie. Wyrok sądu pozostawił drogę w miejscu w którym się znajduje. Właściciel budynków nadal nie jest zadowolony z takiego stanu rzeczy. Przedłużenie dzierżawy ma umożliwić mu przywrócenie przejezdności drogi. Z. Kukuć sołtys Naterek i J. Grzeszczuk uważali, że ta droga jest mieszkańcom potrzebna. T. Antoszewski zobowiązał się, że gdy tylko upłynie czas dzierżawy spowoduje, że droga będzie przejezdna. E. Ratowska zgłosiła pomyłkę: w porządku obrad podano nr dz. 138/7a w projekcie uchwały jest działka 138/2. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy części działki 138/2 w Naterkach – 14 głosów za.
Ad.22.Sprawy różne.
Przewodniczący poinformował, iż zaplanował szkolenie dla radnych na temat planów zagospodarowania przestrzennego. Termin zostanie ustalony i podany do wiadomości
Wójt przedstawił wycenę nieruchomości po szkole w Rapatch. Na poprzedniej sesji podjęta została uchwała o zamianie udziałów w działkach, co dało możliwość lepszego uporządkowania własności w obrębie nieruchomości. Wójt skonsultował z radą wysokość dopłaty jaką nabywcy mają wnieść do budżetu gminy. Dopłata ta wynika z różnicy w wycenionej wartości nieruchomości.
B. Korosteński poinformował, że przy ul. Hermana, przy cmentarzu w Sząbruku, stoi obumarły jesion który zagraża bezpieczeństwu parkujących tam samochodów. Radny prosił o wycięcie tego drzewa.
J. Żejmo poprosił o usunięcie w Unieszewie brzozy, która rośnie na skarpie i niebezpiecznie pochyla się nad drogą.
P. Korol poprosił o spowodowanie aby dzieci z Jadamin po zajęciach dodatkowych mogły być odwożone do domu. A. Kochanowska zaprosiła radnego na rozmowę w tej sprawie.
Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XXIX zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
Elżbieta Bielańska