PROTOKÓŁ Nr 13
XIII zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd
dnia 24 listopada 2011r.
Początek sesji godz. 1000
Zakończenie sesji godz. 1435.
Na sesji obecnych było 13 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecni Tadeusz Antoszewski i Maria Brożewska. Nieobecność usprawiedliwiona. Barbara Rydzewska spóźniła się. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad XIII zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli także: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik Działu Inwestycje Agnieszka Kochanowska, Zbigniew Kukuć – sołtys Naterek. Na sesję przybyli uczniowie z Biesala realizujący projekt „Z małej szkoły w wielki świat” wraz z opiekunem projektu Mirosławą Gromadzką i dyrektorką szkoły Grażyną Grzegorzewską.
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.Wizyta uczestników projektu „ Z małej szkoły w wielki świat”.
3.Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
4.Interpelacje.
5.Sprawozdanie Wójta.
6.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
7. Odpowiedzi na interpelacje.
8.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.
10. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości.
11. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie określenia stawek opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień.
12. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie ustalenia wzorów formularzy w sprawie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.
13. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia jednostkowych stawek dotacji przedmiotowych (ZGK).
14. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
15. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gietrzwałd.
16. Podjęcie uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Gietrzwałd obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych stałych.
17. Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Wójta.
18. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Rocznego Programu Współpracy Gminy Gietrzwałd z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012 rok.
19. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Olsztyńskie.
20. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia dzierżawy na cz. działki Nr 159
w Gietrzwałdzie i cz. działki Nr 31/1 w Biesalu.
w Gietrzwałdzie i cz. działki Nr 31/1 w Biesalu.
21. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży mieszkania Nr 5 w Gietrzwałdzie
ul. Szkolna 7.
ul. Szkolna 7.
22. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia bonifikaty przy sprzedaży mieszkania
w Gietrzwałdzie, ul. Szkolna 7/5.
w Gietrzwałdzie, ul. Szkolna 7/5.
23. Sprawy różne.
Przewodniczący zaproponował zdjęcie z porządku obrad punktów: 13. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia jednostkowych stawek dotacji przedmiotowych (ZGK) i 14. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków z powodu niedostatecznego przygotowania. Punkty te znajdą się w porządku obrad następnej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianami – 12 głosów za.
Ad. 2. Wizyta uczestników projektu „ Z małej szkoły w wielki świat”.
Uczniowie przeprowadzili wśród mieszkańców miejscowości należących do obwodu szkolnego Biesal ankietę na temat: Jak ocenia Pan/Pani …. Pytali o ocenę stanu dróg, zapewnienie edukacji przedszkolnej, organizację pracy szkoły, stworzenie możliwości spędzania czasu wolnego, dbałość o tereny zielone, dbałość o ochronę środowiska, bezpieczeństwo mieszkańców i komunikację lokalną. Podsumowanie ankiety wskazało mocne i słabe strony gminy na badanym terenie. Do mocnych stron należą: zapewnienie edukacji przedszkolnej, dobra organizacja szkoły, bezpieczeństwo mieszkańców. Do słabych stron gminy należą: brak dobrych dróg, słabe odśnieżanie dróg, brak stworzenia możliwości spędzania czasu wolnego młodzieży i dorosłych. Dyrektorka szkoły przedstawiła radnym założenia projektu i sposób w jaki jest realizowany w szkole w Biesalu. Przewodniczący podziękował młodzieży i opiekunom za przybycie.
Ad. 3. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
Radni nie mieli pytań do protokółu poprzedniej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu – 11 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad. 4. Interpelacje.
Do interpelacji zapisali się: Piotr Korol, Bolesław Korosteński, Józef Grzeszczuk i Sławomir Szatkowski.
P. Korol – zagospodarowanie wysypiska w Biesalu na schronisko dla zwierząt, kto przeprowadzał analizę lokalizacji, na ile miejsc będzie wybudowane, co Wójt planuje zrobić aby przekonać ludzi do swoich racji, czy mimo sprzeciwu mieszkańców zdecyduje o lokalizacji schroniska, co z zamiarem wybudowania domu opieki dla ludzi starszych, czy lokalizacja schroniska nie będzie przeszkodą.
- kanalizacja i wodociąg w Guzowym Piecu – kiedy będzie, jaki był cel wybudowania nitki bez podłączenia domów, jaki jest koszt utrzymania niepodłączonej nitki wodociągowej, co odpowiadać mieszkańcom Guzowego Pieca gdy pytają o podłączenie do wodociągu i kanalizacji.
B. Korosteński – dlaczego nie podjęto działań na drogach gminnych w rejonie Sząbruka mimo interpelacji na poprzedniej sesji, pytają mieszkańcy i dlaczego nie została wybudowana wiata na pojemniki na śmieci na os. Hermanówka, czy ZGK zrealizuje budowę jeszcze w tym roku.
J. Grzeszczuk – mieszkanie komunalne dla p. Mariana Kaczmarczyka, najemca zamieszkuje w budynku w którym jest świetlica. Czy zostanie dotrzymany termin 20 grudnia przygotowania lokalu zastępczego dla p. Kaczmarczyka?
S. Szatkowski – schronisko dla zwierząt, co dalej? Poprosił o udzielenie głosu Państwu Baworowskim, którzy chcą zająć stanowisko w sprawie schroniska dla zwierząt w Biesalu.
Ad. 5. Sprawozdanie Wójta.
Wójt poinformował, że otrzymał od Marszałka odpowiedź w sprawie remontu drogi wojewódzkiej na odcinku Podlejki-Łęguty. Odpowiadając Marszałek informuje, że większość środków przeznaczonych na inwestycje jest zaangażowana w projekty unijne i tylko w przypadku oszczędności, remont drogi zostanie dokończony. Obiecuje monitoring drogi aby na bieżąco likwidować uszkodzenia zagrażające bezpieczeństwu.
Został zlikwidowany punkt dystrybucji paliwa w Biesalu.
Państwo Decker wnieśli sprawę do sądu o odszkodowanie z tytułu lokalizacji oczyszczalni ścieków w sąsiedztwie ich posesji.
Inwestycje:
1) Na ukończeniu jest plac zabaw w Biesalu,
2) Program „Edukacja szansą na rozwój uczniów w Gminie Gietrzwałd” – wyłoniono wykonawców. Program wszedł w etap realizacji.
3) Wykonano ogrzewanie świetlicy w Unieszewie,
4) Wykonano przebudowę sieci wodociągowej w Kudypach ze współudziałem finansowym Nadleśnictwa,
5) Odbudowano częściowo sieć melioracyjną w Sząbruku, z częściowym przekształceniem w sieć kanalizacji burzowej, z 50% wkładem finansowym mieszkańców,
6) Podłączono do sieci wodno-kanalizacyjnej dwie posesje w Nagladach,
7) Trwa opracowywanie projektu „Ogrodów Gietrzwałdzkich”,
8) Orlik w Biesalu – budowa rozpocznie się w przyszłym roku, gmina jest na 5 miejscu listy rezerwowej na dofinansowanie tej inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, istnieje więc duże prawdopodobieństwo otrzymania dofinansowania w wys. 500tys. zł. Z Ministerstwa Sportu możliwe jest uzyskanie dofinansowania w wys. 333tys. i 100tys. z Urzędu Marszałkowskiego. Gdyby okazało się, że gmina nie dostanie dofinansowania z PROW, wtedy otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa w wys. 333tys. i z Urzędu Marszałkowskiego w wys. 333tys.
Gospodarka nieruchomościami:
1) sprzedano 8 działek budowlanych w Nagladach,
2) wpłynęły podania o przedłużenie dzierżawy i o sprzedaż dzierżawionych działek.
Skarbnik poinformował o zarządzeniu wójta w sprawie dotacji celowych.
U. Skwarek zapytała o jaką kwotę odszkodowania wystąpili państwo Decker. Wójt poprosił o możliwość udzielenia odpowiedzi w sprawach różnych. Radna wyraziła zgodę.
A. Robaczewski zapytał, czy do wszystkich domów i działek w Nagladach doprowadzona jest sieć wod.-kan. Wójt odpowiedział, że do wszystkich zamieszkałych. Na ukończeniu jest budowa sieci do działek niezabudowanych. Uczniowie opuścili salę obrad i Przewodniczący ogłosił 15minut przerwy ( 1045 – 1100).
Ad. 6. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
Iwona Omilian – Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że Komisja odbyła jedno spotkanie na którym zapoznała się ze stroną internetową gminy. Po długiej dyskusji z udziałem pracowników urzędu zdaniem komisji należy uatrakcyjnić szatę graficzną strony - wniosek o przeznaczenie środków na ten cel ( 5.000zł). Komisja stwierdziła brak w poszczególnych referatach osób odpowiedzialnych za dostarczanie informacji do umieszczenia na stronie, brak należytej komunikacji między pracownikami w zakresie umieszczania informacji i była zdania, aby w statucie GOK znalazł się zapis szczegółowo określający na czym ma polegać prowadzona przez niego promocja gminy. Komisja wraz z pracownikiem ZGK sporządziła wstępną listę rodzin oczekujących na mieszkania komunalne, rozpatrzyła podanie o przydział mieszkania komunalnego, zaopiniowała podanie o doprowadzenie wody do domu położonego na koloni w Nagladach, zapoznała się z treścią ugody o zapewnieniu pomieszczenia tymczasowego dla osoby eksmitowanej w m. Biesal, pozytywnie zaopiniowała proponowane zmiany w budżecie. A. Robaczewski zapytał czy do Komisji wpłynęło podanie p. Czerwińskiej odnośnie wyceny jej mieszkania. I. Omilian odpowiedziała, że nie.
Marek Nowogrodzki w imieniu Przewodniczącego Komisji Gospodarczej poinformował, że Komisja odbyła jedno spotkanie które poświęcone było głównie zapoznaniu się z taryfami za wodę i ścieki na 2012 rok. Komisja przeanalizowała wniosek ZGK dotyczący taryf i zaopiniowała negatywnie ze względu na brak uzasadnienia merytorycznego i prawnego, nieprawidłowego udokumentowania wysokości taryf oraz brak planu modernizacji i rozwoju sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Kierownik ZGK zobowiązał się, że na dzisiejszej sesji złoży kompletny wniosek. Komisja zapoznała się z planem finansowym ZGK na 2012 rok. Przewodniczący poprosił, aby kierownik ZGK przygotował wykaz potrzeb inwestycyjnych zakładu. Komisja wstępnie zapoznała się z projektem budżetu na 2012 rok i pozytywnie zaopiniowała zmiany w budżecie na 2011 rok. Na spotkanie komisji przybyły trzy mieszkanki Biesala sygnalizując problem jakim jest zlokalizowanie schroniska dla zwierząt i biogazowi w Biesalu. Komisja zapoznała się ze specyfikacją do przetargu na wywóz odpadów w przyszłym roku.
Piotr Korol – przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja odbyła jedno spotkanie na którym zapoznała się z informacją wysłaną do RIO w Olsztynie o wykonaniu zaleceń pokontrolnych. Komisja uważa, że Wójt powinien wydać zarządzenie zobowiązujące pracowników do wykonywania zaleceń pokontrolnych. Komisja wysłuchała sprawozdania Wójta z realizacji umowy z Indykpolem. Miała uwagę, że Indykpol nie określił się co do ilości odprowadzanych ścieków. Komisja wystosowała pytania do Wójta: jak wysokie były koszty likwidacji stacji paliw, koszty badań związanych z likwidacją stacji paliw w Biesalu, jaki może być koszt budowy sieci wodno-kanalizacyjnej do działek stanowiących własność Indykpolu i gminy. J. Kasprowicz poinformował, że firma budująca stację paliw w Gietrzwałdzie w ramach dobrej współpracy wymontowała zbiorniki na paliwo bezpłatnie. Raport o wykonaniu tej czynności zostanie przesłany do gminy.
Ad. 7. Odpowiedzi na interpelacje.
Przewodniczący udzielił głosu Państwu Sławomirowi i Magdalenie Baworowskim. Goście poinformowali, że ich dom zlokalizowany jest najbliżej planowanego schroniska dla zwierząt. Obawiają się, że hałas uniemożliwi im normalne funkcjonowanie. Dzieci nie będą mogły się wyspać, koło schroniska będą wałęsały się psy podrzucane do schroniska, co stworzy niebezpieczeństwo pogryzienia, szczególnie dzieci. Państwo Baworowscy zaapelowali do radnych o rozważne podejmowanie decyzji o lokalizacji schroniska, bo decyzja ta wpłynie na ich dalsze życie. Nie wyobrażają sobie mieszkania w nieustającym hałasie więc będą zmuszeni sprzedać dom będący dorobkiem życia i szukać nowego miejsca do zamieszkania. A. Robaczewski zapytał w jakiej odległości od domu państwa Baworowskich będzie schronisko. S. Baworowski odpowiedział, że ok. 300m. Wójt poinformował, że od zabudowań schroniska do domu państwa Baworowskich jest min. 450m. Pozostałe budynki mieszkalne są oddalone o więcej niż 500m.
Wójt poinformował, że zmieniona ustawa o ochronie zwierząt oraz utrzymaniu czystości i porządku nakłada na radę gminy obowiązek corocznego uchwalania programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt. Aby ten program mógł być realizowany gmina musi mieć schronisko lub podpisaną umowę ze schroniskiem dla zwierząt o przyjmowaniu bezdomnych zwierząt. Taki program musi być opracowany do końca stycznia 2012 r. aby przeszedł procedurę uzgodnień i zaczął funkcjonować od kwietnia 2012 roku. Obecnie schronisko w Olsztynie ani schronisko w Ostródzie nie przyjmie psa i nie podpisze umowy bo nie ma wolnych miejsc. Gmina może sama szukać rozwiązania problemu bezdomnych zwierząt lub wspólnie z innymi gminami członkami Warmińskiego Związku Gmin. Koszty przy wspólnym działaniu będą niższe gdyż zostaną rozłożone na 7 gmin członkowskich. Związek opracował program opieki na zwierzętami bezdomnymi zgodnie z wytycznymi powiatowego lekarza weterynarii. Gminy członkowskie potrzebować będą od 400 do 500 miejsc dla zwierząt w schronisku. W programie wytypowano 3 miejsca na lokalizację schroniska: w gminie Świątki, w gminie Jonkowo i w gminie Gietrzwałd. W gminie Gietrzwałd brano pod uwagę teren nieczynnego wysypiska w Unieszewie i w Biesalu. Na terenie przylegającym do byłego wysypiska w Unieszewie obowiązuje plan zagospodarowania przewidujący zabudowę terenu, a zgodnie z przepisami, w promieniu 150m nie może znaleźć się żaden obiekt kubaturowy. Warunek taki spełnia teren byłego wysypiska w Biesalu gdyż w promieniu 150 m jest las. Działka ma powierzchnię 2 ha. Planowana jest budowa schroniska na 150 miejsc. Powierzchnia kojców, aby spełniały wymogi obowiązujących norm, zajmowałaby 750m2. Starostwo powiatowe wydając decyzję o zamknięciu wysypiska wydało zalecenia jakie prace należy wykonać na terenie nieczynnego wysypiska. Zgodnie z nimi do końca listopada 2011 roku należy uporządkować teren, do maja 2012 r. wykonać niwelację terenu i ukształtowanie kwatery składowej, wykonanie warstwy okrywającej mineralnej do listopada 2012r., montaż studni odgazowujących do maja 2013 r., nałożenie warstwy rekultywacyjnej do listopada 2013r., okrycie stanowiska warstwą glebową, zabudowa biologiczna terenu i zakończenie prac rekultywacyjnych do 2014 r. Wójt oszacował koszt wykonania rekultywacji na co najmniej 250tys. zł. Gdy na terenie powstanie schronisko, koszty jego budowy szacowane na ok. 800 - 900tys. zł, obejmą rekultywację terenu. Gmina będąc członkiem Związku pokryje 8,6% tej kwoty. W 2011 roku gmina przekazała Związkowi ok. 8 tys. zł. Wkład gminy w 2011 i 2012 roku na realizację tej inwestycji wyniósłby ok. 75 – 80 tys. zł. Wójt poinformował, że jego rolą jest podejmowanie decyzji korzystnych dla całej gminy. Ustawa o ochronie zwierząt przewiduje zakaz rozmnażania psów bez posiadania licencji na rozmnażanie co spowoduje spadek liczby psów, a więc i prawdopodobnie spadek liczby bezdomnych zwierząt. W ramach gminnego programu opieki na zwierzętami będą one nieodpłatnie czipowane. Gdy będzie schronisko rozwiązany będzie problem wyłapywania wałęsających się psów, gdyż pracownicy schroniska będą mieli całodobowe dyżury. M. Nowogrodzki zastanawiał się jak długo będzie istniał Warmiński Związek Gmin i czy po jego rozwiązaniu nasza gmina nie zostanie sama ze schroniskiem. Wójt odpowiedział, że związek dobrowolnie utworzyło siedem gmin aby w ramach związku łatwiej rozwiązywać problemy trudne do rozwiązania dla każdej gminy z osobna. Wójt zaproponował symulację polegającą na odtworzeniu odgłosów schroniska z Olsztyna w miejscu gdzie ma być schronisko w Biesalu. Jeśli natężenie hałasu będzie zbyt duże i wyda się mieszkańcom nie do zniesienia zrezygnuje z tej lokalizacji schroniska. A. Robaczewski zapytał, czy są dopłaty do rekultywacji wysypiska i czy budując schronisko nie stracimy ich. Rozważał również możliwość wybudowania schroniska dla 20 zwierząt na potrzeby tylko naszej gminy lub podpisania umowy ze schroniskiem na przyjmowanie zwierząt. Wójt odpowiedział, że nie zna źródła dopłat do rekultywacji wysypiska, może istnieje taka możliwość w ramach spółki - Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Żadne schronisko w okolicy nie chce podpisać umowy bo nie ma wolnych miejsc. Wójt wyjaśnił, że budowa schroniska dla 20 zwierząt wymaga takiego samego zaplecza jak dla 150, również obsługa całodobowa przewiduje zatrudnienie 2 osób. Mniejsze będą tylko koszty budowy kojców dla zwierząt. Można zrobić symulację finansową budowy i utrzymania schroniska dla 20 i 150 psów. Pamiętać należy, że schronisko dla 20 psów będzie wybudowane z środków własnych gminy i całkowicie utrzymywane przez naszą gminę a schronisko dla 150 psów będzie budowane i utrzymywane w ramach Związku, czyli finansowane częściowo. B. Korosteński uważał, że nawet jeżeli Związek przestanie istnieć to mając schronisko gmina może pobierać odpowiednie opłaty za przyjmowanie do niego zwierząt. P. Korol zapytał, czy można już budować na terenie nieczynnego wysypiska, czy też należy odczekać. Wójt odpowiedział, że ponieważ lokalizacja jest specyficzna projekt będzie wymagał uzgodnień wielu instytucji. Jeśli któraś z nich nie uzgodni projektu lokalizacja na wysypisku będzie niemożliwa. Wtedy Związek rozpocznie budowę schroniska w następnym wybranym miejscu.
Drogi gminne w Sząbruku – odpowiadał J. Kasprowicz. Poinformował, że był w terenie i obejrzał te drogi. Pojedzie na nie od jutra równiarka. Wcześniej nie mogła gdyż była w naprawie.
Sieć wodno-kanalizacyjna w Guzowym Piecu – J. Kasprowicz odpowiedział, że do sieci wodociągowej może podłączyć w każdej chwili każdego chętnego, natomiast podłączenie do sieci kanalizacyjnej będzie możliwe gdy znajdzie się kilku chętnych. Będzie można wtedy uruchomić przepompownię. Budujący domki letniskowe w okolicy Guzowego Pieca i Guzowego Młyna podłączają je do sieci kanalizacyjnej. Stali mieszkańcy nie chcą odprowadzać ścieków do kanalizacji sanitarnej.
Mieszkanie dla p. Kaczmarczyka – Wójt odpowiedział, że jest przygotowywane, ale są trudności gdyż współwłaścicielka domu nie pozwala na wybudowanie wiatrołapu i węzła sanitarnego.
Ad. 8. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.
Skarbnik poinformował, że do przedstawionego projektu uchwały proponuje nanieść zmianę dotyczącą dotacji celowej Wojewody dla GOPS - zwiększenie o 3.088zł na dodatki dla pracowników socjalnych i zmniejszenie o 99zł na ubezpieczenia zdrowotne. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok – 12 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad. 9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.
Skarbnik poinformował, że do przedstawionego projektu uchwały w zał nr 1 poz. 13 przewidywana kwota długu na koniec 2011 roku wynosi 7.217.000,84zł a wskaźnik zadłużenia 46,53%. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017 – 11 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Ad. 10. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości.
Skarbnik wyjaśnił, że RIO wytknęła niezgodność z prawem zapisu w § 1 ust. 2 pkt 4 brzmiącego: „zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych – 4,45 zł od 1m2 powierzchni użytkowej”, winno być, jak proponuje uchwała zmieniająca: „4) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 4,45 zł od 1 m² powierzchni użytkowej”.
RIO wytknęła również nieistotne naruszenie prawa w zapisie § 3 „Poboru podatku od nieru-chomości dokonują sołtysi” bez podania stawki za inkaso. W naszej gminie jest odrębna uchwała określająca pobór podatków i wysokość inkasa stąd zapis ten można wykreślić z uchwały w sprawie podatku od nieruchomości. Proponuje się wykreślenie całego § 3. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości - 13 głosów za.
Ad. 11. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie określenia stawek opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień.
Skarbnik poinformował, że RIO wytknęła brak stawki za sprzedaż w pozostałych, nie wymienionych przypadkach. Propozycja stawek – w czasie odpustu – 120zł, w pozostałe dni 40zł. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej w sprawie określenia stawek opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień – 13 głosów za.
Przewodniczący zarządził 15 minut przerwy.
Ad. 12. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie ustalenia wzorów formularzy w sprawie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.
Skarbnik poinformował, że nastąpiły zmiany w przepisach zgodnie z którymi osoby prawne składają deklarację do 31 stycznia każdego roku a osoby nie prowadzące działalności gospodarczej nie muszą mieć NIP, co znalazło odzwierciedlenie w formularzach. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej w sprawie ustalenia wzorów formularzy w sprawie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego – 13 głosów za.
Ad. 15. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gietrzwałd.
Wójt wyjaśnił, że sporządzenie specyfikacji do przetargu na wywóz odpadów wymaga zaktualizowania ww. uchwały. Dodana została definicja zabudowy letniskowej, możliwość zgłoszenie posiadania dodatkowego pojemnika który będzie wywożony za dodatkową opłatą, możliwość wywożenia popiołu, gromadzonego w oddzielnym pojemniku, na wniosek właściciela nieruchomości w okresie od października do 30 kwietnia. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gietrzwałd – 13 głosów za.
Ad. 16. Podjęcie uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Gietrzwałd obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych stałych.
Wójt poinformował, że proponuje zmianę odpłatności od jednego mieszkańca na 5,90zł i zapis dotyczący możliwości wywozu dodatkowych pojemników, na pisemny wniosek właściciela nieruchomości, w cenie 12,00zł za pojemnik 120l. P. Korol poruszył problem segregacji odpadów. Wójt odpowiedział, że pełny program segregacji odpadów zostanie wprowadzony gdy będzie uruchomiony ZGOK. Z. Kukuć miał uwagi do wywożenia odpadów z koszy ulicznych. Wywożone są zbyt rzadko. Wójt poinformował, że od przyszłego roku kosze uliczne będą opróżniane zgodnie z harmonogramem, a nie jak do tej pory w terminach wybranych przez wywożącego. P. Korol poprosił aby w szkole na korytarzu stały oznaczone kosze na poszczególne rodzaje odpadów. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Gietrzwałd obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych stałych – 13 głosów za.
Ad. 17. Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Wójta.
Wójt wyjaśnił, że skarżący nie zgadza się z usytuowaniem pojemników na szkło i plastik. Sanepid nie miał zastrzeżeń co do lokalizacji pojemników. Wnoszący skargę zarzuca, że z pojemników śmierdzi. Wójt zaproponował, aby porozumiał się z radą sołecką w sprawie wskazania innego usytuowania pojemników, ale rada sołecka nie wskazała nowego miejsca. Mieszkaniec złożył skargę do Wojewody na brak działania Wójta. Przewodniczący zaproponował, aby skargę uznać za bezzasadną. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie skargi na działalność Wójta i uznaniu jej za bezzasadną – 12 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad. 18. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Rocznego Programu Współpracy Gminy Gietrzwałd z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012 rok.
Sekretarz poinformowała, że założenia programu są takie same jak w ubiegłym roku. Zmieniła się tylko kwota przeznaczona na współpracę. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia Rocznego Programu Współpracy Gminy Gietrzwałd z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012 rok – 13 głosów za.
Ad. 19. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Olsztyńskie.
Wójt poinformował, że zmiana dotyczy przystąpienia do Grupy gminy Pasym. Grupa dysponuje funduszami unijnym i naszej gminie przypadła do wykorzystania kwota 600 tys. zł. Można przeznaczyć je na zagospodarowanie terenów przy jeziorach, udrożnienie i odbudowę melioracji na terenie gminy. Dofinansowanie do tych działań wynosi 85% . Pierwszy nabór wniosków rozpoczyna się 29 grudnia br. i trwa do 12 marca 2012r. Wnioski składają trzy gminy: Olsztynek, Barczewo i Stawiguda. Wójt zadeklarował, że gmina Gietrzwałd złoży wniosek w przyszłym roku z terminem realizacji inwestycji w latach 2013 i 2014. Odbyło się głosowanienad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Olsztyńskie – 13 głosów za.
Ad. 20. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia dzierżawy na cz. działki Nr 159
w Gietrzwałdzie i cz. działki Nr 31/1 w Biesalu.
w Gietrzwałdzie i cz. działki Nr 31/1 w Biesalu.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przedłużenia dzierżawy na cz. działki Nr 159 w Gietrzwałdzie i cz. działki Nr 31/1 w Biesalu – 13 głosów za.
Ad. 21. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży mieszkania Nr 5 w Gietrzwałdzie
ul. Szkolna 7.
ul. Szkolna 7.
Wójt poinformował, że mieszkanie to znajduje się w budynku użytkowanym przez OSP. Zostały tam sprzedane już 4 mieszkania. U. Skwarek była przeciw sprzedawaniu mieszkania w budynku w którym znajduje się lokal użyteczności publicznej. Była zdania, że mieszkania komunalne były przydzielane określonej grupie osób, aby skłonić ją do pozostania w gminie, np. nauczycielom. Sprzedaż mieszkań dotyczy więc grupy, a nie wszystkich mieszkańców. W tej sytuacji radna była przeciwko sprzedaży mieszkań najemcom. B. Korosteński był zdania, że im mniejszy udział gminy w budynkach, tym mniejsze koszty ponoszone na utrzymanie budynków. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiesprzedaży mieszkania Nr 5 w Gietrzwałdzie ul. Szkolna 7 – 12 głosów za, 1 głos przeciw.
Ad. 22. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia bonifikaty przy sprzedaży mieszkania
w Gietrzwałdzie, ul. Szkolna 7/5.
w Gietrzwałdzie, ul. Szkolna 7/5.
W projekcie uchwały proponowana jest bonifikata: 70 % ceny przy rozłożeniu należności na raty,80 % ceny przy jednorazowej wpłacie należności. B. Korosteński był za udzieleniem bonifikaty w proponowanej wysokości. M. Nowogrodzki zaproponował, aby pieniądze ze sprzedaży tego mieszkania zostały przeznaczone na budowę mieszkań w Biesalu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie udzielenia bonifikaty przy sprzedaży mieszkania w Gietrzwałdzie, ul. Szkolna 7/5 – 11 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Ad. 23. Sprawy różne.
Przewodniczący poinformował, że sesja budżetowa odbędzie się 28 grudnia.
B. Korosteński zapytał, czy zostaną wprowadzone mapy naszej gminy do systemu nawigacji GPS. Wójt odpowiedział, że tak jeśli znajdą się środki na ten cel.
Wójt poinformował, że państwo Decker wnieśli pozew do sądu o odszkodowanie w wysokości 793.400zł za zmniejszenie wartości ich siedliska z racji zlokalizowania w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnia w Biesalu nie jest w pełni wykorzystana i planowane jest podłączenie sieci kanalizacyjnej Biesala do oczyszczalni w Gietrzwałdzie. Wójt czeka na poprawę sytuacji finansowej gminy aby ten zamysł zrealizować.
P. Korol poprosił Wójta o skierowanie pisma do Starostwa w sprawie remontu drogi powiatowej na odcinku Biesal - Guzowy Młyn. Wójt zaproponował, aby poczekać na uchwalenie budżetu starostwa, bo w budżecie służby drogowej na 2012 rok powinien znaleźć się zapis dotyczący remontu tej drogi. Jeśli tak nie będzie, pismo w tej sprawie zostanie wysłane.
J. Grzeszczuk poprosił Wójta o spotkanie w sprawie drogi Gronity – Dajtki. W Gazecie Wyborczej ukazała się informacja, że Dajtki chcą tę drogę zamknąć, co byłoby utrudnieniem dla mieszkań-ców Gronit. Wójt odpowiedział, że celowe byłoby spotkanie z radą osiedla Dajtki i radnymi miasta z tego terenu. Wójt poinformował, że nadal obowiązuje umowa zawarta z prezydentem Olsztyna o użyczeniu tej drogi.
M. Nowogrodzki poprosił Wójta o zmobilizowanie J. Kasprowicza do zakończenia sprawy pani Małkowskiej w Naterkach.
B. Korosteński zgłosił, że lampy uliczne w Sząbruku rano palą się zbyt długo.
P. Korol poprosił o możliwość przedstawienia na następnej sesji prezentacji związanej z Międzynarodowym Rokiem Lasów i o możliwość ustawienia latarni ulicznej w Smoleniu. Wójt odpowie-dział, że w sprawie oświetlenia ulicznego należy zwrócić się do rady sołeckiej.
Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XIII zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
Protokółowała
Elżbieta Bielańska