dnia 30 czerwca 2011r.
Zakończenie sesji godz. 1510.
Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecna Urszula Skwarek, nieobecność usprawiedliwiona. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad
IX zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji oprócz radnych obecni byli: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz. Kierownik działu Inwestycje Agnieszka. Kochanowska, sołtys Łupstycha Izabela Moszczyńska oraz mieszkańcy gminy Aneta Bilińska i Janusz Bajserowicz.
5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
7.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.
8.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.
9. Przedstawienie sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Gietrzwałdzie za 2010r.
10. Przedstawienie sprawozdania z działalności GOPS w Gietrzwałdzie za 2010 r.
12. Przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Gietrzwałd za 2010r.
13. Odczytanie opinii RIO w Olsztynie o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2010 rok.
14. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2010 rok - dyskusja.
15. Odczytanie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium za 2010r.
16. Zapoznanie z opinią RIO w Olsztynie o wniosku Komisji Rewizyjnej.
17. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2010 rok.
19. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany opłaty za świadczenia w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Gminę Gietrzwałd.
20. Podjęcie uchwały w sprawie regulaminu korzystania z Kompleksu Boisk Sportowych Orlik 2012 przy Szkole Podstawowej w Biesalu.
21. Podjecie uchwały zmieniającej w sprawie Planu Odnowy Miejscowości Biesal.
22. Podjęcie uchwały w sprawie aktualności studium u. i k.z.p. i planów miejscowych na terenie gminy Gietrzwałd.
23. Podjęcie uchwały w sprawie rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Gietrzwałd.
24. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Gietrzwałd.
25. Podjęcie uchwały w sprawie określenia trybu i kryteriów przyznawania nagród „Arca Talentica” za szczególne osiągnięcia i promowanie Gminy Gietrzwałd uczniom i osobom wybitnieuzdolnionym, osiągającym najwyższe wyniki, zamieszkałym na terenie Gminy Gietrzwałd.
26. Podjęcie uchwały w sprawie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie.
27. Podjęcie uchwały w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania w Gminie Gietrzwałd.
28. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości – działek budowlanych w Sząbruku.
29. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umów dzierżawy.
30. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 371/25 w Naterkach.
31. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek Nr 83/2 i 83/5 w Unieszewie.
32. Podjęcie uchwały w sprawie zamiany działki Nr 168 w Gietrzwałdzie na działki 233/9 i 233/11 w Gietrzwałdzie.
Wójt zaproponował dopisanie do porządku obrad punktu Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek zabudowanych Nr 72/1 o pow. 0,0999 ha i Nr 72/4 o pow. 0,0071 ha położonych w obrębie Biesal. Uchwała ta jest konieczna aby móc wystąpić o przekazanie gminie tej nieruchomości przez Skarb Państwa. Wójt zaproponował, aby projekt uchwały umieścić w punkcie 33.
Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad z poprawką – 14 głosów za.
Ad.2. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
Radni nie mieli uwag do protokółu poprzedniej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu – 14 głosów za.
Do interpelacji zapisali się: Andrzej Robaczewski, Józef Grzeszczuk i Bolesław Korosteński.
A. Robaczewski – naprawa nawierzchni ulic: Św. Jakuba i Ostródzkiej w Gietrzwałdzie i ulicy Wiejskiej w Nagladach. Drogi są dziurawe. Prośba o załatanie dziur. W bardzo złym stanie jest niedawno wybudowana droga – ul. Św. Jakuba.
J. Grzeszczuk – 1. remont świetlicy w Gronitach, czy odbył się przetarg i kiedy się rozpocznie,
2. Dezynfekcja koszy na śmieci – kosze są niedezynfekowane a jest taka potrzeba.
B. Korosteński – ul. Leśna w Sząbruku, uskok drogi przy przejeździe kolejowym – prośba o zasypanie.
Inwestycje: została wybudowana sieć wodociągowo-kanalizacyjna w Nagladach – działki przeznaczone do sprzedaży. Wybudowane zostały dwie wiaty na stadionie w Gietrzwałdzie. Trwa naprawa chodników w miejscach gdzie zostały uszkodzone. Została zakończona naprawa mostu w Gietrzwałdzie. Zostały ogłoszone przetargi na remont świetlicy w Gronitach, budowę boiska Orlik w Biesalu i budowę klatki schodowej przy szkole w Gietrzwałdzie. Remont świetlicy – planowane zakończenie 30 września br. gdy zostanie bez problemów wyłoniony wykonawca. Odbędzie się również przetarg na zaciągnięcie kredytu w wysokości 1.708.000zł. do obsługi bieżących wydatków i spłat należności, wykonanie „Ogrodów Gietrzwałdzkich” i sieci wodno-kanalizacyjnej w Barwinach. Zmniejszona została rezerwa budżetowa o kwotę 28.000 z przeznaczeniem na remont stadionu w Gietrzwałdzie, dokończenie wiaty w Łęgutach, przegląd kotłowi w budynku OSP w Gietrzwałdzie i badanie wody w miejscach przeznaczonych do kąpieli. Odbyła się kontrola ZUS w Zesp. Szkolno-Przedszkolnym w Biesalu. Kontrola nie stwierdziła nieprawidłowości. Została sprzedana jedna działka w Nagladach. Wójt wyraził zgodę na dzierża-wę gruntu na czas oznaczony w Rentynach, Sząbruku, Podlejkach na okres 3 lat. Trwają podzia-ły geodezyjne działek, aby umożliwić dokupienie gruntu na poszerzenie dróg gminnych w Biesalu, Unieszewie i Gietrzwałdzie.
Ad.5. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
Tadeusz Antoszewski – przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że Komisja odbyła dwa spotkania. Omawiała zagadnienia związane z obsługą konserwatorską w zespołach szkół, pozytywnie zaopiniowała projekt wieloletniego programu poprawy stanu dróg gminnych, omawiała sprawozdanie z wykonania budżetu za 2010 rok, omawiała proponowaną zmianę do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Gietrzwałd, dokonała analizy umowy o wynajem pomieszczeń Karczmy Warmińskiej. Wójt zobowiązał się zweryfikować dane w umowie i sporządzić aneks do umowy.
Iwona Omilian - przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że Komisja odbyła dwa spotkania, na których pozytywnie zaopiniowała podwyżkę opłaty na przedszkole, odwiedziła mieszkania komunalne w zachodniej części gminy. Komisja zadała pytania, czy prawidłowo ocieplony został dach budynku w Nagladach 44 i czy podjęto działania aby wybudować w tym budynku komin. Komisja spotkała się z urbanistką w sprawie proponowanej zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Gietrzwałd. Zmiana dotyczy zmniejszenia odległości siłowni wiatrowych od zabudowy mieszkalnej. Komisja negatywnie zaopiniowała zaproponowaną zmianę. Omawiała sprawę komunalizacji działek nad Jeziorem Wulpińskim – plaża wiejska i w Naterkach – Plac na Rozdrożu. Sprawy ciągną się już kilka lat. Rozpatrzyła podania o mieszkania komunalne. W posiedzeniu Komisji uczestniczyli Wójt i Skarbnik odpowiadając na tematy związane z sytuacją finansową gminy.
Piotr Korol – przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja odbyła jedno spotkanie. Analizowała realizację umowy dotyczącej zakupu od Indykpolu nieruchomości położonej w Biesalu. Komisja wystosowała listę pytań dotyczących realizacji umowy. Komisja omówiła proponowane zmiany w budżecie i WPF przedłożone na sesji. Komisja opracowała plan pracy Komisji na drugie półrocze 2011 roku. Przewodniczący odczytał plan pracy z prośbą o przyjęcie przez Radę:
1. Zapoznanie się i opinia z wykonania budżetu za I półrocze 2011r.
2. Przegląd placówek oświatowych i kulturalnych.
3. Sprawy wynikłe w I półroczu a nie zakończone:
a. Kontrola przebiegu wydarzeń proceduralnych po kontroli RIO, w szczególności wystąpienie pokontrolne,
4. Sprawy bieżące
Przewodniczący stwierdził, że zapisy planu są zbyt ogólne aby już dziś je przyjmować i poprosił o uszczegółowienie planu i ponowne przedstawienie.
Ad.6. Odpowiedzi na interpelacje.
Wójt odpowiedział, że pojedzie obejrzeć nawierzchnię ul. Św. Jakuba i dziury zostaną załatane. Ulice Ostródzka w Gietrzwałdzie i Wiejska w Nagladach – ze względu na konieczność ograniczenia wydatków nie ma możliwości zlecenia naprawy nawierzchni tych ulic. Można tylko rozważać naprawę wykonaną przez ZGK. Gdy poprawi się sytuacja finansowa można będzie wszcząć procedurę przetargową na wykonanie naprawy tych dróg. Remont świetlicy w Gronitach – wyjaśniono w sprawozdaniu Wójta.
Dezynfekcja pojemników na śmieci – jakość usługi wywożenia odpadów pozostawia sporo do życzenia. Budzi wątpliwości ilość odpadów dostarczona na wysypiska zgodnie z kartą przekazania odpadów. Zostanie przeprowadzone postępowanie wyjaśniające które może skutkować zerwaniem umowy. T. Antoszewski uważał, że taka nieprawidłowość powinna wywołać zdecydowane działania gminy.
Ubytek drogi przy przejeździe kolejowym – Wójt odpowiedział, że jeśli jest niewielki zostanie naprawiony przez gminę, jeśli jest duży zostanie w tej sprawie wysłane pismo do odpowiedniej instytucji.
Ad.7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.
Skarbnik poinformował, że proponowane zmiany szczegółowo omówił na spotkaniach komisji. Na dzisiejszej sesji proponuje dodatkowe zmiany przedstawione w autopoprawce do projektu uchwały, tj.
1) zmniejszenie planu dotacji celowych w dziale 852 rozdz. 85212 § 2010 o 11.187zł i zwiększenie planu dotacji celowych w dziale 852 rozdz. 85216 § 2030 o 11.187zł z przeznaczeniem na zasiłki stałe,
2) przeniesienie wydatków w dz. 851 w kwocie 3.500zł na opłacenie kolonii letnich ze środków GKRPA,
3) przeniesienie wydatków w dz. 926 w kwocie 8.000zł na wykonanie i montaż ławek na stadionie w Gietrzwałdzie,
4) przeniesienie wydatków z działu 852 pomoc społeczna – opłata za pobyt w domu opieki społecznej w kwocie 1.000zł do działu 010 z przeznaczeniem na budowę sieci wod-kan w Worytach,
5) zmniejszenie w dziale 754 rozdz. 75412 § 4210 zakup materiałów i wyposażenia o kwotę 2.752zł i zwiększenie o kwotę 2.752zł w § 6060 zakupy inwestycyjne – zakup motopompy pływającej.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok – 14 głosów za.
Ad.8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.
Przewodniczący poinformował, że konsekwencją dokonania zmian w budżecie na 2011 rok jest potrzeba dokonania zmian w WPF. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017 – 14 głosów za.
Ad. 9. Przedstawienie sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Gietrzwałdzie za 2010r.
B. Korosteński postawił wniosek aby z powodu chwilowej nieobecności Dyrektora GOK omawiany był teraz punkt 11. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem – 14 głosów za.
Ad. 11. Przedstawienie sprawozdania z działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie za 2010r.
Szczegółowe sprawozdanie z działalności ZGK radni otrzymali w materiałach na sesję.Jan Kasprowicz – Kierownik ZGK przedstawił radnym w skrócie działania zakładu. Przedstawił również problemy związane z eksploatacją sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, utrzymaniem mieszkań komunalnych, wywozem odpadów, pobieraniem opłat za umieszczanie urządzeń w pasie drogowym i wykonywaniem usług.
Ad. 9. Przedstawienie sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Gietrzwałdzie za 2010r.
Dyrektor GOK Paweł Jarząbek dyrektorem został od kwietnia br. więc w 2010 roku nie pracował w GOK więc poza sprawozdaniem przedstawionym radnym w materiałach na sesję nie jest w stanie nic więcej na ten temat powiedzieć. Główna księgowa GOK przedstawiła w skrócie sprawozdanie finansowe za 2010 rok i odpowiedziała na pytania radnych.
Ad. 10. Przedstawienie sprawozdania z działalności GOPS w Gietrzwałdzie za 2010 r.
Małgorzata Biadała Kierownik GOPS w Gietrzwałdzie przedstawiła zrealizowane przez ośrodek w 2010 roku zadania własne i zlecone.
Ad.12. Przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Gietrzwałd za 2010r.
Wójt Mieczysław Ziółkowski przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu, które radni otrzymali w materiałach na sesję.
Ad.13. Odczytanie opinii RIO w Olsztynie o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2010 rok.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Korol odczytał opinię RIO w Olsztynie o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2010 rok. RIO wydało opinię pozytywną o sprawozdaniu.
Ad.14. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2010 rok - dyskusja.
T. Antoszewski złożył wniosek o 10-cio minutową przerwę przed dyskusją o sprawozdaniu z wykonania budżetu. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem – 14 głosów za. Przewodniczący ogłosił 10-cio minutową przerwę.
A. Robaczewski zapytał kierownika ZGK czy wykonywany jest pomiar ilości ścieków w dzień bez opadów i w dzień deszczowy. J. Kasprowicz odpowiedział, że codziennie o stałych porach dnia odczytywane są wskazania liczników energii, wodomierzy i przepływomierzy na oczyszczalniach gminnych. Nie ma możliwości odczytania wskazań na urządzeniach należących do Olsztyna. Aby zlikwidować dopływ wody deszczowej do sieci kanalizacyjnej sieć uszczelnia się i czyści. Przepro-wadzane jest badanie szczelności sieci i likwidowane są dopływy wody opadowej do sieci kanali-zacyjnej. T. Antoszewski zapytał o to ile szacunkowo wynoszą straty z powodu przepompowy-wania wody która dostaje się do sieci kanalizacyjnej, a nie jest faktycznie ściekami.
J. Kasprowicz odpowiedział, że może to być ok. 150tys. zł. T. Antoszewski zaproponował, aby wobec takich strat rozważyć wykonanie remontu i wymiany nieszczelnych odcinków sieci.
J. Kasprowicz uważał, że pilne jest wykonanie naprawy lub przebudowy odcinków: w Gietrzwałdzie od Karczmy Warmińskiej do mostu i przepompowni w Rentynach. T. Antoszewski poprosił o przedstawienie komisji gospodarczej symulacji kosztów przebudowy proponowanych obiektów. T. Antoszewski zapytał, czy ile wodomierzy zostało wymienione. J. Kasprowicz odpowiedział, że zgodnie z planem ok. 280 sztuk. T. Antoszewski zapytał, jak liczone są koszty utrzymania dróg gminnych i powiatowych. W sprawozdaniach finansowych od 2006 roku w pozycji tej wykazywana jest strata i podana jest informacja że są to koszty bezpośrednie liczone wskaźnikowo. J. Kasprowicz odpowiedział, że najkosztowniejszą pozycją w utrzymaniu dróg jest zimowe ich utrzymanie. Wystawiając fakturę gminie wykazywane jest tylko paliwo bez pozostałych kosztów. Pozostałe wydatki ZGK pokrywa ze środków pochodzących z opłat za zajęcie pasa drogowego i za wykonanie usług. T. Antoszewski był zdania że rozliczenie takie nie jest dokładne i sposób naliczania kosztów utrzymania dróg powinien zostać zmieniony tak by wykazywał faktycznie poniesione koszty. J. Kasprowicz poinformował, że w 2011 roku zimowe utrzymanie dróg zlecane jest firmie zewnętrznej więc proste staje się policzenie kosztów. A. Robaczewski zapytał, czy wykonywanie przez zakład usług inwestycyjnych nie wpływa źle na wykonywanie głównych zadań zakładu tj. eksploatację sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz utrzymanie dróg. J. Kasprowicz odpowiedział, że wykonywanie usług nie stanowi zagrożenia dla dbałości o zadania własne zakładu. P. Korol zapytał, czy gmina powinna przejmować od właścicieli drogi wewnętrzne. Przejmując drogę zobowiązuje się do jej utrzymania, a to generuje koszty. Wójt odpowiedział, że przejmowane są te drogi wewnętrzne których własność jest gminie potrzebna np. gdy będzie tam budowana infrastruktura techniczna. B. Korosteński – czy w wydatkach GOK kwota 10.292zł na usługi serwisowe obejmuje również zakup programów? Księgowa GOK odpowiedziała, że tak.
A. Robaczewski zapytał dlaczego GOK ponosi koszty ogrzewania pomieszczeń wynajmowanych przez Karczmę Warmińską, a Najemca swoją należność za wynajem wpłaca do gminy. Skarbnik odpowiedział, że umowa najmu zawarta jest z Wójtem więc środki wpływają do urzędu. GOK otrzymuje zwrot kosztów za energię elektryczną zużytą przez Karczmę.
T. Antoszewski zapytał ile pieniędzy gmina przeznaczyła na GOPS w 2010 roku. M. Biadała odpowiedziała, że na wypłaty zasiłków 700.932zł, w tym na utrzymanie ośrodka 283.499zł. Salę obrad opuściła Eugenia Ratowska.
Ad.15. Odczytanie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium za 2010r.
Piotr Korol odczytał wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium wójtowi gminy Gietrzwałd za wykonanie budżetu w 2010 rok.
Ad.16. Zapoznanie z opinią RIO w Olsztynie o wniosku Komisji Rewizyjnej.
Piotr Korol odczytał uchwalę RIO w Olsztynie w sprawie zaopiniowania wniosku komisji Rewizyjnej rady gminy Gietrzwałd w sprawie udzielenia wójtowi gminy Gietrzwałd absolutorium za 2010 rok. RIO pozytywnie zaopiniowała wniosek Komisji Rewizyjnej.
Ad.17. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2010 rok.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2010 rok – 13 głosów za.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w spra-wie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Gietrzwałd - 12 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Wójt podziękował za udzielenie absolutorium.
Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1315 do 1325.
Ad.19. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany opłaty za świadczenia w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Gminę Gietrzwałd.
Iwona Omilian poinformowała, że Komisja Społeczno-Mieszkaniowa pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały proponujący aby za świadczenia wykraczające poza podstawę programową wychowania przedszkolnego opłata miesięczna wynosiła 10% minimalnego wynagrodze-nia za pracę, zwanego minimalnym wynagrodzeniem, ustalanego każdego roku przez Radę Ministrów. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany opłaty za świadczenia w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Gminę Gietrzwałd – 13 głosów za.
Ad.20. Podjęcie uchwały w sprawie regulaminu korzystania z Kompleksu Boisk Sportowych Orlik 2012 przy Szkole Podstawowej w Biesalu.
Wójt poinformował, że uchwała jest niezbędna aby ubiegać się o dofinansowanie budowy boiska. Szczegółowe wyjaśnienia radni otrzymali wraz z projektem uchwały w materiałach na sesję. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie regulaminu korzystania z Kompleksu Boisk Sportowych Orlik 2012 przy Szkole Podstawowej w Biesalu – 13 głosów za.
Ad.21. Podjecie uchwały zmieniającej w sprawie Planu Odnowy Miejscowości Biesal.
Przewodniczący poinformował, że projekt uchwały omawiany był na zebraniu wiejskich mieszkańców Biesala które odbyło się 29 czerwca br. Mieszkańcy podjęli uchwałę zebrania wiejskiego o treści zgodnej z projektem uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej w sprawie Planu Odnowy Miejscowości Biesal – 13 głosów za.
Ad.22. Podjęcie uchwały w sprawie aktualności studium u. i k.z.p. i planów miejscowych na terenie gminy Gietrzwałd.
Po kontroli NIK przeprowadzonej w 2010 roku w zakresie realizacji zadań w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego w latach 2007 – 2010 kontrolujący w wystąpieniu pokontrolnym zalecił wykonanie analizy i oceny aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, planów miejscowych oraz wieloletniego programu sporządzania planów miejscowych. Zalecenie zostało wykonane i projekt uchwały został przedłożony radzie. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie aktualności studium u. i k.z.p. i planów miejscowych na terenie gminy Gietrzwałd – 13 głosów za.
Ad.23. Podjęcie uchwały w sprawie rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Gietrzwałd.
T. Antoszewski poinformował, że Komisja Gospodarcza negatywnie zaopiniowałapropozycję zmiany odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych z 700m na 400 - 450m. Iwona Omilian poinformowała, że Komisja Społeczno-Mieszkaniowa podziela zdanie Komisji Gospodarczej. Radni udzielili głosu J. Bajserowiczowi – autorowi uwagi do zmiany studium.
J. Bajserowicz wnioskował o zmniejszenie odległości granicznej siłowni wiatrowej od zabudowy mieszkaniowej z 700m na 400 - 450m. Wójt nie uwzględnił uwagi więc o jej przyjęciu lub odrzuceniu musi zdecydować rada. J. Bajserowicz przedstawiał korzyści płynące z wybudowania 2-3 wiatraków w Biesalu, między innymi podatki jakie firma która wybuduje wiatraki będzie płaciła do kasy gminy; ok. 80tys. rocznie od jednego wiatraka. Apelował, żeby bardzo rozważnie podejmować decyzję o budowie wiatraków. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały
w sprawie rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag do zmiany studium uwarunkowań
i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Gietrzwałd, za uwzględnieniem uwagi –
1 głos za, 10 głosów przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Ad.24. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospo-darowania przestrzennego Gminy Gietrzwałd.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Gietrzwałd – 13 głosów za.
Ad.25. Podjęcie uchwały w sprawie określenia trybu i kryteriów przyznawania nagród „Arca Talentica” za szczególne osiągnięcia i promowanie Gminy Gietrzwałd uczniom i osobom wybitnieuzdolnionym, osiągającym najwyższe wyniki, zamieszkałym na terenie Gminy Gietrzwałd.
Iwona Omilian poinformowała, że Komisja Społeczno-Mieszkaniowa opracowała projekt uchwały aby nagrodzić i zachęcić ludzi utalentowanych do działania i promowania gminy Gietrzwałd. Ma to być jedna nagroda przyznawana raz w roku. Przyznawała ją będzie komisja. T. Antoszewski zapytał jakiej wysokości ma być nagroda. I. Omilian odpowiedziała, że od tysiąca do dwóch tysięcy w zależności od możliwości budżetu gminy. H. Bienkiewicz poprosiła o zmianę w podstawie prawnej, zamiast art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 1 ustawy o samo-rządzie gminnym. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie określenia trybu i kryteriów przyznawania nagród „Arca Talentica” za szczególne osiągnięcia i promowanie Gminy Gietrzwałd uczniom i osobom wybitnieuzdolnionym, osiągającym najwyższe wyniki, zamieszkałym na terenie Gminy Gietrzwałd – 13 głosów za.
Ad.26. Podjęcie uchwały w sprawie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie.
M. Biadała przedstawiła główne założenia programu. Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie – 13 głosów za.
Ad.27. Podjęcie uchwały w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania w Gminie Gietrzwałd.
M. Biadała wyjaśniła zasady powoływania składu zespołu interdyscyplinarnego i zasady pracy tego zespołu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawietrybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania w Gminie Gietrzwałd – 13 głosów za.
Ad.28. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości – działek budowlanych w Sząbruku.
Wójt poinformował, że działki położone są obok dawnej oczyszczalni ścieków w Sząbruku, są uzbrojone. Radnie nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości – działek budowlanych w Sząbruku – 13 głosów za.
Ad.29. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umów dzierżawy.
Odbyło się głosowanie w sprawie przedłużenia umów dzierżawy na działkę zabudowaną Nr 17/4 o pow. 0,0194 ha położoną w Rentynach obręb Woryty na okres 10 lat dla Eugeniusza Szczepańskiego – 13 głosów za. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przedłużenia dzierżawy na działkę niezabudowaną Nr 55/1 o pow. 2,02 ha położoną w obrębie Podlejki na okres 3 lat, dla Radosława Kłoda i na działkę niezabudowaną nr 75/19 – część o pow. 0,0510 ha położoną w obrębie Sząbruk na okres 3 lat, dla Eugeniusza i Stefanii Bodnar - 13 głosów za.
Ad.30. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 371/25 w Naterkach.
Wójt poinformował, że działka zabudowana jest przepompownią ścieków. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 371/25 w Naterkach - 13 głosów za.
Ad.31. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek Nr 83/2 i 83/5 w Unieszewie.
Wójt poinformował, że na działkach tych położony jest chodnik wybudowany przez gminę. Działki są własnością PKP. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działek Nr 83/2 i 83/5 w Unieszewie – 13 głosów za.
Ad.32. Podjęcie uchwały w sprawie zamiany działki Nr 168 w Gietrzwałdzie na działki 233/9 i 233/11 w Gietrzwałdzie.
Wójt poinformował, że jest to uchwała intencyjna, mówiąca o zamianie działki na której położony jest dom kultury na działki na których powstanie budynek domu kultury. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zamiany działki Nr 168 w Gietrzwałdzie na działki 233/9 i 233/11 w Gietrzwałdzie 13 głosów za.
Ad.33. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek zabudowanych Nr 72/1 o pow. 0,0999 ha i Nr 72/4 o pow. 0,0071 ha położonych w obrębie Biesal.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działek zabudowanych Nr 72/1 o pow. 0,0999 ha i Nr 72/4 o pow. 0,0071 ha położonych w obrębie Biesal – 13 głosów za.
Ad.34. Sprawy różne.
Wójt poinformował o programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na lata 2010 – 2015 p.n. Biblioteka +, który pozwala na uzyskanie 70% dofinansowania budowy bibliotek. Wójt poinformował, że podjął decyzję o wyodrębnieniu z instytucji kultury biblioteki publicznej. Będzie ona samodzielną jednostką działającą w trzech punktach: Gietrzwałdzie, Biesalu i Sząbruku. Dofinansowanie z programu Biblioteka + można dostać na budowę, modernizację i wyposażenie biblioteki. Gdy zostanie dokonana zamiana starego domu kultury na nowy, następnym etapem będzie dobudowanie do niego biblioteki dofinansowanej właśnie z programu Biblioteka+. W następnych latach Wójt planuje zmodernizować i wyposażyć bibliotekę w Biesalu i doposażyć bibliotekę w Sząbruku.
Wójt poinformował, że w budżecie zostały przeznaczone środki na projekt adaptacji budynku w Biesalu na mieszkania komunalne i socjalne. Poprosił komisję aby przygotowała wstępną listę osób do zamieszkania w tym budynku, gdyż da to możliwośćprzystosowania mieszkań do potrzeb lokatorów.
B. Korosteński poprosił o zakończenie przystosowywania placu przy ulicy Sportowej w Sząbruku do wysiadania uczniów przywożonych do szkoły. Wójt odpowiedział, że w wakacje plac zostanie przygotowany.
Piotr Korol uzupełnił plan pracy Komisji Rewizyjnej na II półrocze, przedstawił go radnym:
1. Zapoznanie się i opinia z wykonania budżetu za I półrocze 2011r.
2. Przegląd placówek oświatowych i kulturalnych – coroczne zaznajomienie się przez poszczególne komisje w sierpniu czy placówki są przygotowane do rozpoczęcia swojej pracy.
3. Sprawy wynikłe w I półroczu a nie zakończone:
a. Kontrola przebiegu wydarzeń proceduralnych po kontroli RIO, w szczególności wystąpienie pokontrolne,
Prosił o przyjęcie go na dzisiejszej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem planu pracy Komisji Rewizyjnej na II półrocze 2011 roku - 13 głosów za.
Andrzej Robaczewski poprosił o szczegółowe wyjaśnienie w sprawie zaciągnięcia kredytu przez Gminę. Skarbnik poinformował, że Wójt wydał zarządzenie w którym zdecydował zaciągnąć kredyt w wys. 1.708tys.Okres spłaty kredytu do 2017 roku, pierwsza rata w czerwcu 2012 roku. Wypłata kredytu nastąpi w dwóch transzach: pierwsza w wys. 1mln. zł do końca lipca br. druga w wys. 708tys. do końca października br. Ogłoszenie o przetargu na zaciągnięcie kredytu zostało zamieszczone na stronie BIP urzędu i Wójt oczekuje na oferty.
J. Grzeszczuk – czy jest możliwe aby skierować osobę do koszenia w Gronitach. Wójt – tylko w ramach prac społecznie użytecznych. Urząd Pracy zwiększył środki na ten cel.
M. Nowogrodzki – prośba o dokonanie przeglądu reklam na terenie gminy i zdjęcienieaktualnych np. ABS Naterki.
P. Korol – prośba o uzdatnienie wody pitnej w Jadaminach. Obecnie woda ma brzydki zapach.
Wójt poinformował, że wydzierżawił mieszkańcom osiedla Hermanówka miejsca parkingowe. Będą za nie wnosili opłatę.
T. Antoszewski – jest wyrok sądu nakazujący państwu Cynta z Naterek odgrodzenie drogi biegnącej przy ich posesji ale droga ciągle nie jest przejezdna bo płot nadal stoi.
I. Omilian – prośba o uzupełnienie pobocza przy zjeździe z drogi powiatowej do stacji PKP. Wójt – zostanie wysłane pismo w tej sprawie do powiatu.
M. Łączyńska podziękowała za naprawienie chodnika i poprosiła o spowodowanie usunięcia błota i pisku z drogi powiatowej.
M. Nowogrodzki poprosił radnych o odciążenia Wójta od takich spraw jak np. dziury w drodze i innych które można załatwić bezpośrednio z pracownikami urzędu.
Wójt poinformował, że istnieje potrzeba utworzenia stanowiska dla pracownika zajmującego się sprawami dróg i melioracji. Będzie o to wnioskował przy tworzeniu budżetu na następny rok. Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady IX zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
Protokółowała
Elżbieta Bielańska