czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Rejestr zmian
 Drukuj informację

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Protokół XXIII sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2012-10-16 07:31:44 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 23
 
XXIII zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
z dnia 6 września    2012r.
 
Początek sesji godz. 1000
Zakończenie sesji    godz. 1425.
Na sesji obecnych było 13 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecny Sławomir Szatkowski, Jarosław Żejmo przybył o godz. 1030. Przewodniczący  poinformował, że nieobecność radnego została usprawiedliwiona. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych, z powodu wygaśnięcia mandatu Tadeusza Antoszewskiego na dzień 06 września 2012r. - 14 radnych
 
Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad XXIII zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli również: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Z-ca Wójta Tadeusz Antoszewski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, mieszkanka Gietrzwałdu Aneta Bilińska, redaktor Gazety Gietrzwałdzkiej i sołtys sołectwa Naterki Zbigniew Kukuć.
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.Przyjęcie protokółów XXI i XXII sesji.
3.Interpelacje
4.Sprawozdanie Wójta.
5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
6.Odpowiedzi na interpelacje.
7.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
8.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
9.    Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości działki Nr 73/1 w Podlejkach.
10.     Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości mieszkania w Sząbruku
ul. A. Samulowskiego 3 na dz. 249/2 .
11. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek Nr 61/1 , 64/1 i 85/1 w Gronitach.
12.     Podjęcie uchwały w sprawie darowizny nieruchomości działki Nr 18 w Dłużkach.
13.     Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umów dzierżawy na części działek: Nr 139/3, 139/5 i 19/12 w Rapatach oraz działki Nr 50/16 w Biesalu.
14.     Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek Nr 126/20, 126/21 i 126/22 w Sząbruku.
15. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. gminy Gietrzwałd w otoczeniu Jeziora Wulpińskiego – obręb Unieszewo.
16. Podjecie uchwały zmieniającej w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Gietrzwałd.
17. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwalę w sprawie określenia stawki opłaty targowej.
18.     Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia sołectwa Unieszewo do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz powołania Gminnego Koordynatora.
19.     Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w zakresie realizacji projektu pn. „Rekultywacja składowisk odpadów komunalnych w m. Biesal i m. Unieszewo, gm, Gietrzwałd oraz w m. Górowo, gm. Kolno.
20. Sprawy różne.
Wójt poprosił o uzupełnienie zapisu pkt 17 o słowa „zasad poboru oraz zwolnień”, gdyż uchwała jest w sprawie określenia stawki opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień. Piotr Korol – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zaproponował dodanie do porządku obrad punktu: Przyjęcie planu pracy Komisji Rewizyjnej na II półrocze 2012 roku. Przewodniczący zaproponował aby był to punkt 19a porządku. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianą – 12 głosów za.
 
Ad.2.    Przyjęcie protokółów XXI i XXII sesji.
Radni nie mieli uwag do protokółów. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad – 12 głosów za.
Ad.3.    Interpelacje.
Do interpelacji zapisali się: E. Ratowska, M. Brożewska, P. Korol, J. Grzeszczuk, M. Łączyńska, B. Rydzewska, M. Nowogrodzki i  B. Korosteński.
E. Ratowska – jak mieszkańcy mają przygotować się do odbioru popiołu?
M. Brożewska - prośba o naprawę drogi Łajsy – Smoleń,
P. Korol – dowóz dzieci do szkoły, czy są przeprowadzane kontrole, czy autobusami tymi jeżdżą również inne osoby, czy są w nich miejsca stojące, czy dzieci muszą mieć zapięte pasy,
- prośba o odpowiedź na pytanie w sprawie drogi do Śródki zadane na ostatnim spotkaniu komisji,
J. Grzeszczuk – czy istnieje możliwość aby Gmina udzieliła pożyczki Stowarzyszeniom na realizację projektów wspieranych środkami zewnętrznymi do chwili gdy Urząd Marszałkowski przekaże środki.
M. Łączyńska – oświetlenie na ul. Lawendowej – prośba o wyjaśnienie pomyłki i pomoc przy wykonaniu podłączenia do sieci energetycznej. Skrzynka umożliwiająca podłączenie została założona nie w tym miejscu gdzie planowano. Obecne umiejscowienie skrzynki wymaga przeprowadzenie kabla pod drogą co zwiększy koszty, a Rada Sołecka nie ma już na to pieniędzy.
B. Rydzewska – kiedy rozpocznie się remont mieszkania w Worytach nr 24 ?
M. Nowogrodzki – zapytanie co dalej z placami wiejskimi w Naterkach i Gronitach?
- co z szerokopasmowym internetem?
B. Korosteński – prośba o wykonanie parkingu tak, aby uczniowie szkoły w Sząbruku bezpiecznie wysiadali z autobusu. Wymaga to utwardzenia kawałka placu aby autobus mógł wjechać.
Ad.4.    Sprawozdanie Wójta.
Wójt przedstawił sprawozdanie ze swojej pracy i wydarzeń jakie miały miejsce od 25 lipca do dzisiaj. Poinformował, że w tym czasie odbyły się święta miejscowości Unieszewo, Łęguty, Śródka, Gronity i Gietrzwałd, złożyli wizytę goście z Riedberg, odbył się mecz Polska – Niemcy w Naterkach, odbyły się Spotkania Warmińskie, uroczyście otworzono plac zabaw w Sząbruku i świetlicę w Gronitach, odbyły się zebrania mieszkańców Gronit i Rapat. W Gronitach tematem wiodącym były drogi w miejscowości i prowadzące do niej, w Rapatach plany związane z działalnością świetlicy wiejskiej, remont drogi Nr 16 i poprawa stanu dróg lokalnych w Rapatach. Wyłonieni zostali wykonawcy usługi – dowóz uczniów do szkół. Jest ich trzech. Podpisana została umowa na modernizację drogi Gietrzwałd – Woryty. Rozpoczęły się prace związane z przebudową kotłowi w budynku urzędu gminy. Rozpoczęto prace naprawcze w budynku szkoły podstawowej w Sząbruku. Zawarta została umowa na udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 3.738.050zł. z Bankiem Ochrony Środowiska. Zakończone zostały prace na drodze Gietrzwałd – Woryty do Rezydencji Warmińskiej. 10 września zostanie przekazany plac budowy tzw. „Ogrodów Gietrzwałdzkich”. Do końca tego roku, zgodnie z harmonogramem, zostanie przebudowana ulica Klasztorna, bulwar handlowy przy ulicy Ostródzkiej, bulwar nad rzeką Giłwą łącznie z mostkiem. Pozostałe prace zostaną wykonane do końca sierpnia przyszłego roku. Gmina otrzymała środki unijne na budowę systemu grzewczego w przedszkolu w Biesalu i na indywidualizację procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół podstawowych w gminie Gietrzwałd. Obniżono ceny na sprzedaż nieruchomości – działek w Nagladach i Unieszewie. W Barwinach trwa budowa sieci wodno-kanalizacyjnej i tempo prac wskazuje na dotrzymanie terminu zakończenia inwestycji. Wójt poinformował o pożarze u państwa Wiśniewskich w Pęglitach. Spłonęła stodoła z tegorocznymi zbiorami. Trwają końcowe prace na Orliku w Biesalu. M. Nowogrodzki zapytał czy kwota 30tys. wystarczy na naprawienie usterek w szkole w Sząbruku. Wójt odpowiedział, że remontem objęte zostaną piwnice a także połączenie rynien z nadbudówek z rynnami zbiorczymi i rurami spustowymi, podwyższenie obróbek blacharskich w koszach rynien, usunięcie spękań płyty kartonowo-gipsowej na korytarzu na I piętrze i w niektórych klasach, obudowanie postumentami umywalek w klasach, uruchomienie serwerowni i dokończenie malowania ogrodzenia. Do wykorzystania do końca stycznia 2013 roku jest kwota 93tys.
U. Skwarek zapytała Wójta czy prawdą jest, że ciąży na nim wyrok za przestępstwo umyślne. Wójt odpowiedział, że nie ma wyroku za przestępstwo umyślne.
Ad.5.    Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
Marek  Nowogrodzki – Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że odbyło się posiedzenie połączonych Komisji: Gospodarczej i Społeczno-Mieszkaniowej. Posiedzenie miało następujący porządek obrad:
·         Plan rozwoju i modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej – J. Kasprowicz,
·         Omówienie wykonania budżetu za I półrocze 2012 roku - J. Greifenberg,
·         Sprawy bieżące Gminy   -   M. Ziółkowski,
·         GOK w Gietrzwałdzie – sprawy bieżące - P. Jarząbek,
·         strona internetowa gminy Gietrzwałd - H. Bienkiewicz, P. Jarząbek,
·         Sprawy   różne.
Gościem na spotkaniu był Kazimierz Błaszczyński. Chce za symboliczną kwotę odkupić drogę gminną prowadzącą do jego posesji. Stanowisko Komisji w tej sprawie: ze względu że droga prowadzi także do zabudowań innych mieszkańców – nie sprzedawać lecz wydzierżawić na określonych warunkach. Zdaniem Komisji przekazanie działki Nr 18 w Dłużkach Zarządowi Melioracji powinno być poprzedzone wizją lokalną. Komisja długo dyskutowała o stawkach opłaty targowej i proponuje obniżenie stawki w dni odpustu do 60zł oraz pozostawienie pozostałych stawek bez zmian. Komisja dyskutowała na temat co dalej z GOK. Omawiano również stronę internetową gminy. Od 1 października rusza nowa strona. Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej zrelacjonowała wizyty swojej Komisji w placówkach oświatowych.
Iwona Omilian - Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała o wynikach wizyty w placówkach oświatowych. Swoje uwagi Komisja zawarła w protokóle posiedzenia. W placówkach trwały ostatnie prace porządkowe. Obiekty były przygotowane do nowego roku szkolnego. Komisja rozpatrzyła podania o przydział mieszkań, zamianę mieszkania i o wykonanie remontów w mieszkaniach.
Piotr Korol – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja odbyła posiedzenie na którym ustaliła plan pracy na II półrocze 2012r.
Ad.6.    Odpowiedzi na interpelacje.
Odbiór popiołu – Wójt odpowiedział, że będzie odbierany z gospodarstw domowych po uprzednim zgłoszeniu i wyposażeniu się w pojemnik na popiół. Na osiedlach pojemnik postawi ZGK pod koniec września. E. Ratowska poprosiła o rozpowszechnienie informacji o warunkach wywozu popiołu.
Naprawa drogi Łajsy – Smoleń oraz drogi do Śródki – Wójt odpowiedział, że cały czas trwają prace związane z utwardzaniem dróg gminnych. Gdy zostaną zakończone to ekipa przejdzie na drogi gruntowe i będzie je naprawiała. P. Korol zwrócił uwagę na potrzebę naprawy wyjazdu z drogi gminnej na drogę Podlejki – Olsztynek na wysokości Guzowego Pieca.
Prefinansowanie inwestycji prowadzonych przez Stowarzyszenie a dofinansowywanych z funduszy unijnych – Wójt odpowiedział, że jeszcze nie wydzielona została w budżecie żadna kwota na ten cel. Wójt widzi potrzebę prefinansowania ale trudno przewidzieć jaką kwotę na to zarezerwować. Skarbnik poinformował, że warunkiem udzielenia stowarzyszeniu pożyczki na prefinansowanie jest  inwestycja której realizacja należy do zadań własnych gminy.
Oświetlenie ulicy Lawendowej – Wójt zobowiązał się że sytuacja zostanie przeanalizowana i zostanie znalezione rozwiązanie aby oświetlenie zaczęło działać.
Mieszkanie w Worytach – Wójt zobowiązał się że znajdzie wykonawcę posadzki.
Place wiejskie – plany zagospodarowania zostały opracowane są na etapie uzyskiwania uzgodnień. Gdy zostaną uchwalone będzie można podjąć rozmowy z Regionalnym Dyrektorem Lasów Państwowych o zamianę gruntów. Wójt przypuszcza że na listopadowej sesji można będzie podjąć uchwałę w sprawie zmiany planów zagospodarowania terenów placów wiejskich w Gronitach i Naterkach.
Internet szerokopasmowy – Wójt poinformował, że wysłał kolejne pismo z zapytaniem czy inwestycja będzie realizowana i kiedy ruszy.
Parking – miejsce wysiadania uczniów – Wójt odpowiedział, że wjazd zostanie poszerzony tak aby autobus mógł wjechać a uczniowie wysiadali na parkingu.
Dowożenie uczniów – A. Kochanowska poinformowała, że autobusy którymi dowożone są dzieci do szkoły to autobusy rejsowe na które uczniowie mają bilety miesięczne. Mogą więc mieć pasażerów innych niż uczniowie. Warunkiem aby dzieci jechały takim autobusem jest obecność opiekuna. Opiekun odpowiada za bezpieczeństwo dzieci w czasie wsiadania, przewozu i wysiadania. Miejsce siedzące muszą mieć dzieci do dwunastego roku życia. Pasy, jeśli jest w nie wyposażony autobus, dzieci muszą zapinać.
Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1135 do godz. 1215.
Po przerwie Przewodniczący zaproponował, aby zgodnie z sugestią Komisji Gospodarczej przenieść punkt 12. Podjęcie uchwały w sprawie darowizny nieruchomości działki Nr 18 w Dłużkach, na następną sesję i głosować nad nią po oględzinach w terenie.   Odbyło się głosowanie nad przeniesieniem punktu 12 - 13 głosów za.
 
Ad.7.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
M. Nowogrodzki wystąpił z wnioskiem aby pkt 3 autopoprawki do zmian w budżecie, zwiększenie wydatków w dziale 750 rozdział 75023 w paragrafach: 4010, 4110, 4112 o kwotę 33.500zł, zdjąć z porządku obrad dzisiejszej sesji. Radni chcą bliżej zapoznać się z zaproponowanymi zmianami. Skarbnik wyjaśnił na czym polegają zaproponowane zmiany w dziale 750 rozdział 75023. B. Korosteński wystąpił z wnioskiem aby punkt 3 pozostawić w porządku obrad dzisiejszej sesji. Odbyło się głosowanie nad zdjęciem z porządku obrad punktu 3 autopoprawki do proponowanych zmian w budżecie – 11 głosów za, 1 głos przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.  Skarbnik wyjaśnił zaproponowane zmiany w budżecie na 2012 rok ( radni otrzymali je w materiałach na sesję). Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok – 13 głosów za.
Ad.8.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021 – 13 głosów za.
Ad.9.    Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości działki Nr 73/1 w Podlejkach.
Wójt wyjaśnił, że działka ta to droga która leży między działkami prywatnymi i nie prowadzi do żadnej nieruchomości. Właściciel otaczających ją gruntów chce ją kupić aby scalić swoje grunty. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości działki Nr 73/1 w Podlejkach – 13 głosów za.
Ad.10.Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości mieszkania w Sząbruku ul. A. Samulowskiego 3 na dz. 249/2 .
Wójt poinformował, że lokal ten znajduje się w dawnym budynku szkoły, nad ośrodkiem zdrowia. Lokal i grunt zostały już wydzielone. U. Skwarek poinformowała, że jest przeciwna sprzedawaniu mieszkań w budynkach użyteczności publicznej. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości mieszkania w Sząbruku ul. A. Samulowskiego 3 na dz. 249/2 – 10 głosów za, 2 głosy przeciw,   1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad.11.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek Nr 61/1 , 64/1 i 85/1 w Gronitach.
Wójt poinformował, że nabycie tych działek pozwoli zmodernizować i uczynić funkcjonalnym skrzyżowanie dróg gminnych w Gronitach a także  pozwoli poszerzyć odcinek drogi gminnej. Działki są już wydzielone. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działek Nr 61/1 , 64/1 i 85/1 w Gronitach – 13 głosów za.
Ad.12.Podjęcie uchwały w sprawie darowizny nieruchomości działki Nr 18 w Dłużkach.
Punkt przesunięty na następną sesję.
Ad.13.Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umów dzierżawy na części działek: Nr 139/3, 139/5 i 19/12 w Rapatach oraz działki Nr 50/16 w Biesalu.
Wójt poinformował, że działki te są dzierżawione od lat. Dzierżawcy wystąpili o przedłużenie dzierżawy. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przedłużenia umów dzierżawy na części działek: Nr 139/3, 139/5 i 19/12 w Rapatach oraz działki Nr 50/16 w Biesalu – 13 głosów za.
Ad.14.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek Nr 126/20, 126/21 i 126/22 w Sząbruku.
Wójt wyjaśnił, że grunty te są potrzebne aby droga miała odpowiednie parametry. Właściciel gruntu chce go przekazać gminie nieodpłatnie. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działek Nr 126/20, 126/21 i 126/22 w Sząbruku - 13 głosów za.
Ad.15.Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. gminy Gietrzwałd w otoczeniu Jeziora Wulpińskiego – obręb Unieszewo.
Wójt poinformował, że prace nad planem trwały 3 lata. Plan został wyłożony do wglądu. Żadne uwagi ani skargi nie wpłynęły. U. Skwarek zapytała które punkty starego planu zostały zmienione. Wójt odpowiedział, że zmian jest bardzo dużo. Poprzedni plan był opracowywany i uchwalany w latach 2002 – 2003 gdy nie byliśmy członkiem UE. Obecnie obowiązują zmienione przepisy stąd duże zmiany w planie. Obecny projekt obejmuje tylko tereny nad brzegiem jeziora. U. Skwarek poinformowała, że będzie głosowała przeciw podjęciu tej uchwały. Swoje stanowisko uzasadniła tym, że zmiany w planie są duże a na spotkaniu Komisji Gospodarczej nie zostały omówione. Wyjaśnienie do uchwały sugeruje niewielkie zmiany. Wójt poinformował, że w zmienionym planie nie uległy zmianie granice działek ani przeznaczenie terenów. Plan został sporządzony zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami aby inwestorzy mogli korzystać z dofinansowania unijnego. M. Nowogrodzki wystąpił z wnioskiem o przesunięcie głosowania nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. gminy Gietrzwałd w otoczeniu Jeziora Wulpińskiego – ob. Unieszewo na następną sesję, co da czas radnym na szczegółowe zapoznanie się z projektem uchwały. Wójt zaproponował aby radni zapoznawali się z planami w czasie kiedy są wykładane do publicznej wglądu. Wtedy pracownicy i Wójt udzielają szczegółowych wyjaśnień wszystkim zainteresowanym. Jest to ok. 2 miesiące przed przedstawieniem projektu do uchwalenia, więc jest wtedy dużo czasu na omawiania planu na komisjach. Ustalono, że radni będą zawiadamiani e-mailem o terminie wyłożenia planu.
Odbyło się głosowanie nad przeniesieniem na następną sesję punktu 15.Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia m.p.z.p. gminy Gietrzwałd w otoczeniu Jeziora Wulpińskiego – obręb Unieszewo – 10 głosów za, 2 głosy przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad.16.Podjecie uchwały zmieniającej w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Gietrzwałd.
H. Bienkiewicz poinformowała, że zmiana polega na uaktualnieniu wykazu sołectw i gminnych jednostek organizacyjnych. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Gietrzwałd – 13 głosów za.
Ad.17.Podjęcie uchwały zmieniającej uchwalę w sprawie określenia stawki opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień.
Komisja Gospodarcza zaproponowała następujące stawki opłaty:
1.   w dni odpustu:
a)    z ręki, kosza i worka –   20,00 złotych,
b)    stołu – 60,00 złotych,
c)    samochodu, przyczepy – 60,00 złotych,
d)    dla pozostałych form prowadzenia sprzedaży, nie wymienionych w ppkt a,b,c – 60,00 złotych,
2. w pozostałe dni roku:
a) z ręki, kosza i worka – 10,00 złotych,
b) stołu – 30,00 złotych,
c) samochodu, przyczepy – 40,00 złotych,
d) dla pozostałych form prowadzenia sprzedaży, nie wymienionych w ppkt a,b,c – 30,00 złotych,
3. we wszystkie dni roku, poza okresem odpustów, przy sprzedaży artykułów spożywczych z samochodu, przyczepy w wysokości 20,00 złotych.
Wójt zaproponował stawkę w pkt. 3. we wszystkie dni roku, poza okresem odpustów, przy sprzedaży artykułów spożywczych z samochodu, przyczepy w wysokości 40,00 złotych, a radny B. Korosteński stawkę 30 złotych. Radni dyskutowali nad zaproponowanymi stawkami.
Odbyło się głosowanie nad proponowanymi wysokościami stawki:    40,00złotych – 0 głosów, 30,00złotych – 3 głosy za   20,00złotych - 10 głosów za.
 
U. Skwarek miała zastrzeżenia do zapisu § 4. Zwalnia się od opłaty targowej sprzedaż na imprezach organizowanych przez Rady Sołeckie, jednostki organizacyjne gminy oraz inne podmioty prowadzące działalność non profit.
Uważała, że zapis jest szeroki i może prowadzić do nadużyć. U. Skwarek zaproponowała, aby treść zapisu § 4 przeanalizowała Komisja Gospodarcza. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie określenia stawek opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień – 12 głosów za, 1 głos przeciw.
Ad.18.Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia sołectwa Unieszewo do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz powołania Gminnego Koordynatora.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zgłoszenia sołectwa Unieszewo do Programu Odnowy Wsi Województwa Warmiń-sko-Mazurskiego oraz powołania Gminnego Koordynatora – 13 głosów za.
Ad.19.Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w zakresie realizacji projektu pn. „Rekultywacja składowisk odpadów komunalnych w m. Biesal i m. Unieszewo, gm, Gietrzwałd oraz w m. Górowo, gm. Kolno.
Wójt wyjaśnił, że aby uzyskać środki zewnętrzne na rekultywację wysypisk w Biesalu i Unieszewie zaistniała potrzeba zawarcia porozumienia z gminą Kolno w sprawie wspólnego ubiegania się o te środki. Nasza gmina ma mała powierzchnię wysypisk i  zbyt małą ilość odpadów zgromadzonych na wysypiskach aby samodzielnie uzyskać dofinansowanie. W takiej samej sytuacji jest mała gmina Kolno. Wspólne działanie daje szansę na powodzenie. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do końca września 2012r. Udział finansowy gminy Kolno w tym przedsięwzięciu zostanie zabezpieczony wekslem lub wpisem na hipotece nieruchomości. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w zakresie realizacji projektu pn. „Rekultywacja składowisk odpadów komunalnych w m. Biesal i m. Unieszewo, gm, Gietrzwałd oraz w m. Górowo, gm. Kolno – 13 głosów za.
Ad.19a. Przyjęcie planu pracy Komisji Rewizyjnej na II półrocze 2012 roku.
Piotr Korol Przewodniczący Komisji Rewizyjnej rozdał radnym plan pracy Komisji na              II półrocze 2012 roku, który jest następujący:
1.   Ocena wykonania budżetu gminy za I półrocze 2012 roku
2.   Sprawdzenie wykonania wniosków i zaleceń poszczególnych komisji Rady Gminy Gietrzwałd
3.   Sprawdzenie w jakim stopniu realizowane są wnioski sołtysów po ostatnim spotkaniu w Urzędzie Gminy
4.   Analiza projektu budżetu na 2013 rok.
Odbyło się głosowanie nad przyjęciem planu pracy Komisji Rewizyjnej na II półrocze 2012 roku – 13 głosów za.
Ad.20.Sprawy różne.
M. Nowogrodzki – co ze  skrzyżowaniem w Naterkach – Wójt odpowiedział, że jest już porozumienie w sprawie uczestnictwa powiatu w finansowaniu i ku końcowi dobiegają uzgodnienia projektu.
M. Nowogrodzki – czy przewidywany jest remont posterunku policji w Gietrzwałdzie – Wójt odpowiedział, że zgodnie z informacją od kierownika posterunku przewidywany jest remont.
U. Skwarek zapytała, czy nie należy zakupić zgniatarek do opakowań plastikowych. Zgniatanie spowodowuje, że rzadziej będą wywożone pojemniki z odpadami segrego-wanymi. 
U. Skwarek zapytała  czy w ZGK jest konserwator mieszkań komunalnych. Wójt odpowiedział, że nie ma. Remontów dokonują wyznaczeni pracownicy na polecenie kierownika.
U. Skwarek poprosiła aby Komisja Gospodarcza zainteresowała się stanem podliczników w lokalach  wynajmowanych od gminy. Była zdania, że podliczniki powinny być w każdym takim lokalu.
A. Robaczewski zapytał jaki jest koszt wykonania operatu szacunkowego. Wójt odpowiedział, że koszt operatu wynosi od 200 do 400zł. Radnego niepokoi sytuacja gdy zainteresowany kupnem zmienia zdanie w momencie gdy nie odpowiada mu wartość nieruchomości podana w operacie, a gmina ponosi koszt wykonania operatu. Wójt odpowiedział, że z zainteresowanym można podpisać porozumienie, iż w przypadku odstąpienia poniesie koszty wykonania operatu szacunkowego.
A. Robaczewski zapytał czy jest już projekt oświetlenia ulicznego ulicy Klonowej. Wójt odpowiedział, że sprawdzi czy projektant zasilenia energetycznego ulicy Klonowej wrysował również kabel oświetlenia ulicznego i usytuowanie lamp.
B. Korosteński zapytał dlaczego nie uzupełniono ubytku na ul. Hermana w Sząbruku. Prosił o to na lipcowej sesji.
B. Korosteński poprosił o naprawę przejętej od PKP drogi przy stacji kolejowej w Unieszewie. Wymaga uzupełnienia ubytków i rozwiązania problemu zalewania. Wójt odpowiedział, że obejrzy drogę i wtedy podejmie decyzję co dalej robić.
P. Korol co zostało zrobione przy budowie schroniska dla zwierząt za widniejącą w wydatkach kwotę 48.143zł. Wójt odpowiedział, że opracowane zostały ekspertyzy: sanitarna i geologiczna. Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna pozytywnie zaopiniowała lokalizację schroniska. Zostanie zmieniona decyzja o zamknięciu wysypiska i planie rekultywacji przez wpisanie do niej lokalizacji schroniska. Projekt  schroniska jest już na ukończeniu. Przewiduje się, że budowa ruszy w 2013 roku. Obecnie trwają prace związane z rekultywacją wysypiska i na to wydano 48.132 zł będące udziałem naszej gminy w budowie schroniska.
U. Skwarek poprosiła Skarbnika aby w projektach uchwał o zmianach w budżecie zaznaczał pozycje w których proponuje zmiany. To ułatwi radnym śledzenie zmian. Skarbnik odpowiedział, że pracownik piszący projekty uchwał będzie zaznaczał miejsca zmian.
I. Omilian poprosiła o naprawienie drogi w Unieszewie, do siedliska gdzie mieszka p. Stanka oraz o zorganizowanie szkolenia dla radnych. Wójt odpowiedział, że droga w Unieszewie może być naprawiona gdy ekipa skończy rozpoczętą już naprawę dróg a odnośnie szkolenia zaproponował zorganizowanie go na miejscu w urzędzie. 
E. Ratowska zapytała czy rozmawiał z właścicielem gospodarstwa w Łęgutach w sprawie polnej drogi do Grazym. Droga jest wąska i w złym stanie a bardzo przydatna dla mieszkańców. Wójt odpowiedział, że nie ale umówi się na spotkanie. P. Korol poprosił o umieszczenie nazw miejscowości naszej gminy w systemie nawigacji. Z. Kukuć przekazał informację, że trwają przygotowania do nadania szkole w Sząbruku imienia Rodzin Warmińskich.  Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XXIII zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
Przewodniczący Rady
Jan Zalewski
Protokółowała
E. Bielańska